Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Mocny" projekt zestawu kolumn do domu

upiorek 02 Mar 2009 23:24 6172 42
    upiorek
    Level 11  
    Witam,
    Mineło już sporo czasu kiedy tu nie zaglądałem. Jednak temat audio znowu zaczyna mi być bliski więc postanowiłem zasięgnąć opinii fachowców-praktyków na temat mojego projektu.
    W niedługim czasie zamierzam przeprowadzić się do nowego domku. Mam tam wygospodarowany pokój w podpiwniczeniu (ok30m2)który chcę przeznaczyć na mini salę kinową i miejsce do relaksowania sie przy muzyce.
    A oto mój pomysł.
    Myślę nad konstrukcją 7 lolumn.
    Cztery z nich ( przód i tył) to najprawdopodobniej będzie konstrukcja 3-drożna na głośnikach Tonsila ( GDN30/100/1 , jakiś średni i GDWK ).
    Nad kolumną centralną jeszcze się nie zastanawiałem.
    Natomiast jeśli chodzi o subwoofer to mam plan by zrobić to na 2-ch kolumnach. Jadna kolumna z 2-ma głośnikami 15' w obudowie zamkniętej obsługiwałaby pasmo od ok 50Hz w górę. Natomiast druga (najlepiej bandpas na jakimś 18' przetworniku obsługiwałaby pasmo poniżej 50Hz z bardzo stromo ciętym pasmem. Nas głośnikami jeszcze się nie zastanawiałem.Może jakieś propozycje?
    I tu pytanie do praktyków. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Jeżeli chodzi natomiast o zasilenie tego zestawu to myślałem o siedmiu oddzielnych końcówkach mocy ( 5x100W + 2x300W na subwoofer)podłączonych do przedwzmacniacza i sterowane to procesorem dzwięku( tylko w przypadku oglądania filmów).
    Jak Wy byście to widzieli?
    Czy dużo błędów popełniłem i jakie?
    Dodam na koniec że liczę się z kosztami i nie zamierzam konstruowania tego systemu na najtańszym badziewiu.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za konstruktywne opinie
    Shadowek
    Level 31  
    Ile chcesz pieniędzy na to wydać?
    Bo trochę dziwne głośniki chcesz zastosować ;)
    upiorek
    Level 11  
    Na końcówki mocy zamierzam wydać ok 2tyś natomiast na kolumny ok 5tyś
    Mam nadzieję że starczy. Jeżeli nie to się trochę dołoży.
    A czemu uważasz że dziwne głośniki i które konkretnie?
    Shadowek
    Level 31  
    Dokładnie to: GDN30/100/1 , jakiś średni i GDWK
    Hmm chcesz mieć dużo basu...
    Ja bym szedł w inną drogę, kolumny 2 lub 2,5drożne i 2 mocne subwoofery na 18' estradowcach po 1kzł.
    Ale z tymi basami 18' to już koledzy bardziej obeznani w estradzie by musieli napisać.
    Bo tak według Twojego projektu, by to było całkiem zbasowione i by po prostu dudniło...
    upiorek
    Level 11  
    Co do kolumn to jest dorga otwarta bo jeszcze nic nie zdecydowałem.

Natomiast jeżeli chodzi o subwoofery to chciałbym mieć bandpasa na porządnym 15' przetworniku. który by był włączany tylko i wyłącznie do oglądania filmów. Przy muzyce grałyby tylko kolumny i ten drugi subwoofer
    bialagora90
    Level 11  
    Szalony pomysl :D

Ale ciekawy, ogolnie jezeli to ma byc kino to z zalozenia glosniki w calym zestawie powiiny byc takie same, poza subwooferami, to zrozumiale, ale widze ze chcesz wszystko pomieszac.

Widze ze chcesz isc raczej w glosnosc i duzo basu niz w typowa jakos... bo za ta kase zrobil bys juz super jakosciowe kino.

Pomysl o zrobieniu kopi zeusow tonsilowskich jako fronty, sprawdzona konstrukcja, ja jej nie slyszalem ale napewno basu to jej nie brakuje.

Ciezko mi cos wiecej powiedziec bo zazwyczaj takimi "wynalazkami" sie nie interesuje ale z ciekawoscia bede zagladal jak wygladaja plany.

Pozdrawiam !
    izbic
    Level 28  
    Kolego i to wszystko do 30m2? Troszkę dużo...za dużo...Normalne satelity na 16-18 cm głośnikach ino troszkę lepszych jakościowo i do tego mocny sub na 18'.
    Joincik
    Level 17  
    Też myślę, że nie ma co się pakować w kosmiczne moce, relaksowanie się przy muzyce, to moim zdaniem jakieś 30% głośności normalnego sprzętu, żeby było wszystko wyraźnie słychać, nie wyobrażam sobie relaksu przy muzyce grającej tak głośno, że czuje, że z każdą sekundą, w błyskawicznym tempie tracę słuch :D Jeśli chcesz naprawdę się zrelaksować przy muzyce to pomyśl o czymś, co naprawdę pięknie brzmi. Tak jak kolega wyżej pisze, satelity 16-18cm, jakiś mocniejszy sub, i będziesz zadowolony, skoro masz tyle pieniędzy na to, to moim zdaniem mógłbyś złożyć satelity do tego na Vifa M18WH-08/08, i Morel MDT-29 (chyba, ze wolisz ostrzejsze wysokie, to raczej Vifa DX25TG05-04), sub na czymś estradowym 15-18 cali, o bardzo wysokiej efektywności, i masz sprzęt, który potrafi głośno, i mocno zagrać, a jakość dźwięku po prostu wgniata w fotel.
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    Boże co za kolubryny :/ To dwóch ludzi ledwo wniesie. I Wyglądają jak z dożynek na wsi ;/
    exik
    Level 25  
    Czy ja wiem, jak z dożynek to wyglądają tony 200/400 :-) Z resztą o gustach się nie dyskutuje, wg mnie są bardzo ładne :-)
    Cerwin Vega mają świetne pasmo przenoszenia, 24Hz-20kHz - Typowe amerykańskie brzmienie.

Autorowi zależy na dużej ilości basu, za razem dobrej jakości.
    Mamy tu 4x 15'' wiec obeszłoby się bez subwoofera na 18''
    SzokalML
    Level 36  
    Jak z dożynek wyglądają te czerwone obramowania na głośnikach. Tony wyglądaja bardziej "stonowanie"

Ale wytłumaczcie mi jedno:

http://www.shopcerwinvega.com/detail/CER+CLS-215/CLS-215

600 dolarów.

http://www.audiostrefa.pl/index.php?manufacturers_id=71&osCsid=3c2f1a60a110407fa667
    6000 zł.

Od kiedy to dolar mamy po 10 zł?

Quote:
    Cerwin Vega mają świetne pasmo przenoszenia, 24Hz-20kHz - Typowe amerykańskie brzmienie.

Amerykańskie brzmienie? co to za slogan? Skopiowałeś go ze strony? :)

Nie słyszałem tych kolumn ale super jakość to to nie jest -> 600 dolarów - za to 4 głośniki 15 cali, 2 6,5 cala, 2 wysokotonowe, zwrotnica, obudowy i zysk producenta. Hm... na pewno nie są to kolumny audiofilskie.
    exik
    Level 25  
    600 $ za sztukę. Cerwin Vega to porządna firma.. nie ma się co oszukiwać i faworyzować jedynego tonsila, bo nie na tym rzecz polega. Nikt mi nie powie, że kolumny amerykańskiej produkcji i za razem porządnej renomowanej firmy są do kitu, szczególnie że to wysoki model.
    A skąd taka cena w Polsce? Otóż już tłumaczę,

600$ za sztukę czyli komplet x2
    Mamy 1200$ x3 bo obecnie tyle stoi dolar
    mamy 3600zł + podatek 22%
    mamy 4350zł + opłata celna 300zł
    mamy 4650 + koszty transportu 750zł
    mamy 5400zł no i tutaj marny utarg 600zł
    Co daje nam 6000zł - za parę oczywiscie
    Pozdrawiam
    Faktem jest, że po prostu cholernie przepłacamy kupując w Polsce. No ale jak ktoś się uprze no to dlaczego nie.
    Osobiście max ile bym dał to koło 3000zł

Audiofilskie to z pewnoscią nie są, chyba żaden audiofil nie delektuje się muzyką z 4x 15''.
    To są po prostu dobre, mocne kolumny.
    A co do sloganu, nie kopiowałem :-) typowe amerykańskie brzmienie czyli, dużo, więcej i jeszcze więcej potężnego basu. ;)
    SzokalML
    Level 36  
    Zwracam honor z ceną jednostkową, nie zauważyłem.
    nie mówię, że są do kitu, ale ZEUS-y tonsila to wydatek 1400 zł, a więc sporo mniej.

Za to niepokojące wydaje mi się co innego, reklamujesz sprzedawany przez siebie towar?
    exik
    Level 25  
    No przestań, ja mam 19 lat ;) uczę sie jeszcze. Po prostu próbuje wprowadzić na forum coś innego niż tylko tonsil - którego sam posiadam, tesla, stx, visaton, peerlees, vifa :)
    A co do ceny, to można je kupić nieco taniej, kupując na ebayu(25$ drożej) ale..... Piszesz do sprzedawcy aby paczkę wysłał jako GIFT - prezent, i nie wrzucał do środka paragonu. Unikamy wtedy podatku 22%, oraz kupując na własną rękę unikasz marży, jaką narzuca sobie sprzedawca w Polsce.
    Czyli mamy jakieś 1500zł taniej, zawsze coś ;)
    Pozdrawiam
    Dani66
    Level 30  
    Jeśli chodzi o Cerwin Vega to: http://www.cerwin-vega.pl/
    Fakt to drogi sprzęt, ale po przejrzeniu kilku filmów z udziałem tych kolumn widzę, że to może spełnić Twoje wymagania, choć audiofilskie to one nie są. I jeśli koszty rzeczywiście nie grają roli, a nie chcesz połowy kosztów przeznaczyć na transport i opłaty to może warto zlecić komuś projekt budowy kolumn RR4 lub R4 (lub samemu zrobić). Są to układy czterodrożne i jakość będzie na pewno lepsza, ale całość wyjdzie drożej niż Cerwin Vega.
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    Ciekawe jakie tam zwrotki siedzą _-_

Jak wszędzie : zwrotka, refren, zwrotka...Tylko co to ma do tematu?
    Regulamin p.10.9
    (dj-MatyAS)
    upiorek
    Level 11  
    Dziękuję za wszystkie rady i pomysły.
    Troszkę mnie one uświadomiły i delikatnie zmieniły moje podejście do tematu.
    Otóż postanowiłem pójść w stronę 4 kolumn 2,5 drożnych na maksymalnie 20cm głośnikach oraz jeden subwoofer na 18' głośniku estradowym.
    Jakie byście polecali głośniki do kolumn i do subwoofera?

Kiedyś usłyszałem jak gra duża paczka z głośnikiem 15' Carvin Vega Stroker i powiem że do dzisiaj nie słyszałem takiego trzęsienia ziemi. I gdyby cena była troszkę mniejsza.......
    Granat :)
    Level 34  
    A może jakiś dobry samochodowy subwoofer z niskim fs? 30m^2 to nie jest tak dużo więc myślę, że dałby rady, ewentualnie dwa :D Trzęsienie ziemi byłoby napewno.
    mczeslaw
    Level 36  
    Granat :) wrote:
    A może jakiś dobry samochodowy subwoofer z niskim fs? 30m^2 to nie jest tak dużo więc myślę, że dałby rady, ewentualnie dwa :D Trzęsienie ziemi byłoby napewno.

No weź przestań.
    Fs to parametr głośnika, a nie systemu głośnik-obudowa. Jak już to Fc, Fb.

Dodano po 8 [minuty]:

upiorek wrote:
    Dziękuję za wszystkie rady i pomysły.
    Troszkę mnie one uświadomiły i delikatnie zmieniły moje podejście do tematu.
    Otóż postanowiłem pójść w stronę 4 kolumn 2,5 drożnych na maksymalnie 20cm głośnikach

No i to już rozumie, ale dalej nie wiem po co 4 kolumny.
    No ale jak 4 to:
    http://www.akustyk.com.pl/projekty/HX2.html
    albo takie dwie na przód, a na tył:
    http://www.akustyk.com.pl/projekty/HX18.html
    Level 34  
    No to powiem konkretnie o którym głośniku myśle i nie powiesz mi, że nie ma niskiego f3 :P
    Re Audio SX15D2, f3 30Hz. Trzęsie mocno i nie boi się mocy. Przynajmniej nie polecam czegoś czego nie słyszałem :)
    mczeslaw
    Level 36  
    Nie neguje przetwornika jako tako nie nadającego się do suba, bo jeśli ma odpowiednie TS to oczywiście. Dla F3 na poziomie 30 Hz paka musi być dla 15 calowca w okolicach 100 dm3. No ale to już nie był by sub samochodowy.
    100 dm3 netto. przy założeniu grubości płyty25 mm, paka brutto by musiała mieć ze 150 dm3.
    No to już raczej nie sprzęt do auta.
    Tak że samego głośnika nie dyskwalifikuje, bo jak ma odpowiednie parametry to czego nie.
    Level 34  
    To jeszcze zależy o jakim subie do auta mówimy. Są przecież entuzjaści car audio u których cały bagarznik zajmuje subwoofer :D
    Nie mniej jednak jeśli chodzi o suba na miarę tego tematu to warto pomyśleć o mojej propozycji.
    Level 34  
    Ja i tak uważam, że lepiej kupić porządne kolumny na mniejszych głośnikach i do tego suba :)
    exik
    Level 25  
    No tak, bo te zapewne nie są porządne :) na pewno są chińskie i byle 6,5'' zje je na śniadanie :)
    Level 34  
    Nie wiem, nie słyszałem. Najlepiej niech się wypowie autor tematu czy chce stawiać takie wielkie kolumbryny :D