Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przecinarka plazmowa własnej konstrukcji

_jala 30 Mar 2010 00:14 119292 127
IGE-XAO
  • IGE-XAO
    Prezydentrp
    Level 18  
    Witam po krótkiej przerwie. Przeprowadziłem już pierwszy test i działa! Mogę teraz z pewnością potwierdzić że jonizator od Tiga według projektu pana Krasickiego działa w plaźmie znakomicie i nie musi być włączony cały czas, ale tylko zainicjować cięcie. Na razie uruchomiłem wszystko na stole bez sterownika i zworę magnetyczną wsunąłem w transformator do połowy i nie sprawdzałem prądu ani napięcia w czasie cięcia. Muszę zorganizować jakiś bocznik na 40A i ustawić zworę aby prąd był rzędu 30-35A. Blacha jaką ciąłem miała 2mm grubości i ciąć można naprawdę szybko. Jak już wszystko poskładam i upakuję w ładną obudowę to wstawię zdjęcia i więcej szczegółów.
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    Prezydentrp
    Level 18  
    W sumie to zrobiłem coś pomiędzy układem Pana Krasickiego a kolegi DS. Rdzenie to przecież żaden problem. Do przetwornicy z 12 na 800V bardzo dobrze nadają się rdzenie z zasilaczy ATX (ETD34) lub pierścieniowe ze wzmacniaczy samochodowych, tylko trzeba podnieść częstotliwość do 40-50kHz. A co do WN to spokojnie można użyć zwykłych rdzeni od trafopowielaczy bo przecież tu nie mamy takich prądów jak przy TIG`u uzwojenie 4mm2 spokojnie wystarczy, a okno takiego rdzenia będzie nawet więcej niż wystarczające. Prawdę mówiąc nie mierzyłem prędkości cięcia ale orientacyjnie blachę 2mm mogę ciąć około 10mm/s
    User removed account
    User removed account  
    Prezydentrp
    Level 18  
    Testy cięcia muszę niestety przesunąć w czasie. Co do przetwornicy to użyłem rdzenia pierścieniowego ze wzmacniacza samochodowego (trzeba mieć trochę cierpliwości żeby go nawinąć bez nawijarki :) ) Na pierwotnym 2x4 zwoje, a na wtórnym 120 zwoi. Całość zasilana około 14V. Rdzenie do tej przetwornicy nie mogą mieć przekładek. Najprościej dobrać liczbę zwoi doświadczalnie nawijając jakimś cienkim drutem pierwotne na rdzeniu bez uzwojenia wtórnego i dobrać tak żeby pobór prądu bez obciążenia nie przekraczał 0,5A.
    Wiking18
    Level 14  
    Dioda52 wrote:
    Uzycie tranformatora WN z kuchenki mikrofalowej do zainicjonowaia luku jest mozliwe po przewinieciu uzwojenia WN, bo napiecie jest za male.

Witam jeżeli chodzi o to trafo to napięcie jest tam na poziomie 2100 V jeżeli użyjemy kondensatora i diody z tej samej mikrofali będziemy mieć 4200V to by dało około 4 mm iskry. Nie myślał ktoś nad cewką zapłonową? nie wiem jak z cewki by wyglądało zajarzenie łuku ale z trafa od mikrofalki bardzo ładny wychodzi z tym że trzeba elektrody bardzo blisko siebie zbliżyć.

Jeżeli miałby ktoś jakieś materiały jak zbudować własną przecinarkę plazmową i mógłby się tym podzielić to bardzo bym prosił ponieważ również chciałbym taką poczynić.

Pozdrawiam
    Dioda52
    Level 27  
    Wiking18- Chyba sie nie zastanawiales jakie beda prady w luku. Skad wezmiesz tak wytrzymaly iskrownik, aby dlugo mogl pracowac. Uzwojenie wtorne transformatora jest nawijane dosc grubym przewodem, gdzie prad jest bardzo duzy i niebezpieczny. Dlatego trzeba go przewinac cienkim przewodem i miec takie napiecie, aby luk bez problemu przeskoczyl z odleglosci 1-2mm. Dolanczam zdjecie przewinietego transformatora z mikrofali i jego dzialanie. Na forum masz kompletne schematy wykonania plazmy.
    Attachments:
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    niestety nie będzie to działać
    plazmy mają sporo wyższe napięcie od 100V do 400V
    spawarka tylko z 50V
    po za tym to brak jonizatora do zapoczątkowania łuku
    pozdrawiam
    Dioda52
    Level 27  
    Podlaczyc to mozna, tylko po co jak to dzialac nie bedzie. Konstrukcja plazmy i miga jest calkiem inna, chociaz maja podobna konstrukcje. Roznia sie przede wszyskim napieciami i pradem wyjsciowym, oraz wiekszosc migomatow nie posiada ukladu startowego WN, aby zainicjowac start plazmy. Brak tez jest ukladow zabezpieczajacych bezpieczna prace i osob obslugujacych.
    dany2b
    Level 11  
    aaacha dzięki za podpowiedz... Właśnie nie wiedziałem czym się to różni... (do użytkownika "dioda52" nie chodziło mi o miga tylko Tig-a, miga mam i nie chcę go przerabiać)no to trudno, będę zbierał na plazme :))) pozdrawiam i dziękuję za wyjaśnienia
    slane
    Level 11  
    A ja mam takiego tig'a jak kolega powyżej, i gdybym tylko miał wolne 150złociszy to bym sprawdził czy współpracuje z takim palnikiem..
    Na upartego najmniejszą dyszą jaką mam(rozmiar 5) przytkniętą do rury, elektroda jakieś 2mm od materiału, bez kombinacji prądem, tylko duży wypływ gazu uzyskałem taki efekt (rura z kwasówki 2mm gruba)
    Przecinarka plazmowa własnej konstrukcji
    To może jednak się da lepiej ;) ?

PS. 3mm blachę z kwasiaka cięło równiej i jakby lepiej, ale eksperymentów mało bo miałem tylko argon w butli i szkoda mi go było.
    tomkib
    Level 2  
    Witam Panów.
    Nie wiem, jak wyliczyć szczelinę w dławiku. Jestem w tym zielony.
    Rdzeń to EI 32,85cm2, 24zwoje na 75A.
    User removed account
    User removed account  
    DjKlawisz
    Level 15  
    Mógłby ktoś wrzucić dobre rozrysowane schematy?? ile takie cudo wyjdzie zł?? bez obudowy i palnika reduktora i węży i przewodów tlyko sama elektronika i trafo??
    ekrazyt
    Level 10  
    Witam wszystkich,
    Postanowiłem dołączyć się do postów na temat wycinarki plazmowej. Otóż śledzę ten temat już bardzo długo. Znalazłem kilka ciekawych projektów. Podaję link oraz załącznik, dla zainteresowanych osób, sam już jestem na etapie końca montażu przecinarki plazmowej, różni się trochę od tej co przesyłam, jeżeli będzie działało. to podam zdjęcia, oraz opis, wykaz elementów, i wszystko co związane z konstrukcją DIY wycinarki :D .niestety ten plik pdf. jest po angielsku, ale jest to bardzo zrozumiale rozrysowane :D więc nie będzie problemu zmontowania takiej przecinarki. Polecam schemat gdzie jest rozrysowany transformator str.9 i 11 dlatego, że po puszczeniu przycisku na rękojeści palnika, powietrze jest odcinane, natomiast na obrazkach gdzie jest schemat bez transformatora to połączenie wykonane jest w ten sposób, że powietrze leci pomimo puszczenia przycisku palnika. Cewka samochodowa musi mieć osobne uzwojenia tzn. pierwotne oddzielone od wtórnego ( w swojej wycinarce musiałem ingerować w cewkę i rozdzielić uzwojenia wyprowadzając koniec uzwojenia wtórnego na zewnątrz).
    Pozdrawiam
    Ekrazyt

Źródło: http://www.metalwebnews.com/howto/plasma/plasnator.pdf
    http://www.locostusa.com/forums/viewtopic.php?f=15&t=9306
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    a ja mam prawie wszystkie potrzebne elementy do budowy takiej plazmy,
    jakoś tak same się nazbierały z przydasiów
    brak tylko pomysłu skąd by tu duży transformator do takiej plazmy załatwić
    , ma ktoś jakieś pomysły ?
    pozdrawiam
    ekrazyt
    Level 10  
    Witam
    Jak kolega zauważył ten (pierwszy link oraz PDF.) schemat z transformatorem 230/120 mocy 3 KVA( 120 V x 25A). Transformator ten ma za zadanie separację od sieci zasilającej mianowicie chodzi tu o bezpieczeństwo użytkownika. Natomiast w drugim linku jest to samo rozwiązanie lecz autor używa tej wypalarki bez transformatora separującego!!!. Kolejną sprawą jest fakt iż w obu przypadkach za mostkiem prostowniczym kondensatory są skonfigurowane jako symetryczny podwajacz napięcia gdzie napięcia na kondensatorach się dodają ( 120 V + 120 V = 240 V x 1.41 = 338 V DC minus spadek na diodach więc napięcie oscyluje gdzieś od 300 do 320 V DC na wyjściu czyli plusie i minusie można też zauważyć ze zasilanie jest typowo amerykańskie :D czyli 120V.
    wnioski:
    1) wykonać taką wycinarkę bez transformatora separującego jak w drugim linku zasilaną bezpośrednio z sieci 230V lecz w tym przypadku musimy zrezygnować z podwajacza napięcia! czyli tylko dwa kondensatory połączone szeregowo( bez punktu wspólnego dwóch kondensatorów doprowadzonego do AC!)napięcie na wyjściu będzie podobne samo bo 230 x1.41 = 324 minus spadek na diodach więc napięcie oscyluje gdzieś od 300 do 320 V DC na wyjściu czyli plusie i minusie. Proponuje drugi link otworzyć w translate google przetłumaczyć i wszystko wiadomo: :. w tym pierwszym naszym wniosku max. pobór prądu będzie więc wynosił tyle ile wynosi nasze zabezpieczenie sieciowe oczywiście można to regulować wartością rezystora wyjściowego wg. prawa Ohma ponieważ ta plazma pracuje na zwarciu! No i oczywiście najważniejsze to BEZPIECZEŃSTWO!!! JEST TO JEDNAK NIEBEZPIECZNE GDYŻ POZBAWIENI JESTEŚMY SEPARACJI OD SIECI! NIE CHCIAŁBYM BYĆ SPRAWCĄ CZYJEGOŚ NIESZCZĘŚCIA!!proponuje przetłumaczyć sobie link drugi i czytać

2) wniosek. użyć transformatora spawalniczego przewinąć uzwojenie wtórne wg zasad dostępnych na naszym forum oczywiście im większa moc trafa tym lepiej regulacja prądu cięcia na rezystorze wyjściowym, nie polecam odczepów na uzwojeniu pierwotnym dlatego że napięcie wyjściowe się zmienia,oraz też nie polecam sterowania fazowego na pierwotnym z wiadomych względów.

3) Ja użyłem transformatora zakupionego chyba od kolegi z Elektrody bez uzwojenia pierwotnego. Po nawinięciu uzwojenia pierwotnego wg wzoru ..(ilość zwoi = 45/przekrój rdzenia x 1 V =...minus 5% ) uzwojenie wtórne miałem nawinięte dwoma płaskownikami 15 mm 2 połączonymi równolegle co dało 30 mm2. przekrój rdzenia mam 32 cm 2 rdzeń w kształcie O. Kolejną sprawą jaką zrobiłem to połączyłem uzwojenie wtórne szeregowo więc przekrój wynosił 15 mm2 napięcie na wyjściu wynosiło około 75 V więc mało, myślę że dlatego iż rdzeń jest prostokątny oraz charakterystyka trafa jest "twarda". Myśląc co by tu poradzić żeby zwiększyć napięcie na stronie wtórnej skorzystałem z konstrukcji ruskiej spawarki. więc dodałem do uzwojenia pierwotnego 40 zwoi oraz szeregowo dołączyłem dwa kondensatory 60uF na 450 V otrzymując 30uF na 900V. Dołączyłem też jeden kondensator 60uF na 450 uF równolegle do uzwojenia pierwotnego transformatora. Obecnie podczas pracy jałowej transformator trochę buczy lecz nie grzeje się!bo pracuje w rezonansie napięciowym i prądowym ale napięcie na uzwojeniu wtórnym wynosi już 125 V :D . Regulację prądu mam na rezystorze tak jak na schematach. mój rezystor będzie na odczepach regulacja przełącznikiem łk-25 trzy stopnie regulacji. Wartość rezystora: cały rezystor = 7 Ohm 1 odczep= 1.5 Ohm 2 odczep = 1.5 Ohm 3 Odczep = 4 Ohm, więc regulacja to: 7 Ohm, 5.5 Ohm 4 Ohm.
    Obecnie jestem na etapie montażu rezystora. więc jak skończe opiszę wszystko oraz osiągi wypalarki :D
    Pozdrawiam
    Ekrazyt
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    Jak przebiegają prace kolegi nad przecinarką ?
    Mam pytanie, jak dobierać napięcie jałowe i przekładnię transformatora
    na jakie napięcie przezwajać
    bo spotkałem od 90 V do 310 V a to spora rozbieżność
    Mam fabryczny palnik od chińskiej inwertorowej przecinarki 50A
    i trafo od bestera, na ile obliczyć napięcie jałowe dla tego palnika?
    może kiedyś w wolnej chwili i przypływie twórczości coś z tego wyjdzie

( po przejrzeniu podobnych palników wychodzi mi że
    transformator powinien mieć około 100V przy cięciu 50A i 250V jałowego,
    czyli 177V przed mostkiem )
    czy takie założenie będzie okej 400V/177V=i2,25 -przekładnia transformatora połączonego w trójkąt/trójkąt ???
    pozdrawiam
    ekrazyt
    Level 10  
    Witam, przepraszam nie odzywałem się z braku czasu. Moje prace nad przecinarką są już ku końcowi. Zrezygnowałem jednak z rezystora ograniczającego moc,,,zawsze to ograniczenie :D , w miejscu tego rezystora wstawię dławik.i tyle by to było. wzór na nawinięcie transformatora z=45/S cm 2 jest dobry, ale w takim układzie część uzwojenia wtórnego musimy nawinąć na uzwojeniu pierwotnym!! moim zdaniem lepszy przelicznik nie znając indukcyjnośći blach to od 38 do 40/S cm 2. Co do pytania kolegi o napięcie to proponuje te 177 V. i będzie ok. Myślę że jeżeli rdzeń trafa pozwoli to może być i więcej niż te 177 V,napięcie zależy też od specyfikacji samego palnika na jakim ma pracować. Przy kojarzeniu uzwojeń w trafie 3 F. myślę że połączenie uzwojeń pierwotnych powinno być w gwiazdę, a wtórne uzwojenia w trójkąt.Trafo kolegi to 3 kolumnowe a o jakim przekroju kolumny?, i jak było nawinięte oryginalnie pierwotne?Czuje że kolega szykuje maszynę do cięcia płyt pancernych, albo produkcji czołgów:D W załączniku przesyłam opis transformatorowych wycinarek, no cóż znowu angielski ale lepsze to niż nic. Czekam aż się cieplej zrobi , bo garaż mam nieogrzewany i dalej będe kręcił, więc jak tylko zrobię wycinarke to opisze, jeżeli kolega prędzej zrobi to proszę opisać :D Pozdrawiam ekrazyt
    User removed account
    User removed account  
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    Oczywiście że się da przerobić spawarkę,
    tylko nakład pracy i koszty będą spore,
    sama miedź na uzwojenie sporo kosztuje
    Jak idą prace kolegi ekrazyt nad przecinarką ?
    Ja w międzyczasie naprawiłem sobie małą przecinarkę 50A,
    ale apetyt rośnie w miarę jedzenia :-) ,
    coraz mocniej szukam duży 3 fazowy transformator i dławik
    na dużą przecinarkę , policzyłem sobie koszty przewinięcia
    transformatora i wychodzi mi że taniej wyjdzie kupić gotowy
    używany transformator.
    pozdrawiam
    grzechu527
    Level 10  
    witam mam pytanie ile można dać tak za przecinarkę plazmową 100A grubość cięcia blach to 25 mm
    Taksówkarz97
    Level 1  
    Witam; czy posiada ktoś schemat elektryczny do przecinarki plazmowej ELEKTRA BECKUM TYP 280 WP??
    User removed account
    User removed account  
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    Transformator trochę małą ma moc zależy co chcesz ciąć
    do cienkich blaszek jeszcze by pewnie starczył
    następnie nie napisałeś nic jakie masz napięcia bo z pdfa nic nie wynika
    trzeba by było dorobić regulację prądu ponieważ jak się domyślam
    ten twój transformator ma sztywną charakterystykę
    i jeszcze kilka gadżetów dorobić i może by coś z tego było
    pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    ekrazyt
    Level 10  
    Witam Szanownych Kolegów.

Przepraszam, że: odświeżam kotleta starego, oraz nie odzywanie się na forum, ale niestety brak czasu...Co do wycinarki plazmowej domowej konstrukcji to wykonałem takową o minimalnym prądzie cięcia 50 A, maksymalny prąd cięcia to obliczyłem na 100 A prądu cięcia, oczywiście urządzenie zasilane jest z trzech faz. Rozrysowany schemat, zdjęcia, film z cięcia to prześle na forum w tym tygodniu.
    Ps. Szanowny kolego kszumek a jak tam Twój plazmotron?
    Pozdrawiam
    ekrazyt :D
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    W międzyczasie wpadła mi uszkodzona chińska plazma 50A
    naprawiłem i jest ,oraz mam prawie wszystkie części do budowy większej samoróbki
    transformatorowej, oprócz transformatora głównego i czasu do poskładania wszystkiego do kupy , nawet mam już ładną fabryczną obudowę :-)
    jeśli wpadnie mi kiedyś trafo to pewnie się złoży
    pozdrawiam
    ekrazyt
    Level 10  
    Witam Szanownych Kolegów.
    Przesyłam schemat swojej wycinarki. Z góry przepraszam za niestaranny schemat gdyż rysowałem odręcznie, a w paint zeszło by mi wieki:) Filmiki oraz zdjęcia prześlę w sobotę gdyż muszę pojechać do rodzinnego domu:).
    Pozdrawiam
    ekrazyt
    Ps.napięcie 1 transformatora to 70 V, drugiego również 70 V. Po podłączeniu szeregowo uzwojeń napięcie wynosi 119 V.