Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno kolumn i odsłuchów za kilkanaście tys.zł.

pgmuzyk 02 Mar 2009 01:17 2792 13
  • #1 02 Mar 2009 01:17
    pgmuzyk
    Poziom 9  

Witam!
    W najbliższym czasie planujemy zakupić nowe nagłośnienie do zespołu grającego głównie wesela itp, więc imprezy w pomieszczeniach zamkniętych, przeróżnej wielkości i kształtu.:) Instrumentarium (i mikrofonarium;]) zespołu to: keyboard, gitara el. (nagłaśniana mikrofonem do pieca), gitara el.-akustyczna (wpinana bezpośrednio do miksera), saksofon (dynamiczny Senheisser, lub pojemnościowy AKG zaleznie od tego z którym saksofonistą akurat gramy), skrzypce (pojemnościowy ATM 35), oraz wokale (2x Shure Beta58A, 1x Shure SM58).

Od ponad pół roku używamy powermiksera Dynacord Powermate 1000-2. Teraz nadszedł czas dokupić resztę układanki. Proszę was o skomentowanie naszych wyborów, ewentualne doradzenie co wybrać. Mile widziane wasze pomysły i sugestie.

Przymierzamy sie do kolumn tej samej marki co powermikser, ale jest kilka wątpliwości:
    Satelity: Na pewno dwie sztuki, ale który model: Dynacord D12, D12-3 czy może D15-3 ?
    Doły: Dynacord Sub 115, również x2 (ze wzgledu na kasę na poczatek wystarczylby jeden, ale jak sensownie podłączyć powermikser, jeden pasywny subbas i dwie pasywne satelity?).
    Odsłuchy: Raczej aktywne. Sztuk docelowo 2. Ze względu na to że wspomniane wyżej przody to będzie wydatek minimum 14tys.zł. to na odsłuchy chcielibyśmy wydać niezbyt wiele. Super byłyby Dynacord AM12 ale ok. 8tys (za dwie sztuki) to jednak "trochę" zbyt dużo.
    Dlatego tutaj szczególnie liczę na wasze podpowiedzi. Wychodzę z założenia, że odsłuch ma sobie grać tak żeby dawać ogólny pogląd na to co się dzieje, a nie żeby zagłuszać przody i uszkodzać bębenki muzyków stojących przy tym odsłuchu. Dlatego też nie chcę ładować w odsłuchy dużych pieniędzy. Z drugiej strony zależy mi bardzo aby nie powodował sprzężeń. Jak już pisałem wyżej mamy w zespole skrzypce, a mikrofon którym są nagłaśniane niestety jest na sprzężenia podatny (czasem nawet przy wyciszonych odsłuchach) -> więcej na ten temat -> http://estradowiec.pl/for...p?p=35259#35259

Satelity, basy, odłuchy... Czy coś jeszcze?
    W zasadzie nie wiem co można albo trzeba mieć jeszcze. Crossover, compresor, itp itd ?
    Nie znam się na tym za bardzo, nie wiem niestety do czego to służy, ponieważ pełnię funkcję zespołowego "akustyka" bo pozostali zupełnie się na tym nie znają, dlatego będę BARDZO WDZIĘCZNY za wytłumaczenie, oraz za podpowiedź czy jest nam takie coś potrzebne.
    Z góry wielkie dzięki.

0 13
  • #2 02 Mar 2009 15:18
    Wind_93
    Poziom 15  

Jeśli odsłuchy nie muszą być koniecznie Dynacorda, to przeglądnij serię LM HandBoxa lub LX Wharfedale. Ceny niewygórowane, a ludzie dobrze o nich mówią. W LX masz 2' driver, więc lepiej wokal niosą.

Co do sprzęgającego mikrofonu, to musisz zakupić jakieś EQ, nawet parametryczne żeby wyciąć w linii monitorowej te częstotliwości na które jest podatny.
    Przydał by się jakiś efekt do wokalu. Kompresor też może się przydać, ale trzeba z nim bardzo uważać.

Do subów przydały by się już końcówki/ka. Crossover będzie potrzebny, jeżeli mixer nie ma wyjścia na suba.

0
  • #3 02 Mar 2009 16:04
    _eddie_
    Poziom 32  

Oj bardzo fajny powermixer :) Lubie na nim pracowac. Tak czy siak - z nim pracują Wharfedale lx15. Świetnie brzmi i pasuje do siebie. Niestety brak dynacordowi wylotki mocy na dołki. I tu niestety albo zakup końcówki albo aktynego suba się kłania ale przy skutecznosci np Wharfedale to jedynie mocne 2*15 albo 18".

0
  • #4 03 Mar 2009 19:25
    pgmuzyk
    Poziom 9  

Hm...
    Może czegoś nie rozumiem, ale chyba jest o wiele prostsze wyjście, tzn z powermiksera sygnał leci do suba, a z niego poprzez gniazdo THRU wypuszczamy sygnał do satelity.

Dokładnie w ten sposób podpinam nasze obecne nagłośnienie (2 pasywne basy i dwie górki). Nie uważam się za osobę głuchą :) i śmiem twierdzic że takie rozwiązanie brzmi po prostu ok.

Interesuje mnie tez czy takie zestawienie mocy satelitów (300 lub 350W) i dołów (400W) jest w porządku? BO jakoś kojarzy mi sie że niby sub powinien mieć większą moc niż górki, a tu jest prawie równo.

Poprawcie mnie jeśli się mylę.
    Dzięi za zainteresowanie tematem i chęć pomocy.

0
  • #5 03 Mar 2009 19:48
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

po pierwsze impedancja kolumn które łączysz po drugie ile tak naprawdę mocy leci na górki a ile na basy (a nie możesz dawać więcej niż ma najsłabsza kolumna w zestawieniu.). Po trzecie sub musiał mieć filtr dolnoprzepustowy pasywny. Inaczej zjechałbyś go już dawno. Z tym, ze takich filtrów się już raczej nie robi. Chyba, że w dedykowanych zestawach aktywnych 2+1. Pisałem Ci na Estradowcu jak to powinno wyglądać.

Co do mocy. zależy jeszcze jaką skuteczność mają kolumny względem siebie.

0
  • #6 03 Mar 2009 21:16
    justo
    Poziom 13  

Poprawiamy Cię.. moc jest tylko jednym z elementów układanki. Znacznie ważniejsza jest skuteczność głośników. To tak jak z samochodem. Ma on licznik wyskalowany do jakiejś wartości, ale to nie od licznika zależy ile pojedziesz. O tym decyduj silnik, paliwo jakie mu nalejesz i jak będziesz operował innymi elementami w tym samochodzie. Wszystkie te elementy maja swoje odpowiedniki w zestawach nagłośnieniowych. A umiejętne ich dobranie, może z twojego "malucha" uczynić przyzwoitą wyścigówkę.

Pozdrawiam

MDM

0
  • #7 11 Mar 2009 14:19
    pgmuzyk
    Poziom 9  

Nie podważam waszej wiedzy, doświadczenia ani umiejętności na temat nagłośnienia! Jeśli na wasze porady reaguję sceptycznie, lub z lekkim niedowierzaniem to dlatego, że rozmawiałem z różnymi ludźmi i jedni mówią tak, a wy mówicie że dobrze będzie inaczej. No i teraz skąd mam wiedzieć kto ma racje??
    Dlatego się dopytuję i polemizuje.
    Nie chcę aby ktoś mi powiedział "kup to, a tamtego nie kupuj i koniec!". Chciałbym usłyszeć co i DLACZEGO wybrać, a czego i DLACZEGO nie wybierać.

Wobec tego nieco zmieniam moje pytanie i prośbę o pomoc:
    Posiadamy powermikser DYNACORD Powermate 1000-2 (moc 700W).
    Chcemy kupić kolumny. Interesuje nas rozwiązanie "doły + górki".
    Proszę Was o uargumentowaną podpowiedź jakie paczki będą dobrym rozwiązaniem.
    Zaznaczam że raczej jesteśmy nastawieni na renomowaną firmę niż na firmy mało znane (znam wasze zdanie na ten temat, ale prosze abyście i Wy uszanowali moje).
    No i proszę aby to wszystko było tak dobrane, aby wzmacniacz z Powermate wykorzystać do napędu przodów.

Na pewno jest dobry sposób aby to wszystko pogodzić i wierzę że Wy mi w tym pomożecie!

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Dodano po 3 [minuty]:

Wybaczcie że post pod postem, ale nie chciałem już smiecić w tamtym a mam kilka dodatkowych pytań, bo chciałbym wiedzieć kilka rzeczy.

Kolumna Dynacord SUB 115 - pasywny bas. Ma dwa gniazda; IN oraz THRU. Do czego służy pierwsze to chyba oczywiste, ale do czego jest to drugie?
    Czy nie do tego aby wypuścić z tego SUBa sygnał na satelitę?

Ktoś mi pisał (nie wiem czy na tym czy na innym forum) że to nie jest dobre rozwiązanie w połączeniu z Powermate, bo nieposiada on osobnego wyjścia na Subbas.
    1. Możecie ta tezę potwierdzić lub podważyć i wytłumaczyć dlaczego tak a nie inaczej?
    2. Co będzie gdyby z wyjść Powermate puścic kabelek do tych basów a nich przez gniazdo THRU kabelek do stelity? Jak to będzie grało?

0
  • #8 11 Mar 2009 16:13
    aca
    Poziom 30  

Hi,
    zgadza sie. Do Dynacorda SUB 115 mozna podlaczyc rownolegle topy 8 Ohmowe - gniazdo "thru"np. D12,D12-3. Lepsza kontrole zestawu mozesz jednak uzyskac podlanczajac crossover do Twojego Powermate-1000. Z wyjscia Low przez dodatkowa koncowke zasilasz Twoje suby,a z wyjscia crossa High posylasz sygnal znowu na Twoj powermikser i zasilasz wewnetrznymi koncowkami topy. Koszty tego rozwiazania sa jednak wyzsze.
    Zobacz ( posluchaj ) zestawu firmy HK ( PR:O 18S+PR:O12 ). Za mniejsze pieniadze dostaniesz bardzo podobny zestaw Sub 18" ( sub ma wewnetrzny filtr )+ top 12" ktory mozna zasilac tez z Twojego powermiksera jednym kablem ( polaczenie topu z subem rownolegle ). Gralem pare razy na takim zestawie i chodzi to naprawde dobrze. Firma tez jest jak najbardziej "Pro"
    Mocy moze jednak ciut zabraknac. Masz tylko 700W. Jednak to mozna przetestowac. Wezmiesz do sklepu Twoj powermikser i sprawa zalatwiona. Moze sie okazac ze dla Ciebie bedzie w sam raz. Aktywne monitory tej firmy tez sa b.dobre.
    Pozdrowienia

0
  • #9 11 Mar 2009 18:36
    pgmuzyk
    Poziom 9  

Dzięi za twoją podpowiedź.
    Co do samej mocy to uwierz że 700W to naprawdę wystarczająco. Jeszcze ani razu nie podkręciłem na imprezie Sumy na więcej niż 2/3, a zazwyczaj jest ok połowy. To już wystarczająco głośno jeśli ktoś chce przyjemnie grać, a nie robić duży hałas.
    Jeszcze NIGDY na imprezie nikt nam nie powiedział że gramy za cicho.:) Raczej zdarzy się raz na dłuuuuugi czas że komuś się wydaje że gramy trochę za głośno (różne ludzie maja gusta). Więc po co kupować mocniejszy wzmacniacz i wykorzystywać go na 20% jego możliwości?

0
  • #10 18 Mar 2009 21:48
    justo
    Poziom 13  

pgmuzyk napisał:
    Dzięi za twoją podpowiedź.
    Co do samej mocy to uwierz że 700W to naprawdę wystarczająco. Jeszcze ani razu nie podkręciłem na imprezie Sumy na więcej niż 2/3, a zazwyczaj jest ok połowy. To już wystarczająco głośno jeśli ktoś chce przyjemnie grać, a nie robić duży hałas.
    Jeszcze NIGDY na imprezie nikt nam nie powiedział że gramy za cicho.:) Raczej zdarzy się raz na dłuuuuugi czas że komuś się wydaje że gramy trochę za głośno (różne ludzie maja gusta). Więc po co kupować mocniejszy wzmacniacz i wykorzystywać go na 20% jego możliwości?

No to skoro mocy jest w sam raz a nawet za dużo, to po co chcesz dokupić dodatkowe głośniki (bass-y)...? Może wystarczy kupić po prostu mocniejszy zestaw 2 szt głośników pełno-pasmowych..?? Napisz co ma na celu ta rozbudowa, bo na pewno coś ma...???

0
  • #11 19 Mar 2009 00:07
    Hefajstos
    Poziom 35  

Jednak lepiej mieć suby niż po prostu mocniejsze kolumny - np. dlatego, że subbasy stojąc na podłodze zyskują na skuteczności w zakresie basu w porównaniu do kolumn na statywach, a z kolei kolumny postawione na podłodze giną w zakresie średnicy "w ludziach".

Do wesel nie potrzeba dużo mocy, kiedyś jak używałem do nagłaśniania z konieczności TDA7294, zawsze brakowało mocy, tylko właśnie na weselach było ok. Ostatnio zagrałem wesele na Creście CA9 i na mikserze miałem w peaku (!) -27dB...

Zestaw z pasywnym podziałem top-sub może mieć sens, ale właśnie pod warunkiem, że nie potrzeba bardzo głośnego grania, ani też dużej selektywności brzmienia (zestaw pasywny prawie zawsze będzie grał cieplej, a przy dobrej zwrotnicy (raczej w sprzęcie HiFi) bardziej spójnie i homogenicznie, kosztem przejrzystości). Przy sprzęcie klasy Powermate + kolumny HK / Dynacord i zastosowania do kapeli weselnej, nie widzę problemu.

--
    pozdarwiam
    Hefi

0
  • #12 19 Mar 2009 10:39
    justo
    Poziom 13  

Zgadzam się, że zawsze lepiej mieć subbass. Ale czy przyrost formy nad treścią nie powoduje czasem większego zamieszania niż to konieczne..???
    Wstydzę się tego, ale zagrałem kilkadziesiąt wesel w swoim życiu ( na szczęście miałem wodzireja, ja do puszczania muzy.) i dochodzę do wniosku, że porządna 15 z dobrym driver-em spokojnie daje radę. Inna sprawa, jeżeli macie elektroniczną perkusję w zespole, a basista gra bez pieca, to w tej sytuacji zgoda, nie da sie bez oddzielnego basu dobrze tego poskładać w spójną całość. Osobiście nie jestem zwolennikiem płacenia za naklejkę wartą kilkanaście złotych - kwot rzędu kilku tysięcy złotych.
    Ja polecam Pol-audio. Zadzwoń do nich oni są w stania zaadaptować, dopasować zestaw do twoich potrzeb i używają bardzo dobrych przetworników.

0
  • #13 19 Mar 2009 16:42
    Hefajstos
    Poziom 35  

Co do 15" tylko - prawda, jak już napisałem wystarczyła para dobrych kolumn (Soundman SM153, trzydrożne - bas 15" Soundman na odlewanym koszu, średnica Celestion Truvox 6.5". góra Beyma CP19) zasilana TDA7294, potem, te same kolumny podłączone do Cresta CA9 (600W/8Ω) to już był gigantyczny zapas...

Myślę, że jednak subbasy mogą się przydać, jakby trzeba było zagrać jakiś festyn, a może też po to, żeby mieć więcej sprzętu i więcej brać od klienta (nieraz brutalna prawda).

Idąc w kierunku dobrych kolumn i nie używania subów, można kupić kolumny 15" + driver albo 3 drożne w cenie 5000zł szt - warto przemyśleć taką opcję.

Do wyboru w praktyce zostaje HK Audio Pro, Dynacord D12 i 115Sub i ew. para kolumn za max. 10 000.

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #14 19 Mar 2009 21:54
    goku54
    Poziom 13  

Witam!
    Kolego z swojego doświadczenia mogę Ci poradzić na odsłuchy aktywne kolumienki firmy ALPHA które możesz zobaczyć na stronie:
    http://www.sklepmuzyczny.pl/sklepmuzyczny,pl,...t,asortyment,3,dzial,31,grupa,43,id,7710.html

Ten w linku to akurat jest mniejszą wersją którą posiadam bo na 10" basowym głośniku. (ja mam na 12")
    Naprawdę zaskoczyło mnie brzmienie tej kolumienki jak za taką kasę.

Pozdrawiam, goku54

1