Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie kilku małych łączy w jedno duże

roman_pl 04 Mar 2009 00:15 2347 11
  • #1 04 Mar 2009 00:15
    roman_pl
    Poziom 9  

Witam

zastanawiam się nad możliwością połączenia (sumy) 2 (lub więcej ) małych połączeń z internetem w 1 duże. Poniżej przedstawiam dokładną sytuację:

- internet mam od prywatnej firmy
    - IP zewnętrzne ustawiane z palca, mam do wyboru 4 zewnętrzne IP, czyli mogę sobie ustawić IP xx.xx.xx.10 na pierwszej karcie sieciowej, xx.xx.xx.11 na drugiej itd
    - każde łącze ma po 4 Mbit/s, używają ten samej bramy i maski podsieci

łącza chcę scalić tak abym miał 16 Mbit/s w sumie na jednym komputerze , o ile jest taka możliwość.
    Druga opcja to scalenia 2 łączy w 1 laptopie - po LANie i wi-fi = 8Mbit /s.

Proszę o wszelkie możliwe sugestie w obu przypadkach.

0 11
  • #2 04 Mar 2009 08:46
    adamz74
    Poziom 30  

Za mało danych. :(

Jakie są urządzenia? Jaka technologia?

Pozdr!

0
  • #3 04 Mar 2009 08:50
    roman_pl
    Poziom 9  

łącze od dostawcy trafia do mnie radiowo, ale nie widzę związku ze sprawą. Z anteny trafia do mojego switcha, następnie od switcha po kablu leci do mojego AP. Stąd już prosto do kmputerów po wi-fi i lanie.

0
  • #4 04 Mar 2009 10:44
    Altti
    Poziom 2  

Masz 4 łącza po 4Mb/s, każde z jednym publicznym IP?
    Czy raczej jedno łącze 4 Mb/s i do niego 4 publiczne IP?

Pozdr.

0
  • #5 04 Mar 2009 10:48
    roman_pl
    Poziom 9  

mam 1 główne łącze na lini provider-ja, ale

- mam 4 publiczne IP

- wstawiając w domu 4 komputery mam po 4 mbit /s na każdym, można więc powiedzieć że mam 4 łącza, pracujące nie zależnie

0
  • #6 04 Mar 2009 11:12
    Altti
    Poziom 2  

Obawiam się, że się mylisz. Przypuszczam, że gdybyś na każdym z nich spróbował wymusić jednocześnie maksymalny transfer, to suma dałaby Ci 4 Mb/s, a nie 16 Mb/s.
    Bez rutera (a nie masz go, prawda? inet dostajesz przez switch) nie widzę szans na taki podział (pasmo per IP), jkai opisałeś. A to wskazuje na wariant 4Mb/s+4pubIP.

0
  • #7 04 Mar 2009 18:34
    adamz74
    Poziom 30  

4 adresy publiczne z jednej podsieci oznaczają tylko, że można 4 komputery widoczne w sieci bez żadnych zabaw w forwarding portów.
    Prawdopodobnie łącze ma prędkość 4Mbps i rozkłada się to na 4 komputery, ale musisz to zweryfikować z umową z providerem.
    Oczywiście provider może przydzielać pasmo po 4Mbps na dany adres IP, ale w umowie powinna być odpowiednia informacja.

Pozdr!

0
  • #8 04 Mar 2009 20:27
    roman_pl
    Poziom 9  

Drodzy forumowicze, powtarzam trzeci raz, że dysponuję 4 nie zależnymi łączami z 4 zewnętrznymi IP.

Czy możecie przestać mnie przekonywać że mam 1 łącze i spróbować mi pomóc ?

Mam przed sobą 2 laptopy, na jednym (x.x.x.21) pobieram testowo plik z prędkością ~460kb/s i na drugim(x.x.x.22) pobieram inny plik z prędkością ~460kb/s, na PC (x.x.x.23) również pobieram plik z tą samą prędkością.

Proszę więc o informację w jaki sposób mogę scalić na laptopie z sys. Windows, co najmniej 2 łącza (w laptopie standardowo mam wifi + lan) w jedno łącze.

W grę może wchodzić (ale wolał bym nie) zainwestowanie w serwerek w który włożę 5 kart sieciowych z czego 4 scalały by łącza a 1 wychodziło na AP. To była by ostateczność.

0
  • Pomocny post
    #9 05 Mar 2009 12:16
    adamz74
    Poziom 30  

Ok. Powinieneś wiedzieć najlepiej za co płacisz :) Masz 4 niezależne łącza i chcesz zrobić jedno wirtualne łącze o przepustowości będącej sumą przepustowości łącz składowych.

W tym przypadku wstawiając kilka kart sieciowych do jednego komputera zyskasz jedynie możliwość bindowania aplikacji do konkretnych adresów IP/kart sieciowych. Oznacza to , że będziesz mógł np.: ściągać z ftp-a z prędkością do 4Mbps oraz jednocześnie ściągać przez www coś rapidshara, również z prędkością do 4Mbps. Nie oznacza to absolutnie, że jeśli w danym momencie ściąganie z www skończy się, to ftp zacznie ciągnąć z prędkością 8Mbps:!: Również jeśli dane łącze zostanie uszkodzone, to nie ma możliwości przeniesienia danej sesji na inne łącze
    W najlepszym przypadku ruch będzie rozkładany sesja per łącze. Takie połączenie jest jednym z przypadków multihoming-u.

Żeby taka grupa faktycznie funkcjonowała jako jedno łącze musi pracować odpowiedni protokół warstwy 2, który umożliwi agregację i będzie kontrolował przepływ danych. Tworzony jest wówczas wirtualny interfejs (team, portchannel, multilink, itp), który się dopiero adresuje i służy on do komunikacji. Żeby coś takiego zrobić musisz mieć dostęp do urządzeń na obydwu końcach łącz i oczywiście urządzenia muszą wspierać agregację. W Twoim przypadku zostaje tylko kontakt z providerem.

Pozdr!

0
  • #10 05 Mar 2009 13:02
    roman_pl
    Poziom 9  

Dziekuję za odpowiedź : ) w końcu dowiedziałem się tego czego chciałem : )

Nie znam zasad działania protokołów, ale marnie to skonstruowali skoro nie da się skierować pakietów (np specjalnie oznakowanych) wychodzących na 2 różne łącza, a kolejnych nie da się przyjmować i łączyć.

Cytat:
    Oznacza to , że będziesz mógł np.: ściągać z ftp-a z prędkością do 4Mbps oraz jednocześnie ściągać przez www coś rapidshara, również z prędkością do 4Mbps.

Czyli rozumiem że mogę wybiórczo kierować przepływem łącze-port. Idąc dalej mogę zainstalować i uruchomić 2 programy np: p2p-torrent, wybierając na pierwszym port pracy 0001 a na drugim port 0002. Odpalam wtedy pobieranie hipotetycznie:
    cd1.avi na programie pierwszym i łączu wi-fi,
    cd2.avi na programie drugim i łączu lan

Wtedy osiągnął bym cel, czyli pobierał bym łącznie na laptopie 8mbit/s, i nie muszę uruchamiać 2 komputerów, czyli również rachunek będzie odciążony.

Jakim programem / usługą Visty mogę to zrobić ?

ps. poszperałem trochę, ale programu nie znalazłem. Mam natomiast małą lekturę na temat, gdyby kogoś jeszcze to interesowało:
    http://itpedia.pl/index.php/Metody_przy%C5%9Bpieszania_Weba

0
  • #11 05 Mar 2009 20:01
    adamz74
    Poziom 30  

Nie do końca w ten sposób to działa:

Cytat:
    Idąc dalej mogę zainstalować i uruchomić 2 programy np: p2p-torrent, wybierając na pierwszym port pracy 0001 a na drugim port 0002.

Dokładnie mówiąc, dany program sieciowy (np.: przeglądarka www lub klient torrent-a) musi mieć możliwość wyboru (automatyczną lub ręczną) z jakiego adresu źródłowego będzie nawiązywana dana sesja komunikacyjna lub będzie to załatwiał system operacyjny.
    Porty mogą być dokładnie te same, bo są różne źródłowe adresy IP, więc i stworzone tak socket-y będą również różne.

Nie miałem jak do tej pory potrzeby korzystania z takiego rozwiązania, więc trudno mi jest powiedzieć jak to będzie funkcjonowało w rzeczywistości. Trzeba spróbować. Agregowałem ethernet-y serwer<->switch w etherchannel, działało, ale to jest coś innego i w tym przypadku będzie nieprzydatne.

Znalazłem następujący wpis do rejestru (dla Windows NT/2000/XP, więc może również i dla Visty):

Code:

System Key: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NetBT\Parameters]
    Value Name: RandomAdapter
    Data Type: REG_DWORD (DWORD Value)
    Value Data: (0 = disabled, 1 = enabled)

Uwaga: żeby to działało, musi być również uaktywniony klucz Single Response.

Podobno klucz ten włącza losowe rozkładanie połączeń lub sesji na wiele kart sieciowych.

Jeśli chodzi o programy, to np: Azureus (Vuze), w zaawansowanych ustawieniach sieci (Konfiguracja->Serwer->Zaawansowane ustawienia sieci ; opcja Łącz z miejscowym adresem IP) ma możliwość podania z jakich adresów/kart sieciowych będą nawiązywane sesje. Jak to działa, nie używałem, nie wiem.

Pozdr!

0