Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Universum Alpha-550 - nie włącza się.

02 Mar 2009 10:46 2407 5
  • Poziom 15  
    Nabyłem niedawno za kilka groszy wieżę UNIVERSUM ALPHA 550. Niestety po podłączeniu do sieci na chwile uruchamia się mechanizm zmieniarki CD, żadna kontrolka się nie zapala. Jest absolutna cisza. Chciałbym ją mimo wszystko uruchomić. Przydałby się jakiś schemat, albo porada od czego zacząć. Podpowiem tylko, że po jakichś 15 minutach transformator zasilający był wyraźnie ciepły. Próbowałem odpinać kostki zasilające od różnych modułów, ale żadna z płytek nie drgnęła.
  • Poziom 33  
    Sprawdż sam transformator. Napięcia czy jakieś podaje.
  • Poziom 15  
    Swoją drogą posiadam SM do tej wieży. Wczoraj przyszła do mnie pocztą, kopia jest średniej jakości, ale mogę ją zeskanować w większej rozdzielczości i zamieścić na elektrodzie. Dzisiaj postaram się pomierzyć napięcia. Inna sprawa, to fakt, że na jednej z płytek mocno grzeje się stabilizator 7805. Więc może uda mi się znaleźć usterkę.

Pomierzyłem napięcia transformatora i wszystko jest ok. Po odłączeniu płytki tunera wieża się włączyła. Magnetofon pstryka mechaniką, bo zerwane są paski, ale to nie problem. Otóż na płycie głównej są dwa stabilizatory +12V i -12V zasilają one różne wzmacniacze. Zauważyłem, że przy jednym z nich są lekko nadpalone i gorące dwa rezystory. o wartościach 100R i 220R wartości odczytałem ze schematu. okazało się, że ten wzmacniacz, to KA4558S, który wzmacnia sygnał podany z wejścia PHONO. Wydaje mi się, że ktoś uszkodził wieżę podając za duży sygnał na to wejście. Teraz pytanie, czy mam wymieniać układ, jeśli tak to czy dostanę zamiennik.

W moim sklepie elektronicznym mogę dostać układ NE4558 w obudowie DIP. Przeglądałem dokumentacje i wygląda na to, że powinno wszystko pasować. Na elektrodzie wyczytałem, że w obudowie SIP9 skrajne nóżki, to +12V, więc z podłączeniem nie będzie problemu, muszę tylko jakoś wykombinować podłączenie DIP8 do SIP9. Odezwę się wieczorkiem, jak już będę po wymianie.

06 Mar 2009 07:46
    Wylutowałem jeden wzmacniacz i nadpalone rezystory i postanowiłem włączyć urządzenie bez tych elementów. Okazało się, że w dalszym ciągu grzeją się stabilizatory +/-12V. Dzisiaj postaram się je wylutować i sprawdzić, czy działają poprawnie. Okazało się również, że jeden z kondensatorów tuż przy złączach głośnikowych jest wybuchnięty. Postaram się dzisiaj go wymienić, ale podejrzewam że uszkodzona jest końcówka mocy nie pamiętam modelu, ale jest to STK4xxx II. Zależy mi na uruchomieniu tej wieży. Gdyby ktoś miał jakieś sugestie to czekam.

Aha jeszcze jedno. Zauważyłem, że jak podłączę moduł tunera radiowego, to wieża nie włącza się wcale. Możliwe, że tuner jest też uszkodzony.

07 Mar 2009 16:20
    Rozebrałem wieżę na czynniki pierwsze, bo była tak zakurzona, że aż żal było patrzeć. Wyczyściłem co się dało. Składam ją teraz moduł po module. Znalazłem kilka wybuchniętych kondensatorów. Wymieniam je na bieżąco. W ciągu kilku najbliższych dni zabieram się za płytę główną z zasilaczem i wzmacniaczem mocy. Zobaczymy co z tego wyniknie.

09 Mar 2009 20:30
    Sprawdzając płytę główną okazało się, że spalony był stabilizator 7812. Na wyjściu miał 14V i dlatego się grzał. Wymieniłem go na nowy. Niestety ten nowy wciąż się grzał, trochę dłużej trzeba było czekać, ale po kilkunastu minutach był naprawdę gorący. Więc przystąpiłem do sprawdzania każdego półprzewodnika jaki znalazłem na płycie. Zacząłem od diod prostowniczych. I zatrzymałem się na jednym tranzystorze. Jest to tranzystor NPN z rezystorami w strukturze. Jednym podłączonym między nóżką a bazą, a drugi między bazą a emiterem. Przerwy miał na wszystkich końcówkach. Mierzyłem inny tranzystor z takim samym oznaczeniem i między złączami otrzymywałem wartości w granicach 650-750. Na tranzystorze jak i na schemacie jest napisanie R1206 C446. I nie wiem co to za tranzystor, dodam że te dwie kombinacje literowo-cyfrowe widnieją na obudowie tranzystora. Proszę o pomoc, co to za tranzystor. Tranzystor jest w obudowie ala TO92 i kolektor ma w środku, a bazę i emiter na skraju. Tyle wyczytałem ze schematu.

Bardzo proszę o pomoc.

10 Mar 2009 8:24

Dziś wpadłem na pomysł, żeby wstawić jakiś inny tranzystor, który wytrzyma napięcia panujące w układzie. Padło na tranzystor 2SC1815. Napięcie C-E wynosi 50V, więc na pewno wytrzyma. Rozkład wyprowadzeń jest identyczny. Wieczorem postaram się napisać jak wyszła podmianka.

10 Mar 2009 14:20

Wpadłem na pomysł poszukania tranzystorów, które mają w oznaczeniu C446. Okazało się, że pasuje 2SC466, podano, że zamiennie można zastosować 2SC1215 lub 2SC1906, niestety żadnego z nich nie mogą dostać w Zielonej Górze, więc pozostanę przy 2SC1850 jest mocniejszy od poprzednich dwóch tranzystorów. Wieczorem okaże się, czy coś pomogło.

16 Mar 2009 8:45

Dziś rano postanowiłem poszukać na Elektrodzie w bazie zamienników tranzystorów z oznaczeniem R1206 i okazało się, że są to tranzystory KSR1206 z wbudowanymi rezystorami. Jednym słowem sukces. Przez weekend postanowiłem posprawdzać tory audio. Okazało się, że wszystko zatrzymuje się na analogowych multiplekserach CD4051. Do wejść sygnał dochodzi, natomiast na wyjściu cisza. Ale dla pewności sprawdziłem co się będzie działo, jak przekażę na krótko (przy użyciu drucika) sygnał z wejścia na wyjście, to pojawił się na wejściu wzmacniacza mocy, który też był upalony(40V i 38V na wyjściach). Więc dziś zakup STK4192 II oraz dwa multipleksery. Pozostało jeszcze tylko zajrzeć do mechanizmu magnetofonu, ponieważ lekko terkocze. No i wyszło jeszcze dlaczego po podłączeniu płytki tunera wieża się wyłącza. Otóż problem jest w układzie ładowania baterii podtrzymującej. Więcej szczegółów wieczorem.

17 Mar 2009 9:45

Wstawiłem wczoraj nowe multipleksery oraz wzmacniacz STK4192. Teraz sygnał przechodzi przez multipleksery i dochodzi do układu korektora graficznego zbudowanego na układach LC7522 oraz dwóch M5229P. Na ustawieniu FLAT na korektorze dźwięk wychodzi z płytki, ale po dotarciu na wejścia wzmacniacza mocy nic z nim się nie dzieje. Na wyjściu wzmacniacza jest absolutna cisza. Muszę sprawdzić tranzystory, które znajdują się w pobliżu tego wzmacniacza.

19 Mar 2009 9:50

Okazało się, że sygnał zatrzymuje się na tranzystorach 2SD1021 i KSC2785. Muszę poszukać jakichś zamienników. Pewnie będzie problem, bo jak zawsze w takich sprzętach trafiają się elementy trudno dostępne.

20 Mar 2009 15:00

Na szczęście udało mi się znaleźć zamienniki tych tranzystorów. 2SD1021 to nic innego jak BC337 natomiast KSC2785 zastąpię 2SC1815. Wieczorem się okaże co dalej jest nie tak. Dodam, że wersja mojej wieży jest jakaś uboga, bo producent pominął jeden układ wzmacniacza tuż przed samą końcówką STK, nawet na laminacie nie ma opisu, ale są otwory.

23 Mar 2009 21:00

Udało mi się doprowadzić sygnał do jednego z wejść końcówki mocy STK4192 II. Ale teraz mam problem, bo na wyjściu końcówki panuje absolutna cisza. Znalazłem tam wejście (PIN nr 6) MUTE. Mam na nim -1.1V. Jakie napięcie powinienem podać na to wejście, aby wzmacniacz dał głos?

23 Mar 2009 22:30

Przejrzałem forum Elektrody i okazało się, że wystarczyło poprostu odłączyć wejście MUTE od pozostałych układów i . . . wzmacniacz dał głos. Innymi słowy kanał prawy mam już uruchomiony. Teraz pozostało sprawdzić przyczynę błędnego działania układu wyciszania i zabrać się za pozostałe usterki. Wygląda na to, że wieżę trafiło jakieś przepięcie, bo uszkodzenia są w różnych układach. Głównie popalone są tranzystory.

24 Mar 2009 19:45

Dziś wielki sukces. Układ MUTE już działa, do tego wymiany wymagały dwa tranzystory sterujące sygnałem wejściowym końcówki mocy. Teraz zostało sprawdzić dlaczego nie działa tuner, sprawdzić mechanizm magnetofonu, bo coś się zaciął i jest problem ze startem no i trzeba uruchomić CD, bo nie daje znaku życia, ale znalazłem na płytce zasilacza tranzystor, który eksplodował. Kolejne wieści jutro.
  • Poziom 15  
    Ze względu na dość długi post postanowiłem dodać nowy. Proszę moderatorów o nie usuwanie tego postu.

26 Mar 2009 8:30

Wczoraj przypomniało mi się, że wymiany wymaga przedwzmacniacz wejścia gramofonowego. Nie miałem możliwości kupienia wzmacniacza KA4558 w obudowie SIP9/8, więc zrobilem małą przejściówkę z DIP8 na SIP9 na płytce uniwersalnej. Przyciąłem ją do minimalnych rozmiarów, a w miejsce wzmacniacza wlutowałem złącze kołkowe. Po zamontowaniu przejściówki wejście gramofonowe zadziałało. Dziś mam zamiar uruchomić tuner.
  • Poziom 15  
    Dodaję nowy post, bo pojawił się dość trudny dla mnie problem. Otóż zabrałem się dzisiaj do sprawdzania płytki tunera. Najpierw zacząłem od sprawdzenia układu RESET, bo jak podłączyłem do niego złączkę to wieża się wyłączała. Okazało się, że jeden tranzystor przewodził na złączu C-E, ale tylko w jedną stronę. Na szczęście zmiana na 2SC1815 pomogła, oryginalny tranzystor był 2SC536. Tuner działa, nawet szumi, ale teraz jest problem, jak włączę przestrajanie częstotliwości, to na wyświetlaczu zmienia się częstotliwość, ale w głośnikach słychać tylko szum. Tuner składa się głownie z układów AN7273, KA2261 oraz LM7001. Teraz mam pytanie co powinienem sprawdzić aby znaleźć usterkę. Dodam, że mam do dyspozycji oscyloskop do 15MHz. Proszę o pomoc.
  • Poziom 15  
    Widzę, że nie ma specjalnego odzewu i mimo starań jestem zdany na siebie. Wczoraj udało mi się znaleźć usterkę, która powodowała, że nie zmieniało się napięcie na warikapach. Ale teraz mam absolutną ciszę na wyjściu tunera, żadnego sygnału.

Kwi 05 2009

Udało mi się w końcu uruchomić tuner radiowy. Teraz zabieram się za odtwarzacz CD, który aktualnie nie daje żadnego znaku życia. Na początek sprawdzę zasilacz, czy podaje wszędzie takie napięcia jak powinien.

Kwi 07 2009

Niestety wczoraj poległem. Właściwie okazało się, że w przypadku odtwarzacza CD nie jestem w stanie zrobić nic więcej poza stwierdzeniem trwałego uszkodzenia mikroprocesora. Wyświetlacz działa, układy sterujące również, zasilacz też działa, ale jest wyłączany przez właśnie mikrokontroler. Jak ręcznie podałem napięcia zasilania do mikroprocesora, to nie było żadnej reakcji.

Temat można zamknąć. Swoją drogą wyszedł mi ciekawy monolog.