Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekranowanie i okablowanie gitary elektrycznej

Bardiel 02 Mar 2009 20:08 8367 6
  • #1 02 Mar 2009 20:08
    Bardiel
    Poziom 10  

Witam!
    Na początku chciałbym przeprosić, jeżeli pomyliłem działy ;)
    Chciałbym dowiedzieć się jak dobrze okablować i zaekranować(?) gitarę elektryczną. Zapewne wielu z Was od razu chciało wkleić w odpowiedzi link do stronki guitarnuts.com ;) Stronkę przejrzałem i faktycznie można się z niej wiele dowiedzieć, ale jeżeli się ma Stratocastera lub Tele ;) Oczywiście wszystko to można zastosować do każdej gitary, jednak ja chciałbym się upewnić w paru kwestiach:

1. Tutaj pokazane jest jak przerobiony został schemat połączeń w Stratocasterze. Czy ktoś na tej samej zasadzie mógłby przerobić ten układ? (Układ H-H 2xvol 2xtone Les Paul)

2. W poradniku napisane jest, aby nie robić pętli masy. Co to dokładnie znaczy i jakich, w takim razie, połączeń nie robić?

3. Czy ważna jest długość kabli zastosowanych do połączeń? W mojej gitarze z niskiej półki (Epiphone Les Paul 100) kable mogłyby być spokojnie o 5 cm krótsze.

4. Czy wykonując całe okablowanie używać ekranowanych kabli czy wystarczy to, że gitara jest ekranowana przez lakier ("komory" pomalowane są czymś czarnym) i folię aluminiową?

5. Czy istnieje potrzeba ekranowania dziur na przetworniki? Wyklejenia ich folią aluminiową np?

Z góry dziękuję za pomoc

0 6
  • #2 03 Mar 2009 16:54
    januss73
    Poziom 31  

Na e-gitarach specjalnie się nie znam, ale to tylko układ elektroniczny.

1. Musisz poprostu podłączyć masę piecyka z gitarą przez kondensator u33, (330nF) zniweluje to po części brumy.

2. Prowadzona masa nie ma prawa stworzyć zamkniętego obiegu.

3. Nie tak bardzo, ale nie powinno się robić kabli dłuższych niż to konieczne.

4. Przewody sygnałowe zawsze robimy ekranowane, a tu innych nie ma.

5. Nie widzę takiej potrzeby.

0
  • #3 03 Mar 2009 18:50
    _jta_
    Specjalista elektronik

Skracanie o 5cm nie ma większego sensu - co innego, jak metr kabla się plącze.
    Przetworniki raczej powinny mieć jakieś ekranowanie - jak nie mają własnego, to wypada zaekranować dziurę.
    Tylko warto pamiętać, że ekran dobrze działa tylko wtedy, gdy jest połączony z masą - bez tego działa odwrotnie.

0
  • #4 04 Mar 2009 13:38
    Bardiel
    Poziom 10  

A czy to nie jest tak, że ten kondensator wycina wyższe częstotliwości? I czytałem, że podobno sam ekran jest już kondensatorem.

Kiedyś facet w sklepie elektronicznym mi powiedział, że nie ma sensu ekranować wszystkiego, wystarczy albo samą gitarę albo same przewody - jak się do tego odnieść?

0
  • #5 04 Mar 2009 16:34
    _jta_
    Specjalista elektronik

Pytanie, jaki kabel i do czego go podłączysz. Jakieś setki MHz pewnie typowy kabel wytnie, tysiące MHz prawie każdy.

Ekranowanie: każdy element układu elektronicznego powinien być zaekranowany, a czy będzie ekran na przewodzie,
    którym wszystko łączysz w środku, czy gitara będzie uziemiona i będzie ekranem, to już mniej istotne.

0
  • #6 10 Mar 2009 17:39
    Bardiel
    Poziom 10  

_jta_ napisał:
    Ekranowanie: każdy element układu elektronicznego powinien być zaekranowany, a czy będzie ekran na przewodzie,
    którym wszystko łączysz w środku, czy gitara będzie uziemiona i będzie ekranem, to już mniej istotne.

Mi chodzi o to, że jeśli zaekranuję gitarę (wykleję jakąś folią, wszystko połączę z masą) to czy muszę używać ekranowanych kabli? Albo jeżeli użyję ekranowanych kabli to czy muszę ekranować gitarę?

0
  • #7 10 Mar 2009 19:50
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jak zaekranujesz gitarę, to możesz nie ekranować kabli, które są wewnątrz niej - jak jakiś jest na zewnątrz,
    to trzeba go ekranować. Pewnie prościej jest użyć ekranowanych kabli, niż ekranować gitarę, zwłaszcza że
    wyklejanie jej folią może pogorszyć brzmienie. Jeszcze uwaga na to, co podłączasz do tych kabli, bo też
    powinno być w ekranie (np. cewka czujnika, który wykrywa drgania struny - swoją drogą, ekranowanie cewki
    wymaga, żeby trochę pomyśleć - np. nie zrobić w jakiejś formie zwartego zwoju z tego ekranu).

1