Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowa spawarka inwerterowa

jacusm 11 Sie 2009 11:40 673553 1138
 • #901
  grendel123
  Poziom 15  
  Dzięki Lechoo to mi było potrzebne :)

  Czy dławik 11uH wystarczy? Niestety tylko tyle mi wyszło z posiadanej taśmy, ale mogę jeszcze zwój dolutować.

  Jak ustalić kierunek montażu przekładnika?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #902
  lechoo
  Poziom 39  
  Spokojnie wystarczy te 11uH. A ten przekładnik masz na rdzeniu pierścieniowym? Jeśli tak to początki uzwojeń na poniższym rysunku zaznaczone kropkami muszą zgadzać się z kropkami na schemacie minispawarki z 1 strony tego wątka.

  Miniaturowa spawarka inwerterowa
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #903
  grendel123
  Poziom 15  
  Rozpocząłem uruchamianie "na poważnie" i znów stanąłem w miejscu. Część prądową zasilam z autotransformatora i podłączyłem w szereg z falownikiem żarówkę 60W. Niestety żarówka już od napięcia 150V w górę delikatnie się żarzy. Ponadto moje trafo lekko szumi bez obciążenia (przy próbach z obciążaniem jakby cichło). Nie jest to pisk, tylko dziwny szum. Ograniczenie prądowe działa - sprawdzałem przy niskich napięciach i do 20A.
 • #904
  lechoo
  Poziom 39  
  W którym miejscu dokładnie włączyłeś tą żarówkę? Jeśli między głównymi kondensatorami elektrolitycznymi a falownikiem to może się żarzyć pod wpływem przepływającego przez nią prądu magnesującego rdzeń transformatora.
  Ja nigdy nie używam żarówki jako elementu ograniczającego prąd podczas uruchamiania, do prób mam transformator separujący złożony z 2 transformatorów 230/12V o mocy 100VA, połączonych ze sobą uzwojeniami wtórnymi - bardzo dobrze ogranicza ew. prąd zwarcia i skutecznie separuje od sieci podczas pomiarów oscyloskopowych.
 • #905
  grendel123
  Poziom 15  
  Tak, żarówka jest załączona tak jak bezpiecznik za kondensatorami.

  A to syczenie transformatora? Czym wyższe napięcie tym bardziej syczy. Z tego co pisaliście w stanie jałowym powinno być absolutnie cicho.

  ------------------------
  Zmierzyłem prąd pobierany z sieci przy zasilaniu nominalnym. Wyszło mi 80mA czyli niecałe 20VA na magnesowanie rdzenia i straty. Brak mi doświadczenia żeby określić czy to dużo czy mało jak na takie trafo.
 • #906
  lechoo
  Poziom 39  
  A czy transformator (rdzeń) nagrzewają się podczas pracy jałowej? Zostaw urządzenie włączone na 20-30 minut i sprawdź to koniecznie.
  Napisz (przypomnij) ile w Twoim przypadku wynosi częstotliwość pracy, ilość zwojów uzwojenia pierwotnego oraz rozmiar rdzenia.
 • #907
  grendel123
  Poziom 15  
  Oczywiście to 80mA jest pobierane przy włączonej szeregowo żarzącej się żarówce, czyli przy wpięciu bezpośrednio będzie więcej (na żarówce odkłada się 30V).

  Częstotliwość mierzona to 39,1kHz, rdzeń E65 z 3C90, ilość zwojów na pierwotnym wynosi 27. Po około 30 minutach temperatura transformatora wyniosła 32°, temperatura radiatora z tranzystorami 45° (bez wymuszonego chłodzenia). Temperatura otoczenia 22°.

  Sprawdziłem przebiegi na transformatorze przy zasilaniu 50V wydają się OK:
  - strona pierwotna
  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  - strona wtórna
  Miniaturowa spawarka inwerterowa


  Trafo jednak syczy w stanie jałowym i pod obciążeniem - zanim jeszcze działa ograniczenie prądowe.
 • #908
  lechoo
  Poziom 39  
  Myślę, że wszystko jest w normie. Jeśli użyłeś gasików RCD przy tranzystorach to tracona w nich moc zwiększa pobór prądu przez spawarkę w stanie jałowym.
  Moja popierdółka pobiera niecałe 40mA, jej parametry (częstotliwość i transformator) są takie same, ale nie mam w falowniku w/w gasików:

  Miniaturowa spawarka inwerterowa

  Nie mogłem niestety wykonać pomiaru prądu True-RMS, gdyż posiadany przeze mnie amperomierz ma minimalny zakres pomiarowy 40A.
 • #909
  grendel123
  Poziom 15  
  Też mi się wydaje, że powinno być OK. Tylko skąd to syczenie transformatora (wcale nie takie ciche)?
 • #910
  lechoo
  Poziom 39  
  A czy pewny jesteś, że to syczy główny transformator? Czy po zwarciu wejścia CURRENT SENSE (pin 3) UC3845 do masy szum ten ustępuje? Jakiego zasilacza używasz do sterownika spawarki?
  Ja w swojej minispawarce mam zasilacz 15V na układzie TOP233P i syczy trochę transformatorek tego zasilacza, ale szum pracującego wentylatora skutecznie go zagłusza.
 • #911
  grendel123
  Poziom 15  
  Na 100% syczy główne trafo - sprawdziłem stetoskopem.
 • #912
  melon
  Poziom 26  
  W mojej spawarce (konstrukcja wg kolegi Olinek2) też syczy trafo na jałowo
  Po obciążeniu syk cichnie.
  Nie jest głośny więc nie zwracam na to już uwagi.
 • #914
  grendel123
  Poziom 15  
  Zrobiłem próby przy napięciu znamionowym w garażu, niestety doszedł nowy objaw, który znów wstrzymał moje dalsze prace.

  Nowy problem polega na tym, że trafo zaczyna mi "ćwierkać" po kilkunastu sekundach od włączenia nawet bez obciążenia. Z obciążeniem jest tak samo. Na początku syczy, później zaczyna "ćwierkać" dźwięcznie i rytmicznie. Co oznacza takie "ćwierkanie"?
 • #915
  mreq
  Poziom 21  
  wszelkie dźwięki z trafa to luzne uzwojenia lub rdzeń może też być ubudowa trafa.
 • #916
  luka0199
  Poziom 12  
  Witam czy mógłby ktoś mi powiedzieć czy dioda na schemacie oznaczona znakiem zapytanie jest włączona w dobrym kierunku? schemat jest odtworzony z spawarki 160a

  Miniaturowa spawarka inwerterowa
 • #917
  lechoo
  Poziom 39  
  Wg mnie na tym rysunku jest paskudny błąd, kondensator 10nF - ten pod diodą zaznaczoną "?" bocznikuje dolne tranzystory, a to jest niedopuszczalne.
 • #918
  luka0199
  Poziom 12  
  Przed chwilką sprawdzałem na płytce jest tak jak w schemacie. Znaczy się , że producent nie do końca dopracował konstrukcje. Lepiej wywalić ten kondensator i pozostawić przerwę czy połączyć.Co z kierunkiem diody? Zastanawiam sie nad wywaleniem tego całego układu bezstronnego i przerobić według któregoś ze schematu z forum.
 • #919
  lechoo
  Poziom 39  
  Producenci czasami popełniają gafy przy projektowaniu płytek, np. ja kiedyś spotkałem w spawarce szeregowo połączoną diodę z kondensatorem i niczym więcej - też bez sensu...
  Jedna z osób na forum eksperymentowała z tego typu bezstratnymi obwodami odciążającymi i się one nie sprawdziły - uszkadzały się IGBT. Jeśli chcesz z tym powalczyć i odtworzyć taki układ, to poniższy schemat jest bardziej przejrzysty:

  Miniaturowa spawarka inwerterowa
 • #920
  luka0199
  Poziom 12  
  Dzięki za schemat. Czytałem o problemach z tym układem w temacie minispawarki i dlatego właśnie chcę z niego całkowicie zrezygnować, tymbardziej ,że induktory zastosowane w mojej spawarce dostępne są tylko w Farnellu. Pozbycie sie tego układu ułatwiłoby ewentualne dalsze serwisowania tej spawarki.Chce też zastosować 4x irg4pc50u widziałem ostatnio na Wolumenie w warszawie po 10 zł . Spotkałem się gdzieś ze schematem rosyjskiej spawarki która wyciągała 160a tylko na dwóch, więc jeśli zastosuje 4 to spokojnie sobie bandą pracowały. Muszę tylko dobrać odpowiednie elementy RC i pomyśleć nad lepszym zabezpieczeniem bramek igbt , w sumie im prostszy układ tym dla mnie lepiej spawarka ma służyć do celów amatorskich. Nabazgrałem tak na szybko prosty schemat i bardzo łatwa przeróbka co o tym sadzicie?

  Miniaturowa spawarka inwerterowa
 • #921
  w_mirek
  Poziom 17  
  W swojej spawarce https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5816142#5816142 dałem 10nF i 50Ω - 15W rezystory grzeją się mocno, można zejść spokojnie do 6,8nF i 50Ω moc tracona w rezystorach spada mniej więcej o połowę. W małej spawarce (transformator 20mH) dałem kondensatory 4,7nF i nie ma żadnych problemów. W spawarce do 140A nie ma potrzeby stosować dwóch tranzystorów połączonych równolegle.
  Pozdrowienia
 • #922
  luka0199
  Poziom 12  
  W oryginale były tam po dwa irg4pc40u ( spawarka 160a), chce zamienić je na irgrpc50u ze względów ekonomicznych koszt zakupu o połowę tańszy. Dam po dwa żeby odciążyć je trochę temperaturowo a koszt nie wielki bo to tylko 20 zł więcej. 15W spore te rezystory niestety na stanie mam tylko 5w, a sklepy u mnie są licho zaopatrzone, będzie trzeba zamówić. Biorę się za przeróbkę czas pozbyć sie tego cudaka i zrobić z niego coś użytecznego.Cała ta spawarka to jakiś wynalazek , sterownik oparty o uc3524an, do tego wzmacniacz operacyjny op07cp i cd40106be( 6 inwertorów ). Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.
 • #924
  luka0199
  Poziom 12  
  Dziękuję za podpowiedź nawet nie spojrzałem w schemat. Falownik już przerobiony teraz czekam na igbt i pora zająć sie sterownikiem.
 • #925
  lechoo
  Poziom 39  
  Nieśmiało przypomnę, że do łączenia równoległego zalecane są tranzystory IGBT wykonane w technologii NPT ze względu na dodatni współczynnik temperaturowy, np. SGW30N60HS.
 • #926
  luka0199
  Poziom 12  
  Dzięki Lechoo. Miał może ktoś doświadczenia ze sterownikiem na uc3524an? W moim sterowniku sygnał wychodzi z 12 i 13 nogi układu i idzie dalej na inwertery, a następnie poprzez połączone tranzystory npn i pnp (bc327, bc337) na trafo sterujące 3x 30 zwoi.A teraz mam pytanko czy na nodze 12 i 13 podczas podłączonego zasilania do sterownika( odłączone trafo sterujące) powinien być sygnał prostokątny czy tylko na jednej nodze ( może to śmieszne pytanie ale to moja pierwsza styczność ze sterownikami). Jutro zabieram się za odtworzenie schematu , płytka jest dwustronna i jakoś ciężko mi to bez schematu ogarnąć.
 • #927
  mateu100
  Poziom 12  
  Jaki to rdzeń K20x10x5 jakiś zamiennik jego bo nigdzie nie moge go dostać
  On jest w Ruskiej spawarce 100A
 • #928
  grendel123
  Poziom 15  
  Ja zastosowałem TX22/14/6.4-3E6 z wiadomego źródła.
 • #929
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Wiadome źródło jest suche jak pieprz. I jeszcze przez jakiś czas takie będzie.
 • #930
  lechoo
  Poziom 39  
  @grendel123
  Udało Ci się opanować swój układ? Moim zdaniem zakłócenia pracy głównej przetwornicy wynikają z jakiegoś wzbudzania się albo problemów z zasilaniem, niewłaściwym odsprzęganiem. Czy próbowałeś obserwować wtedy przebiegi na wyjściu UC3845?