Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Załączanie obwodu na 3-5s, nie częsciej niż raz na godzinę.

sysiu 01 Mar 2009 10:47 966 8
  • #1 01 Mar 2009 10:47
    sysiu
    Poziom 9  

Potrzebuję zbudować układ elektroniczny, który działał by następująco: za pomocą łącznika niestabilnego zamykam obwód, który powoduje zamknięcie innego obwodu na czas ok 3-5sekund, i wyłącza go po tym czasie. dodatkowo ten pierwszy łącznik może zadziałać nie częściej niż 1 raz na godzinę. Układ chciałbym zasilać najlepiej napięciem 1,2V, a w układzie włączanym też nie ma wysokiego napięcia. Jeśli ktoś orientuje się jakie elementy muszę kupić i jeśli miał by pomysł na schemat, to byłbym baaaardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

0 8
  • #2 01 Mar 2009 11:03
    BugsdBunny
    Poziom 14  

proponuję mikrokontroler np AVR jakiś i zaprogramować go by działał tak jak chcesz

0
  • #3 01 Mar 2009 11:22
    sysiu
    Poziom 9  

zależy mi na prostocie, [i oczywiście na cenie] ile taki kontroler kosztuje? nie da się nic prościej?

0
  • #4 01 Mar 2009 11:23
    Bonkot
    Poziom 39  

BugsdBunny napisał:
    proponuję mikrokontroler np AVR jakiś i zaprogramować go by działał tak jak chcesz

Witam
    Przeglądałeś noty katalogowe AVr-ów, przecież żaden nie będzie działał przy tak małym napięciu (1,2V). Proponowałbym najpierw podwyższyć napięcie, za pomocą przetwornicy do minimum 3V i zastosować jakiś prosty układ czasowy, a jest ich pełno na "elce", wystarczy poszukać.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 01 Mar 2009 12:30
    BugsdBunny
    Poziom 14  

ATTINY15L-1PU -> 2,7 - 5,5 V. Wychodzi na to samo. kosztuje 6zł i mamy do dyspozycji 6 programowalnych wejść(wyjść). Jeżeli nie musi być bardzo dokładnie mierzony czas np. godzina może być o jakąś cześć sekundy być niegodziną:D to można to bardzo łatwo zrobić, korzystająć z wewnętrznego "zegara"

0
  • #6 01 Mar 2009 13:01
    sysiu
    Poziom 9  

a możesz mi powiedzieć jak to się programuje? oczywiście że o dokładność mi tak bardzo nie chodzi... może być duża tolerancja.

Dodano po 3 [minuty]:

i myślę że jeśli jest taka potrzeba to może to być na 3,6V

Dodano po 4 [minuty]:

i jeszcze jeśli możecie powiedzcie jaki to pobór prądu ma? bo planuje to zainstalować dala od cywilizacji, i chciałbym żeby długo chodziło. całość chcę podpiąć pod akumulatory zasadowe takie duże. [w układ ma wejść jeszcze telefon komórkowy]

0
  • Pomocny post
    #7 01 Mar 2009 13:11
    BugsdBunny
    Poziom 14  

Ograniczenia wyjść tego mikrokontrolera to 20mA dla 5 pierwszych portów i 12mA dla 6. Mógłbym Ci napisać program taki jaki chcesz, jednak jeżeli nie masz programatora to nie będziesz miał jak go zaprogramować.

Tutaj o całkowitym poborze prądu:

• Power Consumption at 1.6 MHz, 3V, 25°C
    – Active: 3.0 mA
    – Idle Mode: 1.0 mA
    – Power-down: < 1 μA

0
  • #8 01 Mar 2009 14:29
    sysiu
    Poziom 9  

a jaki jest koszt kupienia takiego programatora, ewentualnie ile kosztuje żeby ktoś to zrobił? i ostatnie pytanie. całość chcę podpiąć do baterii akumulatorów zasadowych takich pokaźnych ok 40cm wysokości 15cm szerokości na 8cm? nie wiem nie sprawdzę na razie, bo nie mam ich pod ręką.to jest co prawda3,6V ale czy to nie będzie za duży prąd(nie wiem ile ma Amper)? jest w ogóle jakieś ograniczenie?

Dodano po 2 [minuty]:

"Ograniczenia wyjść tego mikrokontrolera to 20mA dla 5 pierwszych portów i 12mA dla 6" z tego wynika że chyba nie da rady. a więc jak to zrobić? chcę to zrobić na takie źródło, żeby to było bezobsługowe przez długi czas...

0
  • #9 05 Mar 2009 15:33
    sysiu
    Poziom 9  

więc tak. mieszkam aktualnie w warszawie. jeśli ktoś mógłby mi zaprogramować taki sterownik to dajcie kontakt. pilnie go potrzebuję. z góry dzięki

0