Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miniaturowa spawarka inwerterowa

jacusm 26 Jan 2009 01:43 708140 1140
Nazwa.pl
  • #691
    dj.max7
    Level 15  
    Co do zabezpieczenia kluczy to wstawiłem kilka schematów
    Miniaturowa spawarka inwerterowa
    najpewniejszy wydaje mi się ten fragment schematu falownika Forward
    pochodzi ze sprawdzonej fabrycznej spawarki

    kolejny
    Miniaturowa spawarka inwerterowa
    fragment falownika z ruskiej spawarki też Forward

    kolejny falownik spawarka forsag 125
    Miniaturowa spawarka inwerterowa

    ewentualnie coś takiego
    Miniaturowa spawarka inwerterowa
    w tym schemacie zaznaczyłem na czerwono kondensatory separujące transformator od pojawienia się stałego napięcia na transformatorze rozwiązanie takie jak w pół-mostku w zasilaczach ATX czy stosowanie tych kondensatorów w mostku jest konieczne i po co one są
    proszę o odpowiedź który układ zabezpieczeń będzie najlepszy do spawarki z falownikiem w mostku.
  • Nazwa.pl
  • #692
    arch_x
    Level 20  
    Każdy z powyższych układów gasikowych jest dobry. Ja po wielu próbach wybrałem układ chroniący bramki IGBTów, oparty na trasilach 18V podobnie jak w pierwszym schemacie i układ na drenie i żródle każdego IGBTa złożony z diody zwrotnej DSEI120 i kondensatora MKP 470pF/1600V, jak w schemacie trzecim dla spawarki FORSAG 125.
    Jedynym zabezpieczeniem kluczy jest poprawnie pracujący kontroler w trybie prądowym. Żadne gasiki nie zabezpieczą Ci kluczy, jedynie stłumią przepięcia.
    Powodzenia.
  • #693
    chru
    Level 17  
    witam posiadam rdzeń z przetwornicy od jowisza niestety nie posiadam danych katalogowych ti12 proszę o pomoc gdyż wyczytałem iż ten lub od neptuna w zupełności wystarczą do budowy takich jak tu prezentowane cudeńka.posiadam też kilka uszkodzonych przetwornic od kuchenek indukcyjnych"indesitowych"w oparciu o które mam zamiar stworzyć potrzebną elektronikę.z góry dzięki za pomoc-arek ch.
  • #694
    dj.max7
    Level 15  
    Jeżeli jest to rdzeń z trafo wn. to potrzeba 6 kompletów jednakowych rdzeni a co do elektroniki z kuchenek indukcyjnych to jedyne co możesz wykorzystać to kondensatory i tranzystory IGBT choć rewelacyjnych parametrów to one nie mają, też mam kilka uszkodzonych takich kuchenek i tranzystory jakie tam siedzą mają prąd ciągły 20A 1200V do spawarki typu forward 2T
    potrzeba po 3 szt. na gałąź, lepiej kupić irg4pc50u wtedy wystarczą 2.
  • #695
    lechoo
    Level 39  
    Kolega chru ma chyba na myśli rdzenie EE65, takie właśnie można było spotkać w starych polskich OTVC. W swojej pierwszej spawarce w/g projektu AVT-837 miałem właśnie taki rdzeń z odzysku, a dławik na rdzeniu U z trafa WN.
  • #696
    chru
    Level 17  
    jest to rdzeń z zasilacza.na radiatorach znalazłem kilka irg4pc40 wydawać by się mogło żewystarczy po dwa w gałęzi
  • #697
    arch_x
    Level 20  
    chru napisał :
    Quote:
    znalazłem kilka irg4pc40 wydawać by się mogło żewystarczy po dwa w gałęzi

    Jeżeli myślisz o spawarce w konfiguracji forwarda dwutranzystorowego - jak w pierwszej konstrukcji autora wątku, to stosując cztery (po dwa w gałęzi) irg4pc40 i transformator na rdzeniu E65 osiągniesz maksimum 80A wydajności. Te tranzystory są dla częstotliwości 1-5KHz i przy 50KHz będą się mocno nagrzewać. Prąd magnesowania będzie od 12A do 19A co też jest prawie maksimum dla pary tych tranzystorów.
    Lepsze wyniki możesz osiągnąć w pełnym mostku, ale musisz mieć 8szt no i drugie tyle w zapasie na wypadek eksplozji falownika. Uruchomienie jest też dużo trudniejsze. Przy prądzie magnesowania 12-18A dla jednej pary tranzystorów, możesz osiągnąć wydajność całej spawarki nawet 150A. Musiałbyś tylko dokupić rdzeń E70 z materiału mocy, w końcu to tylko około 50 zł z oficjalnego źródła ( lub 15 -20 zł niewiadomego pochodzenia i parametrów), natomiast ten E65 co posiadasz ewentualnie na dławik. Pozostałe części spawarki mogą być ze śmietnika/złomu/recyklingu itp.
  • Nazwa.pl
  • #698
    lechoo
    Level 39  
    A najlepiej kup 2 szt. IRG4PC50W i problem tranzystorów będzie z głowy. Nie są bardzo drogie i w forwardzie 2T spokojnie wystarczą do 140A.
  • #699
    -RoMan-
    Level 42  
    W kwestii formalnej: E71 a nie E70. Dokładniej: E71/33/32-3C90.
  • #700
    dj.max7
    Level 15  
    Widzę że brak zainteresowania tematem więc spytam czy zamiast transili w bramkach kluczy mogą być zwykłe diody zenera połączone przeciwstawnie :?:
    i mam jeszcze pytanko posiadam kondensatory: WIMA FKP-1
    czy to są kondensatory impulsowe i nadają się do zastosowania w układzie gasików :?:
  • #701
    arch_x
    Level 20  
    =>dj.max7
    W bramkach mogą być dwie diody zenera, ale zwróć uwagę na ich moc aby miały powyżej 1W. Powszechnie stosuje się 1,5KE18CA - koszt 0,8 zł-1zł.
    WIMA FKP1 to kondensatory polipropylenowe i nadają się jak najbardziej nie tylko do gasików, ale także jako odsprzęgające zasilanie przy falowniku i kontrolerze.
    Temat na brak zainteresowania nie narzeka - zwróć uwagę na ilość obserwujących, ale zamiast codziennego bla, bla, bla i setek stron mamy tych stron ponad 20 i już chyba większość informacji, aby zrobić sobie taką spawareczkę :D
  • #702
    lechoo
    Level 39  
    Tak to prawda, sporo ludzi zagląda do tego wątka - ja też mam nadzieję, że jeszcze czegoś ciekawego się nauczę :)
    A mam w planach budowę kolejnych spawarek, m.in. MMA ~150A prawdopodobnie też w układzie forward 2T, a także MIG/MAG 200A, ale to już raczej pełny mostek będzie...

    EDIT:
    Odnośnie gasików - obwody RDC w układzie falownika forward 2T pełnią przede wszystkim funkcję odciążającą tranzystory w chwili ich wyłączania. Energia która byłaby wtedy tracona w tranzystorze jest magazynowana w kondensatorze, a następnie wytracana w rezystorze. Aby taki obwód miał sens, musi być w stanie przejąć około 15-20W, to co proponują Rosjanie w schemacie minispawarki (kondensator 1nF, opornik 2W) jest bez sensu, równie dobrze można te obwody pominąć, albo (żeby należycie spełniały swoją funkcję) zwiększyć pojemność kondensatorów 10-krotnie i być przygotowanym na proporcjonalnie większe straty w opornikach.

    Istnieją też bezstratne obwody odciążające, ale niektóre osoby miały z nimi duże problemy (przyczyniały się do palenia tranzystorów), a ja nie robiłem z nimi eksperymentów... Wygląda to np. tak:

    Miniaturowa spawarka inwerterowa
  • #703
    dj.max7
    Level 15  
    :arrow: "Lecho" mam schemat rosyjskiej spawarki i tam jest 4,7n,
    zrobiłem już płytkę zasilacza tranzystory i diodę zamontowałem na radiatorze
    i projektuję płytkę falownika więc jaki układ gasików mam zrobić do mojej spawarki w topologi mostka czy wystarczy równolegle z CE dioda i kondensator
    470p czy w topologi mostka występują inne impulsy podczas przełączania kluczy
    i trzeba zastosować bardziej rozbudowany układ gasików :?:
  • #704
    lechoo
    Level 39  
    Miałem na myśli schemat z 1 strony tego wątku.
    W chińskiej Dedrze (pełny mostek) każdy z czterech kluczy jest zabocznikowany szeregowym obwodem RC o wartościach elementów 47Ω/5W i 470pF. Tam częstotliwość wynosi około 125kHz, więc dla np. 40kHz pojemność kondensatorów można zwiększyć 2-3 krotnie.
    Nie wolno podłączać samych kondensatorów równolegle z tranzystorami, gdyż oscylacje zamiast się zmniejszyć ulegną zwiększeniu, zwiększy to również straty w kluczach.
  • #705
    dj.max7
    Level 15  
    Czy mógłbyś wrzucić schemat tej dedry bo nigdzie nie mogę znaleźć a ciekaw jestem jak jest zbudowana.
  • #706
    lechoo
    Level 39  
    Oj chyba nikt na elce nie ma schematu tej spawarki...
  • #707
    dj.max7
    Level 15  
    Kilka godzin szukałem w necie schematu "dedry" ale znalezienie go chyba graniczy z cudem, na pewno w chinach ta spawarka jest sprzedawana pod inną nazwą "dedra" to chyba tylko na rynek europejski jak ktoś ma pomysły lub wie coś na temat producenta to niech napisze, przy okazji poszukiwań dedry znalazłem w chinach schemat mojego telwina 164 pod zupełnie inną nazwą i w innej obudowie, oni chyba wszystko małpują :D
  • #708
    krisss2006
    Level 12  
    Witam wszystkich w temacie "Minispawarka"
    Postanowiłem zbudować takie urządzenie w/g projektu Olinka2.
    Zgromadziłem już większość elementów i wykonałem przetwornice pomocniczą w/g schematu. Podłączyłem do 230v i działa,napięcie około 14v,prądu na razie wyciągnołem około 0,5 A,więcej nie próbowałem,bo bardzo grzeje się 100 Ω rezystor włączony równolegle do wyj. przetwornicy.
    Mam jeszcze kilka pytań:
    elektrolity 470uf/400V muszą być na 105*C czy mogą być na 85*C
    trafo sterownika mogę nawinąć drutem z innego trafo,bo średnica by się zgadzała tylko nie wiem czy drucik jest w podwójnej emalii.
    transile na bramkach IGBT mają być jedno,czy dwukierunkowe
    diody D5 i D7 mają być 1N5822,a nie jak w spisie 1N5022.
    R20 1,47kΩ musi być taki dokładny
    czy trafo E71 nawinąć,pierwotne 7*0,7mm 21zwoi,a wtórne taśmą miedzianą 0,5*30mm, 7 zwoi dławik E65 taśmą 0,5mm*30mm 12 zwoi
    Dziękuje za odpowiedzi
    Pozdrawiam
  • #709
    lechoo
    Level 39  
    Witam, Kolega Olinek2 obraził się ostatnio na elektrodę, więc pozwolę sobie odpisać za niego...
    1. Kondensatory mogą być na 85°C, ale z uwagi na ich nagrzewanie w czasie pracy i podwyższoną temperaturę w obudowie spawarki zalecam użyć kondensatorów na 105°C.
    2. Możesz użyć drut z odzysku pod warunkiem, że uzwojenie nie było zalewane lakierem. Drut w podwójnej emalii ma ciemniejszy odcień lakieru.
    3. Transile jednokierunkowe 18V 0,6kW.
    4. W opisie jest błąd. Dioda D5 powinna być typu 1N5818 lub 1N5819 (If=1A), podana przez Ciebie 1N5822 to dioda 3A. Dioda D7 zgodnie ze spisem elementów jest typu 1N4148.
    5. Możesz użyć rezystora 1,5k - podczas uruchamiania może być konieczne dobranie rezystorów dzielnika aby uzyskać właściwy zakres i liniowość regulacji prądu.
    6. Transformator i dławik oczywiście mogą być wykonane tak jak napisałeś, ja w swojej spawarce też nawijałem w ten sposób (pierwotne drutem, wtórne taśmą), tylko na "o numer" mniejszych rdzeniach.
  • #710
    -RoMan-
    Level 42  
    Ciekaw jestem, jakie prądy dałoby sie wycisnąć przy 2 kompletach E80 jako transformator i E71 jako dławik. Mi "na palcach" wyszło 300A przy pracy ciągłej z lekko tylko wymuszonym chłodzeniem.
  • #711
    lechoo
    Level 39  
    -RoMan- wrote:
    Ciekaw jestem, jakie prądy dałoby sie wycisnąć przy 2 kompletach E80 jako transformator i E71 jako dławik. Mi "na palcach" wyszło 300A przy pracy ciągłej z lekko tylko wymuszonym chłodzeniem.

    Możliwe, ale oczywiście tylko przy zasilaniu 3x400V. Tu rodzą się kolejne problemy - m.in. konieczne będą IGBT na 900V albo 1200V.
    Proponuję raczej skupić się nad opracowaniem APFC dla spawarki 1-fazowej, tak aby możliwe było uzyskanie 200A bez nadmiernego obciążania sieci szpilkami prądu o dużej wartości.
  • #712
    krisss2006
    Level 12  
    Witam
    Dziękuję za wyczerpujące wskazówki koledze lechoowi,gratuluje wiedzy w temacie i budowy urządzenia.
    Mam jeszcze pytanie
    wentylator chłodzący po 2 pary igbt musi dmuchać tylko na radiatory,czy może dmuchać od czoła i chłodzić oba radiatory na raz bo ja trochę zmieniłem modół mocy.Dałem po 2 igbt na kanał,więc wygląd obwodu drukowanego uległ zmianie,a oto odręczny rysunek

    Miniaturowa spawarka inwerterowa

    Pozdrawiam
  • #713
    lechoo
    Level 39  
    Powietrze powinno przepływać wzdłuż żeberek radiatora.
    Rysunek jest niewyraźny, chcesz użyć po 2 IGBT połączone równolegle na gałąź? Do 140-150A spokojnie wystarcza jedna para IRG4PC50W lub odpowiedniki.
  • #714
    krisss2006
    Level 12  
    Tak będzie,tylko czy może dmuchać po igbt i po kondensatorach,krótko mówiąc po elektronice
  • #715
    lechoo
    Level 39  
    Postaraj się tak umieścić te radiatory, aby wentylator dmuchał głównie na nie, np. jak najbliżej siebie.
  • #716
    krisss2006
    Level 12  
    Wykonałem już obwód drukowany do 2 par na gałąź, ale skoro ty tak mówisz, to zrobię tak jak w orginale.
    Mam 4 irg4pc50w

    Witam
    Tak jak wspomniałem wcześniej złożyłem przetwornicę pomocniczą w/g schematu Olinek2, napięcie mam około 14V, obciążyłem ją do około 0,5A i bardzo się grzeje IRF 840 i na wyj. opór 100Ω, na oscyloskopie przebieg na uzwojeniu wtórnym jest coś takiego

    Miniaturowa spawarka inwerterowa

    Wykonałem też sterownik na UC3845 w/g schematu Olinek2, sterownik załącza się dopiero jak suwak potencjometru skręcę w kierunku masy.
    Oto przebiegi
    1.Na kolektorze tranzystora 10V/dz-10us/dz

    Miniaturowa spawarka inwerterowa

    2.Na kolektorze tranzystora 10V/dz-3us/dz

    Miniaturowa spawarka inwerterowa


    3.Na bazie tranzystora 10V/dz-3us
    Miniaturowa spawarka inwerterowa

    4.Na wyj. sterownika obciążonego 4,7nf+4,7Oma 10V/dz-3us/dz

    Miniaturowa spawarka inwerterowa

    5.Na wyj. sterownika obciążonego 4,7nF+4,7Ω 3V/dz-3us/dz

    Miniaturowa spawarka inwerterowa

    Proszę o skomentowanie tych przebiegów, bo przyznaję się, że pomimo moich siwych włosów to w w budowaniu przetwornic impulsowych mam mało doświadczenia
    Pozdrawiam

    Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
  • #717
    gregii123
    Level 12  
    A ja mam pytanie takie
    do spawarki inwertorowej 3fazowa w topologi forward 2 tranzystorowej nadają się irG4PH50UD?
    częstotliwość sterownika będzie wynosiła ok 40kHz czy uzyskam na nich 200A może trochę więcej?
    jedna para to chyba za mało myślałem o 2 może 3.
    Nakierujcie mnie jeśli coś źle obmyśliłem
  • #718
    lechoo
    Level 39  
    Prąd 200A można uzyskać na zasilaniu 230V z zabezpieczeniem 25A.
    Ja dla zasilania 3x400V użyłbym szybkich i niedrogich (TME) tranzystorów IRG4PF50W (900V), po 3 na każdą gałąź, tak aby bez problemów uzyskać 250-300A na wyjściu spawarki. Konieczne mogą być rezystory wyrównujące prądy płynące przez tranzystory. Proponowana przekładnia transformatora - 5:1.

    @krisss2006
    Użyj tranzystora na 600V np. STP4NK60, ten IRF840 jest na 500V i prawdopodobnie grzeje się gdyż przekraczasz jego Uds - przebicie. Napisz w jaki sposób wykonałeś transformator przetwornicy pomocniczej - podaj ilości zwojów.
  • #719
    krisss2006
    Level 12  
    witam
    Trafo w przetwornicy użyłem z zasilacza ATX EE16,taki proponował Olinek2 w swoim projekcie.Co o tym myślisz,masz jakieś propozycje co do trafa i co sądzisz o tych przebiegach w sterowniku.Najlepiej by było gdybyś opisał krok po kroku uruchomienie i regulacje sterownika na uc3845.
    Tranzystora nie mam,ale spróbuję kupić,jednak to potrwa.
    Pozdrawiam i dziękuję
  • #720
    gregii123
    Level 12  
    =>lechoo dzięki za odpowiedz , na te 200 A powinny wystarczyć 2 rdzenie E80 ?

    Dodano po 22 [sekundy]:

    =>lechoo dzięki za odpowiedz , na te 200 A powinny wystarczyć 2 komplety E80 ?