Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

T.amp Proline 2700 & 2x18sound 18W1000

DYLU BADBOY 01 Mar 2009 19:05 6799 33
Tespol
 • #1
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  Panowie tak jak w temacie zastanawiam się czy ten T.amp nadaje się do napędzania 2 takich 18sound w mostku. Teoretycznie końcówka ma 3200w/4ohm a głośniki 2000w AES, ale w praktyce jak zwykle bywa inaczej. Dlatego zwracam się do was z prośbą o pomoc, bo dla mnie to już nie jest zabawa i czas na eksperymenty i ma to być jak najbardziej riderowy zestaw(o w miarę niskich kosztach) i w przyszłości zestaw ten miałby być powiększany. Z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic543660.html wyczytałem, że bezpiecznie można go obciążać 2,7ohm i teraz nie wiem co myśleć bo zwykłe T.amp z serii TA które są prawie 2x tańsze i 2x lżejsze chodzą raczej bez problemu na 4ohm(nie słyszałem jeszcze o usterce), to byłem pewien, że Proline radzi sobie bez problemu z 2ohm.
  Ale ja będę w sumie używał na -2db do max -1db, więc nie wiem co o tym myśleć.

  Pozdrawiam i liczę na waszą fachową pomoc :D
 • Tespol
 • #2
  Hefajstos
  Level 35  
  A dla czego akurat 18W1000? Napisz coś o nim więcej, bo nigdy go jeszcze nie słyszałem.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #3
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  Głośnik z tą samą membraną, koszem i magnesem co 18LW1250. 18W1000 ma podobne parametry trochę niższe QTS i wyższe EBP, większy BL(o 4Tm, a co za tym idzie skuteczność ok 1db), chodź mniejsze Xmax o 2mm. Jest też tańszy dla porównania ceny w Holandii:
  18LW1400 270 euro
  18LW1250 248 euro
  18W1000 225 euro

  Głośniki mają grać w Bphorn, a dokładnie w ES18-BPH
  http://www.speakerplans.com/forum/forum_posts.asp?TID=13805&PN=14
  http://turkeyphant.org/images/gallery.phant/s...g?action=big&size=original&fromthumbnail=true

  Na razie mam 1głośnik, subbas powstanie na dniach, żałuje tylko, że kupiłem 1szt.(brak gotówki) bo jak go kupowałem to dałem za niego pon. 800zł

  Ogólnie przy 4szt. wychodzi 106-107db 1w/1m i przy poprawieniu procesorem może uda się uzyskać F3 w okolicach 40hz(przy 8szt. to już bez problemu) co przy wymiarach paczki będzie rewelacyjnym wynikiem.
  Używany będzie do grania w paśmie subbasowym i basowym z podziałem ok. 120-150hz(docelowo będzie grało to z nadstawkami tubowymi)
 • #5
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  :arrow: Ark Seven
  No widzisz w specyfikacji jest stereo 2x2ohm, a mostek 4ohm już nie :|
 • Tespol
 • #6
  dr_aus
  Level 24  
  ktoś na elektrodzie pisał o pracy na 2 ohm w praktyce i kojarze że był z tym jakiś problem, więc poszukaj dokłądniej.
 • #7
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  Właśnie chyba chodzi Ci o temat co podałem w pierwszym poście tam piotrekmarek z PMP napisał: "Uwaga !!! ogólna zasada: nie polecam pracy na 2 ohm rozumianej w sposób "klasyczny" tj, spinanie 4 kolumn nominalenie 8 Ohm. Dla niskich częst. nalezy brać pod uwagę rezaystancję cewki / a nie nominalną wartość 8 Ohm / dlatego maksymalnie można bez ryzyka podłączyć 3 kolumny basowe 8 Ohm, tak jak ja to robię."
 • #8
  dr_aus
  Level 24  
  no jeśli tam jest ok 60tranzystorów i waży >30kg to jest szansa że pochodzi. a ile to kosztuje?
 • #9
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  511euro, ale mogę go mieć sporo taniej dlatego tak się zastanawiam. W końcu to nie chiniol typu behringer który waży w porywach 20kg. Ogólnie byłem w 100% pewny, że da sobie radę, a teraz sam już nie wiem.
  Szczególnie, że T.amp serii D które w tej samej cenie dają jeszcze większą moc, a radzą sobie bez problemu z 2,7ohm. A jest to droższa konstrukcja, więc Proline powinien bez najmniejszego problemu grać przy 4ohm/mostek.

  http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?sw=t%2Camp&oa=prd
 • #10
  dr_aus
  Level 24  
  takie życie, za wiedzę się płaci. Mnie też niektóe próby sporo kosztowały.
 • #11
  piotrekmarek
  Level 16  
  Żaden wzm z serii Proline nie jest wg specyfikacji w instr obsługi przewidziany do pracy w mostku na 4 Ohm mimo, że teoretycznie powinien móc pracować w takim połączeniu, bo producent podaje, że jest dopuszczalna praca na 2 x 2Ohm. Ale skoro nie można, to chyba warto stosować się do zaleceń producenta ?
  To co pisałem o moich doświadczeniach z tym wzm ( połączenie na 3 x 8ohm ) dotyczy każdego wzmacniacza, który ma zasilać doły. Oczywiście można próbować, najwyżej wywali bezp automatyczny, który jest wbudowany w końcówkę. Podczas testów sinusem na 2 x 3 OHM ( 100Hz ) wyłączał się po ok 30 sek, ale nigdy się nie wyłączył w trakcie grania na imprezie na 3 x 8 Ohm. To jeden z najbardziej "wypasionych"(w sensie zapasu w elementach ) wzmacniaczy jakie miałem okazję badać i używać.
  Teoretycznie jest nie do zarżnięcia, tzn ja nie znam nikogo, komu by padł.
  Inna sprawa, że te cyfrowe T-Ampy tez na razie chodzą bez problemów, właśnie na dołach, a są 4 x lżejsze. Tyle, że ewent naprawa tylko w serwisie firmowym.
 • #12
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  Właśnie nie rozumiem dlaczego stereo jest 2x2ohm, a w mostku 4ohm już nie.

  Co do serii D to "aca" je testował i przy 2ohm po 20min sie wylaczyly, a przy 2,7ohm smigaja podobno bez problemu. Ogólnie też bardzo ciekawa propozycja, szczególnie, że kiedyś te końcówki jeśli się nie myle były sporo droższe w porównaniu do Proline. Ale je to chyba użyłbym raczej do nadstawek po 3 głośniki 8ohm na kanał.

  :arrow: piotrekmarek
  A jest może taka możliwość byś przetestował ją przy 4ohm/mostek?
 • #13
  piotrekmarek
  Level 16  
  Być może obawiają się dużego napięcia w połączeniu z dużym prądem, może również chodzić o poprawne działanie układów zabezpieczeń. trudno powiedzieć, nie mając dostępu do schematów, a te są bardzo trudne do zdobycia, praktycznie chyba nie do zdobycia.
  Jedna uwaga: ten wzmacniacz nie ma limitera w klasycznym rozumieniu, takiego jaki jest stosowany chociażby np w tańszych T-Ampach np z seri TA.
  Jeśli się poda zbyt duży sygnał, końcówka się normalnie przesterowuje, czyli wchodzi w prostokąty.
  Polecam 2 art pod wspólnym tytułem " czy jest z nami moc " już dostępne na mojej stronie internetowej, jak zwykle w zakładce "technika nagłośnieniowa"
 • #14
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  No właśnie ja będę używał na ok. -2db, więc chyba nie powinno być problemu, kurde jak te zwykłe T.amp ludzie katują na 4ohm i nie ma większych problemów.
  Ja jestem prawie zdecydowany najwyżej zaryzykuje.

  Ogólnie dzięki za pomoc.
 • #16
  piotrekmarek
  Level 16  
  ps:
  no właśnie tych "cyfrowych" to raczej nie polecam na zasilanie górek - tam lepiej zazwyczaj sprawdzają się klasyczne wzm w klasie AB ( H ) Przebiegi obserwowane na oscyloskopie w przypadku wyższych częst w końcówkach
  cyfrowych ( tych które badałem ) nie wyglądają zbyt ciekawie, a czasem wręcz tragicznie, np w tych z niższej półki
 • #17
  zaq111
  Level 16  
  Ja bym zaryzykował, a zwłaszcza że piszesz - możesz mieć taniej. Jak Ci nie przypasuje to najwyżej sprzedasz... Taka silna końcówka zawsze do czegoś się przyda. Według mnie warto spróbować. "raz się żyje" :D pozdrawiam!
 • #18
  dr_aus
  Level 24  
  30sek przy 2,7 ohm to nie brzmi zachęcająco. plx wytrzymuje >10min na sinusie @ 2ohm
 • #19
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  dr_aus wrote:
  30sek przy 2,7 ohm to nie brzmi zachęcająco. plx wytrzymuje >10min na sinusie @ 2ohm

  Możesz coś więcej o tym powiedzieć? Jaki to był plx?
 • #20
  dr_aus
  Level 24  
  normalny... z nieoszukanym trafem i wentylatorami jak konstruktor przykazał...
 • #21
  Dziub-Dziub
  Level 28  
  chyba chodziło mu o model PLXa :P No i mógł tez pomyśleć, że to QSC PLX xD
 • #22
  piotrekmarek
  Level 16  
  30sek przy 2,7 ohm to nie brzmi zachęcająco. plx wytrzymuje >10min na sinusie @ 2ohm

  Wiadomo, że jak pisze drAus, to może chodzić tylko o ADS :)

  ale policzmy: zakładając moc 2 x 1200W ( tylko ! ) na 2 x 4 Ohm i sprawność optymistycznie 65%, ( dla "zwykłej" końcówki w klasie AB ) to jaki musi być bezpiecznik sieciowy, żeby wzmacniacz pracował na sinusie w sposób ciągły, bez uszkodzenia tego bezpiecznika ? Dość łatwo policzyć, że będzie to ok 20A, ale:
  W mojej największej końcówce, która dawała 2x 1000w na 2 x 4ohm bezp 20 A okazał się zbyt mały ( przepalał sie po ok 30 sek ) więc trzeba było zastosować 25A. Zawsze trzeba uwzględnić pewien zapas.
  Dodatkowo musiałem do testów użyć "siłowego" przyłącza, gdyż normalna instalacja domowa ma bezp 16A u mnie.
  Warto czasem przypomnieć sobie prawo Ohma.....które cały czas obowiązuje, niezależnie czy wmaciacz nazywa sie T-Amp, ADS, QSC, PMP czy jakkolwiek.
  Powyżej pewnej mocy, właśnie ok 1000W na kanał, kończy się możliwość pracy "ciągłej" Po prostu nie ma bezpieczników sieciowych o takich wartościach prądu, które można by zastosować w jednofazowej końcówce. Pomijam tu już kwestię obciązalnośći sieci i zabezpieczeń, które zazwyczaj są mniejsze.
  No ale to tylko takie dywagacje dla dociekliwych...
 • #23
  Dziub-Dziub
  Level 28  
  Twoje dywagacje są trochę mgliste... Mógłbyś jaśniej?? :)
 • #24
  dr_aus
  Level 24  
  piotrek coś ci się troszkę wartości pomyliły, w każdym razie:
  1) np plx4000 ma bezpiecznik 25A. Prąd z sieci na sinusie wynosi ok 27A (6.2kW) i nie ma szans żeby przepalić ten bezpiecznik. Kiedyś robiliśmy próby i żeby spalć bezpiecznik topikowy w 10s p[otrzeba było ok 50A. Wystarczy spojrzeć na krzywe bezpiczników.
  2) Prawdą jest że wielu producentów w ten sposób zabezpiecza swoje końcówki, tj dając stosunkowo mały elektromechaniczny bezpiecznik, np 10A p[rzy 2x1000W.
  3) plx4000 ma standardowo zakładaną wtyczkę trójfazową na 32A, ale często są używane na zwykłych dobrej jakości wtyczkach jednofazowych.

  taa dziub dziub ten qsc to wytrzymuje na 2 och podobno około 1 sekundy, jak relacjonował mi kolega z pracy.
 • #25
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  Hmmm, coś mi się wydaje, że nikt nie da mi 100% pewności. No trudno spróbuje, najwyżej końcówka pójdzie na nadstawki(3x8ohm głośnik po 400-500w) więc i tak się nie zmarnuje.
 • Helpful post
  #26
  piotrekmarek
  Level 16  
  np plx4000 ma bezpiecznik 25A. Prąd z sieci na sinusie wynosi ok 27A (6.2kW) i nie ma szans żeby przepalić ten bezpiecznik. Kiedyś robiliśmy próby i żeby spalć bezpiecznik topikowy w 10s p[otrzeba było ok 50A.

  a przedtem:
  plx wytrzymuje >10min na sinusie @ 2ohm

  Więc się zdecyduj, czy mówimy o prądzie pobieranym w czasie 10 min ( bo taki czas mniej więcej mozna uznać za pracę "ciągłą" ) czy o parametrach dostępnych w katalogach firm produkujących bezp ( ja posiadam np katalog Littlefuse ) które faktycznie podają krzywe "zadziałania" bezpieczników i tam można sobie wyczytać o ile i w jakim czasie trzeba przekroczyć prąd znamioniowy, żeby uległ przepaleniu.
  Najlepiej badać w warunkach rzeczywistych i stwierdzam, że mój wzmacniacz o mocy sinus 2 x 1000W z trafo 2kW i z zasilaczem 80 000 mikro " przepalał " wewnętrzny bezpiecznik w-wym firmy o prądzie znamionowym 20A ( o charakterystyce T ) po mniej więcej minucie, czasem trochę dłużej, a bezp 25 A wytrzymywał praktycznie bez ograniczenia, tyle, ze wzmacniacz testowany w ten sposób wyłączał się termicznie po ok 20 min. z uwagi na przekroczenie dop temp radiatorów ( i tylko z tego powodu ) Bezp. typu "automat" mają faktycznie inne charakterystyki co nie zmienia faktu, że dysponowana moc "ciągła" zależy wprost od tego, jak zabezpieczymy trafo od strony pierwotnej.
  Jeśli ktoś nie rozumie moich "dywagacji" to niech się nie przejmuje, ważne żebyśmy zdrowi byli.

  Dodano po 6 [minuty]:

  ps. T-AMP ma bardzo dobrze rozwiązane chłodzenie, są 2 bardzo wydajne 120 mm wentylatory i specyficzny radiator, więc w nim nie chodzi o ograniczenie temperaturowe, tylko właśnie o prąd zadziałania bezp, który wyłącza gdy tranz mocy są jeszcze zupełnie chłodne. Ale charakterystyka bezp jest tak dobrana, że przy "normalnej" pracy ( na muzyce ) nie wyłącza się, tzn ja nie miałem ani razu takiego przypadku, mimo że paczki grały powiedzmy 8 godzin non-stop. Dlatego rekomenduję tę końcówkę, mimo pewnych ograniczeń które posiada ( jak każdy wzmacniacz mocy )
 • #27
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  :arrow: piotrekmarek
  Czyli tak jak piszesz końcówka nie do zdarcia, ale sądzę, że bez problemu da sobie radę w ciężkich warunkach po kilka h ciągłego grania. Obecnie używałem starej Peavey PV 1.3K który ma 2000/4ohm(przy 1khz i 1%thd czyli realnie ok 1800) i używałem jej z Silversound BTR 215 na McCaulley (800w/4ohm) i na sali 100m2 był kawał solidnego basu. Na procesorze ustawione na -3db nawet do -2db i po 6-8h ciągłego grania końcówka była lekko ciepła i nie było z nią żadnych problemów. Waży <30kg, ma jeden wentylator 120mm i 40000uf/100v, a radziła sobie bardzo dobrze, więc i tak dla mnie ten T.amp to będzie baaaardzo wysoka liga.
 • #28
  Ark Seven
  Level 17  
  Teraz poczujesz prawdziwego kopa :)))
 • #29
  DYLU BADBOY
  Level 27  
  A jeszcze takie porównanie co byście na moim miejscu kupili 4-Acoustic AP-900 czy T.amp Proline 2700 ?
 • Helpful post
  #30
  aca
  Level 30  
  Hi,
  zdecydowanie Proline 2700 !!!

  Pozdrowienia