Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezinwazyjna instalacja Kubuntu na Windows.

Mery84 03 Mar 2009 16:25 9072 0
 • #1
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Po raz kolejny wielki ukłon programistów Kubuntu w stronę posiadaczy Windows. Po raz kolejny dają możliwość przetestowania swojego dzieła bez ingerencji w system i obecny stan komputera. Jak?
  Zainstaluj sobie program Kubuntu.

  O czym mowa. Otóż programiści Kubuntu przygotowali Kubuntu do instalacji wewnątrz Windows jako tradycyjny program.
  Jak to działa?
  • - Po pierwsze nie wymaga absolutnie żadnej ingerencji w istniejący na dyskach układ partycji.
   - Nie ingeruje w żaden sposób w MBR czyli nie będzie Lilo ani GRUBa.
   - Nie ingeruje taka instalacja w żaden sposób w działanie samego Windows jedyna zmiana to dopisanie Kubuntu do boot.ini o czym opowiem później.
   - Można go całkowicie bezpiecznie usunąć z tradycyjnego Dodaj/Usuń programy bez żadnych zmian w Windows i całkowicie bezpiecznie.
   - Po usunięciu nie pozostawia absolutnie żadnych śladów w Windows.

   Przygotowanie do instalacji

   Co nam potrzebne? Otóż tylko i wyłącznie czysta płytka CD i obraz Kubuntu/Ubuntu w wersji 8.10 dla maszyn x86 lub x64. Wersję wybierz odpowiednią dla swojego sprzętu. Jeśli masz 64 bitowy procesor to wersja x64 będzie odrobinę szybsza.
   Wybieramy się na stronę Kubuntu.com.pl i pobieramy interesujący nas obraz.
   Wędrując za linkiem, który podałem wybierasz serwer FTP, a z listy plików jaka się pojawi odpowiednio według potrzeb pobierasz
   kubuntu-8.10-desktop-amd64.iso - wersję 64bit
   kubuntu-8.10-desktop-i386.iso - wersję 32bit.
   Metoda pobierania - albo pobierasz bezpośrednio z serwera FTP lub jeśli wolisz pobierasz odpowiedni plik torrent dla wybranej przez Ciebie wersji i pobierasz dowolnym klientem sieci torrent.

   Pobrany obraz ISO nagrywamy na płytkę na przykład tak.

   Instalacja

   Nagraną płytkę włóż do napędu w tradycyjnie uruchomionej sesji Windows.
   Po chwili autostart płyty przywita Cię takim okienkiem:
   Bezinwazyjna instalacja Kubuntu na Windows.
   jak łatwo się domyślić klikamy w Instalacja wewnątrz Windows i czekamy chwilkę na załadowanie się instalatora.
   Po pojawieniu się okienka instalatora wymagane jest od nas podanie kilku dosłownie informacji.
   Bezinwazyjna instalacja Kubuntu na Windows.
   Po kolei zatem:

   - Dysk instalacyjny - określamy tutaj, na której z partycji w systemie Kubuntu ma założyć sobie swój folder. Partycja pozostanie nienaruszona i dostęp do niej będzie w Windows wyglądał tak samo jak poprzednio tylko ubędzie jej tyle miejsca ile dedykujemy poniżej i pojawi się folder o nazwie "ubuntu".
   - Rozmiar instalacji (GB) - najprościej mówiąc to określamy wielkość wspomnianego folderu "ubuntu". Dokładniej mówiąc natomiast to tyle ile przeznaczymy w tym miejscu tyle dostanie jako wirtualny dysk Linux. Jeśli jak w przykładzie będzie to 10GB to partycja pod Linuksem będzie widziana jako 10GB i tyle też wolnego miejsca ubędzie nam z partycji, którą wybraliśmy w pierwszej opcji. Ważne jest wspomnieć tutaj, że 5GB to minimum do wygodnego działania, 10GB wystarczy spokojnie na czas testów.
   - Środowisko graficzne - nie będzie tu wyboru niestety. Jeśli masz płytkę Kubuntu to w polu wyboru będzie tylko Kubuntu ze środowiskiem KDE4 jeśli masz Ubuntu to będziesz miał GNOME.
   - Język - wybierasz swój język instalacji i jaki będzie używany w systemie Linux. Wybór oczywisty Polski no chyba, że masz ochotę pracować w obcym języku to wybór według uznania ;).
   - Nazwa użytkownika - określasz nazwę konta - użytkownika - jaka będzie używana do logowania oraz podczas pracy w Linuksie. Możesz tam wpisać co Ci do głowy wpadnie byle bez polskich znaków.
   - Hasło - będzie to hasło logowania się do systemu ale również hasło do konta ROOT i będzie one wymagane do wykonywania np. komend wydawanych jako SUDO.


  Jeśli jesteś pewien wszystkich ustawień jakie wprowadziłeś klikamy zainstaluj.
  Pojawi się takie okienko postępu instalacji:
  Bezinwazyjna instalacja Kubuntu na Windows.
  instalator oblicza sumy kontrolne obrazów kernela oraz pakietów i przygotowuje je do instalacji. Tworzy na tym etapie również wirtualną partycję, która będzie wykorzystywana przez Linuksa i zajmie tyle miejsca ile określiliśmy w oknie konfiguracji. Podkreślam jeszcze raz, że to będzie tylko wirtualna partycja i będzie istnieć jako plik na dysku i w żaden sposób nie ma ona wpływu na fizyczny układ partycji na dysku.
  Po chwili instalator przejdzie do kolejnego etapu:
  Bezinwazyjna instalacja Kubuntu na Windows.
  i rozpocznie kopiowanie plików na dysk i tworzenie obrazu systemu.
  Jest to ostatni etap instalacji i gdy dobiegnie końca zobaczymy okienko:
  Bezinwazyjna instalacja Kubuntu na Windows.
  i wedle uznania możemy zrestartować komputer lub nie.

  Co zrobił instalator w systemie.

  Po pierwsze na wybranej przez nas partycji założył sobie folder o rozmiarze dokładnie takim jaki określiliśmy w oknie instalatora:
  Bezinwazyjna instalacja Kubuntu na Windows.
  czyli w moim przypadku 10GB i ani grosza więcej.

  Dopisał się linijką kodu do tradycyjnego pliku uruchamiania Windows boot.ini:
  Code:
  c:\wubildr.mbr="Kubuntu"

  Taki wpis w pliku boot.ini jest zupełnie nieszkodliwy dla Windows i w żaden sposób nie ingeruje on w zawartość sektora MBR oraz w same uruchamianie się Windowsa. Uwaga dodatkowa, że w Windows Vista plik boot.ini nie istnieje i Kubuntu dopisze się do Vistowej konfiguracji uruchamiania.
  Pojawił się wpis Kubuntu na liście Dodaj/Usuń Programy w Panelu Sterowania:
  Bezinwazyjna instalacja Kubuntu na Windows.

  Jak uruchomić taką wersję?
  Uruchom tradycyjną metodą w Windows ponownie komputer, a zobaczysz menu wyboru systemu i będziesz miał wybór między Windows, a Kubuntu.
  Według kolejności wpisów w boot.ini Windows będzie domyślnym systemem i jeśli przez 30sek. nie dokonasz wyboru to uruchomi się Windows.

  Zalety
  To co wspomniałem już wyżej czyli całkowity brak ingerencji w istniejące na dysku partycje, MBR, oraz istniejącą sesję Windows.
  W przeciwieństwie do systemu uruchamianego jako sesja LiveCD pozwala na dokonywanie zmian, zapisywanie ustawień, instalowanie programów i sterowników. Działa jak zainstalowany system.

  Wady
  To tylko niestety pseudoinstalacja. Co idzie w parze z taką instalacją to niewielkie straty w wydajności. Najważniejsza strata w tym wypadku to nieco gorsza wydajność dysku - bo jest on tylko plikiem wirtualnym. Pozostały sprzęt czyli procesor, RAM czy grafika oraz dźwięk będą działały jak należy.
  Jeśli przeinstalujesz Windows stracisz też Kubuntu.

  Kilka słów na koniec.
  Jeśli masz obawy przed wypróbowaniem Linuksa to jest to najbezpieczniejsza metoda dla Ciebie. Jeśli system nie przypadnie Ci do gustu to uruchamiasz Windows, wędrujesz do Dodaj/Usuń Programy i jak zwykły program system odinstalowujesz i zapominasz o nim. Wpis z boot.ini zniknie, miejsce poświęcone na Kubuntu zostanie zwrócone i nie będzie śladu po Linuksie.
  Jeśli już zainstalowałeś to przeczytaj:
  Ubuntu/Kubuntu zainstalowałeś i nie wiesz jak zacząć? jest tam zebrane trochę podstaw jak zacząć.
  Metoda przetestowana na Windows XP Professional SP3 i działa dokładnie tak jak napisałem.
  Jeśli ktoś przetestuje metodę na Viście proszę o odpowiednią informację jak przedstawia się tam cała operacja i czy nie ma żadnych problemów.