Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie kamery przemysłowej do komputera

03 Mar 2009 20:57 26958 12
  • Poziom 9  
    Witam,

To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość. Zapoznałem się z zasadami forum, ale nic nie napisze o marce owych kamer, bo są stare i nie bardzo mogę znaleźć model. Problem tkwi w czym innym.

Jeszcze niedawno od kamery szedł jeden kabel z końcówką nazywającą się chyba DV do urządzenia (nie wiem dokładnie co to było), z którego z kolei wychodziły 2 kable audio i video do magnetowidu. W efekcie czego na telewizorze był dźwięk i obraz z możliwością nagrywania na kasetę.

Teraz postanowiłem zakupić komputer i kartę DVR. Na karcie jest tylko 1 wejście w efekcie czego mam tylko obraz a wyczytałem z instrukcji karty, że dźwięk trzeba podłączyć osobno do wejścia mikrofonowego komputera. Jak to w takim razie zzrobić skoro, od kamery jest tylko 1 końcówka (choć pewnie w tym grubym kablu znajduje się zarówno audio jak i video).

Wiem, że ilość informacji, które podałem, zresztą chaotycznie, mało może Wam mówić. Uwierzcie jednak, że nie znam się na tych nazwach a problem mam spory.

Nie banujcie mnie :)
  • Poziom 11  
    Kamera powinna mieć jeszcze wyjście AV w postaci bodajże mini-jack'a. Możesz je wykożystać do podłączenia audio. Bedzie potrzebny

1) kabel AV jack<->3x chinch jesli kamera jest stereo

lub kabel AV jack<->2x chinch jeśli kamera jest mono

Jeśli nie jesteś pewny to polecam kabel stereo, będzie uniwersalny powinien działać także w przypadku kamer mono łącząc kanały.

2) i kabel jack<->2x chinch (od strony komputera)

łączysz te same kolory chinchy i po sprawie. Jeśli się mylę proszę o poprawienie. Życzę powodzenia.
  • Poziom 9  
    super, dzięki za odpowiedź. Jest jednak mały problem. Te kamery są rozmieszczone za pomocą długiego kabla, bo firma jest duża.

Pomimo więc, że ta kamera pewnie ma takowe wejście musiałbym przeprowadzać kilanaście metrów kabla pokazanego na zdjęciu nr2 z pozycji (AV jack<->2x chinch). Tak, kamera jest mono. Myślałem o czymś takim żeby to złącze przy komputerze podzielić na 2 jedno wpiąć do karty DVR a drugie do wejścia mic. do karty muzycznej. Tylko jak to zrobić...

ZObacz w załączniku - mam wtyki typu F-BNC - wchodzi z jednej strony gruby kabel w którym jest audio i video a z drugiej strony podpinam to do kart DVR. I tu jest problem, bo karta przesyła tylko obraz... a jak mam rozdzielić to na 2 złącza - takie jak podałeś?
  • Poziom 31  
    Jeśli jest tak jak kolega twierdzi - to na pewno należy rozdzielić kabel na dwa, czyli ze złącza BNC na kablu, na dwa jeden mini jack do fonii - drugi BNC karta DVR. Być może będzie potrzebne zastosowanie jakiegoś rozdzielacza sygnału fonia /wizja. Proszę sprawdzić czy po podłączeniu bezpośrednim przewodu do karty muzycznej jest jakiś i jaki dźwięk?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Więc rzeczywiście nie ma sensu przy dużej odległości kłaść kolejnych kabli.
    No to ja to widzę tak... jak już wspomniano na zastosowaniu rozdzielacza
    BNC na podwójne BNC.

BNC-M <> 2x BNC-F

Następnie z jenego BNC doprowadzenie normalnie sygnału do karty DVR,
    a z drugiego uzyskamy audio po zastosowaniu adaptera
    BNC na RCA (chinch)

BNC-M <> RCA-F

W tym przypadku adapter założyć można bezpośrednio na jeden z krańców złodziejki.

Do tego jeszcze zwykły kabel audio jack<->RCA(chinch)
    i plontanina adapterów zakończona :)

Adaptery są w różnych kombinacjach męsko-żeńskich więc nie koniecznie muszą to być wersje ze zdjęć. Ja przyjąłem takie kierując się tym że typ końcówki z Twojego zdjęcia to zakończenie kabla o ile dobrze zrozumiałem.
    Powodzenia i pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Po dokładnym zorientowaniu (nie jestem tam co dzień) się jest trochę inaczej niż przypuszczałem.

Wcześniej kamery były podłączone do czegoś takiego http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=574119851

Po przeszukaniu pokoju i "penetracji kamer" okazało się, że ona ma 2 kable - jedno do video a drugie audio. Niestety oba kończą się wtykami BNC. I tu jest problem. Czy jest jakaś przejściówka z tego BNC na chinche (do komputera, konkretniej wejścia na mic.)???

Dodano po 1 [godziny] 36 [minuty]:

Tu coś znalazłem, ale chciałbym żebyście mi pomogli. http://www.cyfronika.com.pl/wtyki_bnc.htm

Trzeba mi taką końcówkę, żeby było gniazdem BNC z jednej strony i chinchem do karty dźwiękowej z drugiej (może być wtykiem chinch lub gniazdem - użyje kabelka)
  • Poziom 31  
    Kolega Tapip podał już taką - BNC-M <> RCA-F - proszę odnaleźć wśród fotek.
    A potem kabel czicz - mały jack.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Dwa przykłady. Opcja 2 chyba najbardziej oszczędna.

Ograniczenie to chyba tylko fantazja :)
  • Poziom 9  
    wielkie dzięki. Wybiorę opcje nr2. Powinno załatwić sprawę ;)
  • Poziom 9  
    Witam mam podobny problem do opisanego w tym temacie a mianowicie dostałem kamerę przemysłową i chciałbym ją podłączyć do komputera lecz nie mam pojęcia jak to zrobić kombinowałem na różne sposoby lecz nic to nie dało czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku jak to podłączyć do komputera, co mi jest potrzebne itd i jak zrobić żeby obraz rejestrował sie na komputerze...są jakies programy do tego ?? przykładowo, że wydziele 50GB miejsca na dysku i żeby obraz się rejestrował...ale narazie najważniejsze to ją podłączyć pozniej bedzie z górki wiec prosze o pomoc...zdjęcie przedstawia tylną część kamerki.

• Poziom 1  
    tez mam podobną kamerę (do krejner06) i nie wiem jak podłączyć