Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miniaturowa spawarka inwerterowa

jacusm 28 Mar 2008 12:44 689252 1140
 • #421
  kulysaw
  Level 14  
  =>arch_x
  Wiem,że ta pojemność jest za duża ale chciałem "na próbę" nieco przeciążyć wyjścia aby się upewnić, że zasilacz i drivery wszystko udźwigną.Tam będą pracowały 2*3 IGBT, więc troszkę się boję o prawidłowe wysterowanie ich.
  Co do rdzenia zasilacza to grzanie z pewnością nie jest spowodowane obciążeniem gdyż już w fazie testów samego zasilacza, tylko na symbolicznym obciążeniu był dość gorący.Oczywiście nie aż tak aby się poparzyć ale jest dość gorący. Skoro nie można obniżyć częstotliwości to może dokleić jakiś mały radiatorek na rdzeń? Co o tym myślicie? Tylko jakim klejem?

  edit

  Co do szpilki to też za bardzo nie wiem "co ona tam robi".Jest nie duża bo około 1-2V, wieczorem sprawdzę dokładniej.

  edit2

  Sprawdziłem.Okazuje się, że ta szpilka powstała na skutek przeciążenia.Po podstawieniu (zgodnie z sugestią) kondensatora 12,2nF (dla dociekliwych 10n+2n2) szpilki zniknęły.
  Miniaturowa spawarka inwerterowa
  2V/dz i 5µs/dz

  Przy bardzo dokładnym przyjrzeniu się przebiegowi widać maluteńką szpileczkę o wartości ok 0,2-0,3V.Podstawienie większego kondensatora na zasilaniu drivera niczego nie zmienia.Myślę,że to już nie ma znaczenia.Napięcie na bramce przekracza nieco 14V.Chyba to wystarczy do pełnego otwierania IGBT?
 • OxomiOxomi
 • #422
  arch_x
  Level 20  
  Przebiegi wyglądają ok, ale zasilacz musisz koniecznie przejrzeć. Rdzeń nie może się tak grzać i to bez obciążenia.
  Sprawdź przebiegi na (S) TOPa czy nie ma dużych szpilek i sprawdź też czy przypadkiem się nie grzeje i czy uzwojenia się nie nagrzewają tak jak rdzeń.
 • #423
  lechoo
  Level 39  
  @kulysaw
  Rozciągnij ten przebieg tak żeby było widać czasy narastania i opadania, taki oscylogram nic o nich nie mówi...
  Opisz dokładnie ten transformator od zasilacza - jaki rdzeń, szczelina, ilość zwojów, przekroje drutu, indukcyjności uzwojeń?
 • #424
  kulysaw
  Level 14  
  Rdzeń pochodzi z zasilacza ATX (33),szczelina ok 1mm,120zw pierwotne (dzielone 60+60),pomocnicze 12zw,pierwsze wtórne 12zw,dwa kolejne wtórne po 15zw,kolejne wtórne 18zw.Indukcyjność 3,33mH,rozproszenie wynosi około 50µH.Przekrój drutu na pierwotnym 0,23 (lub 0,21 nie pamiętam dobrze) a na wtórnych 0,35.
  Temperatura rdzenia po około 30min pracy wynosi 62C a uzwojeń ok 53C,radiatorek (mały) na TOP-ie 70C.Myślę, że rdzeń "nie wyrabia" częstotliwości i dlatego się grzeje.Na razie nie mogę zdjąć oscylogramów z TOPa bo muszę dorobić separację zasilania oscyloskopu.Jak znajdę czas to w przyszłym tygodniu zobaczę.
  A oto oscylogramy sygnałów bramkowych,tak duże jak są możliwe na tym sędziwym ustrojstwie (2V/dz i 2µs/dz):
  Miniaturowa spawarka inwerterowa
  Miniaturowa spawarka inwerterowa
  druga bramka:
  Miniaturowa spawarka inwerterowa
  Miniaturowa spawarka inwerterowa
  Dla przypomnienia obciążeniem jest 12,2nF połączone przez rezystor 6 ohm.
  A tu (nie wiem czy będzie dobrze widać 1A/dz) prąd w impulsie dochodzi do 2A
  Miniaturowa spawarka inwerterowa
 • #425
  kulysaw
  Level 14  
  Cóż to?? Wszystkich wiosna wywiała z tego wątku??

  Mam jeszcze jedno pytanie:Czy przy bramce kluczy zamiast transila dwukierunkowego 18V można użyć dwóch diod zenera 18V połączonych antyrównolegle? Czy zenerki będą zbyt wolne??
 • OxomiOxomi
 • #427
  lechoo
  Level 39  
  Diody Zenera owszem mogą być, ale szeregowo, nie równolegle. One chronią jedynie delikatne obwody bramkowe przed przepięciami, a nie udarami prądowymi.
 • #428
  kulysaw
  Level 14  
  =>lechoo
  Szeregowo czyli rozumiem tak: ->|-|<- lub -|<->|- czy to wszystko jedno?
  Czy szybkość zenerek jest wystarczająca?
  Zobacz (powyżej) przebiegi,są twoim zdaniem OK??
 • #429
  kpos
  Level 12  
  Witam,

  Chciałbym zapytać Kolegów jak wygląda sprawa diod prostowniczych (za uzwojeniem wtórnym transformatora głównego).

  W schemacie od naszych kolegow ze wschodu są połączone po 3 diody równolegle.
  Jak to wygląda od strony rozrzutu parametrów? Czy dobieracie diody w jakiś sposób?

  Obawiam się tego, że jedna z tak połączonych diod może mieć niższe Uf niż pozostałe i być przeciążona przy spawaniu znacznym prądem.

  A może jest to sprawa do pominięcia?

  Pozdrawiam,
  kpos
 • #430
  Arkadiusz Wężyk
  Level 11  
  Witam udało mi się uruchomić cały sterownik wzorowany na schemacie za wschodu spawarki 240A oczywiście samo ich sterowanie IRFP460 dawało do życzenia musiałem trochę zmodyfikować. Udało mi sie zdobyć taśmę 35x0.1 i
  35x0.5 i drugi rdzeń chciałem nawinąć pierwotne 2 razy 35x0.1 i tu nachodzi pytanie czy ze sobą połączyć te dwie taśmy i nawinąć razem czy między każdą dać izolację i też nawinąć razem czy nawinąć pierwszą taśmę a potem drugą i połączyć równolegle dotyczy też wtórnego. Wcześniej nawijałem na pojedynczy rdzeń pierwotne 35x0.1 27zwojów i wtórne 35x0.5 9zwojów uzyskałem 100-120 A na elektrodzie 2.5mm i nawet dobrze idzie transformatorek lekko ciepławy dlatego też będę nawijał na podwójnym rdzeniu w celu zwiększenia prądu 13zwojów dwie taśmy 35x0.1pierwotne i 4zwoje dwie taśmy 35x0.5. Dziękuje za podpowiedź.
 • #431
  kalasz20
  Level 26  
  Witaj
  Jaką masz częstotliwość pracy? Muszę Cię trochę zmartwić ale na własnej skórze przetestowałem tzw. efekt zbliżenia , nawinąłem transformator balchą miedzianą o grubości 0,5mm , f pracy 40kHz , w sumie przekrój uzwojenia wtórnego wyniósł 30mm^2 , jakież było moje zdziwienie gdy przy pracy nawet z mały prądem spawnia uzwojenia szybko się nagrzewały i to dosyć mocno , zrobiłem test 3 x 2,5mm elektrody i trafo nagrzało się do 60 stopni C , wykonałem nowe trafo nawinięte wiązką przewodów 0,75mm , przekrój wyszedł 18mm^2 , przeprowadziłem ten sam test , wynik identyczny 60 stopni przy prawie 2 x mniejszym przekroju uzwojenia wtórnego , na pocieszenie napiszę że uzwojenie wtórne było symetryczne i zawierało 2 x 8 zwojów , czyli 16 warst co sprzyja nagrzewaniu się uzwojeń poprzez efekt zbliżenia. Dodam że żadnych zwarć nie było między zwojowych itp. Dlatego też zastosowanie blachy nie jest idealnym rozwiązaniem , wg literatury efekt ten daje o sobie znać przy ilośći warstw większych od 3 dlatego przy 16 w moim transformatorze dało to szybko o sobie znać.
  Pozdr
 • #432
  Arkadiusz Wężyk
  Level 11  
  Witam z tym efektem zbliżeniowym może być różnie chyba on zawsze występuje tylko tyle że nawet spawarki dobrych firm transformatory są ich chłodne raz miałem trafo od spawarki kempi ze złomu oczywiście on był popękany ale uzwojenia całe po rozebraniu uzwojenie pierwotne nawinięte taśmą podwójnie obok siebie i połączone równolegle a wtórne taśma dwa razy najpierw pierwsza a potem druga połączone równolegle szukałem od niej całej płyty żeby zobaczyć na jakim i w jaki sposób jest sterowanie nic nie znalazłem. Częstotliwość to 40khz na tym pojedynczym rdzeniu przy 100A było lekko ciepłe wypaliłem dwie elektrody bez żadnego wymuszonego chłodzenia tylko zaczęły sie nagrzewać tranzystory na radiatorach dochodziło 40-50 stopni dlatego wydaje mi się że taśma sie dobrze spisała. Jak uruchamiałem sterownik na oscyloskopie miałem spore szpile trafo też mi się nagrzewał wymieniłem kondensatory na polipropylenowe w układzie gasikowym oraz za mostkiem prostowniczym też propylenowe i jak na razie jest ok. Ten efekt zbliżeniowy bardziej mi podchodzi pod harmoniczne które powodują bardzo duże straty a zarazem nagrzewanie uzwojeń.Tylko przyjmując dla f0=40khz to trzecia i piąta harmoniczna już w megaherzach, przepięcia kilka tysięcy volt też mi coś tu nie pasuje.
 • #433
  zk12
  Level 12  
  Witam.Mam zmontowaną minispawarkę Teraz przydałby się opis bezpiecznego uruchamiania urządzenie. Myślę, że na forum jest wielu znających się na rzeczy.
 • #434
  Arkadiusz Wężyk
  Level 11  
  Mam pytanie jaka to jest spawarka w pełnym mostku czy pół. Jeżeli chodzi o uruchomienie na początek nie podłączać 220 na układ prostownikowy sprawdzić sterownik czy dobrze działa po kolei napięcia najlepiej oscyloskopem wszystkie przebiegi szczególności sterownia IGBT czy mają odpowiedni kształt ważne jest sprawdzenie przekładnika prądowego czy dobrze działa od niego dużo zależy wstawić rezystor bocznikują 3-4 krotnie większy można też podawać na niego napięcie w granicach 0,2 - 0,8 wolta i odłączyć przekładnik od bocznika sprawdzać regulacją potencjometru prądu zachowanie sterownika. Odłączyć transformator od IGBT podłączyć żarówkę np. 24V i do prostownika podać 24V zmiennego po przez rezystor odpowiedni do żarówki i uruchomić spawarkę sprawdzić jeszcze raz wszystko czy jest ok najlepiej oscyloskopem szczególnie jaki jest przebieg na żarówce to ważne. Najlepiej podaj informację jaki sterownik itd. i jakie są u ciebie przebiegi tu lepiej być cierpliwym.
 • #435
  lechoo
  Level 39  
  Zasadę uruchamiania przy obniżonym napięciu zasilania falownika warto stosować niezależnie od topologii... Nie upalimy wtedy tranzystorów i możemy przyjrzeć się pracy ograniczenia prądowego w stanie zwarcia.
  Po podaniu pełnego napięcia sieci wyjście spawarki należy najpierw obciążać stopniowo coraz mniejszą rezystancją (drut oporowy chłodzony wodą) jednocześnie mierząc napięcie i prąd wyjściowy.
 • #436
  zk12
  Level 12  
  Witam. A gdzie kupujecie kondensatory MKP/400 lub 630V.
 • #437
  k.marcin
  Level 18  
  a co szanowni koledzy myslą o tym :

  NIE UŻYWAMY LINKÓW DO ALLEGRO NA FORUM!!
  ANDROOT


  datasheet :
  http://www.infineon.com/dgdl/fz800r12kf4.pdf?...601e3&fileId=db3a304412b407950112b43419ae5f8e

  Czy lepiej stosować taki jeden modół IGBT czy kilka równolegle połączonych tranzystorów.
  Może wam się to pytanie śmieszne wyda ale bardzo proszę o odpowiedź nigdy nie robiłem tympodobnych konstrukcji a projekt bardzo mnie zaciekawił, zważając ze spawarki inwerterowe kształtują się w granicach od 600 zł z tych najtanszych 100A...
 • #438
  lechoo
  Level 39  
  Te wysokoprądowe moduły IGBT stosowane są np. w falownikach zasilających silniki, mogą pracować z częstotliwością max. kilka kHz. Nie nadają się do tej spawarki.
  Z fabrycznych spawarek - w Castoramie ostatnio można był kupić (i chyba nadal można) spawarkę inwerterową marki DEDRA o prądzie max. 200A za 548zł.
 • #439
  k.marcin
  Level 18  
  1. Androot. No tak mój błąd.. o linkach nie wiedziałem.
  2. O czestotliwosci pracy nie moge sie doczytac w nocie katalogowej :/ .. szczerze mowiac to i tak chyba bardziej oplaca sie kupic tranzystory igbt chyba taniej wychodza jak jeden moduł ?

  Interesuję się tym ponieważ lubię konstruować rzeczy przydatne, zawsze człowiek czegoś nowego się nauczy no i jaka satysfakcja :), takie poprostu bardziej hobbystyczne podejscie no i jestem ciekaw czy to ruszy..tylko czasami to droga zabawa.. jak sie zdarzy jakis lewy grosz na pewno spróbuję zbudowac spawareczke :) .. a wszystko przez was bardzo sie wciagnalem czytajac ten post, a z uwagi na jego obszernosc podchodzilem do niego z 3 razy :)

  ...no nic trzeba zaczac kompletowac rzeczy .. krok pierwszy... garaż :D
  pozdrawiam
 • #440
  grendel123
  Level 15  
  Mam podobną przetwornicę i jeden problem. Potrzebuję zmniejszyć prąd odcięcia trzykrotnie w stosunku do obecnego. Nie znam jednak parametrów przekładnika - jedynie rezystancję równoległą - 7R5. Czy trzeba dowijać uzwojenie w przekładniku, jeśli tak to ile razy więcej zwojów? Może wystarczy zmiana rezystancji? Niestety nie wiem jak to policzyć :cry:
 • #441
  lechoo
  Level 39  
  @k.marcin
  Maksymalna częstotliwość pracy wynika pośrednio z czasów włączenia/wyłączenia tranzystora, a te są podane w każdym katalogu. Szukaj modułów w których Toff nie przekracza 300ns, ale takie będą niestety sporo droższe...
  Też lubię majsterkować i mam z tego satysfakcję, ale do tego wszystkiego potrzeba dużo wolnego czasu... Zgromadziłem materiały na co najmniej 3 takie spawarki (dla siebie i znajomych), ale czasu i czasami chęci brakuje na sklecenie tego do kupy...

  @grendel123
  Wystarczy zwiększyć ten opornik 3-krotnie.
 • #442
  grendel123
  Level 15  
  lechoo wrote:

  @grendel123
  Wystarczy zwiększyć ten opornik 3-krotnie.


  Czy miernikiem cyfrowym można rzetelnie zmierzyć wartość prądu impulsowego (z przetwornicy) na obciążeniu rezystancyjnym? Jakieś dziwne wyniki mi wyszły. Po zwiększeniu wartości rezystancji o kolo 10 razy otrzymałem wymagany prąd. Nie jestem jednak pewien czy miernik wskazuje prąd właściwie, w końcu to dość wąskie impulsy. Czy zwykłym miernikiem można w ogóle mierzyć taki prąd?

  Pytanie drugie dotyczy stabilności regulacji wypełnienia UC3845 w funkcji zmian obciążenia. U mnie po dołączeniu kolejnego odbiornika prąd jednak sporo wzrasta, choć na oscyloskopie widać zwężenie szerokości impulsów (czyli jakąś tam stabilizację). Jaka jest dokładność stabilizacji układu UC w trybie prądowym?
 • #443
  olinek2
  Level 23  
  Jak sama nazwa wskazuje prądową :P stabilność jest ok do spawania. Może kiedyś pokuszę się o spawarkę 3F ze sterowaniem na UCeku tylko właśnie trybem prądowym, ale z pomiarem na boczniku. To będzie taka rozbudowana maszynka ;) Z ogromnymi możliwościami, tylko najgorzej o fundusze. No i nie ma zbytu ostatnio na spawarki dużego popytu :/ Myślałem o multi urządzeniu TIG MMA MIG-MAG
 • #444
  arch_x
  Level 20  
  Witam wszystkich, w końcu udało mi się uruchomić sterownik oparty na UC 3846 + konfiguracja pełnego mostka. Początkowo wykonałem to według schematu kolegi kalasz20, ale regulacja prądu była bardzo nieliniowa - regulacja od 0% do 25% potem skok od razu na 100%. Dodatkowo wypełnienie PWM pływało skokowo od około 30% do maksimum, potem po zmniejszeniu limitu prądu skokowo spadało od max do 30%, aby po zwiększeniu liniowo do 50% wskoczyć znów na max. Najprawdopodobnej mieliśmy różne rdzenie w przekładniku i chyba stąd te problemy.
  UC3846 to scalak który uczy cierpliwości i pokory przy uruchamianiu no i troche to trwało. Bardzo pomogło tutaj dostrojenie liczby zwojów przekładnika prądowego i dobór rezystancji obciążenia i pozostałych wartości elementów układu filtrującego.
  Oparłem się w końcu na schemacie z którejś noty aplikacyjnej dla tego scalaka. Regulacja w trybie prądowym puls-by-puls z wykorzystaniem przekładnika prądowego. Nie stosowałem tak jak w projekcie kolegi kalasz20 uzwojeń symetrycznych, tylko pojedyncze uzwojenie, mostek graetza na diodach schottkiego i obciążenie. Filtr tradycyjnie rezystor 1k i kondensator 470pF. Układ ograniczenia prądowego to rezystor 4,7k, potencjometr 1k i rezystor 1k do masy i jeszcze kilka drobnych zmian. Teraz regulacja prądu jest liniowa i układ chodzi bardzo stabilnie. Rdzeń przekładnika Al=~1200. Zakładany prąd uzwojenia pierwotnego to 25A wyliczony w/g znanej strony dla Iwy=225A.
  Dodatkowo jako zabezpieczenie będzie chyba jeszcze jeden przekładnik dla wejścia SD dla prądu przekraczającego 40A i zmienię tryb pracy UC3846 na lock.
  Ponieważ przekładnik wymaga jeszcze troche poprawek - trzeba wykonać jeszcze raz płytkę i jeszcze kilka zmian, to uruchomiłem układ tylko przy obniżonym napięciu do 20V.
  Napięcie na uzwojeniu pierwotnym bez obciążenia X=30V/dz, Y=5us/dz, napięcie = 20V
  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Napięcie na uzwojeniu pierwotnym pod obciążeniem też X=30V/dz Y=5us/dz, napięcie na pierwotnym 20V, pobierany prąd 6A:
  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Napięcie na uzwojeniu wtórnym bez obciążenia X=3V/dz Y=5us/dz, napięcie w stanie jałowym 6V :
  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Napięcie na uzwojeniu wtórnym z obciążeniem X=3v/dz Y=5us/dz, napięcie na wtórnym 1V, prąd wyjściowy 32A :
  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Częstotliwość pracy 50.970Hz. Dużo szpilek i układ pod obciążeniem trochę dzwoni, ale sterownik jest na testowej płytce i układ pracował bez dławika. Dławik już nawinąłem- rdzeń E70/33/32, 2 zwoje taśma 2 x 35mmx0,5mm, szczelina 1,5mm.
  Pozdrawiam
 • #445
  olinek2
  Level 23  
  No jak mówisz, że to jest bez dławika, to uważam, że na prawdę dobrze przekładnik się zachowuje. Później podczas spawania radzę się trochę pobawić w pomiary i ew. poeksperymentować z wartościami filtra RC aby charakterystyka była dobra :)
  Jednak szpileczki cały czas są, no ale zobaczymy z dławikiem.
 • #446
  kalasz20
  Level 26  
  Witaj
  Dokładnie UC3846 jest kapryśny , trzeba trochę poeksperymentować z całością , dobrać filtr za przekładnikiem etc. Przebiegi testowe wykonałeś na jakim transformatorze? Bo rzeczywiście śmieci jest bardzo dużo jak na pełny mostek , niestety zobaczysz poźniej pewne ograniczenia , które ujawniaja się i przeszkadzają przy większych prądach pracować z duzymi częstotliwościami , a dokładnie chodzi o impuls w momencie wyłączania przekątnej mostka , wtedy kiedy przewodzą diody zwrotne.

  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Tutaj akurat jest przy w miarę niedużym prądzie , sorry za rozmiar fotki , ale przy większych prądach impuls ten się znacznie poszerza , a nie można dopuścić do połączenia się tego impulsu z kolejną połówką fali napięcia , musi się całkowicie zakończyć w czasie martwym.
  Pozdr
 • #447
  arch_x
  Level 20  
  Witam,
  bardzo dobre wyniki daje dopasowanie przekładnika do swojego rdzenia. Potrzebny jest zasilacz o napięciu do około 30V ze skokiem 1V lub lepiej co 0,1V, posiadający prąd wyjściowy do min 5A-10A i najlepiej z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym. Zakładamy jakieś parametry przekładnika - najlepiej z gotowego projektu i sprawdzamy jaki prąd pobiera mostek dla maksymalnego wypełnienia. Tak regulujemy ilość zwoi - zwiększamy lub zmniejszamy ilość zwoi np. o 5, aby uzyskać maksymalny prąd mostka. Na początek zapewne uzyskamy maksimum prądu przy około 10V i dalsze zwiększanie napięcia zasilającego mostek spowoduje obniżenie prądu. Zwiększamy lub zmniejszamy ilość zwoi starając się poprzez zwiększanie napięcia zasilającego mostek dojść do maksymalnego prądu zasilacza. Zmniejszamy wypełnienie i tak dalej. Rezystor obciążenia przekładnika pozostaje bez zmian. Układ filtra za przekładnikiem też dobieramy doświadczalnie aby uzyskać w miarę czysty przebieg. Początkowo zmieniałem prąd wyjściowy mostka poprzez zmianę rezystancji obciążenia przekładnika, ale to dość kłopotliwy sposób.
  Zdaję sobie sprawę z oscylacji w momencie zmiany przekątnej mostka. W rdzeniu jest jeszcze sporo energii którą trzeba wytłumić najlepiej przed właczeniem drugiej przekątnej. Tradycyjnie - dobierane gasiki.
  Transformator jest z 4 szt kształtek E70/33/32. Przekrój rdzenia to ponad 14cm2. Zakupiłem je w AET i są z materiału F-867. W/g ich katalogów ma Al=9800. Uzwojenie pierwotne to 10 zwojów 2 taśmy 35mm x 0,1, wtórne to 2 zwoje taśmą 35mm x 0,5mm. Przekładnia 1:4 - program zaleca 1:9 - zobaczymy co będzie się działo przy uruchomieniu.
  Diody zwrotne to 4 szt zewnętrzne DSEI-120/60A.
  Częstotliwość to będzie max 65KHz - coś w zakresie 50-65KHz.
  Dławik też na E70 - jeszcze bez szlifowania szczeliny i nie zaimpregnowany w w szelaku :
  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Z dławikiem mam mały problem - czy szczelinę (jeżeli zakładamy tylko na środkowej kolumnie) przyjmujemy w podwójnej wartości jak wylicza to program?
  Pozdrawiam :-)
 • #448
  olinek2
  Level 23  
  Szczelina podana w katalogu jest dla środkowej kolumny, w przypadku wszystkich 3 będzie 2x mniejsza
 • #449
  arch_x
  Level 20  
  Byłem przekonany że jest całkiem odwrotnie : szczelina podana jest jako sumaryczna dla wszystkich kolumn. Jeżeli zakładam szlifowanie tylko środkowej kolumny to szczelina będzie dwa razy większa, ale już nie pamiętam jak jest poprawnie. W katalogu dla rdzenia E70, Ident(szczelina) jest w wysokości 1,5mm. I tak trzeba będzie szlifować z miernikiem indukcyjności - zakładana L=523nH.
 • #450
  jozek_d
  Level 17  
  Schemat można wziąć dowolny, ale zmieścić to w takim pudełeczku to nie mały wyczyn. Gratuluję konstrukcji.