Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie rur stalowych z miedzianymi

grzessol 01 Mar 2009 16:54 50836 40
    grzessol
    Level 10  
    Witam.
    Mam zamiar wymienić tylko kocioł C.O. a instalator poinformował mnie o konieczności wymiany całej instalacji w budynku, ponieważ według niego, w wypadku połączenia rur stalowych w C.O. z rurami miedzianymi nastąpi szybsza korozja rur stalowych.
    Czy to prawda?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    zdzicho44
    Level 22  
    Tak ,ale:Skoroduje rura stalowa w miejscu połączenia z miedzianą.Jeśli połączenie zostanie wykonane np kawałkiem rury plastikowej ,to już nie.
    Gdyby każda stal w instalacji w połączeniu z miedzią korodowała, to również piec musiałby być miedziany.
    kamel_w
    Level 18  
    Możesz takze połączyc kocioł stalowy z instalacją miedzianą za pomoca śrubunku.
    Dioda52
    Level 27  
    Jest troche w tym racji.Powstaja male ogniwa elektryczne, gdzie teoretycznie korozja szybciej sie rozwija.Ja obsluguje urzadzenia wysokocisnieniowe, gdzie sa stosowane rozne elementy mosiezne, czy miedziane.Te elementy nie koroduja, ale elementy stalowe nie koniecznie stykajace sie z elementami mosieznymi o wiele czesciej koroduja i trzeba je wymieniac, pomimo ze stosuje sie specjalne chemikalja, aby utrzymac wlasciwe Ph, zeby nie nastepowala korozja.Jnstalacja pracuje juz od 40 lat.Czesciej nastepowalo uszkadzanie polaczen, gdzie jest duza rozszezalnosc termiczna, a elementami zamocowanymi na stale.Od kilku lat zostalo zaintalowane polaczenia elastyczne i w tej chwili nie nastepuja uszkodzenia z tego powodu.Wszystkie chlodnice wymieniajace cieplo wykonane sa z miedzi i spawane srebrem i potem polaczone sa kolankami metalowymi, dalej polaczenie elastyczne ze stali nierdzewnej,rury zelazne i tam wcale nie nastepuje zadna korozja.Najczesciej elementami, gdzie wystepuje korozja sa elementy powrotne pary wodnej.Ja osobiscie nie wymienial bym calej instalacji, jesli wykonana jest z miedzi, bo napewno bedzie sluzyla dluzej niz rury zelazne.
    adam998
    Level 25  
    Witam
    natomiast ja planuje wymienic instalacje z rur stalowych na pex/al/pex...od kotla mam wyprowadzone miedzia i jak teraz polaczyc plastik z miedzia?
    Pozdrawiam
    Dioda52
    Level 27  
    Sa specjalne polaczenia gwintowe do polaczenia plastyku z inymi elementami.Trzeba tez wziasc pod uwage przy jakiej temperaturze bedzie to pracowalo i jakie cisnienie bedzie mial uklad.Czy bedzie to uklad wodny, czy parowy aby nie rozerwalo polaczen plastykowych.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Każdy system PEX ma złączki z gwintem. Ograniczenia występują tylko do temperatury i ciśnienia, ale to tylko dla rury PEX
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    I w złączkach do pex-al-a sa stosowane specjalnie pierścienie z tworzywa sztucznego, aby nie dochodziło do korozji elektrochemicznej pomiędzy rdzeniem aluminiowym, a mosiężną kształtką.
    I sa jeszcze tzw.inhibitory korozji zmniejszajace wpływ różnych materiałów na siebie w instalacji.
    Pozdr.
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Zanim wypadną dziury,zrobi się taki kamień czy osad (czarny)że sprawność systemu spada w błyskawicznym tempie.Znam z autopsji.Fizycy czy chemicy wręcz trąbią na ten temat i mają rację.Fe i CU i odpowiednie PH wody zawsze = korozja elektrochemiczna.I żadne "wstawki" z mosiądzu ani plastiku nie dają rady powstrzymać procesu. Tylko WŁAŚCIWE uzdatnienie wody przedłuża czas pracy (bez spadku sprawności) instalacji.
    Potem mamy posty typu,..pomocy mega-rachunki za gaz.
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Tak,ale ze stali w miedź!Nigdy odwrotnie!!
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    he he ale nakładka!
    zdzicho44
    Level 22  
    Z punktu widzenia elektrochemii nie robi różnicy czy miedź jest po prawej czy po lewej stronie. Prąd ogniwa miedź elektrolit( woda) stal zawsze płynie w jedną stronę ,obojętnie czy woda krąży, czy stoi. W instalacji domowej masz rury miedziane ,a grzejniki stal ,lub aluminium. Jedno i drugie ma potencjał elektrochemiczny niższy od miedzi więc powinno korodować najbardziej w miejscu kontaktu.
    Piotr Pajkert
    Level 32  
    Witam!
    Przepraszam, że się wtrącę, ale o jakim czasie korozji mówimy: 5 lat, 10, czy więcej oraz jakie czynniki mają wpływ na szybkość korozji. Jeżeli tworzymy ogniwo, to możemy je także zewrzeć (nie wiem - zworą, przeciwogniwem, czy elektrodą - jak w bojlerach elektrycznych.

Cześć!
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Nie wiem jak je można zewrzeć ale jedno zjawisko obserwuję od lat,czyli zamulenie wymienników ciepła (wszystkich) i poważny spadek wydajności.
    Masło maślane napisałem,ale nie mam już słów aby tępym zatwardziałym mózgom to tłumaczyć!
    Pisałem o tym parę postów wcześniej!!!
    Nie jestem żadnym fizykiem ani chemikiem,tylko "obserwatorem"od lat po tym co czytałem w fachowych pismach,i niestety mają rację! Tylko że wszystko zależy od wielu czynników jak postrzegane jest to zło?Długo musiał bym pisać.
    W skrócie powiem że zły odczyn wody + oszczędnościowo wyliczone moce grzejników = problem!!! Moce przewymiarowane i po sąsiedzku przez ścianę bliźniaka=ok. Moja uwaga od wielu lat skupiona jest właśnie m.in. na tym,i ja to już wiem.Ale zaraz spotkam się z inną opinią z prasy brukowej albo nie wiem z czym.Ale proszę bardzo,poczytam.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Tu wszyscy zastanawiamy się nad łączeniem rur stalowych z miedzianymi, a wszyscy montujemy grzejniki metalowe do instalacji miedzianych.
    O CO CHODZI ?
    km88
    Level 12  
    Metalowe grzejniki do intsalacji miedzianych... tak jakby miedź metalem nie była. Mam w domu taką łączoną instalacje od 15 lat. Nie ma żadanych problemów.
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Proszę zrobić proste doświadczenie..dwa druty-miedziany i stalowy wbić w ziemniaka,jabłko czy cytrynę i miliwoltomierzem zmierzyć napięcie.Można zrobić kilka takich ogniw i łącząc je szeregowo zasilić np.zegarek!
    W instalacji niby nic się nie dzieje,ale wystarczy spuścić trochę wody i poczekać aż się osiądzie.Wtedy widać to nic.
    Jak pisałem wszystko zależy..od ph wody zwłaszcza!Dlatego stosując inhibitor korozji spokojnie można łączyć stalowe grzejniki z miedzianą instalacją.
    Też znam instalacje w których nic się nie dzieje(ujęcie wody z Brdy) a też i takie gdzie po dwóch trzech latach wymienniki w kotłach są zapaprane czarnym błotem i kamieniem(ujęcie głębinowe z Lasku Gdańskiego)
    Skoro wszystko jest tak różowo to dlaczego KAPEC od lat uzdatnia wodę?
    km88
    Level 12  
    Wode się uzdatnia raczej z powodu twardości a nie ogniw galwanicznych... Woda uzdatniona też ma odczyn(no chyba że ktoś oczyszcza wodę osmotycznie). Żeby nie była elektrolitem(choć jest słabym) trzeba by destylowanej lać...

Głowny powód uzdatniania wody to kamień kotłowy. Po paru latach może spowodować pęknięcie bloku kotła. Jak to miało miejsce niedawno na jednej z kotłowni. Po tym zdarzeniu przypomnieli sobie żeby wodę uzdatniać...
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Sorry winetu ale możesz pisać co chcesz!Mnie nie przekonasz tak łatwo.Książki czytaj dzieciom a nie mi.Wybacz,trochę trzeba popracować i obserwować,a potem podzielmy się doświadczeniem.
    Poczytałem troszkę na różnych forach i tam też znalazłem to co sam obserwuję.Więc nie mów o sprawach w których nie masz doświadczenia.Jeżeli tu się udzielasz chcąc pomagać,to najpierw miej jakieś doświadczenie zawodowe i to wieloletnie poparte jakimiś dowodami.
    Uzdatniacz MB-1 ,znasz to?Jak nie to poczytaj po co jest i co robi z wodą do celów C.O. Jak znajdziesz inne produkty tej firmy,to też poczytaj dokładnie jakie mają działanie,a potem pisz na forum gdzie czytają setki ludzi których możesz wprowadzić w błąd.
    km88
    Level 12  
    A co powiedziałem niezgodnego z prawdą? Konkretnie poproszę.
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Quote:
    Uzdatniacz MB-1 ,znasz to?Jak nie to poczytaj po co jest i co robi z wodą do celów C.O. Jak znajdziesz inne produkty tej firmy,to też poczytaj dokładnie jakie mają działanie

Przepraszam ale może zaczniemy od tego,a potem dyskusja poparta wieloletnim doświadczeniem,ok?I bez urazy proszę.
    km88
    Level 12  
    Czytałem to i dalej nie wiem gdzie taką gafę popełniłem. Preparat spowalnia korozje ale jej nie eliminuje. Mówisz że to załatwia sprawę. Wierzę. Ale nie uwierzę że ogniwo się wtedy nie tworzy. Rozumiem że doświatczenie jest bardzo ważne ale o teorii nie można zapominać.
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Więc mówię co wiem!A testów miałem i mam wiele przez 25 lat.A gafa to w pierwszym zdaniu.Nie żebym był nie omylny,ale przykład mam pod bokiem u sąsiadki której mój śp.ojciec 12 lat temu wykonywał nową inst.co i cwu bo mieli kaflaki i bojler el.Instalacja w Cu,grzejniki stalowe i kocioł Beretta II-funkcujny.Jak myślisz,kto to serwisuje do dziś?Wtedy mój ojciec pierwszy raz posłuchał syna i zadał instalacji MB-1 w proporcji na maxa jak podają w instrukcji.Do dziś w nagrzewnicy nie znalazłem poza wypolerowanym metalem(CU) wewnątrz od strony wejścia wody nic!!!Brałem ją na HCL bo nie wierzyłem,ale niestety,albo stety zero kamienia!
    km88
    Level 12  
    Jak najbradziej wierzę! Tylko o czym innym pisaliśmy bo nie o kamieniu ale o korozji elektrochemicznej ale nie ma sensu na ten temat dłużej dyskutować. Wiele się z tej rozmowy dowiedziałem. Ale czy zamontowanie systemu odwróconej osmozy nie dało by takiego samego efektu? Pytam z ciekawości.
    krisi3
    Level 20  
    km88 wrote:
    Jak najbradziej wierzę! Tylko o czym innym pisaliśmy bo nie o kamieniu ale o korozji elektrochemicznej ale nie ma sensu na ten temat dłużej dyskutować. Wiele się z tej rozmowy dowiedziałem. Ale czy zamontowanie systemu odwróconej osmozy nie dało by takiego samego efektu? Pytam z ciekawości.

Robiłem takie instalacje miedź łączona ze zwykłymi rurami osiem /dziesięć lat temu i nic się nie dzieje morze jest prawdą o negatywnym wpływie miedzi na stal ale ja nie mam takich przykrych doświadczeń .Pozdrawiam.
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Mówicie tu panowie że nic złego się nie dzieje.A jaka jest definicja "złego"i w jakim systemie grzewczym.Wymieniałem jakiś czas temu 45 letnią instalację która do samego końca pracowała"prawidłowo"Po wymianie rur i grzejników klientka zdziwiona że tak szybko się robi ciepło w mieszkaniu i do tego mniej gazu zużywa miesięcznie!
    Podejrzewam że hydraulik który to wykonywał też by się sprzeczał że jego dzieło 45 lat pracuje i nic złego się nie dzieje.Jasno się wyraziłem?