Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie silnika krokowego

tengu 04 Mar 2009 15:00 7202 8
  • #1 04 Mar 2009 15:00
    tengu
    Poziom 21  

Nie mogę połapać się w zasilaniu silników krokowych tzn. Mam silnik z ośmioma przewodami (każda cewka ma dwa przewody) i na tabliczce znamionowej napisane jest 0,8V 4,5A. Czy muszę takim napięciem zasilać każdą cewkę?

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Mar 2009 19:54
    tengu
    Poziom 21  

Wszystko się zgadza. Sterowanie i tego typu tematy mam w miarę opanowane - chodzi mi tylko o to nieszczęsne napięcie.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Mar 2009 20:20
    bogdan_p
    Poziom 39  

chyba nie do końca masz wszystko opanowane / przeczytane , najważniejszą sprawą dla silnika krokowego jest nie przekraczanie max. wartości prądu natomiast wyższe napięcie znacznie poprawia dynamikę silnika , dlatego tak ważna jest kontrola prądu przez sterownik na zasadzie PWM lub czoperowej , oczywiście napięcie musi być w rozsądnych granicach min. musi być zapewnione max. spokojnie ten model wytrzyma 20 -30V , tak z ciekawości przy podanych przez Ciebie parametrach silnik ma z pewnością moment o wartości kilku Nm , do czego chcesz go zastosować ?

0
  • #5 04 Mar 2009 21:23
    tengu
    Poziom 21  

Ok, już wiem o co chodzi. Silnik ma być zastosowany w nawijarce i niestety nie jest to mój pomysł tylko szefa (odnośnie zastosowania tego silnika) a ja muszę się dostosować... Po podłączeniu rezystora ograniczającego prąd w uzwojeniach - gotuje się on (rezystor) jak diabli... Wielkich obrotów z tego silnika nie wycisnę (60Hz). Chyba bez IMT901 się nie obejdzie...

0
  • #6 04 Mar 2009 21:44
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Chyba bez IMT901 się nie obejdzie...

przecież ten układ ma tylko 2A max Ty potrzebujesz co najmniej 5A , masz komfort bo możesz sobie silnik połączyć dowolnie , poszukaj odpowiedniego sterownika tu http://pminmo.com/ jeszcze jedno jak połączysz silnik w układ bipolarny i uzwojenia równolegle to masz teoretycznie 9A na uzwojenie !
    Cytat:
    Silnik ma być zastosowany w nawijarce

jakieś średnicy drut będzie nawijany że musi być taki "kolos" , czy nie lepiej przekonać szefa do silnika DC z przekładnią dużo prostsze sterowanie , ponad to uzyskasz większe prędkości niż na krokowym

0
  • #7 04 Mar 2009 21:51
    tengu
    Poziom 21  

"...czy nie lepiej przekonać szefa do silnika DC" - mission impossible... (próbowałem przekonać)

Fakt jest to "spory drut". 2A powinny wystarczyć ale sterownik muszę zrobić "po kosztach" czyli jak najtańszy i dlatego musi być na procku i 4xBUZ11

0
  • #8 04 Mar 2009 22:24
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    2A powinny wystarczyć

do czego ? przecież chcąc uzyskać max moment musi być odpowiedni prąd jeżeli z góry przyjmujesz że 2A wystarczy po co taki silnik
    zastosowałeś układ połączeń silnika unipolarny proponuje Ci układ SLA7026 masz załatwianą sprawę kontroli prądu sterowanie jak rozumiem masz już zrealizowane na mikrokontrolerze tak więc nie powinno być problemów z połączeniem , tak jak wspomniałem wcześniej podstawa to kontrola prądu silnika jeżeli już masz mosfet i z pewnością bez driverów to daj IRLZ44 a nie BUZ11

0
  • #9 12 Wrz 2017 02:04
    ararbully
    Poziom 7  

Odbiegając od tematu mam taki problem. Mam w układzie 3 silniki krokowe i one są połączone równolegle. każdy z nich jest zasilany napięciem 5V prądem 1A i ma opór 5 omów. Chcę do niego dobrać odpowiedni zasilacz. Z obliczeń wychodzi mi że teoretycznie zasilacz powinien mieć na wyjściu 5V/3A. Jednak nurtuje mnie pytanie bo jeżeli mam policzone te wartości to jaka faktycznie powinna być wartość nominalna zasilacza?

0