Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

viessman Vitopend 100 24kw pytanie o koszty pomocy

02 Mar 2009 11:49 10321 35
  • Poziom 11  
    cześć mam pytanie założyłem kocioł Viessman Vitopend 100 24kw z zamkniętą komorą spalania . do tego 2 duże grzejniki(w pokojach o szerokości 180cm) i 2 w kuchni i łazience(o szerokości 55cm) mieszkanie ma powierzchnie 36,66m2 wysokość 2,55m,mieszkanie ma nowe okna i drzwi wejściowe klatka środkowa mieszkanie na 1 pietrze ,jeszcze w nim nie mieszkam ale już na wstępie chce się dowiedzieć jakich kosztów ogrzewania mogę się spodziewać proszę się nie sugerować piecem

ps. proszę o odpowiedz z góry bardzo dziękuje(nie znalazłem podobnego wątku wiec założyłem temat) ,myślę ze podałem bardzo wyczerpujące informacje
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jest za wiele czynników od których będą zależeć koszty ogrzewania. Średnio możesz przyjąć 5-10 pln za metr powierzchni ogrzewanej. pozdrawiam adam
  • Poziom 11  
    trochę za ogólna odpowiedz 5-10zł za m2 na dobę ? zapomniałem dodać mam sterownik pokojowy z czujnikiem temperatury w dużym pokoju(wiec piec nie będzie cały czas włączony),od jakich innych czynników?
    Hej. za ogolna? czy można nazwać szczegółowym Twoje pytanie? Nie podałeś ile chcesz mieć stopni w dzień ile w nocy, jak dużo będzie piec pracował na wyższej temperaturze a ile na niższej, ile osób mieszka, wanna czy prysznic kilka razy dziennie, jaki rodzaj gazu, mieszkanie nowe ocieplone czy kamienica? pozdrawiam adam
  • Poziom 11  
    mieszkać będą 2 osoby,stopni max 21C w dzień w nocy 15 C ,piec będzie ustawiony na max 65C (pracuje jak termostat ochłodzi się do 60 i się włącza tak powiedział serwisant który mi go odpalał,i ze ta temp. jest ekonomiczna w czasie pracy kotła ),będzie prysznic w łazience blisko pieca ,wiec szybko woda będzie do niego docierać(kompanie raczej raz dzienni po pracy) ,mieszkanie z lat 70 nie docieplony blok,gaz ziemny GZ-50.
    A może ktoś jeszcze napisze ile go kosztuje ogrzewanie w podobnym metrażu mieszkania

ps.ale z ciebie nerwus ;) pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Prtzedewszystkim te ustawienia o których piszesz sa błedne.
    Temperatura dnia nie powinna być wyzsza od tej nocnej o więcej niż 4 C. A z mojego doświadczenia wynika ze róznica 2,5 C jest idealna.Twoja oszczędność nocna nic nie da kiedy od rana będziesz grzał pół dnia żeby uzyskać temp.
  • Poziom 11  
    1jdm tyle ze my oboje pracujemy wiec rano nas nie ma w domku(oprócz weekendu) dopiero po 15 jesteśmy wiec nie widzę sensu grzać więcej,a może w ogóle nie grzać i tak w piecu ustawić by zaczynał grzać dopiero od np od 14godziny, mieszkanko nagrzane bardzo wolno traci ciepło z tego co zauważyłem,co do temp 15C to powiem ci ze oboje lepiej nam się śpi niż przy temp 18C (za duszno ale to kwesta przyzwyczajenia) pozdrawiam dziękuje za rade
  • Poziom 39  
    Na instalacje grzewczą mieszkania 36 m wywaliłeś z 10 tys.?
    Jak byś to sprzedał ( a raczej nie kupował) i zamontował kilka konwektorów elektrycznych+ termostaty+ sterowanie czasowe to wyszło by cie taniej niz grzanie gazem i na niedrogie auto "jeszcze by się zostało".

Kocioł 24 kW to sie montuje w domu o powierzchni 250-300m2, a nie w mieszkanku mniejszym od mojego garażu. Mamy tu prawdopodobnie przykład "kompetencji"sprzedawców i instalatorów- byle wcisnąć i zamontować cokolwiek i wziąć za to największa kasę, choć jest to absurd.

Z praktyki w nowoczesnym budynku wielorodzinnym,z mieszkaniem w środku budynku średnie zapotrzebowanie na moc grzewczą można przyjąć 50-70W/m2=1850-2600W, a nie 24000W!!!!

Z wyrazami współczucia....
    Tylko jeszcze proszę napisz który zwkykły kocioł dwufunkcyjny ma tak małą moc na co? Ten vitopend moc min na co ma ok 11 kW i raczej mniejsze trudno znależć. pozdr adam
  • Poziom 15  
    Ten Vitopendzik ma 10.5 kw ale ja u siebie zrobiłem 8 kw -pracuje bardzej stabilnie .Róznica temperatury miedzy podwuższona a obnizona nie powinna byc wiecej niz 2 stopnie ,tak podaje producent i taka jest rzeczywistość -sprawdzone.
  • Poziom 11  
    Andrzej Łukaszewicz prawie zgadłeś dokładnie to 11tys,sprzedać już nie sprzedam za dużo zachodu mnie to kosztowało(biurokratyzacja itp dziwadła no i to ze już jest) o konwektorach (słyszałem ze drogo wychodzi znajomi mieli wiec się w to nie pakowałem)jak tu koledzy pisze ciężko spotkać kocioł dwu funkcyjny z mniejsza mocą ogólną mniejszą niż 24kw choć są wyjątki chyba Kocioł gazowy Vaillant turboTEC VUW plus 202-5 ma 20kw, mniejszych nie ma,co do grzania kotłem gazowym domu nawet 200m2 to mija sie to z celem(chyba ze chcesz płacić po 1500zł za miesiąc)lepiej piec z podajnikiem na groszek lub miał piec chodzi 24h dosypujesz co 3-4dni do zasobnika węgiel wymiatasz popiół i tyle i płacisz grosze w stosunku do innych systemów grzejnych.jeżeli chodzi o założenie to nie tyle co sprzedawca a sąsiad mi to zasugerował(tyle ze on ma 50m2 i tez ten piecyk) dario0 ty go na regulatorze przy piecu ograniczyłeś? czy w jakiś inny sposób
    ps.co do twojego garażu to ja wole mieć małe M(moje pierwsze mieszkanko) niż byka na którego mnie nie stać(eksploatacja)wiesz to ze sąsiad ma wcale nie oznacza ze każdy musi mieć żeby mu dorównać
  • Poziom 10  
    nie wiem kto jest taki madry ze na taka chałupe sprzedaje 1kocioł 24 kw wismana szkoada ze nie wcisnoł ci ACV 0akondensacyjnego. za 2500 euro.

zrobiłes dziada kupujac vismana gyz jestto 1 z najdrozszych firm ktora nie przewyzsza jakascia nawet polskiego termeta ktorego ja osobiscie bym zaproponował np minimaxa z palnikiem od 4 do 20 Kw (modulowany)
    R.O.B.i powiedz mi czy chciałoby ci sie alic w 40 metrowym mieszkaniu paliwem stałym gdzie est sam brud i kurz? i gdzie wstawisz kocioł z zaobnikiem? moze dołozysz do tego 200 l zasobnik na c.w.U? grzanie kotłem na gaz jest praktycznie bezobsługowe i przy doborze odpowiedniego kotła zuzycie gazu nie jest duzo wieksze niz np groszek gdzie widaomo ze raz trafisz bardzie kaloryczny raz mniej. przy ogrzewaniu gazowym nie masz kurzu tylpozatym na kotle węglowym trzeba utrzymywac temperature powyzej 60 stopni a np na grzejniki idzie 30 i gdzie tu oszczednosc? a i jeszcze jedna sprawa gdzie dostaniesz kocioł z saobnikiem o mocy mniej wiecej 8 kw?
  • Poziom 11  
    znalazłem taki kalkulator PGNiG Gazowni Zabrzańskiej [url=http://www.gaz.zabrze.pl/porad_3_1.htm nie wiem na ile mu można wieżyc pewnie jakieś 5% przekłamania po obliczeniu wychodzi mi 1500zł na rok tu link [url=http://www.gaz.zabrze.pl/kalkulator/calc-results.php?b13=2%2C55&b14=37&b15=2&h8=21&h9=20&h10=1780&h11=0.88&ui=1&h13=0.4&yi=3&b4=2000%2C0&b5=45%2C0&b6=8%2C0&b8=1%2C0&b9=75%2C0&b11=0%2C75&mode=std&submit=wylicz
    Proszę innych użytkujących gaz do ogrzewania o sprawdzenie czy i ile jest prawdy w tym co obliczyliście w kalkulatorze:D

Dodano po 14 [minuty]:

czesiek1990 nie było mniejszego wiec taki(tu możesz sobie tez ograniczyć moc wiec w czym rzecz),to ze drogi wiem kupiłem go i tak taniej bo zakładał mi go firma u której go kupiłem zapłaciłem 2300zł(cała instalacja co,woda gaz itp)do małego mieszkania po co zasobnik(mam prysznic i to wystarczy wanny nie zainstaluje)co do węglowego pieca to masz racje wiem cos o tym rodzice mają na swoich 67m2 piec co węglowy jest syf no i 60C na piecu można mniej nawet 45C mieć po to masz regulacje cugu na kominie i w dolnej części pieca(tu idzie max z pieca temp czyli jak na piecu 60 to tyle idzie do grzejników,które są otwarte na full by było ciepło)
  • Poziom 39  
    Kolego ROBI,koszty eksploatacji bedziesz miał niskie, ale amortyzacja błędnie dobranego sprzętu zniweczy je na długie lata.
    Co do domów, gazu i eko groszku: ogrzewam jedną kondygnację domu ( ok 70m2) , na wykańczanym piętrze utrzymmuje się temp ok 15 st.+ sporadyczne włączanie ogrzewanie w moim 42-metrowym garażu i pomieszczeniu nad nim. W uproszczeniu można przyjąć , że ciągle ogrzewam ok. 120 m2 + cwu (zbiornik 300l) dla 4-ech osób+ kuchnia gazowa. Ostatni rachunek za DWA miesiące zimowe (20 grud.-20 lut.)- rachunek ze wszystkimi opłatami stałymi itp =785 zł.
    U szwagra -cały dom 180m2, 6 osób - rachunek za dwa miesiące 1050 zł. U mojego znajomego 140 m2 ekogroszek ok 800kg/mies.=600zł.
    Rachunej jest prosty.
    Co prawda obie instalację robiłem sam/ze szwagrem ( podłogówka, termostatyj zawory sterujące górą i dołem itp, a u znajomego -"fachowcy", tylko połowa jest do poprawy, albo do wywalenia....
    Więc ja i szwagier płacimy mniej pomimo większego metrażu -spokój , czyste ręce i brak syfu w kotłowni.
    A koszty inwestycyjne takie same...

W tej chwili ekogroszek zaczyna być równie drogi co olej opałowy, a obsługa bardziej upierdliwa...
  • Poziom 11  
    Andrzej Łukaszewicz Wreszcie doszliśmy do porozumienia co do kosztów, bo będą niskie mały metraż małe opłaty(i tylko o to mi chodziło o koszty związane z ogrzewaniem,a nie inne technologie już po fakcie)co do amortyzacji wiem ze piec za mocny(trochę go ograniczę) itp ale tez trochę zamierzam tam pomieszkać wiec myślę ze się mi to zwróci kiedyś!(teraz możesz doradzić innemu przed podjęciem decyzji niżej link)Co do węgla itp u rodziców mam to samo syf itp wiec nie ma co rozpisywać się znowu
    [url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1247271.html
    ps.Andrzej Łukaszewicz wejdź na kalkulator lik podałem wyżej i wylicz ile wskazuje ci zużycia oczywiście wpisz powierzchnie ogrzewaną(czy jest podobny do kwoty którą podałeś) pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Tanio nie będziesz miał, bo musisz wkalkulować amortyzacje tych 11 tys/36 m2 , a za przeciętnie 10 lat znów musisz kupić nowy kocioł, więc będziesz miał cały czas bardzo drogo na 1 m2 choćby ze względu na relatywnie wysokie stałe opłaty w stosunku do zużycia gazu.
  • Poziom 11  
    ok 11 tysięcy za całość, piec 2300zł więc tylko piec do wymiany nie ma tragedii niektórzy tv wymieniają co 3lata czy inne RTV agd,gaz tak jak wszystko prąd olej itp będzie drożeć normalka
  • Poziom 11  
    PGNiG Gazowni Zabrzańskiej [url=http://www.gaz.zabrze.pl/porad_3_1.htm kalkulator POLECAM
  • Poziom 14  
    R.O.B.I. napisał:
    Andrzej Łukaszewicz prawie zgadłeś dokładnie to 11tys,sprzedać już nie sprzedam za dużo zachodu mnie to kosztowało(biurokratyzacja itp dziwadła no i to ze już jest) o konwektorach (słyszałem ze drogo wychodzi znajomi mieli wiec się w to nie pakowałem)jak tu koledzy pisze ciężko spotkać kocioł dwu funkcyjny z mniejsza mocą ogólną mniejszą niż 24kw choć są wyjątki chyba Kocioł gazowy Vaillant turboTEC VUW plus 202-5 ma 20kw, mniejszych nie ma,co do grzania kotłem gazowym domu nawet 200m2 to mija sie to z celem(chyba ze chcesz płacić po 1500zł za miesiąc)lepiej piec z podajnikiem na groszek lub miał piec chodzi 24h dosypujesz co 3-4dni do zasobnika węgiel wymiatasz popiół i tyle i płacisz grosze w stosunku do innych systemów grzejnych.jeżeli chodzi o założenie to nie tyle co sprzedawca a sąsiad mi to zasugerował(tyle ze on ma 50m2 i tez ten piecyk) dario0 ty go na regulatorze przy piecu ograniczyłeś? czy w jakiś inny sposób
    ps.co do twojego garażu to ja wole mieć małe M(moje pierwsze mieszkanko) niż byka na którego mnie nie stać(eksploatacja)wiesz to ze sąsiad ma wcale nie oznacza ze każdy musi mieć żeby mu dorównać

A nie prościej zapytać tego sąsiada/ co ma ten sam kocioł i ogrzewa 50 m² i zasugerował tobie zakup tego samego/! Wyliczysz sobie procentowo na swój metraż. Temperatury zewnętrzne takie same, bo z różnych stron kraju w danym okresie wyjdą zupełnie inne koszty!
  • Poziom 11  
    Pablo 40 sąsiad(przepraszam źle sprecyzowałem mieszka na przeciwko mnie są to innego typu i rozkładu mieszkania i inny metraż nowsze z lat 90 moje małe m z lat 70) on płaci w granicach 150-250max jak jest bardzo zimno z wodą do kąpania(prysznic) dzięki
  • Poziom 15  
    Ograniczyłem na armaturze gazowej , niższe cisnienie gazu na minimalnej mocy i jest super.Ja mam vitpendzika 100 VHO turbo ,dom 160m2 i płace w zimie 500-550-zł za gaz miesięcznie przy temp. w domu 22 stopnie. .Poaztym te piece jak i wiszystkie z palnikami modulowanymi maja moc max 24,26 kw ale jesli nie ma takiej potrzeby to pracuje na mocy minimalnej lub ogranicza sie ja ręcznie dla potrzeb co na min.
    Są ewentualnie kondensaty do 4 kw min mocy.
    Co do kotłów na groszek to sorry ale to nieporozumienie !!.koszta zakupu dobrego pieca to około 12-14 tys zł.+ tona wegla na msc. w cenie 650 -750 zł - więc jak ktos mówi że to ekonomiczne to sobie robi jaja.
  • Poziom 39  
    Kol. ROBI jeśli już masz taką instalację i nie zamierzasz nic n niej zmnieniać , to po co się pytasz o koszty ogrzewania?. Grzać musisz- a innej alternatywy nie masz, zwłaszcza , że już jest po montażu całego CO.
    Jakie koszty? To się dowiesz przy najbliższym rachunku.

Do kol. dario - zgadzam się , że ekogroszek to nie jest już żadna taniocha, ale za 12-14 tys to kupuje się dwa niezłe kotły, więc nie przesadzaj...
  • Poziom 11  
    ok Andrzeju chciałem teoretycznie ale ok dzięki za pomoc.Co do kotłów na eko groszek to ceny zaczynają się od 5tyś 14KW [url=http://kotly.com/index.php?cPath=7 wiec jak ktoś ma domek to nie ma tragedii z zakupem takowego piecyka a 14-25kw na domek do 200m2wystarczą z dużym naddatkiem.
    DARIO mam mały problemik jak zrobić tak żeby tylko grzać wodę(jak załączam piec to migają mi obie diody przy pokrętłach pomimo ze na pokrętle CO jest off ustawione na wodzie ciepłej 5 w instrukcji wyczytałem ze jest to funkcja serwisowa albo kominiarska jak się tego pozbyć aha gdy grzeje niby wodę to ciepło tez idzie do obiegu CO zamkniecie kaloryferów nic nie daje bo rurki z pieca są gorące,woda wtedy leci raz ciepła raz zimna)raz po włączeniu power(cudem nie wiem jak)udało mi się włączyć piec i tylko przy pokrętle wody się paliła dioda było w porządku (nie chce wzywać serwis bo nie będę im bulił za pokręcenie pokrętłami tym bardziej ze kolesiowi tez się tak działo jak piec po raz pierwszy uruchamiali i spytałem się czy tak ma mrugać on nie,pokręcił tymi pokrętłami i wszystko działało jak należny)
    ps. jestem początkującym użytkownikiem kotłów co gaz wiec proszę o wyrozumiałość:D
  • Poziom 15  
    Witam.Migające diody (zielone) to jak najbardziej tryb serwisowy ale nie tylko.Odpowiednio kręcac pokrętłami mozna wejść w poszczegulne tryby ustawień serwisowych ale jeśli u ciebie mrugaja po załaczeniu zasilania to ozanacza usterke czujnika temp..W zależnosci jak one mrugaja moze to byc czujnik kotła lub cwu i to jest bardziej prawdopodobne.Napisz w jakim trybie migają ?

Dodano po 9 [minuty]:

Tutaj masz instrukcję .Wszystko pisze .http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/7D3969614C45EEFBC1257448002AFB91/$FILE/IM%20IS%20Vitopend%20100-W%20WH1B%20zam.%20komora%2010,5-30kW%20(03,2007).pdf?OpenElement
  • Poziom 11  
    według instrukcji 'WSKAZANIA SERWISOWE' mam to samo(obie diody migają jednocześnie lub na przemian) jak z tego wyjść i włączyć tylko ogrzewanie wody(bo jak włączam CO to nie ma problemu przycisk na 5 i już) (ps piec był włączony nie więcej niż 5godzin wiec chyba nic nie powinno być uszkodzone,nie mieszkam jeszcze tam)
  • Poziom 15  
    Które lampki mrugaja z jakimi znaczkami bo jest ich 4 szt (zielonych)?
    W jakiej pozycji masz pokrętła jak załączasz zasilanie ?(ustaw oba na kropki i załącz)
  • Poziom 11  
    ok już wiem,włączamy power ustalamy temp wody np na 5 i odkręcamy kurek ciepłej wody piec sam startuje i grzeje wodę zamykamy kurek piec się wyłącza(niby banalne a jednak nikt nie odpowiedział jak uruchomić ciepłą wodę pozdrawiam fachowców:D) tu daje linka do pliku AVI [url=http://odsiebie.com/pokaz/1792030---25d8.html
  • Poziom 11  
    Witam kolegów.
    Widząc zainteresowanie i szereg odpowiedzi odnośnie tego typu kotła (Vitopend 100 WHE z zamknietą komora spalania) również i ja proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Mianowicie w układzie CO spada ciśnienie wody. Średnio co dwa dni muszę uzupełniać układ bo manometr pokazuje ciśnienie blisko 0. Kocioł normalnie funkcjonuje i zapala zarówno w trybie pracy CO jak i podgrzewacza wody.
    Sprawdziłem instalacje grzewczą punkt po punkcie i nigdzie wycieku nie znalazłem. Wszystkie zawory trzymają.
    Nie jestem fachowcem, ale przypuszczam, że może być uszkodzony wymiennik i przy podgrzewaniu wydostająca się woda przechodzi w stan pary i stąd brak wycieku.
    Nie wiem czy mój tok myslenia jest dobry. Jeżeli nie to proszę o pomoc i ew. sugestie.
    Piec pracuje bezawaryjnie od 2002r.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Niema takiej mozliwości to by było w zależności od instalacji przynajmniej 1-2 litry wody więc musiał byś mieć ślady wody pod piecem.Raczej szukaj na instalacji.
  • Poziom 11  
    jacq64 też myślę jak dario0 raczej instalacja,możesz sobie wbić max ciśnienie przez otwarcie zaworu z uzupełniającego i popatrz czy nie zalewa ci palnika(w czasie pracy tak jak piszesz to palnik by ci gasł przy tak dużym stężeniu pary) myślę że ucieka ci gdzieś woda zauważ ze każdy materiał się rozszerza może jakieś łączenie pękło(w stanie ciepłym leje się z niego woda w zimnym pęknięcie się zasklepia,moi rodzice kiedyś tak mieli w Centralnym to co dziennie trzeba było uzupełniać zbiornik 30l wyrównawczy,a zawiniło jedno kolanko a konkretnie pościł lut Instalacja była wkuta w ścianę )