Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102 prawy kanał gra ciszej

andrzej1750sq 21 Mar 2009 20:57 6345 34
    skoti123
    Poziom 22  
    Właśnie pominąłem pre-amp w Radmorze i gram bezpośrednio z komputera na końcówki, grają prawie równo, ale jest mniejsza różnica niż z pre-ampem. Prawie równo, zmierzyłem napięcie na głośnikach, na jednym jest 30mV a na drugim 42mV, włączyłem dźwięk 110Hz na komputerze, obie końcówki są podłączone pod tego samo chincha z kompa (z kompa jack->chinche).
    P.S czy wymiana 2n3055 i BD139/140 coś pomoże? Może prąd spoczynkowy?

skywalker napisał:
    wystarczy zamiast potencjometru wlutować dzielnik z dwóch rezystorów aby nie było " na full" i sprawdzić

Czyli jeżeli podejrzewasz, że potencjometr nierówno zmienia rezystancję to jeśli wlutuję go obróconego o 180* zamienią sią kanały?

Może teraz puścić sygnał na końcówki przed płytkę od reg. barwy? aby się upewnić, że to napewno płytka od reg. głośności?

Aż mnie zżera ciekawość co jest złe.

elek555 napisał:
    Nie oczekuj ze ktoś przez net zmierzy za ciebie czułość poszczególnych stopni w obu kanałach. Generator, oscyloskop i po bólu. Jeśli jest to poza twoim zasięgiem serwis albo złom.

W szkole mam taki sprzęt, co dokładnie miałbym zrobić?

Pozdrawiam i liczę na rozwiązanie problemu.

Dodano po 51 [minuty]:

Pobadałem teraz przez przedwzmacniacz, dźwięk 110Hz, bez podłączonych głośników.
    Przy małej głośności ciszej gra prawy,
    Lewy - 45mV Prawy - 20mV

Jak dam głośniej to:
    Lewy - 78mV Prawy - 100mV

Jeszcze głośniej:
    L - 8,5V P - 14V
    L - 14V P - 20V

Full:
    L - 25V P - 24,5V
    elek555
    Poziom 37  
    sprawdzaj końcówki sygnałem sinus 1kHz 0,5V oglądając przebieg na obu wyjściach. Ma być podobny. Sprawdź czy przy wzroście sygnału w którymś kanale zniekształcenia pojawią się wyraźnie wcześniej. Sprawdź też czy coś nie pojawia się na wyjściu, przy wejściu końcówek zwartym do masy, a następnie przy "wiszącym" bez niczego. Następnie sterowanie przenosisz w kierunku wejść preampów zmniejszając oczywiście poziom sygnału
    skoti123
    Poziom 22  
    Jutro jeszcze posprawdzam napięcia przy sygnale od razu do końcówek.

Trochę będzie problem z zabraniem Radmora do szkoły, a jeszcze większy, żeby robić takie rzeczy z nauczycielem.
    A jakiś inny sposób? Może różnice będą małe, jutro pobadam.
    Co z wymianą tranzystorów? Na końcówkach nie wymieniałem żadnych elementów, może elektrolity coś zmienią?

Które piny użyć aby podać sygnał na płytkę reg. barwy?
    Zna ktoś może rozkład pinów? we/wy/zasilanie? Ze schematu za bardzo nie mogę wypatrzeć.

Pozdrawiam.
    skoti123
    Poziom 22  
    Witam, niestety nie mam jak skorzystać z oscyloskopu i generatora :/

Zauważyłem, że po wymianie tych elektrolitów w pre-ampie Radmor gra brzydziej :| jak dam głośno to są duże zniekształcenia, bass charczy.
    wylutowałem dwa elektrolity z płytki reg. głośności i jest lepiej, ale jednen kanał gra ładnie, natomiast drugi zaczyna grać dopiero gdzieś przy gałce na '3' i w porównaniu do drugiego gra o wiele ciszej.
    Już nie wiem co robić :|

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

Odkryłem coś nowego. Wlutowałem z powrotem elektrolity i teraz prawy kanał gra jak głupi, lewy dopiero od 1/3 skali, ale gdy wyłącze kontur lewy zaczyna grać głośniej, a prawy się przycisza, w miarę się wyrównują i dźwięk jest nawet dobry, już nie tak zniekształcony.

Pomijając kwestie pre-ampa, ponawiam pytanie czy wymiana elektrolitów, tranzystorów BD139/140 i regulacją prąd spoczynkowego może spowodować wyrównanie się mocy końcówek? Jak pisałem wyżej dałem sygnał bezpośrednio z kompa na końcówki i nie grały idealnie równo.
    Pozdrawiam.
    rumor
    Poziom 13  
    usterka w tych sprzetach częsta, sam sie z tym bujam
    na 90% masz do czyszczenia potencjometry -ja je wywaliłem na nowe i po sprawie
    na przełącznikach zawsze utlenia sie coś (od pająków po mysie bobki), nie ma cudów -to sie poprostu musi zepsuć (pytanie kiedy)

mogą być kondensatory, fakt, ale zaczynam zawsze w takim przpadku od czyszczenia tego co ruchome
    końcówka odpada bo albo się sypie i milknie albo to nie jej wina