Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maksymalna długość instalacji klimatyzacji

fuser 01 Mar 2009 19:36 30465 37
Buderus
  • #1
    fuser
    Level 23  
    Witam.
    Potrzebuję podłączyć splita 12kBTU.
    W komplecie jest 3m rurek, a mi potrzeba ok. 6-7m.
    Taka jest w przybliżeniu odległość w pionie między jednostkami.
    Tutaj kilka pytań:
    1. czy wystarczy fabrycznie załadowanego czynnika?
    2. czy pompa jednostopniowa wystarczy do "odessania"?
    3. czy rurki połączeniowe to "zwykłe" miedziane rurki, które można nabyć w sklepie z takimi produktami?
    Dzięki z góry za pomoc.
  • Buderus
  • Helpful post
    #2
    ion-tichy
    Level 31  
    max odległości pion i poziom podaje producent urządzenia - ale 6 -7 m dla 12000BTU nie powinn0 być problemem jak również powinno wystarczyć czynnika (standardowo jest na ok 8m)
    Jednostopniowa pompa powinna wystarczyć. Rury miedziane do zakupu w hurtowniach chłodniczych. Powinno się stosować miedź chłodniczą (ale różnie z tym bywa)
  • #3
    fuser
    Level 23  
    A czym się różni miedź chłodnicza od niechłodniczej ?
  • #5
    fuser
    Level 23  
    Dowiedziałem się, że rury chłodnicze są ciągnione na oleju syntetycznym i dodatkowo oczyszczane, bowiem czynnik chłodniczy po zmieszaniu z olejem mineralnym może prowadzić do zniszczenia sprężarki.
    Natrafiłem jeszcze na pewne dodatkowe informacje, które chciałbym potwierdzić, ponieważ nie jestem pewien czy instalatorzy faktycznie tak postępują. Otóż:
    Po ułożeniu instalacji powinno się ją poddać próbie szczelności azotem technicznym (40 bar przez 24h !!!) Następnie po wykonaniu próżni sprawdzić po godzinie czy ciśnienie nie wzrasta.
    Czy rzeczywiście instalatorzy przy montażu zwykłego splita sprawdzają szczelność azotem ? Czy jednak wystarczy zwykłe próżniowanie żeby być pewnym, że klima pochodzi z 3-5 lat ?
  • Helpful post
    #6
    ion-tichy
    Level 31  
    Azotem sprawdza się instalacje chłodnicze zwykle wykonane na rurach twardych z większą ilością złączek, nypli muf itp. Połączenia są lutowane - należy to sprawdzić i zwykle tak to się odbywa. Przy małym czy dużym nawet splicie nie ma to takiego znaczenia gdyż: jednostki przechodzą tą próbę w fabryce, instalacja jest na rurze miękkiej w jednym kawałku jedyne połączenia to kielichy przy jednostkach. Wystarczy sprawdzić na podciśnieniu (próżnia) - oczywiście nie zabrania się stosowania prób na azocie ale jeśli przyjmiemy, że parownik jest szczelny (gwarantuje to producent) rura ma określone parametry (gwarantuje to producent) połączenie kielichowe jest poprawne, to układ powinien być szczelny.
  • #7
    fuser
    Level 23  
    To mnie trochę uspokoiłeś :)
  • Buderus
  • #8
    fuser
    Level 23  
    ...ale wracając do długości rur montażowych znalazłem w manualu od ZIBRO :
    Maksymalna długość instalacji klimatyzacji

    z którego wynika, że na każdy metr rury powyżej 5m trzeba dolać 30g chłodziwa. Trzeba więc uzupełnieć czy nie ?
  • #9
    GKVIDEO
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam na razie nic nie uzupełniaj poczekaj , aż będzie lato i odpowiednia temperatura wtedy pomiary na manometrach coś powiedzą jeśli takowe posiadasz .Powodzenia w montażu , pozdrawiam GKVIDEO
  • #10
    fuser
    Level 23  
    GKVIDEO wrote:
    Witam na razie nic nie uzupełniaj poczekaj , aż będzie lato


    Fajnie :), ale kolega chyba nie doczytał wszystkiego. Dopiero będę montował klimę i wyczytałem, że jeśli instalacja przekracza określoną długość, to trzeba dobić czynnika, ale ja nie wiem jak :| Można kupić w puszce jednorazowej 750g i co dalej ?
  • #11
    ion-tichy
    Level 31  
    Nie można kupić w puszcze, tak już od ok. 2 lat sprzedaż czynnika jest tylko w opakowaniach zwrotnych ( 9 - 12kg w zależności od ciśnienia). Proszę nie robić z tego tragedii układ proszę zamontować i uruchomić. W razie gdyby było coś nie tak to dobić czynnika zawsze można.
  • #13
    ion-tichy
    Level 31  
    Jak gdzieś jescze jakieś są to znaczy że to zapasy z przed 04 lipca 2007r
    Zgodnie z Regulacją Unii Europejskiej dotyczącej F-gazów , butle jednorazowe zostały wycofane z obrotu towarowego - w sprzedaży są tylko te które weszły na stan danego podmiotu przed wejściem w życie tych przepisów.

    I tak drogo to jakoś wychodzi - 410 tak gdzieś ok 40 zł netto/kg w butlach 10 kg.
    pewnie też dlatego nigdy nie zwracałem uwagi na takie maleństwa ;)
  • #14
    GKVIDEO
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam co do małych opakowań z czynnikiem tak jak koledzy wyżej i ja także się nie spotkałem ( może są patrząc po linkach które przedstawiłeś), a klimatyzator który Kolega chce montować to z jakim czynnikiem współpracuje bo np. większość marketowych klimatyzacji obsługuje jeszcze stary czyli R407C dlatego jest tańszy ( klimatyzator) a co za tym idzie bardziej uciążliwy w eksploatacji i bardziej energochłonny . Co do montowania to i tak na tzw. pałę czynnika nie możesz dodać , bo w klimie jest go albo za mało , albo za dużo czyli dopiero można to ustalić po zamontowaniu i sprawdzeniu parametrów , a tu trzeba już mieć trochę praktyki , to tyle na razie pozdrawiam GKVIDEO
  • #15
    fuser
    Level 23  
    Chciałem założyć ZIBRO S1233, bo ma opcję grzania z zestawem zimowym, a ja bym z tego chętnie korzystał, bo mam ogrzewanie tylko kominkowe. W okresie przejściowym gdy na zewnątrz +5 do +10 stopni, to kominek daje za dużo ciepła, a bez niego jest za zimno.

    Czynnik R410A
  • #16
    ion-tichy
    Level 31  
    Do grzania zestaw zimowy jest niepotrzebny - rozłączany automatycznie w momencie wejścia w tryb grzania. Wystarczy zwykła grzałka opasowa 30W na sprężarce.
  • #17
    fuser
    Level 23  
    :shocked!: a do czego jest zestaw zimowy ? Wyłącza się w trybie grzania ?! Sorry, ale nie rozumiem...
  • #18
    GKVIDEO
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam zestaw zimowy (wg mnie chodzi o zestaw pracy całorocznej ) , a on służy do pracy klimatyzacji podczas chłodzenia przez cały rok . Taki zestaw ma zastosowanie np. przy montażu klimatyzacji w serwerowni , pozdrawiam GKVIDEO.
  • #19
    fuser
    Level 23  
    Podczas chłodzenia jednostka zewnętrzna jest ogrzewana, a przy grzaniu oziębiana, co przy temperaturach bliskich zera i dużej wilgotności skutkuje "produkcją" lodu. Ja myślałem, że "zestaw zimowy" to grzałka, ktora temu przeciwdziała, ewentualnie funkcja automatycznego przełączania obiegu na chłodzenie w celu rozmrożenia sprężarki i wymiennika (ale to chyba tylko jest w inwerterach).
  • #20
    GKVIDEO
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam ponownie mniej więcej jest tak jak piszesz z tym że :
    Quote:
    ewentualnie funkcja automatycznego przełączania obiegu na chłodzenie w celu rozmrożenia sprężarki i wymiennika (ale to chyba tylko jest w inwerterach)

    jest w każdym klimatyzatorze z funkcją grzania tzw. defrost który powoduje rozmrożenie skraplacza trzeba także pamiętać , że funkcja grzania działa poprawnie do pewnych temperatur potem sprawność klimatyzatora spada , pozdrawiam GKVIDEO
  • Helpful post
    #21
    wergilek
    Level 14  
    Przeczytałem ten temat i zauwarzyłem że nikt nie doradził koledze o półapkach olejowych .W montaźu pionowym muszą być półapki olejowe.Przy długości 6m minimum 2.POZDRAWIAM
  • #22
    elkl
    Level 11  
    1. Bardziej "obrazowa" nazwa to syfony.Na tłocznej można "wykrępować a na ssącej ew lutować z kolanek.
    2.Uzupełnianie czynnika tylko po pomiarach ciśnienia powrotu.Pomiary najlepiej robić przy min +20st.C
  • #23
    Improwizacja
    Level 11  
    Na wstępie przedstawię się:
    Pomagałem przy instalacji Klimatyzacji obecnie pomagam w jej sprzedaży dokładnie nie znam regulaminu więc firmy nie podaje(być może reklama zabroniona) przy szkoliłem się u instalatora klimatyzacji który ma większy staż niż osoby pewne osoby wiek co nie znaczy że wie wszystko.
    
    Witam
    Potrzebuję podłączyć splita 12kBTU. W komplecie jest 3m rurek, a mi potrzeba ok. 6-7m. Taka jest w przybliżeniu odległość w pionie między jednostkami. Tutaj kilka pytań:
    1. Czy wystarczy fabrycznie załadowanego czynnika ?
    2. Czy pompa jednostopniowa wystarczy do "odessania" ?
    3. Czy rurki połączeniowe to "zwykłe" miedziane rurki, które można nabyć w sklepie z takimi produktami ?
    .


    Spokojnie starczy do 15+ metrów można ryzykować każdy metr osłabia urządzenie. Wiem że dla niektórych brzmi to nie dorzecznie ale jeden klient na własne życzenie zażyczył sobie taki montaż zakładałem że klima nie ruszy mam nadzieje że już padła skąpy ham.

    Można zespawać rurki jeśli brakuje ci kilku metrów.
    Problem jest taki że minimalna ilość która wychodzi tanio to 25 metrów a najtańsza hurtownia jest chyba w Warszawie. Normalnie cena jest 300% wyższa w takich sklepikach. A rurki są naprawdę drogie.

    Znowu się rozpisałem sory nie wszystko co pisze jest idealnie fachowe

    Czynnik zawsze dobiera sie i sprawdza zegarami które trochę kosztują no i trzeba wiedzieć jak to robić jak ktoś zakłada z góry że klima na takiej i takiej odległości ma tyle co potrzeba to wprowadza się błąd. Ryzykowałbym tylko w przypadku klim do samodzielnego montażu ale taka będzie o 200 zł droższa.
    
    Do grzania zestaw zimowy jest niepotrzebny - rozłączany automatycznie w momencie wejścia w tryb grzania. Wystarczy zwykła grzałka opasowa 30W na sprężarce.


    Nie wystarczy musi mieć przystosowany prędkość obrotu wentylatora.
    Źle wykonana operacja doprowadzi do znacznego skrócenia żywotności urządzenia. Można zainwestować z tym że różnica będzie wynosiła to znaczy akurat równa się dopłacie jaką weźmie instalator za przeróbkę :).

    :shocked!: a do czego jest zestaw zimowy ? Wyłącza się w trybie grzania ?! Sorry, ale nie rozumiem...


    Faktycznie chodzi o możliwość chłodzenia do -15 stopni.

    Z tym działaniem w ujemnych temperaturach jest bardzo różnie lepiej aby instalator zmontował klime od początku albo wystawił na nią własna markę na pewno wyjdzie taniej od firmówki

    Chciałem założyć ZIBRO S1233, bo ma opcję grzania z zestawem zimowym, a ja bym z tego chętnie korzystał, bo mam ogrzewanie tylko kominkowe. W okresie przejściowym gdy na zewnątrz +5 do +10 stopni, to kominek daje za dużo ciepła, a bez niego jest za zimno.
    
    Czynnik R410A


    Interes życia jak to mówią oszczędny traci dwa razy.
    Też musze zacząć naciągać ludzi

    Przeczytałem ten temat i zauważyłem że nikt nie doradził koledze o pułapkach olejowych .W montażu pionowym muszą być pułapki olejowe.Przy długości 6m minimum 2.POZDRAWIAM

    sprawdzić zegarami sprawdzić odpowiednio prace urządzenia zmienić plastikową rurkę na alum pex dać mały skos jednostce wewnętrznej + gumki na jednostkę zewnętrzną czasem ich nie ma
    trzeba też wsiąść pod uwagę czasem giętarkę urządzenie do robienia kołnierzyków no i do cięcia rurek nie zapominajmy o zegarach i sensownej pompie do tego dojdzie czas żeby w miarę to wszystko tanio kupić gwarantuje że Allegro to mało!
    I aby obchodzić się z pewnymi gazami trzeba mieć uprawnienia.
    Tak samo jak z prądem o pewnych właściwościach.
    do tego dochodzi wiertarka porządny SDS MAX kosztuje 2000PLN
    W sumie nie ma porządnych książek ani kursów na instalatorów klim a szkolenia bywają przezabawne.

    Czy ktoś w sklepie co sprzedawałeś klimę powiedział ci że stracisz GWARANCJĘ nawet gdyby była do samodzielnego montażu to także nie uznają twojej pracy.
    Jeśli instalator klimatyzacji nie wykona przeglądu raz na rok (co jest absolutnym minimum) grozi ci atak astmy śmierć nie mówiąc że sprzęt nie wytrzyma. W sumie przeglądy są proste ale stosunek ryzyka weźmy do tego że na 100% ne sprawdzisz poprawnej pracy urządzenia bez sprzętu i co ważniejsze wiedzy.


    A teraz dobija was wszystkich osoba które wcisną ci klimę i wmówią że jak się pobawisz zamontujesz sam mają w tym zapewne niezły interes.
    1 0 gwarancji.
    2 naprawa zarobią więcej niż na instalacji.
    3 klima pracuje nie prawidłowo wina złej instalacji demontaż i założenie od nowa gwarantuje że koszt większy od sprzętów o których to mowa.

    To nie wszystko jeśli zamówisz montaż z klimą to naliczyć można sobie 7% podatek VAT za całość.

    I chyba najgorsze Instalator Klimatyzacji dostaje ogromne zniżki przy zakupie klimatyzacji pod warunkiem przejęcia napraw gwarancyjnych ;)
    40-50% to norma !!! a nawet 65% jeśli wiedzą że jesteś sprawdzonym sprzedadzą. Problem jest taki że żaden Sprzedawca Instalator nie chcę naprawiać źle serwisowanej a co gorsza źle zainstalowanej klimy wszyscy będą zwalać na siebie na zmianę winę.

    W prawie Polskim przysługuję ci tylko 12 miesięcy na reklamacje w której to tobie muszą udowodnić ewentualną winę po 12 miesiącach przez kolejne 12 miesięcy będziesz musiał zamówić zapewne ekspertyzę.

    Na dobrą klimatyzacje wystawiana jest długa gwarancja. Ale nie zawsze czasem sprzęt ma gwarancje ale wliczona została już naprawa.

    Zabawne jest podawanie też tutaj włożono sprężarkę firmy firmowej x i mamy nie firmówkę. Porządne firmy często zmieniają rodzaj sprężarek a jedynym powodem dla którego mowa w tych sprzętach są takie sprężarki jaki fakt że firmy porządne przez skąpstwo klientów muszą montować coś tańszego.

    Gdyby firma X była porządna to z pewnością wyrobiła by sobie markę.
    Są oczywiście sprzęty o których pewnie nie słyszeliście są to marki znane tylko dla klimatyzacji np LENNOX MCQUAY

    I jeszcze raz wole mieć 2,5kW niż 5kW niż pewnych firm.


    Trochę zamieszałem ale mam nadzieje że przekonam parę osób do myślenia bo co ciekawe lodówki np polecacie firmowe a klimatyzacja eee...
    1. Nie ma pojęcia tania KLIMA
    2. Nie ma pojęcia tan INVERTER
    3. Nie ma pojęcia jak tanie użytkowanie klimatyzacji
    4. Energooszczędność tylko jeśli klimatyzacja naprawdę ma podaną moc.
    5. Najtańsza Klimatyzacja to kanałówka biorąc pod uwagę komfort itd.
    6. Zwykle instalator klim dostanie sprzęt który chcesz kopić znacznie taniej dostaniesz pełna zniżkę tylko pod warunkiem montażu.
    7. Klimatyzacje firm marek o których nie słyszałeś są głośnie 98% przypadków.
    8. Instalatorzy firmy klimatyzacyjne kasują ostro.

    jeśli ktoś chce założyć klimatyzacje w Warszawie mogę za darmo doradzić ze znajomym który montuje zawodowo na ten temat oczywiście za darmo w wolnym czasie pod warunkiem że zda reportaż na forum.

    Zły scenariusz idziemy to:

    Idziemy do firmy Klimatyzacyjnej
    wciskają nam klimę za 1800 GLANC GANY GANC
    kosztuje ona ich 500 PLN
    dobierana jest moc bez rezerwy musimy zamontować klimatyzacje z powodu poddasza
    a ponieważ naciągnięto nas na klimatyzacji to i dostaniemy super promocyjny spaprany montaż za 700PLN
    Klima ma aluminiowe rurki w komplecie :D
    no dobre hałas nie do zniesienia a skoro nie używamy to konserwować nie trzeba...
    Kończy się to oczywiście atakiem astmy.
    Po niespełna trzech latach sprzęt pada.
    Nawet gdybyśmy chcieli naprawy gwarancyjnej to przy tym marnym działaniu i chłodzeniu chcemy tylko pozbyć się mebla.

    Dobry scenariusz to taki wybieramy dobrą klimę tam gdzie sprzedają prawie i wyłącznie dobre klimy :D w końcu co człowiek sprzedaje takim się staje więc i montaż będzie niezły 600-700 PLN netto
    i Klima chodzi 10 lat bez awarii po 10 latach coś cie psuje ale ponieważ sprzęt jest porządny opłaci się go naprawiać :)


    Przypominam chętnie pomogę przy instalacji za sprawozdanie ;) oczywiście trzeba by znaleźć lukę czasową.

    I jeszcze jedno Instalacja klimatyzacji jest w miarę łatwo o wiele trudniejsza jest jej naprawa wymiana sprężarki itd...
  • #24
    ion-tichy
    Level 31  
    Do Improwizacja - a tak w skrócie to o co koledze chodzi?
    Czy kolega może próbował sam przeczytać to co wyżej napisał?
  • #25
    Improwizacja
    Level 11  
    Klime najlepiej zlecić fachowcom
  • #26
    fuser
    Level 23  
    Też nic z tego nie rozumiem... styl wypowiedzi...
    A tak w ogóle to wszystko najlepiej zlecić fachowcom tylko jak go odróżnić od paproka i skąd w tym chorym kraju wziąć na wszystko pieniądze ? Każdy fachowiec był też kiedyś żółtodziobem, ale podejście, że "skoro nie wiesz to ci nie powiem" nie zrobi z nikogo speca.

    Na razie kupiłem splita na parter, 12kBtu sprężarka SANYO w komplecie rurki 3m (miedziane) - wszystko za 950 zł z przesyłką. Czy jeśli różnica poziomów między jednostkami będzie 2m to też trzeba zrobić te pułapki ?
    W instrukcji montażu nic o tym nie ma. Jest natomiast przedstawiony sposób montażu i "odpowietrzania" bez użycia narzędzi - czyli jak robić nie należy, ale jak ktoś chce to mogę zrobić skan.
  • #27
    ion-tichy
    Level 31  
    Przy dwóch metrach różnicy i całość 3m można sobie darować pułapki olejowe. Już samo podejście rur do zaworów kątowych jest od dołu więc naturalnie tworzy to swoisty syfon - rura od dołu w górę tworzy łuk, warto zwrócić na to uwagę - zamiast odcinać rurę można zrobić taką pętelkę. Przy dłuższych układach a zwłaszcza tam gdzie skraplacz (zewnętrzna) stoi wyżej niż wewnętrzna pułapki należy robić. Chociaż niektóre marki szczycą się tym, że w ich najnowszych konstrukcjach pułapki nie są konieczne (ale są to głównie inwertery).
  • #28
    fuser
    Level 23  
    No właśnie, też mi się zdawało, że pułapki tworzy się jak skraplacz powyżej. Rurek nie miałem zamiaru obcinać, są fabrycznie zakończone narzutkami. Czy sprężarki SANYO są stosowane w "bardziej firmowych" klimatyzatorach ?
  • #29
    firaiii
    Level 11  
    Witam wszystkich

    Tak sobie czytam ten artykuł i z podziwu nie wychodzę a w branży chłodniczej trochę już przepracowałem wiec możne trochę sprostuje:

    po 1 - długość rurociągów chłodniczych w zależności od producenta i mocy urządzenia jest zawsze wyliczana na 10-15m (chodzi o sprawność urządzenia klimatyzacyjnego ) przy splitach typu chińczyk producent daje 3-5 m (markowe klimatyzatory maja programowe podanie różnic wysokości wpływające na sprawność urządzenia )

    po2 - pułapki olejowe daje się przy urządzeniach chłodniczych typu komory duże lodówki gdzie zapotrzebowanie jest na moc i niska temperaturę (parowanie rzędu - 25-35 stopni C i jeszcze różnica poziomów min 4m (obecnie stosuje się systemy odolejania z automatyka)

    po3 -sprężarki Sanyo można powiedzieć ze jest to średnia półka. (zależny jeszcze czy standard czy do invertera).

    jeżeli ktoś ma jakieś inne pytania związanie z klimami i chłodnictwem to proszę na PW

    pozdrawiam
  • #30
    fuser
    Level 23  
    ion-tichy wrote:
    Już samo podejście rur do zaworów kątowych jest od dołu więc naturalnie tworzy to swoisty syfon...

    U mnie jest podejście od góry.

    Czy mógłby ktoś opisać dokładnie procedurę odpowietrzania od momentu podłączenia pompy do chwili jej rozłączenia od układu, bo czytałem już różne wersje i trochę sie w tym wszystkim pogubiłem...