Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samochód elektryczny, silnik bezszczotkowy w kole

AREK00AR 02 Mar 2009 21:41 13102 5
 • #1
  AREK00AR
  Level 10  
  Mam zamiar zrobic silnik w kole samochodu--ma to być silnik bezszczotkowy z magnesami trwałymi umieszczonymi w feldze koła .
  Samochód elektryczny, silnik bezszczotkowy w kole

  Zdjęcie przedstawia tylko teoretycznie jak by to miało wyglądać bedzie tam w środku jeszcze będen a nad nim uzwojenie.Nie chodzi mi o to jak zamontowac to wszystko w tej małej przestrzeni między felgą a bebnem a o wyliczenia ile uzwojenia nawinąć i jaka grubość.Chcę osiągnąć 2 - 3 kv na jedno kloło napięcie 84v lub niższe.Prosze tylko o orientacyjne dane.Uzwojeń będzie tak jak na zdjęciu po 3 na ''faze''.Silnik ma być prosty i tani a co do falownika to inna sprawa aby było prosto i tanio myślałem o prostym sterowaniu np z jakiegoś silniczka modelarskiego i czujnika położenia koła, który zamiast silniczka przełączał by 3 przekaźniki które będą dawać napięcie na poszczególne 3 uzwojenia.Rozważania są czysto teoretyczn na razie, ale możliwe do zrobienia jesli ma się troche o tym pojęcia. Sprawa falownika jest otwarta bo nie wiem czy te przekaźniki przy takiej mocy nie będą się sklejać, ale to chyba kwestia ich odpowiedniego doboru .
  Samochód do jakiego mam zamiar to zastosować to citroen ax jest lekki , prosty ,tani, i ma małe opory powietrza w porównaniu do innych starych konstrukcji. Na poczatek chciałbym umieścic to w jednym tylnim kole nie wyjmując silnika spalinowego. Miał by tylko wspomagac silnik spalinowy.
 • #2
  FALOWNIKI.info
  Level 14  
  Myślę że całe sedno Twojego tematu to precyzyjne wykonanie tego silnika ?
  Traktujesz to jako hobby ?
 • #3
  __Maciek__
  Level 20  
  Pomijając kwestię sterowania silnika bez szczotkowego ( Przekaźniki odpadają ) na pewno jest kilka problemów jakie trzeba rozwiązać.

  Najpoważniejsze z nich :
  - Dynamika układu zawieszenia samochodu.
  ( zmieniasz masę koła a więc zmienia się dynamika zawieszenia. może to niekorzystnie wpłynąć na właściwości jezdne, zużycie elementów zawieszenia, etc .... ) temu tematowi trzeba by się lepiej przyjrzeć.
  Dynamika zawieszenia ma szczególne znaczenie przy wyższych prędkościach wyobraź sobie np. sytuację gdy koło wpada w dziurę w nawierzchni ( W Polsce częsty przypadek ) A nie zamierzasz chyba jeździć samochodem z prędkością max. 40 km/h.

  - Zastosowanie hamulca. ( fakt można hamować silnikiem odzyskując przy tym energię, ale do tego musi być hamulec mechaniczny. )

  - Przewidzieć też trzeba możliwość chłodzenia silnika, oraz zabezpieczenie przed dostaniem się do środka różnych śmieci i wody.

  W sieci są gotowe rozwiązania takich silników chyba na jakiś chińskich lub japońskich stronach. Z tym że ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów wolnobieżnych ( jak np. melexy ).
 • #4
  AREK00AR
  Level 10  
  Tak traktuje to jako hobby mam fioła na punkcie samochodów elektrycznych,wiatraków i innych takich cudów.Ale masz racje precyzja będzie wymagana
  Maciek co do twoich uwag to są trafne z wyjątkiem hamulca bo mam zamiar go zostawić jeżeli wszystko by się zmieściło między bębnem a felgą.wszystkie te usterki można będzie rozwiązywać z czasem.Nie ma co za bardzo się nad tym zastanawiać jeżeli się okaże że w nie będę w stanie zbudować dobrze działającego i solidnego napędu.Niewiele jest prototypów które się nie zmieniają od momentu powstania.Jeśli ktoś ma pomysł i wie jak policzyć uzwojenie aby wykrzesać 2-3 kv to proszę o wskazówki.
  Maciek piszesz że przekaźniki odpadają szkoda to słyszeć-pewnie by się kleiły i wypalały.Czyli cztery falowniki na 4 koła to nie brzmi oszczędnie
 • #5
  darkievek
  Level 12  
  Widzę że bardzo ambitnie ...4X4 a może 8X8 jak Japończycy?
  http://www.gearlive.com/index.php/news/article/ellica-8-wheeled-electric-car-03060939/
  http://greenstumbler.com/2008/12/30/ellica-8-wheels-all-electric-and-not-so-affordable/
  A teraz poważnie... żaden stycznik nie da tego co sterowanie kontrolerem przez MOSFET lub lepiej IGTB. Niestety nie jest to tania imprezka. Na początek żeby nie ładować się w koszty wykorzystaj jeden centralny silnik przez skrzynię biegów (najprościej) lub dwa po 3KW przez przeguby po skrzyni biegów. Mitsubishi ma dobre homokinetyczne przeguby. Silnik w kole to nie lada wyzwanie dla amatora bez wsparcia fachowych warsztatów.