Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Robot na wifi +internet

harrus71 02 Mar 2009 21:34 3181 14
Optex
    harrus71
    Level 10  
    dzienddobry wszystkim .temat zmusil mnie do rejestracji wiec sie nie smiejcie.problem to taki ze od roku pracuje nad robotem ktury bylby sterowany z poziomu neta na wi fi...tzn .sterowalby 2 silnikami przy napieciu 5 v.problem z kamera zalatwiony audio dziala w dwie strony gorzej to to jak zaloczyc zdalnie silniki.opisze tego nieszczesnego bandyte kturego chce uruchomic.waga okolo 3 kilo zasilanie 7.5 v kamera wi fi z przetwornicy a calosc zasilana albo ladowarka albo prosto z solarow .jest to powazny dla mnie temat chociazby z tego powodu ze celem jego jest pilnowanie chaty,jako niecenzurowany lokator.bardzo prosibym kolegow ktorzy lubia takie klocki o pomoc.Ze wzgledu na zaangazowanie w projekt prosze o sensowna pomoc.Jest wiele podobnych tematow lecz nieco rozmyte w tym temacie.WAZNE robot jest zasilany 2 silnikami pradu stalego o napieciu 5v(chce dolozyc 2 do sterowania ramieniem a wlasciwie wtyczka zasilania do gniazdka sieci.Dodatkowym zasilaniem jest solar.Ponadto potrzebuje 3 kanaly zwrotne dotyczace awari tzn.slabe zasilanie itp.a calosc w zeczywistosci ma byc sterowana przez siec internet przez ruter wi fi.Zdiecia robota wysle jak zjade z delegacji (podobny do weela).
  • Optex
    harrus71
    Level 10  
    Przepraszam za bledy,problem z klawiatura.Jesli chodzi o to co oczekuje to pomocy ludzi ktorzy maja jakies doswiadczenie w konstruowaniu tego typu rzeczy.Przeczytalem kilka tematow na forach zwiazanych z tematyka,szczegulnie z wykorzystaniem routera z wyjsciem rs232.Nie mam klopotu z konstrukcja tylko z oprogramowaniem.Jak wiadomo router chodzi pod Linuksem a systemem operacyjnym jest win xp.Posiadam w domu siec wi fi i przez nia wlasnie chcialbym uruchomic tego robota.Moze go opisze bardziej precyzyjnie.Napedem sa 2 silniki (karzde kolo ma swoje).Ramie ma tez dwa napedy(serwomechanizmy).Z przodu ma zainstalowana kamere z obrotowa glowica i osobno nadajnik podczerwieni.Z tylu ma tez kamere bez glowicy za to audio dziala w dwie strony.Do calosci potrzeba jeszcze kilku kanalow zwrotnych tzn.informacje o niskim zasilaniu,awarii i powiedzmy 3 rezerwa.4 kanaly maja w robocie sterowac oswietleniem w nocy oraz 2 kanaly ostrzegajace o niebezpieczenstwie zwiazanym z gazem i zalaniem mieszkania.1 jako rezerwa.Problem to jak napisac oprogramowanie do tych urzadzen aby wspulpracowaly z urzadzeniami wykonawczymi a w tej dziedzinie jestem laikiem.Jako rezerwowe zasilanie przewidziano ogniwa solarne ale to juz inny temat.Problem to tez zurzycie energi ale o tym pozniej.Prosze tez moderatora o nie kasowanie tego tematu ze wzgledu na powage i osoby kture tez podejrzewam chca wykonac podobne urzadzenia a doswiadczenia kolegow sa bardzo pomocne.
  • Optex
    bogdan_p
    Level 39  
    dlaczego sterowanie musi być po Wi-Fi , czy nie prościej zastosować gotowe moduły komunikacyjne z RS232 oprogramowanie jest dużo łatwiejsze do napisania niż zabawa w połączenie dwóch różnych systemów operacyjnych
    wydaje mi się że masz złe założenia skoro ma to być robot stróż to powinien mieć z góry ustalony algorytm "przeczesywania" terenu monitując określone parametry ( światło , dźwięk , ruch itp ) w momencie wykrycia określonego parametru zmienia tryb pracy kierując się na źródło danego sygnału , wysyłając dane , wywołując alarm itp , bo co to za robot stróż który będzie kierowany przez kogoś przez PC chyba że ma służyć do podglądania a nie nadzorowania temat sterowania przez Wi-Fi nie jest prosty do realizacji przykład masz tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1168575.html , proponuje przemyśl to sobie bo wymaga to dobrej wiedzy w programowaniu PC jak i mikrokontrolerów
    harrus71
    Level 10  
    bogdan_p masz racje jesli chodzi o moduly<tylko ze posluguje sie od strony pierwotnej systemem win a od wturnej linuks.Widzialem gdzies tutaj na forum ze zrobiono pojazd sterowany na wi fi a taka siec mam w domu.A co do kierowania to chyba kazdy jest ciekaw zobaczyc zkad leje sie woda albo dlaczego sasiad za dlugo siedzi w domu...to zartem.Chodzi mi konkretnie o pojazd ktury monitoruje kilka zeczy kture moglbym zobaczyc.A wedlug mnie najprosciej jest zamontowac router na plecy robota i pod rrouter jego elementy wykonawcze a w miedzy czasie porozmawiac.
    harrus71
    Level 10  
    Moje propozycje co do urzadzen monitorujacych:
    Linuks system routera Links WRT54GL(taki sam jak kolegi DZU)

kamery:
    EDIMAX IC-3010WG (z tylu)
    SparkLAN CAS-370 (glowa)
    Propozycje hmmm...zostaly zakupione.
    harrus71
    Level 10  
    Dostarczam fotki projektu.Robot na wifi +internet

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszcze podwozie.Robot na wifi +internet
    harrus71
    Level 10  
    Z braku zajecia dostarczam wnetrznosci robota i krotki film z malym sterowaniem.Robot na wifi +internet

Dodano po 1 [minuty]:

NapedRobot na wifi +internet

Dodano po 15 [minuty]:

http://www.youtube.com/watch?v=LC-Lxc0iiIM

Dodano po 13 [minuty]:

Mozna dolaczyc bezprzewodowa kamere i jezdzic do 300 m.
    mactro
    Level 11  
    Z czego taką przekładnie wymontowałeś? I jakie masz silniczki?
    harrus71
    Level 10  
    Pokolei.Robota kupilem gdzies w Polsce w zakladzie elektronicznym za jakies 100 zl.Byl bez pilota ale to akurat najmniej wazne.Z zalozenia ma byc sterowany czyms innym niz nadajnikiem r c .Przekladnia jest orginalna a silniczki to zwykle na napiecie 5 v.Tymczasowo wmontowalem mu sterowanie f-my Gorke ,nadajnik 8 kanalow i odbiornik programowany.Calosc kosztuje jakies 200 zl.Bardzo dobry wybur tym bardziej ze zasieg z tego nadajnika to jakies 300 m.Jesli chodzi o elektronike to zrobie zdjecia duzej rozdzielczosci puzniej jak bede mjal wiecej czasu,moze sie komus przydadza.
    harrus71
    Level 10  
    To prawda ,na dworze jezdzi jak snopowiazalka.W domu troche ciszej.Moze kiedys da go sie wytlumic.Poza tym to w kamerze jest czuly mikrofon.