Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metody sprawdzenia rezonansu anteny.

birband 01 Mar 2009 21:39 3888 15
  • #1 01 Mar 2009 21:39
    birband
    Poziom 23  

Witam!
    Poskładałem sobie odbiornik na 20m. Zrobiłem antenę tzw EH i mam teraz pytanie. W jaki sposób sprawdzić czy wykonana antena będzie w rezonansie na danej częstotliwości. Muszę dodać, że posiadam GDO i częstościomierz. Wiem również, że chodzi o zjawisko zwane "DIP", ale jak to wykonać praktycznie?.
    Pozdrawiam
    Antoni

0 15
  • Pomocny post
    #2 02 Mar 2009 02:52
    tpl
    Poziom 19  

Witam.
    Ja na cewce GDO nawijam 2 zwoje cewki sprzęgającej, którą podłączam równolegle do badanego obwodu, np anteny. Dla zakresu KF niewielka reaktancja tych dwóch zwojów niewiele fałszuje pomiar.
    Sprawdzasz na jakiej częstotliwości występuje t.z.w. dip, dodatkowo dla zwiększenia dokładności pomiaru możesz posiłkować się miernikiem częstotliwości. Tak sprawdzam np. aktywność kwarców.
    A wspomniany dip występuje (spadek wskazań na wskaźniku) na częstotliwości rezonansowej gdyż badany obwód odbiera wtedy większą część energii z generatora GDO
    Koledzy mnie poprawią jeśli coś źle napisałem.

Pozdrawiam.

1
  • Pomocny post
    #3 02 Mar 2009 07:45
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Podobnie Ja również tak robiłem. Podpowiem tylko , że te tzw. dip-y będą również na 2-giej, 3-ciej itd. harmonicznej a i również będą na częstotliwościach rezonansowych samej linii przesyłowej ( koncentryk ).

Ogólnie szkoda , że wybrałeś antenę typu EH. Żaden to "wynalazek" i tzw. "bajer" mieć taką antenę.

Nie lepiej na sam początek "zmaistrować" chociażby dipola czy GP .
    Zyskiem lepsze są od EH o około 20dB.

Pozdrawiam.

1
  • #4 02 Mar 2009 08:46
    birband
    Poziom 23  

Wszystko w porządku Panowie, mam nawet już zakupioną linkę z demobilu z odciągami ale, no właśnie zawsze to ale - mieszkam w bloku i nie ma gdzie rozciągnąć tego wszystkiego. Na razie pracuje nad tym wszystkim.
    Dlatego będę wdzięczny również za sugestie dotyczące "rezonansu" dla tego typu anten.

0
  • Pomocny post
    #5 02 Mar 2009 11:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 02 Mar 2009 21:49
    birband
    Poziom 23  

Po dzisiejszych próbach wychodzi, że moja EH stroi się "dokładnie" na 14MHz. Ciekaw jestem czy to wystarczy dla zakresu 14,100 - 14,350.
    Zapoznałem się również z antenami magnetycznymi i rzeczywiście godne uwagi alternatywne rozwiązanie.
    Pozdrawiam i dziękuje za szybką reakcję.

0
  • #7 02 Mar 2009 22:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 02 Mar 2009 22:45
    dipol
    Poziom 33  

Lepsze wyniki osiągniesz na karniszu aluminiowym od firanek (nawet stacje amerykańskie na takiej antenie robiłem hi)niż na tym wynalazku.Szkoda energii spożytkuj na coś bardziej sensownego jak SP5ANJ napisał.Nie ty pierwszy i ostatni wywalasz drzwi do lasu dawno otworzone hi.Powodzenia fb dx hi. Antena magnetyczna!!!-składowa b/szkodliwa dla zdrowia dla małych dzieci kobiet w ciąży dobra ale nie w blokowisku szkoda zdrowia sąsiadów i własnej rodziny-używana przez armię amerykańską w Wietnamie.
    73!

0
  • #9 02 Mar 2009 23:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 02 Mar 2009 23:31
    rysta
    Poziom 21  

Koledzy, zwróćcie uwagę że kol. Birband zrobił ODBIORNIK na 20m, antena więc będzie niekrytycznym elementem. Oczywiście dipol (albo inna antena rezonansowa) byłby jak najbardziej na miejscu, ale żeby odbierać stacje dx-owe na tym paśmie wystarczy w zupełności kawałek drutu (perfekcjonista użyje jakiegoś układu dostrojczego dla poprawy dopasowania).
    Na antenę EH szkoda pieniędzy i czasu. Nie dość, że ma wyjątkowo niską sprawność, to jest równie wyjątkowo wąskopasmowa i wrażliwa na czynniki atmosferyczne (podobno; tak twierdzą ci którzy ją zrobili).
    sp9fys

0
  • #11 02 Mar 2009 23:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 03 Mar 2009 06:24
    birband
    Poziom 23  

Widze, że "zbudziłem niedźwiedzia" w temacie anten. Zgadza się Panowie ja z premedtacją napisałem o odbiorniku, chociaż wykonana konstrukcja posiada również nadajnik. Jest to konstrukcja SP5DDJ, ale na razie działa tylko odbiornik i tak ma zostać do czasu wykonania pełnowartościowej anteny i uzyskania licencji. Jeśli chodzi o odbiór to rzeczywiście wielu z pośród Was ma rację, że wystarczy DWZO (na początek). Muszę dodać, że przy próbach uruchomieniowych na zwykłej antenie od CB odebrałem stacje z bardzo wielu państw w tym znad jeziora Ontario, Afganistan i wiele innych. Jednak z reguły był to odbiór tylko w jedną stronę- słyszałem tylko jednego operatora. Dlatego przy tak zachęcających wynikach szukam alternatywy dla poprawy sytuacji i odebrania obydwu korespondentów.
    Pozdrawiam

0
  • #13 03 Mar 2009 06:36
    SP5IT

birband napisał:
    Jednak z reguły był to odbiór tylko w jedną stronę- słyszałem tylko jednego operatora. Dlatego przy tak zachęcających wynikach szukam alternatywy dla poprawy sytuacji i odebrania obydwu korespondentów. Pozdrawiam
    W większości przypadków to normalne. Jełśi chcesz słyszeć więcej to pełnowymiarowa antena powyżej dachu jest najlepszym wyjsciem.
    Michał

0
  • #14 03 Mar 2009 06:47
    SP5ANJ

Witam.

Ja osobiście chyba jednak jestem "tradycjonalistą" z tymi antenami.

Wydaje mi się , że aby bawić się w ten sport , należy inwestować głównie w anteny kierunkowe ale wielo/dużo gabarytowe.
    Sam posiadam taką antenę na bloku . Tą , którą widać przy nick-u.
    (Marzy mi się zestaw np. 6 anten 6-cio elementowych Yagi , jedna nad drugą i na kratownicy około 80m n.p.z. na każde pasmo jako osobna konstrukcja - czyli 7 sztuk) . :D

Co do sprawdzania rezonansu w antenach , oczywiście wyśmienitym przyrządem jest tzw. analizator , jak MFJ-y lub polskie MAX-6 i oczywiście sam reflektrometr.

Pozdrawiam.

0
  • #15 03 Mar 2009 08:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 03 Mar 2009 08:57
    birband
    Poziom 23  

Podjąłem decyzje, że w warsztacie ustawie antenę 1/2 w kształcie litery L. czyli wędka lub jakiś inny bambus 5m i drugi odcinek na płasko nad dachem jakieś 1m - w zależności od długości wędki. A co na blok hm jeszcze nie wiem.
    Pozdrawiam.

0