Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell D505 - nie uruchamia się na przerobionym zasilaczu

04 Mar 2009 15:28 2100 4
  • Poziom 21  
    Witam. Ostatnio w moim dellu padł zasilacz, po rozebraniu okazało się że jest nienaprawialny(zalany czymś silikonopodobym), mając do dyspozycji stary zasilacz at z pc postanowiłem go przerobić. Wynikiem był zasilacz o podobnych parametrach 19,8V i pewnie około >5A po podpięciu kabla jednak brak reakcji, chociaż na oryginalnym zasilaczu od della kumpla mój dell chodzi normalnie. Oryginalny zasilacz ma 19.5V 3,4A (model PA12) Przy demontażu starego zasilacza kabel zasilający miał 3 żyły: GND, V+, ID. Czy przez tą 3 żyłe idzie jakiś specjalny sygnał i czemu ogólnie mój dell nie chce wstać?

Ps: Mam nadzieje że nie pomyliłem działów, w razie czego proszę o przeniesienie:]
  • Poziom 13  
    w zasilaczu Dell'a jest układ, który komunikuje się z komputerem. Dzieki temu system wie jaki zasilacz jest podłaczon itp. i to jest wlaśnie ten śrdkowy bolec (cienki). pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Ok, udało mi się uruchomić laptopa na przerobionym zasilaczu:D tylko niestety jeszcze baterii nie ładuje. Przy okazji odkryłem co było przyczyną uszkodzenia zasilacza... okazało się że przewód zasilający we wtyczce przetarł się i robił zwarcie do masy;/ Poczytałem trochę i dowiedziałem się że "bolec" to sygnał z zasilacza a dokładniej z pamięci 1wire dallas 2501, teoretycznie zakładając że w laptopie wszystko jest ok, i że pamięć też jest ok to można tą pamięć podpiąć do mego zasilacza i ładowanie powinno powrócić. Czy dobrze kombinuję? Jeszcze jedno pytanie mam, zakładając że mój zasilacz będzie się sprawował dobrze to czy Uwyj=20,2V bateria będzie prawidłowo ładowana? bo normalnie zasilacz powinien mieć 19,5V.
  • Poziom 13  
    Czy przypadkiem po usunięciu zwarcia w kablu zasilacz "nienaprawialny" PA-12 w cudowny sposób nie ożył ? Proponuję sprawdzić przed kanibalizacją oryginalnego zasilacza.
  • Poziom 21  
    Niestety, dioda w zasilaczu tylko czasem mignie, czyli zasilacz do d...y (kabel odlutowany). Sprawdziłem swój pomysł i jak na razie jest wszystko ok.