Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa pompa adaptacyjna ?

02 Mar 2009 18:26 7522 21
  • Poziom 31  
    Czy ktoś z was może wie jak działa pompa adaptacyjna ? Np. Grundfos Alpha. Na pewno w elektronice jest falownik czyli są płynnie redukowane obroty, ale skąd elektronika wie, że zmalał czy wzrósł przepływ ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    krzysio_sr napisał:
    wydaje mi się że elektronika nie wie że spadł przepływ , ona raczej wyczuwa opory przepływu i zmniejsza obroty pompy , a przy okazji przepływ.

Czyli jest w środku różnicowy czujnik ciśnienia ?
  • Poziom 22  
    Może czujnik obrotów.Jak zamykasz przepływ to obroty rosną i odwrotnie.Też mnie to ciekawi.Elektronika jest podobno "inteligentna"
  • Poziom 22  
    krzysztofmatusik napisał:
    Może czujnik obrotów.Jak zamykasz przepływ to obroty rosną i odwrotnie.Też mnie to ciekawi.Elektronika jest podobno "inteligentna"

1. Falownik nie mierzy prędkości obrotowej !! falownik wie z jaką prędkością wiruje silnik po częstotliwości jaką generuje.
    2. Pompa działa na zasadzie pomiaru róznicy ciśnień. Utrzymuje stałą rużnicę na wejściu do pompy i na wyjściu. Jeżeli zamykają się zawory termostatyczne to wzrasta opór hydrauliczny sieci i wzrasta ciśnienie na wyjściu z pompy, pompka "widząc" to zmiejsza obroty a tym samym moc pobieraną z sieci elektroenergetycznej.

dziubek102 napisał:
    sterownik dąży do ustalenia stałego prądu który jest różny w zależności od obciążenia i tyle,

NIE dązy do stałego prądu to było by nieekonomiczne
  • Poziom 31  
    A-Mail napisał:
    2. Pompa działa na zasadzie pomiaru róznicy ciśnień. Utrzymuje stałą rużnicę na wejściu do pompy i na wyjściu. Jeżeli zamykają się zawory termostatyczne to wzrasta opór hydrauliczny sieci i wzrasta ciśnienie na wyjściu z pompy, pompka "widząc" to zmiejsza obroty a tym samym moc pobieraną z sieci elektroenergetycznej.

Czyli w środku jest czujnik różnicowy ciśnienia ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    krzysio_sr napisał:
    niekoniecznie jest czujnik różnicowy ciśnienia.
    może "wyczuwać" spadki prędkości obrotowej silnika - w "ślimaku" (obudowie pompy - część wodna) raczej nie ma wtopionych czujników (przynajmniej jeszcze nigdy nie było).
    cała logika jest w elektronice.

jeśli nie ma czujników ciśnienia to jedyną informacją o obciążeniu jest prąd i nie ma innej wartości zmiennej którą można przedstawić w funkcji obciążenia
    no chyba że są czujniki ciśnienia których nigdy nie widzialem...
  • Poziom 22  
    Cytat:
    sterownik dąży do ustalenia stałego prądu który jest różny w zależności od obciążenia i tyle,

I tu bym się skłaniał.Coś mi świta jak kiedyś mi tłumaczyli w firmie fachowcy świeżo po szkoleniu.Jakiś logarytm oblicza i ustala...coś takiego.Nie pamiętam dokładnie,ale jakoś tak.Cena była taka że ho ho!
  • Poziom 22  
    Wymyslacie dziwne sposoby regulacji np "może "wyczuwać" spadki prędkości obrotowej silnika"
    A dlaczego jednego prostego i atwego w realizacji sposobu roznicy cisnien nie przyjmujecie do wiadomosci.
    Poszukajcie na stronie 61 instrukcji pompy GRUNFOS ALFA PRO. Ktora jest pod adresem instrukcja pompy
  • Poziom 22  
    Na samym dole strony 61 czytamy:
    -Zintergowany z pompą regulator ciśnienia umożliwia ciągłe dostosowywanie się parametrów pracy pompy do aktualnych wymagań instalacji.
    na stronie Link czytamy:
    Konstrukcja
    Bezdławnicowe pompy ze zintegrowaną elektroniczną regulacją parametrów dopasowujących się do rzeczywistych potrzeb instalacji. Do napędu zastosowano silnik „z mokrym wirnikiem”, w którym części wirujące wraz z łożyskami mają bezpośredni kontakt z medium pompowanym. Na silniku zamontowana jest przetwornica częstotliwości z przetwornikiem różnicy ciśnień.
    Ateraz do was, którzy twierdza że pompa sprawsza obroty a potem te obroty reguluje, albo ze mierzy prad, sprawdzie co znaczy "przetwornik różnicy ciśnień"
  • Poziom 22  
    krzysio_sr napisał:
    przetwornik różnicy ciśnień jest sondą zanurzeniową.

http://www.ksb.pl/katalog_p/downloads/riotec_riotecz.pdf

Ale w instrukcji w której podałeś adres, znalazłem taki rysunek,
    Na dotatek dziś po 14 w pracy zrobię zdjęcie takiej pompy (ale 5,5 KW) w ktorej bardzo dobrze bedzie widać podłaczenia do tych czójników ciśnienia.
    Jak działa pompa adaptacyjna ?
  • Poziom 31  
    krzysio_sr napisał:
    pośrednią metodą może być pomiar prądu obciążenia (na początku jeden z kolegów wspomniał przecież o falowniku) lub spadek obrotów , lub nawet jedno i drugie.
    bo tego właśnie nie wiemy, a np. dla mikrokontrolera i to małej mocy to tzw. "pikuś"

No właśnie nie jest tak prosto. Zmierzyłem jedną pompę i zmiana przepływu do zera spowodowała zmianę prądu o 5%. Za mało by tym precyzyjnie sterować. A falownik ZADAJE obroty silnika a nie mierzy.
  • Poziom 22  
    Falownik nie może być sterowany czynnikiem który zmienia np prąd, czy częstotliwość czyli obroty. wtedy by się "usztywnił" i stałby na stałych parametrach. Falownikiem musi sterować czynnik niezależny bezpośrednio od falownkia
  • Poziom 22  
    Widzę że dyskusja wkracza w strefę urażonych ambicji i wypowiedzi typu gadać aby gadać.Jak by nie było to już wiemy że są jakieś tam czujniki i elektronika tym steruje.Może to tajemnica firmy,może nie,ale pewnym jest że spełnia swoje zadanie dopasowując moc do potrzeb,a co za tym idzie oszczędność energii elektrycznej.I o to chodzi.Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    krzysio_sr napisał:
    Przetwornik różnicy ciśnienia wraz z przetwornikiem
    temperatury tworzą jedną część. Przetwornik
    umieszczony jest wewnątrz pompy w kanale między
    stroną ssawną i tłoczną. .

I to próbowałem od pierwszego mojego postu przekazać, może robiłem to nieudacznie i jeżeli ktoś poczuł się urażony - przepraszam!!
  • Poziom 31  
    krzysio_sr napisał:
    Prędkość obrotowa wirnika pompy obliczana jest na
    podstawie impulsów wbudowanej w uzwojenia statora
    cewki indukcyjnej.
    Pompy UPE 3-fazowe posiadają asynchroniczny
    klatkowy silnik dwubiegunowy z wbudowaną
    przetwornicą częstotliwości.
    Przetwornik różnicy ciśnienia wraz z przetwornikiem
    temperatury tworzą jedną część. Przetwornik
    umieszczony jest wewnątrz pompy w kanale między
    stroną ssawną i tłoczną. Pompy podwójne posiadają
    dwa przetworniki.

Wielkie dzięki, o to chodziło ! Czyli z tego co rozumiem małe (tańsze pompy) mierzą zapewne poślizg silnika (stosunek obrotów zadanych falownikiem do rzeczywistych) a duże mają pełny czujnik ciśnienia.