Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowa spawarka inwerterowa

jacusm 07 Wrz 2009 20:38 673283 1138
 • #931
  luka0199
  Poziom 12  
  Po wielu bojach z moja spawarką dziś ożyła w co już bardzo wątpiłem. Za groma nie maglem uzyskać przebiegu prostokątnego na wyjściu sterownika, po sprawdzeniu wszystkich elementów i krótkiej modlitwie wlutowałem dwa irg4pc40u i odpalam. Ku mojemu zdziwieniu spawarka chodzi ,nie wywala bezpiecznika jak wcześniej więc podłączam ja do sieci.Zaczynam spawać stopniowo zwiększając prąd i nadal chodzi. Zamieszczam przebiegi z bramek górnego i dolnego tranzystora w stanie jałowym i podczas pracy. Nie obyło się oczywiście bez wymiany trafka sterującego ( nowe wykonane z dławika skompensowanego atx według przepisu lechoo, dziękuje mu bardzo). Nie wiem sam co o tym wszystkim myśleć , na razie nie spawałem na max prądzie czekam na irg4pc50u dożucę po jednym na gałąź. Łuk zajarza się dość ciężko ale po zajarzeniu jest stabilny i nie gaśnie. Myślę o dołożeniu hot startu. Przebiegi są na 2v/cm i 10us/cm. Przepraszam za jakość filmu ale w jednej ręce trzymałem aparat a druga spawałem, w pewnym momencie spadł krokodylek od masy.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #932
  pawel30los
  Poziom 10  
  Witam
  Może ktoś ma pomysł na taką małą plazmę?
 • #933
  olinek2
  Poziom 23  
  Skąd ten przebieg ? Jeśli są problemy z ładnym prostokątem to proponuję zwiększyć wartość rezystorów przy układach formujących impulsy bramkowe (te równolegle do trafa i do wyjścia na tranzystory, na 1k)
 • #934
  luka0199
  Poziom 12  
  Przebiegi są z baz tranzystorów, ale wyglądają tak samo na wyjściu sterownika uc3524n (wielokrotnie podmieniany na sg3524n bez zmian). Kombinowałem z tym sterownikiem chyba już na wszystkie sposoby, zmieniałem sam sterownik wzmacniacz operacyjny inwertery, wymieniłem nawet wszystkie tranzystorki i nadal tak samo. Cały czas mi wychodzi przebieg trójkątny. Wiem, że wina leży po stronie sterownika i w nim należy szukać przyczyn ale już mi sie skończyły pomysły. Sam uc jest podłączony nieco inaczej niż wskazuje nota.
  Miniaturowa spawarka inwerterowa
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #935
  olinek2
  Poziom 23  
  A nie masz czasem rozregulowanego kompletnie stopnia wejściowego w oscylu (ten blok z trymerami, gdzie są dzielniki)?
 • #936
  luka0199
  Poziom 12  
  Raczej nie, patrzyłem na wbudowanym generatorze prostokąta i na wszystkich dzielnikach i podziałkach wskazuje idealnie, mimo iz to jest stary rosyjski lampowiec to nie mam się do nie go o co przyczepić. Na wyjściu sterownika nr 3 osc pokazuje mi sygnał piłokształtny opadający. Postaram się zrysować przynajmniej okolice uc może to cos wyjaśni.
 • #937
  lechoo
  Poziom 39  
  Moim zdaniem to niemożliwe abyś uzyskał takie przebiegi, bardzo proszę abyś sprawdził oscylogram na wyjściu UC3845 (nóżka 6), jeśli tam też będzie taki trójkąt to oscyloskop jest szmelc niestety. Możliwe też, że oscyloskop wariuje z powodu braku separacji jego zasilania od sieci 230V przy pomiarach po stronie pierwotnej spawarki i stąd takie cyrki...

  BTW: Ciekawe komu przeszkadzał tytuł "Minispawarka" :?:
  - Chyba sam sobie odpowiem... to najwyraźniej efekt działania nowej "wspaniałej" funkcji forum pn. "Temat za krótki! - Popraw". Głupota jednym słowem.
 • #940
  metal67
  Poziom 10  
  schematic as detailed pictures or video when shooting wrapped TP2 transformer Where can I find
  ara [url=https://obrazki.elektroda.pl/31_1252963895.gif][img]

  Dodano po 1 [minuty]:

  schematic as detailed pictures or video when shooting wrapped TP2 transformer Where can I find
  ara [url=https://obrazki.elektroda.pl/31_1252963895.gif]Miniaturowa spawarka inwerterowa[/
 • #942
  dj.max7
  Poziom 15  
  Witam jakiś czas temu pisałem w tym temacie odnośnie budowy spawarki, ale z braku czasu dopiero teraz złożyłem do kupy i stało się to co nie powinno poszły 2 igbt i dioda zwrotna.

  Wszystko się wydawało ok przebiegi jak należy przekładnik działał bez zarzutu płynnie ograniczał prąd, próba uruchomienia przy napięciu 20V ok wszystkie przebiegi idealne przekładnik działa.

  Kolejna próba pełne napięcie sieci przez żarówkę 100W tez ok żarówka ledwo się jarzy, kolejna próba przez 2 żarówki 500W włączone pomiędzy zasilacz a falownik i tu zaczęły się lekkie anomalie przy pełnym napięciu sieci przebiegi po pierwotnej stronie trafa zaszumione przy lekkim obciążeniu jak napięcie na falowniku spadło do około 200v przebiegi znowu ładne.

  Trafo w stanie jałowym zimne tylko lekki szum z niego było słychać w żaden sposób nie mogłem się go pozbyć wymieniałem dosłownie wszystko i zmieniałem układy gasikowe, rezystory w układzie formowania impulsów sterujących itp.

  Próbowałem na większych obciążeniach i udało mi się osiągnąć 60A przez te żarówki o mocy 1000W więc kolejna próba bez żarówek obciążenie drut stalowy zanurzony w wodzie stopniowo zwiększam prąd i przy 40A wywaliło bezpiecznik i spaliło 2 z 4-ech irg4pc50u i jedną diodę zwrotną.
  Nic nie strzeliło po prostu zwarło tranzystory żadnego dymu tak jak by się pojawiło jakieś przepięcie ale skąd?? wzorowałem się na schemacie ruskiej spawarki z pierwszej strony układ sterujący mam UC3844 ale to chyba to samo co UC3845?

  I jeszcze jedno przy zadziałaniu ograniczania prądu trafo dość głośno piszczało, przekładnik włączony w prawidłowym kierunku, a i działo się też coś takiego jak dotknąłem do jakiejś ścieżki chociażby śrubokrętem to w trafie było słychać głośne trzaski co mogło być przyczyną uszkodzenia igbt? Wykluczam trafo bo przebiegi były w porządku a poza tym nawinąłem drugie do testów grubym kablem i tez powyżej napięcia 200v nie mogłem złapać przebiegów oscyloskopem, mocno za szumione (bak separacji napięcia sieciowego być może przez to oscyloskop głupiał).
  cCzy miał ktoś takie problemy z uruchomieniem tej spawarki, czekam na sugestie przepraszam ze taki długi post ale musiałem wszystko opisać.
 • #943
  olinek2
  Poziom 23  
  Dj.max rozdziel myśli enterami :)

  A skąd masz ferryty ?

  Z tymi zakłóceniami to jak wiadomo, jeden raz wystarczy by się przerzutnik nie zresetował np. :) Czas się trochę wydłuży i bum. Spalona dioda zwrotna źle wróży, albo są zbyt wolne, albo jakieś lipne, sam miałem taki przypadek ale od złego chłodzenia. Jeśli diodę przebije to już kaplica, IGBT muszą polecieć :)

  3844 wymaga wyższego napięcia zasilania, bo może nie startować pewnie przy niższych napięciach. Dlatego zawsze stosuje 3845 :)
 • #944
  dj.max7
  Poziom 15  
  Trafo sterujące zielony rdzeń z atx nie miałem żadnego o znanych parametrach, ale nawijałem kilkanaście sztuk do testów na różnych rdzeniach i na tym z zasilacza komputerowego były najlepsze przebiegi,
  rdzeń e71 kupiłem w sklepie margot plus
  poniżej zdjęcia falownika

  Miniaturowa spawarka inwerterowa Miniaturowa spawarka inwerterowa
 • #945
  dj.max7
  Poziom 15  
  Witam uruchomiłem już spawarkę, przyczyną palenia IGBT był odwrotnie podłączony trafo do prostownika i złe połączenia masy na płytce sterownika,

  na razie robię testy na jednej parze IGBT i przy prądzie 140A wszystko tylko lekko ciepłe, jak testy wypadną pomyślnie to wstawię drugą parę igbt i max prąd 200A

  przezwoiłem też transformator główny i sterujący rezygnując z uzwojenia odmagnesowującego, zastosowałem ogranicznik diodowy, poprawiła się stromość przebiegów uzyskałem prawie idealny prostokąt

  Uzwojenia trafa głównego podczas nawijania zabezpieczyłem silikonem wysokotemperaturowym, teraz pracuje bezgłośnie w całym zakresie regulacji prądu.

  Pozbyłem się też gasików w falowniku tak jak Lechoo w swojej spawarce,
  gasiki są nie potrzebne bo bez potrzeby powodują tylko nagrzewanie się spawarki, dodatkowa korzyścią po wywaleniu gasików jest znikomy pobór prądu przez falownik w stanie jałowym u mnie wynosi 27mA

  Teraz tylko skończyć obudowę i można bezpiecznie spawać, mam zamiar jeszcze dorobić stabilizację napięcia w celu zastosowania do MIG-a czy wystarczy sama regulacja napięcia czy jakieś poważniejsze zmiany mnie czekają??

  Nie długo przedstawię moją spawarkę porobię fotki oscylogramy i zrysuję schemat dla zainteresowanych:D
 • #946
  stanislaw56
  Poziom 19  
  Witam .Mam pytanie ,czy do tej spawarki można zastosować dławik powietrzny ,jak jest stosowany w tanich spawarkach ,czy musi być na rdzeniu ferrytowym ?
 • #947
  dj.max7
  Poziom 15  
  Można nawet na elektrodzie są własnoręcznie wykonane spawarki z takim dławikiem,
  wkrótce zamieszczę zdjęcia mojej spawarki.

  Dławik musi mieć indukcyjność minimum 15µH
  opisze ci jak zrobiłem mój dławik:

  na kawałku rurki pcv o średnicy 35mm nawinąłem 32zw w 2 warstwach i wyszło mi 17µH
  użyłem drutu 2x3.5mm ale lepiej kilkoma cieńszymi bo taki gruby się bardzo źle nawija,

  w niedługim czasie wstawię zdjęcia jak już będę 100% pewny ze ze strony spawarki nie będzie więcej niespodzianek:D

  Jak składasz tą właśnie spawarkę to radzę ci przylutować kable od zasilacza jak najbliżej tranzystorów to samo z kondensatorem odsprzęgającym zasilanie falownika
  u mnie to było powodem spalenia kilku kompletów diod i tranzystorów.
 • #948
  stanislaw56
  Poziom 19  
  Witam ja posiadam 4 cewki ze stojana z rozrusznika ,każda cewka ma około 9 zw nawiniętym płaskownikiem 6x1 mm , problem w tym że nie mam czym zmierzyć .Ja swoją spawarkę chce zaadoptować do migomata jak narazie skończyło się podobnie, poszło sporo tranzystorów.
 • #949
  fibu
  Poziom 12  
  Witam,
  Też zamierzam złożyć taką spawarkę. Na razie kompletuje elementy i mam kilka pytań do speców rozwijających ten wątek ;)
  1. Wszędzie, gdzie przeglądałem schematy spawarek, układy drivera są zasilane przez przetwornicę pomocniczą. Ja spotkałem się na uczelni z przetwornicami scalonymi aimtec o mocy 1W i 2W (np.am1s-2415sz) . Przeliczyłem ten układ dla takiej przetwornicy i dla drivera HCPL316 i wygląda ok. Czemu więc nikt takich przetwornic nie stosuje skoro są małe i wygodne?

  2. Czy można zastosować na wyjściu LEM prądowy (LA100-P) zamiast bocznika?
  3. Czy warto inwestować w drivery do IGBT z zabezpieczeniami? np. HCPL316J?

  pozdro
  fibu
 • #951
  dj.max7
  Poziom 15  
  stanislaw56 po co kombinowac z jakimiś niewiadomymi cewkami, różnie może być ze stanem izolacji lepiej rozwiń te cewki zaizoluj drut taśmą teflonową i nawiń od nowa (potrzeba około 4m drutu) tak jak w tym temacie

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1028516.html

  fibu nie potrzeba żadnych specjalizowanych driverów wystarczy dobrze nawinięty transformator na odpowiednim rdzeniu lub hcpl3020

  jeżeli coś będzie nie tak z falownikiem lub z sterownikiem to żadne zabezpieczenia na bramkach nic nie pomogą, najważniejsze to dobrze działający przekładnik, odpowiednie prowadzenie ścieżek w falowniku i masy łączone w jednym miejscu i jak najkrutsze połączenia prądowe

  co do bocznika to stosowanie na wyjściu jest bez sensu bo sterownik nie ma kontroli nad prądem uzwojenia pierwotnego a wiec najlepszy będzie przekładnik na pierwotnym

  Nefaus co do dławika z traf tv mogą być ale pod warunkiem że przekrój rdzenia będzie wystarczająco duży około 30% mniejszy od trafa głównego
  szczelina jeżeli jest tylko na środkowej kolumnie to ma być od 6-8 mm
  dobrać doświadczalnie, jeżeli nie ma szczeliny na kolumnie środkowej to trzeba dać przekładki na boczne, licząc dla szczeliny na środkowej kolumnie 6-8mm, w przypadku szczeliny na 3 kolumnach dzielimy tą szczelinę przez 2 dla uzyskania takich samych parametrów dławika.
 • #952
  Nefaus
  Poziom 18  
  Dławik dławikiem, tylko mi chodzi o trafo główne. Posiadam 2 kompletne rdzenie EE, zamierzam je połączyć w jeden.Rdzenie nie są z trafopowielacza tylko z jakiejś przetwornicy, nie wiem czy z telewizora,ale najprawdopodobniej . Problemem jest szczelina w kolumnie środkowej między połówkami rdzenia, wynosi ok 1mm
 • #953
  lechoo
  Poziom 39  
  Witam, rdzeń ze szczeliną nie nadaje się na trafo główne.
 • #954
  Nefaus
  Poziom 18  
  Dzięki lehoo :) a czy dało by radę wspomniany dławik? tylko chodzi mi o szczelinę w kolumnie środkowej :-P
  btw. Jeśli mógłbym prosić jakąś lekturę z tym związaną. W częściach jest bardzo dużo transformatorów impulsowych ze szczeliną, natomiast nie wiem jak je zastosować, połówki bez szczelin da radę sparować, ale wtedy będe potrzebował 4 traf, i jak wykorzystać połówki ze szczeliną.
  Pozdrawiam
 • #955
  Freddy
  Poziom 43  
  Nefaus napisał:
  Dławik dławikiem, tylko mi chodzi o trafo główne. Posiadam 2 kompletne rdzenie EE, zamierzam je połączyć w jeden.Rdzenie nie są z trafopowielacza tylko z jakiejś przetwornicy, nie wiem czy z telewizora,ale najprawdopodobniej . Problemem jest szczelina w kolumnie środkowej między połówkami rdzenia, wynosi ok 1mm

  Zawsze możesz zeszlifować na drobnym papierze ściernym. Kiedyś tak sie robiło :)
 • #956
  kulysaw
  Poziom 14  
  Witam wszystkich kolegów.
  Dawno mnie tu nie było (choć staram się obserwować ten temat)
  Chcę wam powiedzieć, że swoją spawarkę ukończyłem już dość dawno jednak nie chciałem zapeszyć i zbyt wcześnie "pochwalić się" aby się nie okazało, że są z nią jakieś problemy. Teraz po upływie czasu mogę powiedzieć, że wszystko działa tak jak powinno, nie ma z nią żadnych problemów. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że trafo i dławik wykonałem na starych rdzeniach TV. Trafo składa się z 6 kompletów a dławik z 4. Rdzenie nie kosztowały mnie nic i nie sprawiają żadnych problemów. Pewnie powiecie, po co aż tyle? Otóż trafo jest obliczone na prąd 240A (na wyrost) Można to uznać za wadę ponieważ jest większe a przez to spawarka również i waży więcej. Moją ideą było wykonanie spawarki bardzo odpornej na obciążenie i grzanie. Dzięki temu "przerośniętemu" trafo mam spawarkę którą mogę spawać bez przerwy prądem max bez obawy o temperaturę czy uszkodzenia. Jeszcze nigdy się nie wyłączyła (!) a spawałem długo i dużym prądem :) Tak więc cel udało mi się osiągnąć oczywiście, co pragnę podkreślić, dzięki pomocy kolegów z tego forum.
  Zrobiłem w czasie składania jakieś zdjęcia więc jeśli będziecie zainteresowani to odszukam je i tu wrzucę.

  Pozdrawiam
  Darek
 • #957
  olinek2
  Poziom 23  
  No pewnie że jesteśmy zainteresowani :)

  Poczyniłeś jeszcze jakieś konkretne zmiany w konstrukcji ? Jakieś własne patenty ?
 • #958
  stanislaw56
  Poziom 19  
  Witam Kolego kulysaw można się dowiedzieć czegoś więcej o tych rdzeniach?są to rdzenie z przetwornic czy z transformatora ramki? czy jest możliwość zastosowanie rdzeni z trafo powielaczy ?
 • #959
  Nefaus
  Poziom 18  
  A ja mam dodatkowe pytanie z innej beczki, trafa z przetwornic w TV są zazwyczaj ze szczeliną, dobrym rozwiązaniem jest sparowanie połówek z 2 traf, i tu rodzi się pytanie, co zrobić z tymi pozostałymi połówkami. :)
  Z góry dzięki za odp.
 • #960
  kulysaw
  Poziom 14  
  Jeśli chodzi o zmiany to najpierw muszę powiedzieć, że bazowałem na rosyjskim schemacie który wielokrotnie przewijał się przez ten wątek i oczywiście co nie co zmieniłem dostosowując do własnych potrzeb. Na szczegóły zmian będziecie niestety musieli poczekać aż znajdę trochę czasu (niestety nadal mi go brakuje, heh..) i odszukam schematy z poprawkami. Nie były to jakieś ogromne zmiany więc raczej nie nazwałbym tego jak kolega olinek2 napisał "patenty" :) ale w moim mniemaniu poprawiły działanie na sposób pożądany.
  Jeśli chodzi o rdzenie to były to rdzenie ze starych TV czarno-białych z WN. A szczeliny no cóż ... po prostu zeszlifowałem rdzenie i po problemie. Pomiary trafa wypadły pomyślnie i potwierdziło się to w praktyce bo nie ma problemów z nimi. Ale przed skompletowaniem doradzam zrobienie pomiarów każdego rdzenia oddzielnie ponieważ jest możliwe trafienie marnego, odbiegającego sporo parametrami od pozostałych i lepiej takiego nie "wmieszać" pomiędzy lepsze :) ale to chyba oczywiste.

  Zdjęcia i poprawki w schemacie wrzucę gdy znajdę trochę czasu i je odnajdę. Proszę o cierpliwość :)