Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung ML-1610 - dwa ciemne podłużne pasy wzdłuż kartki.

dragonfruit 03 Mar 2009 13:30 5255 4
  • #1 03 Mar 2009 13:30
    dragonfruit
    Poziom 13  

Do drukarki została włożona nowa oryginalna kaseta z tonerem samsunga ML-1610D2.
    Wydruk na niej szarego tła daje następujacy rezultat (pomimo że jest to nowa kaseta widać okresowe rozjaśnienie w jednym miejscu):

W każdym bądź razie dowodzi to, że problem z dwoma ciemnymi pasami (względnie z trzema jasnymi zajmującymi większość kartki) w starej kasecie (opisany poniżej) nie był problemem związanym z fuserem czy optyką (co powinno było być oczywiste dla każdego kto zauważył w opisie, że problem był widoczny na wałku wywoływaczki (developera)).

W dalszym ciągu zatem pozostaje otwarte pytanie dlaczego i w jaki sposób doszło do uszkodzenia w starej kasecie i jak to naprawić (najlepiej bez konieczności wymiany części, jeśli to będzie możliwe).
    Mam nadzieje, że z biegiem czasu znajdzie się ktoś potrafiący na to pytanie odpowiedzieć.
    Poniżej opis problemu w starej kasecie.

Jak można zobaczyć na wydruku szarego koloru:

drukarka laserowa Samsung ml-1610 od jakiegoś czasu błędnie drukuje poprzez zaciemnianie dwoma (i trzecim cienkim) pasami, niestety na tekście też to widać:
    Rozebranie kasety i oczyszczenie nie pomogło. Po rozebraniu widać było na wałku wywoływaczki (developer) nakładającym toner na wałek światłoczuły, że od strony wałka światłoczułego na wałku developera dokładnie w tych miejscach wałka gdzie powstają te pasy przylega więcej tonera niż w innych częściach wałka. Czyli wygląda to jakby to było mechaniczne uszkodzenie, ale gołym okiem żadnego nie widać.

Czyszczenie wszystkiego co tylko się dało nie usunęło efektu, zatem dlaczego tak się dzieje - gdzie i w jaki sposób powstało to uszkodzenie, że wałek developera (wałek nakładający toner na bęben światłoczuły) nierównomiernie rozprowadza toner (te nierównomierności, jak widać na wydruku, mają bardzo wyraźnie zdefiniowane brzegi). Jak to naprawić (poza kosztowną wymianą kartridża)?

Ponadto jak widać (po powiększeniu) na wydruku tekstu powyżej drukarka u góry wydruku robi określonej szerokości i długości zabrudzenia, szczególnie gdy się drukuje dwustronnie, pojawia się ono właśnie na drugiej stronie, przy wydruku jednostronnym tego efektu zwykle nie ma.

Z innymi modelami inni też mają ten problem z zabrudzeniem u góry dwustronnego wydruku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic849332.html

Przed udzieleniem ewentualnej odpowiedzi proszę najpierw przeczytać porady jakich już udzielono, aby się nie powtarzać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1236527.html

0 4
  • #2 11 Mar 2009 21:37
    Dr Blade
    Poziom 14  

witam

Z mojego doświadczenia wynika iz winę za 2 czy 3 ciemniejsze paski ponosi listwa dozująca toner na wałek. Proponuje rozebrac jeszcze raz kasete, odkręcić 2 wkręty, delikatnie ją wymontowac. Na krawędzi stykającej sie z wałkiem w miejscach gdzie wydruk jest blady powinny znajdowac sie złogi toneru. Proponuje oczyścic powierzchnie styku listwy izopropanolem lub po prostu delikatnie zdrapac warstwe tonera. Złozyć kasete i powinno byc dobrze.

Pozdrawiam
    Dr Blade

1
  • #3 12 Mar 2009 03:46
    dragonfruit
    Poziom 13  

Dr Blade napisał:
    witam

Z mojego doświadczenia wynika iz winę za 2 czy 3 ciemniejsze paski ponosi listwa dozująca toner na wałek. Proponuje rozebrac jeszcze raz kasete, odkręcić 2 wkręty, delikatnie ją wymontowac. Na krawędzi stykającej sie z wałkiem w miejscach gdzie wydruk jest blady powinny znajdowac sie złogi toneru. Proponuje oczyścic powierzchnie styku listwy izopropanolem lub po prostu delikatnie zdrapac warstwe tonera. Złozyć kasete i powinno byc dobrze.

Pozdrawiam
    Dr Blade

Dzięki za odpowiedź. Rzecz w tym, że to już zrobiłem poprzednio rozbierając kasetę (zdrapałem wtedy husteczką higieniczną złogi tonera i nawet przemyłem krawędź dla odtłuszczenia płynem do mycia naczyń), ale może kiedyś spróbuje ponownie.
    Może to też trochę wina tonera, bo ten nasypany obecnie pochodzi od Panasonica KX-P6500, niemniej przez jakiś czas drukowało dobrze na tym tonerze, więc to nie może być jedyna wina (jeśli w ogóle).

-1
  • #4 03 Cze 2010 03:13
    dragonfruit
    Poziom 13  

Dr Blade napisał:
    witam

Pozdrawiam
    Dr Blade

Stan na liczniku jest teraz 8556, czyli wydrukowano 1969 stron po wlozeniu nowego oryginalnego tonera, tj. zespolu drukujacego czy kasety Samsunga i pomimo, ze jeszcze odrobina proszku tonera w srodku zostala, to musialem go czyscic, bo zaczal z prawej strony drukowac jasniej.

Tyle ze po czyszczeniu jest gorzej niz przed czyszczeniem! :(

Owszem, na listwie dozujacej na walek wywolywaczki (developera), jak sie spodziewalem, byl osad toneru i go z uzyciem miekkiego bialego papieru toaletowego usunalem, ale po takim czyszczeniu drukuje jeszcze gorzej niz przed czyszczeniem.
    Tak wyglada wydruk szarego koloru (na tekscie te rozjasnienia tez niestety widac :( ):

Zatem zupelnie nie rozumiem, dlaczego po wyczyszczeniu listwy w dalszym ciagu dozowanie tonera jest nierownomierne.
    Czy Wam tez sie cos takiego zdarza? Moze nie drukujecie po wyczyszczeniu szarego tla stad nie jestescie swiadomi, ze oczyszczony zespol drukujacy nie drukuje juz tak jak nowy? ;P

Nie mam izopropanolu, moge etanolem najwyzej jeszcze sprobowac przeczyscic dr blade po ponownym rozebraniu. Czy walek wywolywaczki tez tak przeczyscic, czy tez jego guma tego zbytnio nie polubi?
    W poprzednim zespole drukujacym wyczyscilem go detergentem (plynem do mycia naczyn) i byl efekt z dwoma pasami taki jak widac w pierwszym poscie w tym watku.

Dodano po 5 [godziny] 6 [minuty]:

Zalaczam plik z szarym kolorem, ktory drukowany byl na w/w drukarce - moze sprobujecie wydrukowac ten plik na swoich drukarkach i zamiesccie (po przeskanowaniu wydruku) wynik w tym watku dla porownania (nawet z innych drukarek niz Samsung, ciekawe bowiem jak taki wydruk bedzie wygladal takze na innych drukarkach).

0
  • #5 04 Cze 2010 23:06
    dragonfruit
    Poziom 13  

W koncu odkrylem przyczyne. Okazalo sie, ze powodem bylo pozorne wyczyszczenie dr blade. Pozornie dr blade byla lsniaca i blyszczaca z kazdej strony, ale okazalo sie, ze nie na samej krawedzi zgiecia o szerokosci mniejszej niz 0,1 mm (krawedz gdzie zgina sie listwa dr blade). Zobaczylem to dopiero pod dosc intensywnym swiatlem poruszajac dr blade, ze ta waska krawedz nie odbija swiatla jednolicie. Po jej oczyszczeniu (zdrapanie prawie niewidzialnego nalotu z krawedzi z uzyciem kawalka plastiku) juz jest ok.

Mam nadzieje, ze komus to wyjasnienie pomoze, bo ja sam musialem w koncu to odkryc, ze przyczyna jest wzarcie sie trudno zauwazalnego nalotu w te 0,1 mm krawedz.

0