Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil ZGC-50-8-44 - dostosowanie zwrotnicy do gł. STX

honoratka 04 Mar 2009 15:00 5414 10
 • #1
  honoratka
  Level 14  
  WITAM WSZYSTKICH!

  Jestem posiadaczem kolumn firmy UNITRA (TONSIL) ZGC-50-8-44
  Oryginalne głośniki Tonsil uległy zniszczeniu (porwane mebrany).
  Wymieniłem głośniki nisko i średniotonowy na modele STX, a w wysokotonowym zmieniłem cewkę (z allegro, podobno Tonsil 80W 8ohm).
  I tak w tej chwili w kolumnie pracują głośniki STX:
  GDN-20-80-8-SC dokładny opis: http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=40&vItemDB=itemdb
  GDM-10-60-8-PC opis: http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1
  GDWK-9-80-1 z wyżej wymienionymi cewkami Tonsil 80W 8ohm
  Głośniki zostały podłączone do oryginalnej zwrotnicy (jak na zdjęciu) w skład której wchodzą 2 cewki-filtry oraz dwa kondensatory (po wymianie 4,7mF oraz 1,5mF, poprzednia miały takie same wartości tylko były innego producenta).
  Prawdopodobnie jest to taki układ, który udało mi się znaleźć na elektrodzie:
  ZgC-50-8-44 ( zwrotnica jednoczęściowa )
  GDN-- szeregowo cewka 1,2mH
  GDM -- szeregowo kondensator 4,7 uF+, cewka 0,47 mH
  GDWK -- szeregowo kondensator 1,5 uF
  Oryginalnie w tych kolumnach był montowany przełącznik od głośnika wysokotonowego (-;0;+), który wymontowałem a w jego miejsca zastosowałem bass-reflex (zdjęcie 1) . Przewody które były podłączone do tego przełącznika zostały połączone na zwrotnicy (zdjęcie 2).
  Kolumny te po renowacji pracują u mnie od jakiegoś czasu Jednak mam do nich wiele zastrzeżeń. Po pierwsze dźwięk nie jest najwyżej jakości, z głośników wysoko i średniotonowego słyszalne są różne trzaski, a na dodatek głośnik wysokotonowy często się rozłącza, a po pewnym czasie przestaje działać.
  PROSZĘ O POMOC, MOŻE KTOŚ WIE JAK PRZEBUDOWAĆ TĄ ZWROTNICE, ALBO ZBUDOWAĆ ZUPEŁNIE NOWĄ!!!!
  Tonsil ZGC-50-8-44 - dostosowanie zwrotnicy do gł. STX
  Tonsil ZGC-50-8-44 - dostosowanie zwrotnicy do gł. STX
 • #2
  mczeslaw
  Level 36  
  Po pierwsze zamknij ten otwór, po drugie na całkiem innych głośnikach niż te co tam były, to ten zestaw co to do budżetowych konstrukcji należał, zagra tylko gorzej.
  GDN20/40 + GDM10/60 tylko z tą zwrotnicą mogą dośc poprawnie zagrać.

  Jeśli masz stare przetworniki to wyślij je do naprawy na częściach kompatybilnych z Tonsilem ( www.umifon.pl ), to wyjdzie taniej niż nowe oryginały.
  To jedyny sposób aby one jakoś zagrały.
 • #3
  honoratka
  Level 14  
  Jest to na pewno jakieś rozwiązanie.
  Nie miej jednak, czy ktoś mógł by mi poradzić jak zbudować odpowiednią zwrotnicę do tych głośników.

  Ps. Czy ten bass-reflex jest rzeczywiście niepotrzebny?
  Marcin
 • Helpful post
  #4
  mczeslaw
  Level 36  
  Qtc pow.0,7 dyskryminuje go do wszelkich otworów w obudowie.
  Optymalna do niego obudowa to 15-20 litrów, ty masz około 21, czyli dobrze, nie powinno być większych podbarwień i dudniących niby basów.
  Głośniki jakie zastosowałeś mają SPL 83dB, a oryginały Toinsila 90dB. Ta 7 dB-owa różnica to jest przepaść, która sprawia że żeby zagrały na poziomie głośności tonsilów musiał byś w nie wsadzić około 3-4 razy więcej mocy. Niestety inną zwrotnica nic tu nie zmienisz.
  Jeśli ktoś chce coś robić na 20-80-8 SC to musi zastosować dwa przetworniki aby poziom SPL był już jako tako akceptowalny.

  Oto poprawna konstrukcja na tych głośnikach, w malutkim budżecie całkiem już przyzwoicie zagra:
  Tonsil ZGC-50-8-44 - dostosowanie zwrotnicy do gł. STX
 • #5
  honoratka
  Level 14  
  Bardzo interesująca podpowiedź. Gdybym budował kolumnę od podstawy to pewnie bym skorzystał z tego rozwiązania.
  Jednak ja z samym basem (niskotonowym) problemów nie mam. Nie jestem jakimś wielkim melomanem ze świetnym słuchem. Dźwięk basu jak la mnie jest wystarczający. Pytałem o ten bass-reflex bo nie robiłem testów jakości z zamkniętą obudową.
  Mój problem, jak już pisałem wcześniej jest z głośnikami średnio i niskotonowym (zwłaszcza z tym drugim). Wiem że zastosowanie odpowiedniej zwrotnicy ma bardzo duży wpływ na jakość dźwięku.
  CHODZI MI GŁÓWNIE O TO, BY KTOŚ PODPOWIEDZIAŁA MI JAK ZBUDOWAĆ-PRZEBUDOWAĆ ZWROTNICE, BY NIE BYŁO PROBLEMÓW Z TYMI DWOMA GŁOŚNIKAMI.
 • #7
  honoratka
  Level 14  
  Czyli uważa Pan że trzeszczenie w średnio i wysokotonowym oraz częste palenie się wysokotonowego związane jest ze złą obudową, tak?
  Jest to dla mnie trochę niezrozumiałe. Rozumiem że źle dobrana obudowa może mieć wpływ na jakość dźwięku a zwłaszcza na dźwięk głośnika niskotonowego, ale że może mieć jakiś wpływ na dwa pozostałe? Skoro zwrotnica zastosowana w oryginale pracowała z głośnikami o innych wartościach, to wydawało mi się że przy zmianie głośników na inne (o innych parametrach), wymagana jest również zmiana zwrotnicy.
  TERAZ TO JUŻ ZGŁUPIAŁEM
 • #8
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  Sam napisałeś, że z głośnikiem basowym problemów nie masz. BR po prostu zatkaj szmatą. Głośnik średniotonowy ma kubeł, więc jest odizolowany. Wysokotonowy z racji konstrukcji nie odczuwa zmian ciśnienia w skrzyni. Jeżeli ci skrzeczy wysokotonówka (sypie piachem) to znaczy, że jest popsuta, czyli po prostu źle ją złożyłeś. Skrzeczenie średniaka, może być spowodowane rezonansem kubła. W środku powinien być kawałek miękkiej tkaniny. Co do zwrotnicy, to możesz wymienić kondensatory na "żółte miflexy" 4,7uF i 2,2uF dla wysokotonówki.
 • #9
  honoratka
  Level 14  
  Ok rozumiem, pomyliłem GDM z GDN.
  Średniotonowy jest zamknięty w plastikowej obudowie z w środku wypchaną szmatą. To mam jeszcze pytanie co do tego przełącznika co go wymontowałem, a raczej do kabli które po nim zostały. Czy pozostawić je bez zmian, czy wmontować tam jakiś opornik (?)
 • #11
  honoratka
  Level 14  
  WIELKIE DZIĘKI ZA WSZYSTKIE PODPOWIEDZI!!!
  Problem został rozwiązany - okazało się że zniekształcenie dźwięku spowodowane jest przez przewód (jack-chinch)!!!!
  Bass-reflex zatkałem.
  POZDRAWIAM!!!