Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana anody magnezowej Elektromet WJ60 Master - zdjęcia !

kerkus 03 Mar 2009 17:48 71969 2
Metalwork
    kerkus
    Level 10  
    Dla zainteresowanych krok po kroku, na zdjęciach, wymiana anody magnezowej w bojlerze Master WJ60 ELEKTROMET .
    Anoda magnezowa jaka potrzebujemy : 25x250 ze srubą M8 symbol 701-25-250 cena około 28 zł brutto , koniecznie kupujemy z uszczelka kryzy WJ 60 !!!

1. Oczywiście zaczynamy od wyjęcia wtyczki z prądu :)
    2. Odkręcamy pokrywę ( 1 śrubka krzyżak ) i delikatnie odchylając wyjmujemy z dwóch przednich zatrzasków
    3. Pozbywamy się wody z bojlera, niby proste ale .... zaczyna się zabawa - ja spuszczałem wodę początkowo przez zawór, który sobie zamontowałem przy instalacji bojlera , na wejściu wody ( nie zapominajac o odpowietrzeniu przez odkręcenie kurka z ciepłą wodą), a resztki wody poprzez otwór po odkręceniu anody magnezowej i wepchnieciu jej do środka .
    4. Odpinamy kable z grzałki ( dwa czerwone ) , odpinamy kabel z oczkiem na anodzie magn. , okręcajac dwie śruby (13) zdejmujemy kostke z pozostałą "elektryką"
    5. Odkręcamy 3 śruby mocujace kryze (13) i jesteśmy w srodku - przed odkręceniem ostatniej śruby pamiętajmy o podstawieniu miednicy , zawsze troche brudnej wody moze na nas chlapnąć :)
    6. W miare mozliwości czyścimy ( płukamy) grzałkę i wstawiamy nową anode ,
    7. To wszystko ! Przystępujemy do składania - tu bez opisu, chyba bez potrzeby, napełniamy zbiornik , włączamy do sieci i cieszymy sie z własnoręcznie wykonanej obsługi
    ( moja uwaga - po tym co znalazłem w swoim zbiorniku już wiem, ze naprawde warto wymieniac anode raz na rok ta ze zdjęć to moja pierwsza wymiana po 14 miesiącach użytkowania bojlera )

uwagi - poza bardzo długim czasem spuszczania wody i małym problemem ze skręcaniem śrub w pozycji sufitowej ( śruba wpada do środka - trudno uchwycić "pierwszy gwint" ) cała operacja wymiany jest bardzo prosta i nie powinna sprawić najmniejszych problemów początkujacym ..... powodzenia .

Zdjęcia krok po kroku :
  • Metalwork
    adamjur1
    Level 41  
    Taka wymiana to czysta przyjemność - próbował ktoś wymienić w zasobniku-wymienniku firmy Galmet ?
    Potrzebny jest klucz rurowy coś ok 62-64 mm ( mocowanie elktrody jest zagłębione ) i dwóch chłopów - jeden trzyma zbiornik ( żeby nie powyrywać przyłączonych rur) a drugi na metrowej przedłużce odkręca elektrodę. A potem się jescze okazuje że nowa ma inny typ uszczelnienia i tylko stara uszczelka ratuje sytuację...
    Horror....
    Pozdr.J.
    punki7
    Level 10  
    Hmm
    Ja wymieniałem w Galme'cie SG100 (ma 8lat) i z grubsza wyglądało to tak jak opisał to Kerkus
    Musiałem co prawda zastosować zastępczą uszczelke ( u autoryzowanego sprzedawcy nie było) ale cała wymiana obyła się bez problemów. I faktycznie warto anodę wymieniać-ja pierwszy raz zrobiłem to po 4latach i wymiotłem masakrycznie dużo kamienia ze środka...