Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie kilku małych łączy w jedno duże

roman_pl 04 Mar 2009 00:15 2371 11
 • #1 04 Mar 2009 00:15
  roman_pl
  Poziom 9  

  Witam

  zastanawiam się nad możliwością połączenia (sumy) 2 (lub więcej ) małych połączeń z internetem w 1 duże. Poniżej przedstawiam dokładną sytuację:

  - internet mam od prywatnej firmy
  - IP zewnętrzne ustawiane z palca, mam do wyboru 4 zewnętrzne IP, czyli mogę sobie ustawić IP xx.xx.xx.10 na pierwszej karcie sieciowej, xx.xx.xx.11 na drugiej itd
  - każde łącze ma po 4 Mbit/s, używają ten samej bramy i maski podsieci

  łącza chcę scalić tak abym miał 16 Mbit/s w sumie na jednym komputerze , o ile jest taka możliwość.
  Druga opcja to scalenia 2 łączy w 1 laptopie - po LANie i wi-fi = 8Mbit /s.

  Proszę o wszelkie możliwe sugestie w obu przypadkach.

  0 11
 • #2 04 Mar 2009 08:46
  adamz74
  Poziom 31  

  Za mało danych. :(

  Jakie są urządzenia? Jaka technologia?

  Pozdr!

  0
 • #3 04 Mar 2009 08:50
  roman_pl
  Poziom 9  

  łącze od dostawcy trafia do mnie radiowo, ale nie widzę związku ze sprawą. Z anteny trafia do mojego switcha, następnie od switcha po kablu leci do mojego AP. Stąd już prosto do kmputerów po wi-fi i lanie.

  0
 • #4 04 Mar 2009 10:44
  Altti
  Poziom 2  

  Masz 4 łącza po 4Mb/s, każde z jednym publicznym IP?
  Czy raczej jedno łącze 4 Mb/s i do niego 4 publiczne IP?

  Pozdr.

  0
 • #5 04 Mar 2009 10:48
  roman_pl
  Poziom 9  

  mam 1 główne łącze na lini provider-ja, ale

  - mam 4 publiczne IP

  - wstawiając w domu 4 komputery mam po 4 mbit /s na każdym, można więc powiedzieć że mam 4 łącza, pracujące nie zależnie

  0
 • #6 04 Mar 2009 11:12
  Altti
  Poziom 2  

  Obawiam się, że się mylisz. Przypuszczam, że gdybyś na każdym z nich spróbował wymusić jednocześnie maksymalny transfer, to suma dałaby Ci 4 Mb/s, a nie 16 Mb/s.
  Bez rutera (a nie masz go, prawda? inet dostajesz przez switch) nie widzę szans na taki podział (pasmo per IP), jkai opisałeś. A to wskazuje na wariant 4Mb/s+4pubIP.

  0
 • #7 04 Mar 2009 18:34
  adamz74
  Poziom 31  

  4 adresy publiczne z jednej podsieci oznaczają tylko, że można 4 komputery widoczne w sieci bez żadnych zabaw w forwarding portów.
  Prawdopodobnie łącze ma prędkość 4Mbps i rozkłada się to na 4 komputery, ale musisz to zweryfikować z umową z providerem.
  Oczywiście provider może przydzielać pasmo po 4Mbps na dany adres IP, ale w umowie powinna być odpowiednia informacja.

  Pozdr!

  0
 • #8 04 Mar 2009 20:27
  roman_pl
  Poziom 9  

  Drodzy forumowicze, powtarzam trzeci raz, że dysponuję 4 nie zależnymi łączami z 4 zewnętrznymi IP.

  Czy możecie przestać mnie przekonywać że mam 1 łącze i spróbować mi pomóc ?

  Mam przed sobą 2 laptopy, na jednym (x.x.x.21) pobieram testowo plik z prędkością ~460kb/s i na drugim(x.x.x.22) pobieram inny plik z prędkością ~460kb/s, na PC (x.x.x.23) również pobieram plik z tą samą prędkością.

  Proszę więc o informację w jaki sposób mogę scalić na laptopie z sys. Windows, co najmniej 2 łącza (w laptopie standardowo mam wifi + lan) w jedno łącze.

  W grę może wchodzić (ale wolał bym nie) zainwestowanie w serwerek w który włożę 5 kart sieciowych z czego 4 scalały by łącza a 1 wychodziło na AP. To była by ostateczność.

  0
 • Pomocny post
  #9 05 Mar 2009 12:16
  adamz74
  Poziom 31  

  Ok. Powinieneś wiedzieć najlepiej za co płacisz :) Masz 4 niezależne łącza i chcesz zrobić jedno wirtualne łącze o przepustowości będącej sumą przepustowości łącz składowych.

  W tym przypadku wstawiając kilka kart sieciowych do jednego komputera zyskasz jedynie możliwość bindowania aplikacji do konkretnych adresów IP/kart sieciowych. Oznacza to , że będziesz mógł np.: ściągać z ftp-a z prędkością do 4Mbps oraz jednocześnie ściągać przez www coś rapidshara, również z prędkością do 4Mbps. Nie oznacza to absolutnie, że jeśli w danym momencie ściąganie z www skończy się, to ftp zacznie ciągnąć z prędkością 8Mbps:!: Również jeśli dane łącze zostanie uszkodzone, to nie ma możliwości przeniesienia danej sesji na inne łącze
  W najlepszym przypadku ruch będzie rozkładany sesja per łącze. Takie połączenie jest jednym z przypadków multihoming-u.

  Żeby taka grupa faktycznie funkcjonowała jako jedno łącze musi pracować odpowiedni protokół warstwy 2, który umożliwi agregację i będzie kontrolował przepływ danych. Tworzony jest wówczas wirtualny interfejs (team, portchannel, multilink, itp), który się dopiero adresuje i służy on do komunikacji. Żeby coś takiego zrobić musisz mieć dostęp do urządzeń na obydwu końcach łącz i oczywiście urządzenia muszą wspierać agregację. W Twoim przypadku zostaje tylko kontakt z providerem.

  Pozdr!

  0
 • #10 05 Mar 2009 13:02
  roman_pl
  Poziom 9  

  Dziekuję za odpowiedź : ) w końcu dowiedziałem się tego czego chciałem : )

  Nie znam zasad działania protokołów, ale marnie to skonstruowali skoro nie da się skierować pakietów (np specjalnie oznakowanych) wychodzących na 2 różne łącza, a kolejnych nie da się przyjmować i łączyć.


  Cytat:
  Oznacza to , że będziesz mógł np.: ściągać z ftp-a z prędkością do 4Mbps oraz jednocześnie ściągać przez www coś rapidshara, również z prędkością do 4Mbps.  Czyli rozumiem że mogę wybiórczo kierować przepływem łącze-port. Idąc dalej mogę zainstalować i uruchomić 2 programy np: p2p-torrent, wybierając na pierwszym port pracy 0001 a na drugim port 0002. Odpalam wtedy pobieranie hipotetycznie:
  cd1.avi na programie pierwszym i łączu wi-fi,
  cd2.avi na programie drugim i łączu lan

  Wtedy osiągnął bym cel, czyli pobierał bym łącznie na laptopie 8mbit/s, i nie muszę uruchamiać 2 komputerów, czyli również rachunek będzie odciążony.

  Jakim programem / usługą Visty mogę to zrobić ?

  ps. poszperałem trochę, ale programu nie znalazłem. Mam natomiast małą lekturę na temat, gdyby kogoś jeszcze to interesowało:
  http://itpedia.pl/index.php/Metody_przy%C5%9Bpieszania_Weba

  0
 • #11 05 Mar 2009 20:01
  adamz74
  Poziom 31  

  Nie do końca w ten sposób to działa:

  Cytat:
  Idąc dalej mogę zainstalować i uruchomić 2 programy np: p2p-torrent, wybierając na pierwszym port pracy 0001 a na drugim port 0002.


  Dokładnie mówiąc, dany program sieciowy (np.: przeglądarka www lub klient torrent-a) musi mieć możliwość wyboru (automatyczną lub ręczną) z jakiego adresu źródłowego będzie nawiązywana dana sesja komunikacyjna lub będzie to załatwiał system operacyjny.
  Porty mogą być dokładnie te same, bo są różne źródłowe adresy IP, więc i stworzone tak socket-y będą również różne.

  Nie miałem jak do tej pory potrzeby korzystania z takiego rozwiązania, więc trudno mi jest powiedzieć jak to będzie funkcjonowało w rzeczywistości. Trzeba spróbować. Agregowałem ethernet-y serwer<->switch w etherchannel, działało, ale to jest coś innego i w tym przypadku będzie nieprzydatne.

  Znalazłem następujący wpis do rejestru (dla Windows NT/2000/XP, więc może również i dla Visty):

  Code:

  System Key: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NetBT\Parameters]
  Value Name: RandomAdapter
  Data Type: REG_DWORD (DWORD Value)
  Value Data: (0 = disabled, 1 = enabled)


  Uwaga: żeby to działało, musi być również uaktywniony klucz Single Response.

  Podobno klucz ten włącza losowe rozkładanie połączeń lub sesji na wiele kart sieciowych.

  Jeśli chodzi o programy, to np: Azureus (Vuze), w zaawansowanych ustawieniach sieci (Konfiguracja->Serwer->Zaawansowane ustawienia sieci ; opcja Łącz z miejscowym adresem IP) ma możliwość podania z jakich adresów/kart sieciowych będą nawiązywane sesje. Jak to działa, nie używałem, nie wiem.

  Pozdr!

  0