Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowa spawarka inwerterowa

jacusm 19 Maj 2013 03:08 650384 1138
  • #1111 19 Maj 2013 03:08
    Nefaus
    Poziom 18  

Tak żeby było mi wygodnie :). tzn wiedząc że mamy obwód magnetyczny otwarty (rdzenie połączone w ten sposób ][ możemy zaniedbać obliczanie Bmax. Interesuje nas indukcyjność uzwojeń, dla 130A spokojnie wystarczy 15 uH. Rdzeni łączysz tyle żeby ją osiągnąć, oraz nie zużyć zbyt wiele miedzi. Praktycznie to należy dobrać doświadczalnie. Np. masz 3 komplety, układasz je w szereg ][, usztywniasz taśmą aby tworzyły jeden gruby ][. Nawijasz kilka zwoji drutem miedzianym podłączony do miernika indukcyjności (przystawki). Wiesz już ile potrzebujesz nawinąć licy. Lica wcześniej przygotowana i skręcona. W artykule Olka masz już przekrój i ilość drutów potrzebnych do jej stworzenia ( lub obliczyć przyda się wzór na poprzeczny przekrój oraz gęstość prądu xD) Jeśli brakuje ci miejsca, dodajesz jeszcze jeden komplet do szeregu , wtedy AL rośnie i i liczba zwojów spada.
    ps. Mi wystarczyły 3 komplety dla prądu 130A.
    A tak to wygląda
    Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa

• #1112 21 Maj 2013 23:20
    lechoo
    Poziom 39  

Dławika nie trzeba nawijać kosztowną i uciążliwą w lutowaniu licą, wystarczy zwykła linka o przekroju 16mm2 oskubana z izolacji i owinięta taśmą malarską. Można też użyć miedzianego płaskownika.

• #1113 25 Cze 2013 11:03
    farrix
    Poziom 17  

Witam

Też zastanawiam się nad budową spawarki w układzie H 150A, dlatego szukając trochę znalazłem układ UCC3895, a widzę, że nie jest to zwykły PWM, a przełącza klucze przy zerowym prądzie co myślę ułatwiło by stosowanie wolniejszych igbt, oraz zmniejszyło starty, oraz nie trzeba by było stosować ekstremalnie szybkich driverów.

Co myślicie o tym układzie.

• #1114 25 Cze 2013 13:06
    lechoo
    Poziom 39  

Różnica w cenie między wolnymi i szybkimi IGBT nie jest warta utrudniania sobie życia...

• #1115 25 Cze 2013 15:21
    farrix
    Poziom 17  

Wiem, że różnica nie jest duża jednak zastanawiałem się jak ten układ w ogóle sprawdziłby się w spawarce, z tego co widzę to ma on również regulację prądu średniego, co pewnie polepszyło by stabilność prądu, chociaż w spawarce to pewnie bez znaczenia.
    Jedyna wada tego układu to to, że nie posiada osobnego wejścia regulacyjnego jak np. w uc3846.

Ale jest jedna istotna zaleta (wg. mnie, więc proszę o wypowiedź ciebie lechoo), czyli przełączanie przy zerowym prądzie, co umożliwiło by bezproblemowe sterowanie igbt z "gołych" traf sterujących, zamiast driverów i ich kłopotliwego sterowania w części high-side, ponieważ czasy przełączania nie były by tak krytyczne i nie wprowadzały takich strat.
    I jeszcze jedna, czyli mniejsze zakłócenia, i jednocześnie mniejszy wpływ jakości transformatora na klucze.

Oczywiście wiem, że może istnieć jakaś wada tego rozwiązania, lub wady, dlatego to pytanie do tych bardziej doświadczonych,

Dodano po 22 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanko które mnie nurtuje, czy można bez obaw zamiast dławika na rdzeniu zastosować cewkę powietrzną z 10 zwoi w kształcie kwadratu 10x5cm taśmą 35mm która przynajmniej wg. obliczeń powinna mieć około 16uH?

• #1116 19 Lip 2013 21:43
    bolo1209
    Poziom 9  

Witam. Ustrojstwo które wyżej zamieściłem spawało i to bardzo dobrze. Lecz jak zrobiłem obudowę do niego to nie wiem czy gdzieś się nie zrobiło zwarcie (choć uważałem bardzo by niczego nie zepsuć). Po wykonaniu obudowy okazało się że już nie spawie. Nawet po wyjęciu z obudowy nie chce już spawać. Przedtem po włączeniu zasiania było słychać jak by cykanie które traciło się po zaczęciu spawania. To cykanie było słychać tylko po zbliżeniu bardzo blisko ucha. A teraz słychać zamiast tego jednostajny jakby pisk, szmer nie wiem jak to nazwać. Mam nadzieje że ktoś zrozumiał choćby trochę z tego co napisałem i będzie mi w stanie pomóc. Szkoda by było mi to teraz wyrzucić wiec nie zamierzam się poddać bez walki. Jak ktoś ma jakiś pomysł to proszę pisał. Z góry dziękuje za każdą pomoc

• #1118 12 Mar 2014 23:53
    kees56
    Poziom 8  

Hi There

AI don not speak polish but have a schematic of a welder from there.

A former and a E71 core /33/32 the maker say primairy 8 x 0.8 mm wire 20 windings and 12 x 1.45 mm wire 6 windings, but I can not get it on that core, so maybe I do misinpretere the polish manual, and so I have a question how to do it right, maybe someone can put in english how the transformer is made.

Here i see flat wire, on on each other to minimize stray inductance and so losses.

thanks for the help.

kees from Miniaturowa spawarka inwerterowa holland.

Here the tekst of how to make te trafo in polisch. I did measure inductance lower, 4 mH and not 4.5 mH.

Opis elementów indukcyjnych.

Transformator główny wykonałem na rdzeniu E71/33/32-3C90 Al 10800. Uzwojenie pierwotne ma 20zwojów nawinięte „licą” złożoną z 8 drutów DNE ø0,8mm, ułożonych na płasko jeden obok drugiego, każda warstwa została polakierowana lakierem izolacyjnym termoutwardzalnym, i odizolowana od następnej taśmą NOMEX o grubości 0,10mm. Po nawinięciu uzwojenia pierwotnego nawinąłem izolacje między uzwojeniową o grubości 0.75mm, z taśmy szklanoolejnej przełożonej taśmą NOMEX następnie całość została polakierowana. Uzwojenie wtórne ma 7 zwojów nawinięte dwunastoma drutami
    DNE ø1,45mm i składa się z 4 warstw, w każdej warstwie jest 6 zwojów nawinięte trzema drutami. Każda warstwa jest polakierowana i przełożona taśmą NOMEX o grubości 0,1mm. Po złożeniu rdzenia i mocnym skręceniu go obejmą całość została polakierowana i wysuszona temperaturze ok. 80ºC. Uzwojenie pierwotne ma indukcyjność 4,56mH, uzwojenie wtórne ma 0,55mH.

• #1119 26 Mar 2014 18:03
    xHaKeReK
    Poziom 20  

It's not ideal translation but should give you an idea. If you have any further questions just ask.
    The main transformer core is E71/33/32-3C90 Al 10800. Primary winding is made of 8 x .8mm wires, laid flat one turn next to another. Each layer has been coated with insulation resin and separated with .10mm NOMEX tape. After finishing the primary winding I used more NOMEX tape and "oil-glass" tape to create .75mm thick insulation layer between primary and secondary windings and coated it with insulation resin again. The secondary winding has 7 turns made of 12 wires 1.45mm in diameter laid in 4 layers. There is 6 turns made of 3 wires in each layer. Each layer is coated with insulation resin and insulated with .1mm NOMEX tape. After putting the core together and bolting it tight the complete transformer was coated with resin and dried in 80*C. The primary winding inductance is 4.56uH, secondary one 0.55mH.

• #1120 26 Mar 2014 18:54
    kees56
    Poziom 8  

xHaKeReK napisał:
    It's not ideal translation but should give you an idea. If you have any further questions just ask.
    The main transformer core is E71/33/32-3C90 Al 10800. Primary winding is made of 8 x .8mm wires, laid flat one turn next to another. Each layer has been coated with insulation resin and separated with .10mm NOMEX tape. After finishing the primary winding I used more NOMEX tape and "oil-glass" tape to create .75mm thick insulation layer between primary and secondary windings and coated it with insulation resin again. The secondary winding has 7 turns made of 12 wires 1.45mm in diameter laid in 4 layers. There is 6 turns made of 3 wires in each layer. Each layer is coated with insulation resin and insulated with .1mm NOMEX tape. After putting the core together and bolting it tight the complete transformer was coated with resin and dried in 80*C. The primary winding inductance is 4.56uH, secondary one 0.55mH.

Thanks for your translation, I have done the primairy like you translated it, this is oke, but have not 4.56 but 4.01 mH, the second one also I did the right way however it do not fit, I have a plastic bobine who has 2 mm play around the middel core leg, I did mention this by TME but she say it is in specs, I do not now of in the translation she mention about the bobine, maybe she do not use one get the windings closer tot the middle core leg who give some more induction, maybe the missing 0.56 mH is then present.

Maybe there are more bobine,s from other manufactor who is more tight.

Thansk again.

kees

• #1121 26 Mar 2014 19:14
    xHaKeReK
    Poziom 20  

2mm play sounds like a bit too much. If that's enough to fit the windings just make one yourself. It's not hard thing to do with some manual skills. Harden it with resin and you will be all set.
    Jak ktos nie zna angielskiego to przetlumaczylem mu z grubsza jak nawinac te trafo i napisal ze wszystko zrobil tak jak jest opisane ale uzwojenia mu sie nie mieszcza. Karkas ma 2mm luzu. Kupil w TME i powiedzieli ze to jest ok. Podejrzewa ze z powodu karkasu mu sie nie zmiescily a myslal ze cos nawinal zle. Dla mnie 2mm luzu to sporo za duzo na karkas. Moze ktos potwierdzic kto zamawial ten rdzen? Napisalem mu zeby sam sprobowal zrobic karkas i wtedy w okno powinno sie zmiescic...

• #1122 26 Mar 2014 20:37
    kees56
    Poziom 8  

Thansk for your help and the question on the forum about the bobine, this I did get from TME about my question about the bobine who has to much space.

Cytat:
    Hi Kees,

my technical suport has checked your issue and sent me such reply:

Such clearances are within tolerable levels and never exceed 3mm,
    this is not the basis for the complaint.
    We don`t have anything better.

Unfortunately we do not have such epcos part.

BR
    Aleksandra

Oke, another question, maybe use of copper foil is better for the secondairy coil of 0.55 mH. I did also discover that wind 6 windings x 4 wil spare one layer, it do fit, copper coil will surely fit.

Also where to get resin maybe through ebay? carbon for the coilformer I can get here by a motor repair company.

regards And thanks again for your kind help.

kees

• #1123 26 Mar 2014 21:30
    xHaKeReK
    Poziom 20  

They basically said that that's the best one they have in stock for the core you use and it's within manufacturer's spec. Just make one yourself or order different one from a different retailer. It seems that the bobine is the only reason why windings do not fit. Nobody here will tell you where to get the resin or other materials from. Such questions are often treated as not related to the forum's topic when asked separately. In general insulation for electric motors and resin that can withstand 200*C will be ok. I'm not an expert in this field but as far as I remember copper wires for the windings are covered with resin that withstands 180-200*C. Good luck!

• #1124 27 Mar 2014 11:06
    kees56
    Poziom 8  

Thanks for the time and effort to help me. I go try a electric motor repair shop here in my village.

regards

kees

• #1125 06 Wrz 2014 12:46
    kees56
    Poziom 8  

Hi all again

I was a little in sleep with building the inverter and have also did more research.

I have a C02 welder with a wire a Cebora 170 bravo who was original 3 fase 380 volts, but transformer was defect and so I nee a other, and do go right away to single fase, a inverter is afcourse a nice idea.

Butttt, there are big difference how to make the inverter, a Co2 automatic wire feed welder needs a constant voltage source, so I do see here stick weld inverters who use constant current source.

Now I come to the question how I make the inverter smps a constant voltage one? I think myself it is just a voltage feedbacked inverter who try keep voltage constant, with also current feedback for protection.

If someone here do now how I have to implement a inverter for a Co2 MIG welder I am thankfull, if not I am also thankfull.

regards

kees

• #1126 23 Lut 2015 20:19
    kulysaw
    Poziom 14  

Witajcie koledzy, dawno mnie tu nie było. Jak widzę od czasu gdy ja męczyłem się nad swoją spawarką jeszcze wielu drążyło ten temat. Ale do rzeczy.
    Wówczas udało mi się ukończyć swoją spawarkę oczywiście dzięki pomocy kolegów z tego forum za co jestem bardzo wdzięczny, szczególnie wyróżnił się kolega lechoo, dzięki :)

Przez te lata spawarka sprawowała się doskonale aż do teraz :(
    Pewnego dnia zachciało mi się sprawdzić spawarką solidny miedziany przewód z zaprasowanymi końcówkami i dodatkowo łączony "po drodze". Przepuściłem przez niego prąd maksymalny aby podgrzać miejsca ewentualnego słabego kontaktu. Niestety po kilku sekundach takiego grzania coś strzeliło i zasilanie wyłączyło się w całym budynku. Dźwięk strzału skojarzył się z odgłosem nasycanego rdzenia i zapewne tak też się stało gdyż jak się okazało uszkodziły się dwa tranzystory. Jeden z trzech w gałęzi górnej i jeden z trzech w gałęzi dolnej. Pozostałe wydają się być sprawne. Niestety wymiana na nowe nie rozwiązała problemu. Posprawdzałem już chyba wszystko w falowniku i nic :( Teoretycznie wszystko działa ale w praktyce na wyjściu jest tylko mały prąd. Napięcie jest prawidłowe a przy próbie spawania spada do około 10-12 V więc oczywiście nie ma mowy o spawaniu.
    Przebiegi na wyjściu ze scalaka i na wyjściu z driverów wyglądają na dobre ale pod warunkiem, że nie zasilę falownika. Po zasileniu falownika coś się dzieje z przebiegiem sterującym tranzystorami górnymi. Przebieg ma dziwny kształt a z trafa słychać szumy zależne od nastawy prądu spawania. Gdy spawarka działała szumów nie było słychać. Przebieg sygnału sterującego kluczami dolnymi jest mniej więcej ok.
    Załączam przebiegi (sorki za jakość i marną ostrość ale oscyloskop nie jest najlepszy a zdjęcia robione telefonem, niestety nie wyszły najlepiej).
    Przebieg sterujący bramkami górnymi przy nastawie na min.:
    i przy nastawie na max.:
    a tu odpowiednio dla bramek dolnych:
    Jak widać różnica jest wielka :(
    Sprawdziłem też zasilacz, na wszelki wypadek dodałem dodatkowe kondensatory na wyjściach i nic :( Nadal jest to samo.
    Zastanawiam się czy problem nie wiąże się układem scalonym. Może podczas nasycenia rdzenia popłynął na tyle duży prąd przez przekładnik, że uszkodził coś w scalaku?
    Zastanawia mnie jeszcze to, że bez zasilania falownika wypełnienie przebiegu zmienia się w całym zakresie nie przez regulację prądu spawania a przez regulację prądu zwarciowego. Natomiast po zasileniu falownika regulacja wraca na swoje miejsce tj. "na pokrętło" prądu spawania. Coś tu chyba jest nie tak, nie wydaje się wam?
    Może jakieś pomysły?

Do kolegi tedmejer >
    Do budowy trafa użyłem 6 rdzeni TV (stare cz.b. WN) i 4 rdzeni na dławik.
    Uzwojenia trafo 12/4 zw.

• #1127 23 Lut 2015 22:54
    dj.max7
    Poziom 14  

Sprawdź diody wsteczne, diody Zenera na bramkach, tranzystory sterujące bramkami i wszystkie elementy sterujące, tranzystory. Moim zdaniem zawsze wszystkie na raz szlak trafia, nie raz to przerabiałem, niekiedy sterownik też był do wymiany, sprawdź tez diody wyjściowe. Moja spawarka działała bez awarii 2 lata, potem 2 naprawy, i już kolejne 2 lata leży zepsuta, bo przy takiej cenie spawarek jak w tej chwili to szkoda czasu na naprawę, kup żółtego Magnuma za 600zł masz gwarancję na 2 lata, a sprzęt jest raczej niezawodny, a to co masz żuć w kąt bo więcej czasu i kasy stracisz na naprawę niż jest to warte, takie moje zdanie, mam MIG Magnum, TIG AC-DC Magnum i plazmę Magnum i wszystko działa cacy.

• #1128 23 Lut 2015 23:28
    kulysaw
    Poziom 14  

Wszystkie diody i tranzystory w falowniku sprawdzałem, diody wyjściowe również. Podmieniłem też na próbę wszystkie tranzystory górne i nadal jest to samo :(
    Wolałbym ją naprawić ponieważ była solidna, nigdy się nie przegrzała ani nawet dobrze nie nagrzała a spawałem nią sporo i dużymi prądami. Poza tym chodzi tu również o satysfakcję więc łatwo się nie poddam ;)
    Może jeszcze ktoś ma jakieś wskazówki?
    Dla ułatwienia przypomnę, że falownik (blok mocy) jest wykonany tak:
    z tą różnicą, że w końcowej wersji były klucze GW30NC60WD (górne) i GW30NC60W (dolne) a na wejściach sterujących są jeszcze rezystory 3,5om, reszta jak na rysunku.

• #1129 24 Lut 2015 08:15
    dj.max7
    Poziom 14  

Masz coś skopane z przebiegiem sterującym, sprawdź przebieg na wyjściu UC3845, na wyjściu trafa z odłączonym falownikiem, wymień wszystkie transile w bramkach, podmień tranzystor sterujący trafem, nie wiem jak masz nawinięte trafo sterujące, jeżeli masz jedno uzwojenie pierwotne z diodą Zenera to też ją wymień, więcej niema co się popsuć.

• #1130 24 Lut 2015 17:20
    kulysaw
    Poziom 14  

Przebieg na wyjściu z UC3845 wygląda dobrze, na wyjściu drivera opartego na HCPL3120 (a nie na trafie) też wygląda dobrze, nawet na samych IGBT wygląda dobrze pod warunkiem, że nie są zasilone. Po zasileniu i obciążeniu trafem przebieg się sypie jak na oscylogramach wyżej. Wygląda to tak jakby coś było uszkodzone i dopiero pod napięciem uszkodzenie daje o sobie znać. Jeśli nic więcej nikt nie podpowie to czeka mnie wymiana wszystkiego po kolei :(
    Tu schemat drivera:
    Nawet za C1 i C2 wstawiłem po 100uF i w zasilaczu dodałem dodatkowe kondensatory bo myślałem, że może nie wyrabia się zasilanie ale i to na nic, to nie to.

• #1131 24 Lut 2015 19:34
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Witam
    Nie mogę znaleźć teraz schematu całej spawarki ale za przekładnikiem prądowym powinien być rezystor o wartości jakieś 1.5 oma obciążający przekładnik. Sprawdź ten rezystor i diodę prostującą przebieg z przekładnika.
    Fragment z przekładnikiem z innego schematu

• #1132 25 Lut 2015 00:23
    kulysaw
    Poziom 14  

Witam.
    Sprawdzałem wcześniej, a przed chwilą sprawdziłem jeszcze raz wszystko w obwodzie przekładnika. Wszystkie elementy są sprawne. Wartości u mnie są nieco inne, jak na przykład rezystor obciążający przekładnik ma 0,5 ohma, ale zasada działania całego układu jest ta sama.
    Nadal nic nie znalazłem. Już zastanawiam się czy czasem trafo gdzieś się nie przebiło ale chyba gdyby się wytworzył jakiś skrót w uzwojeniach to przebieg zniekształciłby się w obu połówkach przebiegu, a nie tylko w jednej, no nie?
    Może jeszcze jakieś pomysły?

• #1133 25 Lut 2015 22:32
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Nie znam się za bardzo, ale mam takie dwa pomysły.
    Pewne elementy takie jak diody prostownicze lub tranzystory mogą ujawniać swoje wady dopiero pod obciążeniem (miałem kilka wzmacniaczy które głupiały pod obciążeniem, a przyczyną był mostek prostowniczy).
    Albo ma mikropęknięcia w rdzeniu ferrytowym transformatora.

• #1134 26 Lut 2015 13:47
    dj.max7
    Poziom 14  

Zauważyłem błąd w schemacie który zamieściłeś przekładnik jest w złym miejscu ma być bezpośrednio na zasilaniu trafa a tu za przekładnikiem jest dioda wsteczna.

• #1135 26 Lut 2015 17:01
    kulysaw
    Poziom 14  

Do kol. Dariusz Goliński >
    Zdaję sobie z tego sprawę dlatego klucze w problematycznej gałęzi zastąpiłem nowymi a mimo to problem nie zniknął. Spróbuję jeszcze podmienić transile choć nie sądzę aby to coś zmieniło bo gdyby były trefne to już przy samym przebiegu sterującym byłoby to widoczne a tu przebieg jest czysty.
    Co do pęknięć w rdzeniu gdyby się tam pojawiły to, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale wydaje mi się, że nie miałyby znaczącego wpływu. Pęknięcie = szczelina więc jeśli jest maleńka to zmieni trochę indukcyjność ale nie wpłynie w tak dużym stopniu na kształt prądu jak ma to miejsce w tym przypadku.

Do kol. dj.max7 >
    Masz rację, słusznie zauważyłeś ten błąd. Jednak schemat jest stary a w rzeczywistości przekładnik jest wpięty tak jak piszesz. Załączam poprawiony rysunek aby młodsi nie popełnili błędu, jeśli jeszcze komuś to miałoby się przydać :)

• #1136 09 Mar 2015 18:26
    slu_1982
    Poziom 26  

Cześć wszystkim

Piszę w tym temacie ponieważ uruchamiam przetwornice z mostkiem pracującym jako dwu tranzystorowy forward. Pokażę wam oscylogramy z wyjścia forwardu i proszę o ocenę, czy tak powinny wyglądać, ew. co zmienić.

Bez obciążenia:
    Zwarcie:

Tutaj zdjęcie przebiegu sterującego- bramkowego:
    Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa

• #1137 13 Maj 2016 09:59
    FlashT
    Poziom 13  

A czym się spawa taką spawarką? W sensie z czego jest spaw?