Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System nie widzi dyskow twardych polaczonych w raid 0

czoczomen 04 Mar 2009 10:20 5755 4
  • #1 04 Mar 2009 10:20
    czoczomen
    Poziom 2  

Witam, postaram sie dokladnie opisac moj problem, na tyle na ile potrafie...

Po powrocie do domu zastalem uszkodzonego przez rodzicow kompa :/ Podczas wlaczania - czarny ekran z tekstem
    "Nie mozna uruchomic systemu windows, poniewaz nastepujacy plik nie zostal znaleziony lub jest uszkodzony: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM". Ponizej jest tekst o mozliwosci naprawy...wiec wlozylem bootowalnego XP - kiedy naciskam R nie widzi dysku. Podobnie jest przy probie instalacji windy - "instalator nie wykryl stacji dyskow twardych...". Kolega poradzil mi odpalenie linuxa live, tak tez zrobilem - linux nie widzi dyskow, kiedy wchodze w partition editor - widzi dwa dyski a i b jako unallocated.
    Dyski sa 2 polaczone w RAID 0 - Seagate Barracuda 160 GB ST3160811AS
    Plyta glowna ASROCK - niestety nie znam na ta chwile modelu - nie ja skladalem kompa - ma 2 wejscia SATA, PCI - Express, nazwa chyba cos z Vista ready...
    Bios widzi macierz dyskowa - podaje status HEALTHY i 298 GB pojemnosci. NVIDIA stripe 298.10 G
    Kiedy naciskam F10 (raid setup) widzi takze - podaje status HEALTHY i wyswietla 2 dyski po 149 GB. Dodam ze pozyczylem od kolegi pusty dysk 250 GB Seagate SATA by zainstalowac na nim czasowo win XP - odlaczylem tamte 2 dyski - i o dziwo instalator takze go nie widzi !
    Co moze byc przyczyna tego zamieszania? Ktos juz radzil mi instalke sterownikow SATA, inny sterownika RAID (bo podobno moglo cos "pasc") Czy reinstalka tych sterownikow nie spowoduje, ze juz bezpowrotnie strace dostep do danych z dyskow? Na razie wstrzymuje sie z odzyskiem danych bo to podobno kosztowne, ale mam tam mnostwo plikow z uczelni i nie tylko. Kolega polecil mi to forum. Bardzo prosze o pomoc.

0 4
  • #2 04 Mar 2009 10:57
    Matuzalem

Poziom 43  

Przy wejściu do konsoli też trzeba sterowniki S-ATA/RAID podać przez F6(ew. użycie płyty instalacyjnej ze scalonymi sterownikami do tego kontrolera), by instalator dyski "zobaczył".
    Potem zaś już powinno być prosto, bo to jest ten: http://support.microsoft.com/kb/307545/pl przypadek.
    Oczywiście zostaje jeszcze kwestia przyczyny wyłożenia się systemu, ale to już zupełnie inna bajka.

0
  • #3 04 Mar 2009 18:48
    czoczomen
    Poziom 2  

ok, sterowniki sciagnalem i mam na drugim kompie, chcialbym sie tylko upewnic czy jak je zainstaluje to bede mogl odczytac normalnie dane z dysku np w linuxie czy tez istniejaca macierz RAID nie bedzie juz do odczytania? nie znam sie na tym za dobrze a bardzo zalezy mi na tych danych :(

0
  • #4 04 Mar 2009 20:05
    Matuzalem

Poziom 43  

Zgaduj-zgadula. Nie wiadomo co legło u podstaw awarii to i to czy pliki dadzą się odczytać jest kwestią tajemną. - Sprawdź jakimś LiveCD czy i jak teraz ta macierz jest widziana.

0
  • #5 06 Mar 2009 12:57
    zebacz
    Poziom 13  

Zawsze się dziwię ludziom co mają raid 0 i trzymają na takich dyskach ważne dane. Większość z nich nie ma pojęcia do czego raid służy i jakie sa z niego korzyści i straty. Polecam na przyszłość http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID.

Prawdopodobną przyczyną Twojego komunikatu jest uszkodzenie rejestru (czasem spowodowane uszkodzeniem struktury danych na dysku, bad sectorem itp).

Twój problem można rozwiązać na 2 sposoby - po pierwsze potrzebujesz płyty bootowalnej z systemem BartPE na której znajduje się program do przywracania rejestru do poprzedniego stanu (o ile miałeś włączone przywracanie systemu i są kopie). W 80 % przypadków pomaga - niestety pozostałe 20 % to wyższa szkoła jazdy i nie jest to takie proste - trzeba troszkę wiedzy w to włożyć. Na początek można też użyć narzędzia Registry Browser PE z tej samej płyty która potrafi otworzyć rejestr z dysku a jeśli stwierdzi że struktura jest uszkodzona w niektórych przypadkach go naprawić.

W przypadku Twojego RAID dochodzą jeszcze dodatkowe problemy - dane są na obu dyskach (stripping) i nie polecam wyciągania dysków i próby odczytu w innym kompie bo to może nic nie dać.
    Kolejny problem to sterowniki do kontrolera RAID które przy instalacji (modyfikacji) systemu trzeba podać z dyskietki (F6).

Myślę że najprostszą metodą będzie:
    - wziąć drugi dysk - najrozsądniej IDE,
    - postawić na szybko system,
    - zainstalować sterowniki do RAID'a
    - zobaczyć swoje dyski z danymi i zgrać dane na inny dysk ;-)

pozdr.
    zebacz

0
  Szukaj w 5mln produktów