Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o sprawdzenie połączeń - Satel CA-5

sek111 01 Mar 2009 16:12 11142 8
Optex
 • #1
  sek111
  Level 10  
  Witam, pytanie kieruję m.in. do kolegi Sharp :) Po zaczerpnięciu pewnej dawki wiedzy, posługując się również schematem jednego z kolegów, poprawiłem poprzedni. Pierwsza czujka połączona z obwodem sabotażowym (może być, czy sabotaż musi być oddzielnie?), czwarta i piąta w szereg (czy poprawnie?), na wejściu 5. sygnał ze sterownika radiowego (tu również pytanie o poprawność połączenia). FS 30- poz. 7, FS 48- poz. 4, FS 84- poz. 5. Czy potrzebuję wpiąć przekaźnik na Out 2 do sterowania sygnalizacją odpowiadającą za FS 48- poz. 4, FS 84- poz. 5? Z góry dzięki, pozdrawiam
  sek

  Proszę o sprawdzenie połączeń - Satel CA-5

  .....................................................
  mod:suworow

  Warto przeczytać:
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
  Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi i artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń:
  Zabezpieczenia stacjonarne. Systemy alarmowe, Kamery, Domofony, Napędy bram i rolet, Automatyka domowa. Tematy Wyróżnione i poradniki.
  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum77.html


  Zachęcam również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum510.html
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  konradw
  Level 19  
  Nie jestem kolegą sharp ale może coś pomogę. Obwód sabotażowy powinien być osobnym obwodem. Wydaje mi się, że przy 5 czujkach wygodniej będzie zastosować parametryzację EOL i wpiąć je pod pierwsze trzy linie (Z1, Z2, Z3) natomiast sterownik radiowy (rozumiem, że służący do zał/wył) i sabotaż pod pozostałe dwie.
  Do wysterowania sygnalizatora nie potrzebujesz przekaźnika natomiast co do drugiej funkcji (FS 48 - wskaźnik czuwania) to zależy na czym chcesz ją zrealizować (dioda, żarówka ?? )
  Pozdrawiam...
 • Optex
 • #3
  sek111
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedź, jednak pozostanę przy opcji 2EOL, najistotniejsze jest by sygnalizator zewnętrzny i czujki były chronione przed sabotażem, gdyż mają one być umieszczone na zewnątrz (pilnować ogrodzonego placyku przed sklepem i za domem). Wewnątrz nie będzie żadnej czujki, dlatego pomyślałem żeby jedną czujkę połączyć z resztą obwodu antysabotażowego i chronić co najmniej sygnalizator zewnętrzny. Jednak dalej nie wiem, czy połączenia ze schematu zrobiłem poprawnie (czujki szeregowo w 2EOL, sterownik itd). A sterownik radiowy ma wyłączać/włączać czuwanie, kasować alarm. No i właśnie sygnalizator zewnętrzny (optyczny- LED) ma sygnalizować załączenie/ wyłączenie czuwania z pilota. Dlatego więc jeszcze raz proszę o sprawdzenie poprawności połączeń :)
  Pozdrawiam
  sek
 • Helpful post
  #4
  konradw
  Level 19  
  Połączenia tak na szybko sprawdzając są OK. Sterownik rozumiem że jest jako NC?? Natomiast co do sygnalizacji zał/wył istniejącym sygnalizatorem, to wydaje mi się, że nie ma potrzeby wykorzystywać wyjścia OUT 2 ponieważ włącznie opcji nr 5 w FS 84 powoduje, że centrala sama od siebie "zaćwierka" syreną z wyjścia OUT 1.
 • #5
  sek111
  Level 10  
  Tak, sterownik jako NC. Jednak w razie zauważenia jakiegoś błędu, proszę o odpowiedź. Dzięki wielkie za pomoc :) Pozdrawiam
  sek
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  sek111
  Level 10  
  W takim razie zastosuję się do propozycji kolegi Konradw i podepnę pod Z1- 1 czujkę, pod Z2- dwie szeregowo (fakt faktem, że obie obejmują obszary obok siebie), pod Z3- dwie szeregowo. Wszystkie w 2EOL, pod Z4- radiolinię (jeśli również 2EOL, to rezystory muszę podłączyć analogicznie jak w czujkach?), a pod Z5- sabotaż radiolinii, centrali, sygnalizatorów i manipulatora. Jeśli możesz kolego potwierdzić poprawność połączeń, to już sobie przerobię schemat, mając pewność, że wiem co i jak podpiąć. Problem jest taki, że z doskoku zobowiązałem się zamontować komuś ten cały system (jak na schemacie), ale ten ktoś chce to mieć jak najtaniej, a centralkę z szyfratorem i czujki kupił wcześniej, ja się tylko postarałem o sterownik, sygnalizatory, obudowę, akumulator itd. Więc mam małe pole manewru, a jutro chcę się za to zabrać, dlatego pytam tutaj :)
  Dzięki za poprawienie tytułu tematu :)
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  sek111
  Level 10  
  Ogromne dzięki za pomoc :) Czujniki jakie mam zamontować to Paradoxy Digigard 85 o ile dobrze pamiętam (w nocy po posesji biegają psy). Pozdrawiam
  sek