Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowa spawarka inwerterowa

jacusm 26 Lut 2012 00:19 673625 1138
 • #1081
  lechoo
  Poziom 39  
  Witam ponownie, moja mini-spawarka od początku pracuje z driverem IR2110, sprawuje się on bardzo dobrze więc go już nie zmieniałem. Zasilacz do całości zbudowałem z użyciem układu TOP233P, ale ze względu na jeszcze większą prostotę układową i niską cenę polecam kostkę TNY267P. Oto schemat i zdjęcia prototypowego zasilacza:
  Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa
  Transformatorek zasilacza jest nawinięty na małym rdzeniu ze szczeliną EE16 (AL=160), pozyskanym z uszkodzonego zasilacza PC. Uzwojenie pierwotne 2x42zw. 0,18mm (2 warstwy, pomiędzy nimi są uzwojenia wtórne i pomocnicze), pierwsze wtórne (główne) 10zw. 3x0,25mm (płasko 3 drutami jednocześnie, 1 warstwa), drugie wtórne (dla "high side" IR2110) 10zw. 0,25mm (musi być rozrzucone po całej szerokości karkasu), pomocnicze 9zw. 0,25mm (niepotrzebne w przypadku TNY267P). Indukcyjność uzwojenia pierwotnego wynosi ok. 1,1mH, a indukcyjność rozproszenia (pomiar na uzw. pierwotnym po zwarciu wtórnego) - 15uH.
  Nie ma sensu robić osobnej linii 15V zasilającej low-side w IR2110, może być wspólne to zasilanie z resztą układu (tak jak w mojej mini-spawarce), gdyż IR2110 nie zapewnia separacji galwanicznej - o czym należy pamiętać podczas uruchamiania układu i zachować ostrożność.
  Mój schemat sterownika - wersja robocza nie uwzględniająca różnych modyfikacji o których pisałem wcześniej:
  Miniaturowa spawarka inwerterowa
  Dobrze dopracowany sterownik z integratorem zaprezentował użytkownik w_mirek w swojej spawarce (opublikowany również w czasopiśmie EdW) i osobiście też polecam ten układ:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1158468.html
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #1082
  karolsefory
  Poziom 10  
  Witam a więc już wiem o co chodzi. Myślałem że twoja spawarka pracuje z transformatorkiem sterującym. Ja pracowałem nad takim rozwiązaniem tydzień i nic nie wychodziło paliło tranzystor w sterowniku.
  Akurat posiadam płytkę do przetwornicy na układzie Tny267. Kiedy ją złożyłem to napięcie na wtórnym się nie pojawiało a po jakimś czasie nagle spaliło rezystor 47 Ω na wejściu. Tak jakby zwarło Tny267. niestety na tym schemacie autor nie wyjaśnił jakiego drutu użył do nawinięcia i jakiego rdzenia. Ja nawinąłem Dne 0,5 mm na rdzeniu głównym z zasilacza Atx może to był główny problem.

  Mam pytanie czy warto wstawić w falowniku diody zenera na 440 v między emiter a kolektor każdego z Igbt zabezpieczy je to przed przebiciem ? Chciałbym zminimalizować straty półprzewodników w razie jakiegoś błędu.
  schemat przetwornicy
  Transoptor jakiego użyłem to Cny17 reszta jest jak na schemacie.
  Znalazłem błąd jakiego dokonałem przy montażu przetwornicy użyłem kondensatora 100 n na 63 v Być może go przebiło i uszkodziło Tny267.
 • #1083
  lechoo
  Poziom 39  
  Z tego co pamiętam schemat ten pochodzi z czeskiej strony, na której można znaleźć również opis jak poprawnie wykonać transformator do tego zasilacza:
  http://danyk.wz.cz/impulz4_en.html
  Oprócz źle wykonanego transformatora przyczyną spalenia układu TNY mogła być Twoja nieuwaga - wystarczy chwilowe zwarcie w obwodzie pierwotnym. Kondensator 100nF podłączony do nóżki 1 nie musi być wysokonapięciowy - podczas pracy napięcie na nim wynosi ok. 6V. Powinien być to kondensator ceramiczny, umieszczony jak najbliżej układu scalonego.
  Jeśli dokładniej przeczytałbyś ten wątek od początku to wiedziałbyś, że nie jestem zwolennikiem transformatorów sterujących gdyż użytkownicy zwykle mają problem z ich poprawnym wykonaniem. Drivery z użyciem układów scalonych (i dedykowanych transoptorów) są bez porównania bardziej powtarzalne jeśli chodzi o parametry.
  Diody Zenera (transile) włączane w obwodach C-E tranzystorów IGBT są moim zdaniem zbyteczne, bo jeśli będą tam występowały powtarzające się przepięcia to najpierw ulegną uszkodzeniu transile (na zwarcie, w wyniku przegrzania) doprowadzając w rezultacie do spalenia również tranzystorów.
 • #1084
  karolsefory
  Poziom 10  
  Przeczytałem już tyle tematów o spawarkach na elektrodzie że mogło mi to wypaść z głowy :) W takim razie kupuje Ir2110 trawię płytkę i zobaczę jak układ działa. Oby nic nie poszło z dymem. :D
 • #1085
  lechoo
  Poziom 39  
  karolsefory napisał:
  Oby nic nie poszło z dymem. :D

  Tego to niestety nikt Ci nie zagwarantuje, dużo zależy od Ciebie samego...
 • #1086
  danthe
  Poziom 30  
  Witam ponownie. Mam następne diody - DSI2x55 12A - Link. Czy dwie połączone równolegle mogły by pracować jako prostownik po stronie wtórnej, a także czy taka dioda spełnia wymagania do zastosowania po stronie pierwotnej jako "2D" ?

  Po dokładniejszym przeglądzie wydaje mi się że nie są to szybkie diody. A szkoda, mogłem je mieć prawie za friko...
 • #1087
  karolsefory
  Poziom 10  
  Panowie mam kilka pytań dotyczących prostownika wyjściowego.
  1. Co się stanie gdy przebije tylko jedną diodę, czy klucze natychmiast się spalą ?
  2. Co się stanie gdy użyję wolnych diód w prostowniku wyjściowym czy popłynie prąd przemienny i klucze ulegną zniszczeniu ?
  3. Jak usunąć trochę obudowy z diód w obudowie To-220 posiadam 2 sztuki z ułamanymi wyprowadzeniami tuż przy samej obudowie. Da się to w czymś rozpuścić czy posotaje delikatne mechaniczne usuwanie?
 • #1088
  lechoo
  Poziom 39  
  Kiedyś trafiła mi się do naprawy fabryczna spawarka 100A ze zwartą diodą w prostowniku wyjściowym, klucze nie były uszkodzone, a przetwornica pracowała z minimalnym wypełnieniem.
  Zauważyłem, że transformator w tej spawarce miał szczelinę w rdzeniu (przekładkę) ok. 0,1mm, wprowadzającą niewielką indukcyjność rozproszenia. Prawdopodobnie dzięki temu tranzystory nie uległy spaleniu. Tu dochodzimy do sensu stosowania takiej przekładki w rdzeniu transformatora - najwyraźniej ma na celu zabezpieczyć klucze przed spaleniem na wypadek powstania zwarcia w prostowniku wyjściowym, a także zmniejsza stromość narastania prądu płynącego przez diody prostownika.

  @karolsefory
  Odżałuj 60zł i kup diodę BYV255V.
 • #1089
  izi95
  Poziom 8  
  Mam pytanie jaki jest pobór mocy tej spawarki.Pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #1090
  dj.max7
  Poziom 15  
  Witam wszystkich długo nie zaglądałem do tego tematu :)
  kolego "izi95" pobór prądu tej spawarki zależy od prądu jakim spawasz przykładowo dla
  100A coś ponad 2KW dla 200A 4-5KW.
 • #1091
  mariello
  Poziom 10  
  Witam, zastanawiałem się czy zakładać nowy temat, ale ostatecznie postanowiłem zadać pytanie w tym wątku - wypowiadało się tu wiele znających temat osób, liczę, że ktoś odpowie... Przechodząc do rzeczy, mam spawarkę inwerterową Rockworth Ariw 160, która pracuje w topologii półmostka. Jakoś dziwnie rozwiązane jest tu sterowanie modułem IGBT. Chodzi o to, że na wyjściu dołożone są kondensatory po 15nF równolegle do wejść IGBT - tak jak na schemacie poniżej (bardzo poglądowym :D ).

  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Czy jest jakieś logiczne wytłumaczenie po co ktoś je tam fabrycznie umieścił? Przeładować w krótkim czasie samą pojemność modułu nie jest tak prosto, a tu dochodzi jeszcze 15nF... Przez to sygnał sterujący narasta i opada w ślimaczym tempie i raczej nie przypomina prostokąta... Korci mnie żeby wymontować te kondensatory, bez nich sygnał sterujący wygląda jak należy. Czy może ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem? Może pełnią jakąś istotną funkcję? Jako gasik raczej nie, bo jedyne co robią to mocno zniekształcają sygnał. Teoretycznie to chodziło, moduł się jakoś specjalnie nie grzał przy spawaniu, więc sam już nie wiem... Pozdrawiam i liczę na jakąś odpowiedź czy istnieje jakieś wytłumaczenie, żeby zmniejszać szybkość narastania i opadania impulsów:)
 • #1092
  bolo1209
  Poziom 10  
  witam. mam elektronike najprawdopodobniej ze spawarki inwertorowej lecz sie nie znam na tym. gdzie można znaleść informacje po numerze który jest na odwrocie płyty z elektronika 445100.222/B? w google nic nie moge znaleść. z gory dziekuje za pomoc.
 • #1093
  MARIUSZ R
  Poziom 28  
  bolo1209 napisał:
  Witam. Mam elektronikę najprawdopodobniej ze spawarki inwertorowej lecz się nie znam na tym. Gdzie można znaleźć informacje po numerze który jest na odwrocie płyty z elektronika 445100.222/B? w google nic nie mogę znaleźć. Z góry dziękuje za pomoc.

  Jakbyś dał zdjęcia było by łatwiej o pomoc.
 • #1094
  bolo1209
  Poziom 10  
  Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa


  --------------------------------------


  Może mi ktoś powiedzieć co to jest? Ten "transformator" jest nawinięty nie drutem a plecionką, linką, przewodem (nie wiem jak to określić ale wygląda jak żyła z kabla 3 kwadrat albo i grubszy). Proszę o pomoc gdzie mogę znaleźć jakieś informacje na jej temat. Z góry dziękuje za jaką kolwiek pomoc.
 • #1095
  Freddy
  Poziom 43  
  To się nazywa lica w.cz :) .
  To, według mnie, raczej nie jest spawarka, tylko jakiś zasilacz.
 • #1096
  MARIUSZ R
  Poziom 28  
  A dla mnie to typowa konstrukcja spawarki inwertorowej.
 • #1097
  bolo1209
  Poziom 10  
  Można znaleźć gdzie więcej informacji na tego temat albo jak to sprawdzić podłączyć? Albo ktoś poradzi mi gdzie co podpiąć?
 • #1098
  RitterX
  Poziom 38  
  Drugie zdjęcie wnosi najwięcej. Zasilanie podłącza się w dolnym lewym rogu. Odwrotnie po drugiej stronie jest wlutowany mostek Gretza. Na trzecim zdjęciu jego radiator jest po lewej stronie na górze. Dalej idąc w prawo masz trafo (szare) obniżające do zasilania elektroniki a obok niego znowu z prawej strony trafo sterujący kluczami (mały czarny z żółtą izolacją). Obok jest układ scalony sterujący spawarką.
  Teraz jedziemy do góry. Mamy tam trzy niebieskie kondensatory. Nad kondensatorami przykręcony jest biały przewód biegnący do transformatora głównego a na dole kondensatorów brązowy. To uzwojenie pierwotne transformatora mocy. Brązowy przewód przechodzi jeszcze przez szary przekładnik prądowy. Tranzystory mocy są po drugiej stronie pod tym wielgaśnym radiatorem, dół-lewo trzecie zdjęcie. Do trafo głównego biegną wspomniane dwa przewody biały i brązowy. Trafo główne to ten duży czarny rdzeń z białą izolacją. Po prawej stronie płytki na dole trzeciego zdjęcia nieco mniejszy radiator jest miejscem zamontowania diod prostowniczych. Zaś szary pierścień z uzwojeniem, w górnym prawym rogu drugiego zdjęcia, to dławik. Oczywiście powyższy opis jest jedynie moją oceną na odległość i nie koniecznie musi być zgodny ze stanem faktycznym. Ot luźne rozważania :) .
  Jak chcesz podłączyć to wszystko z sukcesem to najpierw zapoznaj się ze schematami spawarek, następnie spisz z natury półprzewodniki i dopasuj jedno do z drugim. Wtedy łatwo przekonasz się co jest czym i co ważne będziesz mógł sprawdzić na zimno czy elementy są sprawne. Jeśli "pozyskałeś" spawarkę w takim stanie to zapewne coś jest uszkodzone. Jeśli nie znasz się na tym zupełnie to poszukaj kogoś kto się zna i zrobi to za ciebie nie wirtualnie a w rzeczywistości. Tak będzie szybciej a przede wszystkim bezpieczniej. Działania z energoelektroniką nie należą do pozbawionych ryzyka.
 • #1099
  bolo1209
  Poziom 10  
  Witam. Dzisiaj podłączyłem to do sieci. Efekt był taki ze na przewodach wychodzących z płyty było napięcie stałe skaczące między 84 do 88v. Zapomniałem dodać wcześniej że przy tej płytce był potencjometr 100kOhm a przy kostce która jest podpiety są uciete dwa kabelki na których jest napięcie 0,14v regulacja potencjometrem nic nie zmienia. po podłączeniu do prądu słychać cykanie. Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Dodano po 3 [minuty]:

  Niestety słaba jakoś zdjęć ponieważ robione tel. Na ostatnim zdjęciu jak się przyjrzeć to widać z prawej strony tej czarnej kostki te dwa ucięte przewody.
 • #1100
  komatssu
  Poziom 28  
  To wygląda bardziej na zasilacz buforowy od jakiejś centrali telefonicznej.
 • #1102
  bolo1209
  Poziom 10  
  Witam. Poddałem testowi to urządzenie i okazało się że spawie. Na elektrodzie 3 ledwo co się zagrzała. Regulacja potencjometru moim zdaniem nie robiła różnicy. Przynajmniej ja takiej nie za uwarzyłem może dla tego że spawałem trzeci raz w swoim życiu. Ciekawi mnie również napięcie ponad 80v bez obciążenia, a z tego co znalazłem to większość takich spawarek ma ok 30v. Ciekawią mnie również te dwa obcięte kabelki obok potencjometru. Wyśle że to może być od kontrolki zabezpieczenia termicznego. Bez obciążenia jest na nich około 130mV. Czy ktoś może mnie uświadomić czy to jest rzeczywiście spawarka a jeśli podałem za mało informacji to proszę mnie nakierować co i jak i gdzie mam pomierzyć ponieważ na tyle na ile umiałem to zrobiłem. Chciałbym jeszcze zmierzyć amperaż ale nestety dysponuje tylko miernikiem do 10A więc nawet nie próbowałem. Z góry dziękuje za każdą pomoc.
 • #1105
  komatssu
  Poziom 28  
  Abaddon666 napisał:
  DIZZI napisał:
  Tu jest ciekawa spawarka inwerterowa z regulacją napięcia można zastosować jako źródło
  do "migomatu "
  http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2008061001

  są gdzieś zamieszczone schematy do tej spawareczki? bo nie mogę znaleźć.

  Są tu: http://www.svarbazar.cz/phprs/download.php?sekce=3
  pliki mają nazwę invertor_popis.pdf i invertor_foto.zip
  Może ładnie to wygląda, lecz taka wysoka i wąska obudowa jest niepraktyczna, będzie ciągle się przewracać w warunkach roboczych.
 • #1106
  bolo1209
  Poziom 10  
  Możesz mnie pokierować jak to mam sprawdzić? Gdzie co i jak pomierzyć? Mam miernikiem przyłożyć do obu wyprowadzeń z tego opornika? Po włączeniu do sieci słychać cykniecie i po odłączeniu znowu. Pomiar tak jak wyżej napisałem nic nie wykazuje.
 • #1107
  DIZZI
  Poziom 17  
  Abaddon666 napisał:
  DIZZI napisał:
  Tu jest ciekawa spawarka inwerterowa z regulacją napięcia można zastosować jako źródło
  do "migomatu "

  http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2008061001  są gdzieś zamieszczone schematy do tej spawareczki? bo nie mogę znaleźć.


  Ano są schematy tylko trzeba troszkę poszperać tu masz link do pdf-a

  http://www.svarbazar.cz/phprs/storage/elektro/invertor_popis.pdf

  A tu do innych spawareczek

  http://www.svarbazar.cz/phprs/download.php?sekce=3

  A tu do forum

  http://www.svarbazar.cz/phprs/search.php?rste...t=uvod&rskolik=50&rskolikata=1&stromhlmenu=10
 • #1108
  tedmejer
  Poziom 2  
  Witam wszystkich kolegów,
  Odzywam się pierwszy raz i mam trochę tremy . Chcę wykonać spawarkę inwertorową w oparciu o projekt kolegi OLINEK2 ale do trafo i dławika wyjściowego chcę zastosować rdzenie TV. Tu na forum jest kolega KULYSAW , który to zrobił ale się nie pochwalił szczegółami ( chyba , że coś przeoczyłem) . Udało mi się uruchomić taki inwerter na 6szt rdzeni TV . Uzwojenie pierwotne wykonałem przy pomocy kabla-linki . Uzwojenie wtórne podobnie , z tym , że tyko 1 zwój . Mogłem obejrzeć kształt napięcia wyjściowego i mogłem to obciążać żarówkami samochodowymi ( typ H4 , z przepalonym jednym włóknem) . Podczas prób na wyjściu podłączyłem prostownik i dławik i obciążając żarówkami ( dobierając odpowiedni rezystor dla Ipk ) udało mi się regulować prąd . Układ działał bez większych problemów. Wtedy na pierwotnym miałem nawiniętych 17 zwojów - przy pełnym zasilaniu 230 V.
  Postanowiłem ( bo nie potrafię policzyć) pozmieniać liczbę zwojów na pierwotnym ale nie mam doświadczenia i nie wiem ile zwojów przyjąć . Jak już wspomniałem , kolega KULYSAW to policzył ale się nie pochwalił i jest problem.
  Zrobiłem próby z : 15 zwojów , 18 zwojów i ostatnio z 21 zwojów . Obserwując kształt prądu , który magnesuje trafo główne nie wiele mogłem zrozumieć ( na szeregowym oporniku 1 Ohm) . Kształt taki sam , wartości max to dla 15 zw- około 5V a dla 21 zw – około 4 V( 4A bo R= 1 Ohm ). Oscylogram zamieszczam poniżej. Pomiar prądu skutecznego na wej. 230V : dla 15 zw – około 0.51A a dla 21 zw – około 0.4 A ( praca na jałowo ) .

  Proszę może ktoś to przerabiał i pomoże tzn. : ile użyć kompletów rdzeni TV do spawania elektrodą do 3,25 i ile zwojów na pierwotnym , i czy stosować szczelinę . Jeszcze ewentualnie sprawa dławika wyj. , ale tu jak już dało się wyczytać to potrzebne są dwa komplety rdzeni TV i około 10 zwojów Cu – tylko, jaka szczelina, czy tak jak proponują RUS, czyli na obwodach otwartych.

  Pozdrawiam Andrzej

  Dodano po 17 [minuty]:

  Przepraszam , nie udało mi się wkleić zdjęcia . O jaki e-mail chodzi ???

  Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa
 • #1109
  Nefaus
  Poziom 18  
  Witaj. Ja jeszcze swojej nie uruchomiłem bo czasu brak. Ale też wykorzystałem rdzenie ze starych TV, z tym że tylko do dławika i to w obwodzie magnetycznym otwartym, więc o nasycenie bym się nie martwił. A co do do twojego przypadku, to obliczyć się niestety nie da, nie znamy przenikalności względnej rdzenia. Ale jest na to sposób. W tym temacie ktoś kto przestudiował ruskie projekty opisał ich metodę, tzn. pod oscyloskopem zwiększają prąd i obserwują oscylogram, jak znany jest prąd nasycenia to liczenie B [mT] jest zbędne . Poza tym 2 kształtki E71 3C90 to koszt ~30zł, więc nie wiem czy warto się bawić. Pozdrawiam :)
 • #1110
  tedmejer
  Poziom 2  
  Witam, dzięki za odpowiedź , poczekam może odezwie się KULYSAW . Nawiasem mówiąc to podaj więcej szczegółów swojego dławika na rdzeniach TV , tj. ile kompletów??? , ile zwojów ????, jaki przekrój Cu w stosunku do zakładanego prądu max spawania ???
  Pozdrawiam.