Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Whirlpool ADP 962 - myje bez przerwy

akluchut 01 Mar 2009 14:02 6035 16
 • #1
  akluchut
  Level 11  
  Witam mam następny problem ze zmywarką. Odkupiłem płytę główną i części do mojej zmywarki, u mnie padł triak i procek.
  Wymieniłem płytę i zmywarka ruszyła wszystko grało, ale niestety myje i myje przeleci cały program i jedzie od początku (sprawdzałem na progr ECO) teraz wstawiłem na próbę na program krótkiego mycia i czekam.
  Może ktoś wie o co chodzi
 • #2
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A wodę grzeje?
 • #3
  akluchut
  Level 11  
  wodę grzeje i na programie szybki dokończył i się zatrzymał. teraz zmywa na codziennym 65 stopni i po 1 h zaczął szwankować: próbuje włączyć natrysk na naczynia i wyłącza odczeka ok 4 sek i znowu próbuje włączyć natrysk. Nie wiem co z tym G


  dolałem wody miseczką wszystko ruszyło dalej, co za trzoda

  i jeszcze dwa razy musiałem dolać wody ręcznie, nie mogłem jej obserwować w czasie pobierania wody.

  zmniejszyłem zaworem kulowym zasilanie w wodę ok 1/2 o dziwo pobrała wodę i idzie dalej (nie wiem ile czasu to trwało zanim dolałem wodę)

  trochę pomyła i znowu to samo.
  Wodę wylewa, ale nie pobiera w środku jest sporo piany i chyba hydrostat pokazuje że jest woda, a to piana. Tylko co informuje główny silnik że nie ma wody, bo pompa załącza się tylko na 1 sek. i zatrzymuje na kilka sek.
  Popatrzyłem na urządzenie dozujące nabłyszczacz i coś z tą gumką na drzwiczkach nie tak.
  Jak pozbyć się środka nabłyszczającego?? (przed myciem zalałem do pełna)

  Coś tak czuję że to nabłyszczacz, ale mogę się mylić
 • #4
  Jasxx
  Level 21  
  Nabłyszczacz to bardzo poważny problem. Może doprowadzić do zniszczenia całej zmywarki, zalania mieszkania (kilku mieszkań), samozapłonu zmywarki (całego osiedla) i śmiertelnego porażenia użytkownika - ŻARTUJĘ

  Ale po części z nabłyszczaczem zawsze jest problem.
  Pierwsza zasada użytkownika, o której nigdzie nie piszą i nigdzie nie mówią, to by w przerwach między cyklami (włączeniami zmywarki) otworzyć maksymalnie drzwi. Wiem, że załadunek naczyń bez tego jest niemożliwy ale serwisant tego nie robi i włącza zmywarkę raz za razem bez otwierania drzwi (czy to testowy, czy jakiś inny program). Co się wtedy dzieje??? Już na początku cyklu, do zimnej wody zamiast proszku dodawany jest nabłyszczacz. Woda się bardzo pieni (bardzo bo zimna, w ciepłej mniej) i powstają przedziwne błędy.

  Jak się pozbyć nabłyszczacza? Normalny użytkownik powinien włączyć program testowy (krótki i na max grzeje wodę). Gorąca szybko go wypłucze ze zmywarki. Ty jeżeli chcesz go się pozbyć z zasobnika wykręć go, nad zlew, zwolnij blokadę i niech kapie.
 • #5
  akluchut
  Level 11  
  Na klapce dozownika nabłyszczacza jest coś na kształt uszczelki (gumowy krążek z rowkami) powinien chyba idealnie pasować na drzwiczki lecz tak nie jest (lekko odstaje z jednej strony)
  1. Czy ta gumka ma powstrzymywać wypływ nabłyszczacza?
  (jak zamka się klapkę nabłyszczacza to ta gumka wchodzi w miejsce gdzie jest pokrętło regulacji dozowania, czyli tam gdzie się dolewa ten środek)
  2. Jak zmywarka dozuje sobie ten środek (elektrycznie steruje czy na zasadzie samoistnego wypływu)??
 • #6
  Jasxx
  Level 21  
  Gumka ta zamyka szczelnie miejsce w który wlewamy nabłyszczacz. Jego wypływ znajduje się w innym miejscu a ilość regulowana jest pokrętłem pod tą właśnie gumką. Są tam cyfry od 1 do 6 i strzałka na pokrętle wskazująca wartość. jest tam tez przerywana linia z napisem MAX.

  Zasada działania dozownika proszku i nabłyszczacza.

  Po otwarciu (do konca) drzwi zmywarki zapadka ustawia się w pozycji OTWARCIE KLAPKI PROSZKU. Zamykamy drzwi i włączamy zmywarkę. Pierwszy impuls do dozownika podczas mycia otwiera klapkę z proszkiem i przestawienie zapadki na DOZOWANIE NABŁYSZCZACZA. Drugi impuls powoduje wypompowanie nabłyszczacza w ilości jaką ustawiliśmy na wcześniej w/w pokrętle. Nie otwarcie drzwi do końca powoduje, że już na początku mycia, do zimnej wody podawany jest nabłyszczacz.
 • #7
  akluchut
  Level 11  
  Wielkie dzięki
  Jeśli będę otwierał (uchylał) drzwiczki w trakcie mycia to nabłyszczacz będzie się wlewał do zmywarki? cy dobrze rozumuję, że lepiej jest za każdym razem otwierać je do końca ???
  moje pokrętło jest ustawione na 1 tylko nie wiem co z tą gumką. Wprawdzie powinna pasować, ale po nałożeniu z jednej strony odstaje jakby była za mała.
  Pomyśle o tym, albo zrezygnuję z nabłyszczacza.
 • Helpful post
  #8
  Jasxx
  Level 21  
  Po każdym myciu należy otworzyć drzwi na całość. Gdy się tego nie zrobi to w kolejnym cyklu wraz z proszkiem zostanie podany nabłyszczacz. Otwieranie drzwi w trakcie mycia nic nie powoduje z tą róznicą, że gdy otworzymy je do końca, a został już pobrany proszek to w trakcie płukania nie zostanie dodany nabłyszczacz.
 • #9
  akluchut
  Level 11  
  Super wiedza to zawsze coś.
  I jeszcze coś: raz zmywarka się zatrzyma i wyświetli END a następnym razem skończy się i diodka nie świeci, czy to normalne ???????
 • #10
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  Jasxx zastanów się dobrze czy wiesz co piszesz
 • #11
  Jasxx
  Level 21  
  ROBSON33 wrote:
  Jasxx zastanów się dobrze czy wiesz co piszesz

  Tak wiem co piszę. A co jest nie tak?

  Na końcu cyklu jest napis END i zgaszona dioda przy przycisku START
 • #12
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  Jasxx coś mi się wydaje że nie wdziałeś zmywarki od środka
 • #13
  Jasxx
  Level 21  
  Widziałem każdy jej element. A co jest nie tak?
 • #14
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  To powiedz mi co informuje zmywarkę o pełnym otwarciu drzwi i w jaki sposób jest to powiązane z dozowaniem nabłyszczacza .
 • #15
  Jasxx
  Level 21  
  Zmywarki nic nie informuje o pełnym otwarciu drzwi. Zwróć uwagę na dozownik proszku. Masz tam elektromagnes, który przyciąga do siebie cięgno (białe) ze sprężyną. Następne jest czarne (bardzo luźne), a dalej kolejne cięgno ze sprężyną do pompki nabłyszczacza.
  To czarne zmienia swoje położeie w zależności, czy drzwi były otwarte, czy nie.

  Ustaw więc w pozycji pionowej dozownik i przyciągnij elektromagnes. Otworzy się klapka zasobnika proszku ale nie otworzy się dozowanie nabłyszczacza. Przyciągnij po raz drugi elektromagnes i wtedy znów otworzy się klapka zasobnika proszku (i tak już otwarta) oraz zostanie otwarte dozowanie nabłyszczacza.

  Trzymając dalej w pozycji pionowej dozownik, możesz zamknąć klapkę proszku. I znów przyciągnąć elektromagnes. Zobacz, że otworzy się klapka zasobnika proszku i zostanie też dodany nabłyszczasz. To jest niewłaściwe zachowanie. Aby wrócić do faktycznego stanu trzeba przy otwartej klapce zasobnika proszku cały dozownik obrócić do pozycji poziomej. nastąpi wtedy odblokowanie tego czarnego elementu, o którym pisałem na początku. Zamknięcie klapki zasobnika proszku i umieszczenie dozownika w pozycji pionowej przywraca stan faktyczny.

  Dlaczego to wszytsko jest ważne. Serwisanci często włączają zmywarkę w trybie testowym, tak samo często raz za razem bez otwierania drzwi. Powoduje to, że wraz z otwarciem zasobnika proszku dodawany jest nabłyszczasz. powoduje to mocne pienienie się wody, a co za tym idzie złą diagnozę w ocenie usterki.

  Zmywarka Whirlpool ADP 962 - myje bez przerwy

  Oto EKG zmywarki. Zielona linie informuje o tym kiedy podawany jest sygnał do elektromagnesu dozownika proszu i nabłyszczacza. Proszek dodawany jest do zimnej wody zaraz po jej pobraniu. Woda jest podgrzewana i mycie trwa dalej w najlepsze. nabłyszczacz dodawany jest do ciepłej wody (na wykresie około 55 stC). Nie pieni się on wtedy, a ciepła woda spływa w procesie suszenia bez smug. Gdy nabłyszczacz dodamy wraz z proszkiem do zimnej wody (na wykresie około 40 stC, ale jest to najczęściej temperatura wody z sieci) będzie się on bardzo pienił.

  Jeszcze jakieś pytania?

  Pewnie o ilość nabłyszczacza. Pod klapką gdzie go wlewamy jest pokrętło, którym to regulujemy. Dokładnie regulujemy pojemność komory w której jest przygotowany nabłyszczacz do wlania do zmywarki.
 • #16
  lola1234
  Level 1  
  Witam mam taki sam problem ze zmywarką Pół roku temu przestały świecić diody w programatorze ale zmywarka chodziła i myła dobrze ale teraz doszedł nowy problem bo jak ją włącze to myje bez przerwy dopóki sama jej nie wyłącze Niewiem co się mogło popsuć Może ktoś też się spotkał z czymś takim Bardzo prosze o odpowiedż !!