Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijanie transformatora przetwornicy do wzmacniacza .

04 Mar 2009 15:35 3434 10
  • Poziom 18  
    Witam, czytałem dużo o przetwornicach, kiedyś sam nawet jedną wykonałem do 2 końcówek na TDA7294 tylko trafo kupiłem od pewnego użytkownika.

Moje pytanie jest takie, chciałem zrobić przetwornicę do 2 mostków TDA7294.

Problem jest z nawinięciem trafa na odpowiedni rdzeń.

Najlepiej byłoby toroid. Przekładnia 2,6 (przy 15V wyjdzie 2*39).
    Około 500W, myślę że to starczy.

Posiada ktoś film jak nawinąć taki transformator? Kolega wiele razy nawijał ale cały czas źle i wybuchały mu tranzystory.

Jestem również w stanie zapłacić za nawinięcie takiego transformatora.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Witam!
    Podstawowe pytanie: z czego to chcesz zasilać?
    Domyślam się, że z instalacji 12V (samochodowej).
    Mostek TDA7294 może dać 200W - pod warunkiem, że mu dostarczysz ok. 280W. Jeżeli to ma być stereo, to trzeba przewidzieć zasilanie na 560 - 600W.
    Taką mocą możesz obciążyć akumulator w samochodzie przez najwyżej 1/2 godziny, a potem musisz go ładować 10 godzin.
    Nie licz na alternator! Popatrz ile ma deklarowanej mocy, a ile zabiera "obsługa" świateł, zapłonu i czego tam jeszcze. Ponadto, taką "pełną" moc to alternator ma tylko przy odpowiednio wysokich obrotach. Jeżeli jedziesz w zakresie obrotów ekonomicznych, to alternator nie ma zbyt wielkiej nadwyżki mocy, ot - kilkadziesiąt wat najwyżej.

600W przy 12V to oznacza pobór prądu 50A. Rozrusznik bierze nieco wiecej, ale popatrz na kabel do rozrusznika i pomyśl, że takim kablem trzeba będzie nawinąć uzwojenie pierwotne transformatora w przetwornicy.

Toroid nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze, trudno się go nawija. Fabrycznie to do tego są maszyny, a ręcznie to niezapłacona mordęga. W Sowieckim Sojuzie takie transformatory nawijali więźniowie z wysokimi wyrokami. Przetwornica pracująca na częstotliwości kilkadziesiąt kHz z rdzeniem ferrytowym jest mniejsza i łatwiejsza do wykonania, niż przetwornica z transformatorem toroidalnym (nawet gotowym), ale przekroje drutów muszą i tak być spore.
    Wybierz się do sklepu z transformatorami (sklep SCALAK na Wolności 236) i zobacz, jaka jest wielkość transformatora toroidalnego na 300W (na 600W nie mają).

Z treści Twojego postu domyślam się, że nie masz doświadczenia ani w przetwornicach, ani we wzmacniaczach.
    Mogę doradzić tylko jedno: KUP GOTOWE! Wyjdzie Ci taniej, i bez niespodzianek (wybuchowych).
  • Poziom 42  
    Dziwne rzeczy wipisujesz, właśnie transformator toroidalny w przypadku amatorskiego nawijania przetwornicy jest łatwiej nawinąć niż transformator na rdzeniu kształtkowym.

Przetwornicę o żądanej mocy można zrobić na rdzeniu TX42-3C90. Tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5029800#5029800 masz pokazany sposób nawinięcia uzwojenia pierwotnego na tym rdzeniu.
  • Poziom 43  
    bzyq90 !
    Toroid toroidowi nie równy, ale rób na toroidzie.
    -RoMan- dał Ci błogosławieństwo.

A link, który Ci podał, jest bardzo wartościowy, filmu instruktażowego nie ma, ale jest dokumentacja fotograficzna.
  • Poziom 18  
    W scalaku nie mają transformatorów do przetwornic, jestem tam stałym klientem ;]
    Wzmacniacze mają drogo, wolałbym coś samemu złożyć niż kupić coś gotowego, wiecie jak to jest kochać elektronikę :D

Jak już wcześniej wspominałem złożyłem kiedyś TDA7294 w wersji stereo, teraz myślałem złożyć również stereo ale na 2 mostkach TDA7294.

Dzisiaj zdałem prawo jazdy, auto remontuję i pomyślałem o audio.

Co do wzmacniaczy, znam się na tych które kiedykolwiek składałem ;]

Dziękuje za odpowiedzi i zainteresowanie tematem, jednak chyba zrobię mostek TDA7294 do suba, a przód będzie grał z radia.

Szkoda akumulatora, duże koszty przewodów problemy z tarfem itp.

Ile watt powinno mieć trafo i na jakim rdzeniu najlepiej nawinąć aby zasilić jeden mostek TDA7294?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Generalna zasada: zasilanie powinno dostarczyć o 50% więcej mocy, niż jest moc nominalna wzmacmniacza.
    Jeżeli wzmacniacz ma oddawać 100W, to zasilanie musi dać 150W.
    Wszystko na temat TDA7294 jest tu:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/25103/STMICROELECTRONICS/TDA7294.html

Katalog podaje, że maksymalna moc oddawana w mostku jest 170W, ale głośnik MUSI być 8Ω (4Ω nie jest dopuszczalne dla układu mostkowego). Przy takiej mocy dużym problemem jest odprowadzenie ciepła z tego scalaka, to będzie ok. 70W - taka ilość ciepła wymaga albo radiatora o powierzchni 700cm2 z blachy AL o grubości 6mm, albo radiatora z nadmuchem wymuszonym. Pobór mocy wtedy jest ok. 240W, więc na taką moc musi być projektowana przetwornica. To też znacznie więcej, niż wynoszą "rezerwy energetyczne" Twojego samochodu, ale akumulator może wytrzyma godzinę takiego grania (potem będziesz zapalał "na pych").

Rdzeń transformatora o odpowiedniej mocy możesz mieć "za frajer" z odzysku, np. ze złomu z zasilacza AT.
  • Poziom 18  
    Jak będę słuchał muzyki to oczywiście na odpalonym silniku i nie na full. Nie lubię samego bassu ale czasem fajnie jest posłuchać mocnego łupnięcia ;]

Może zmniejszyć napięcie? Albo TDA7293 w pracy równoległej?
  • Poziom 42  
    Dla pojedynczego mostka TDA7294 wystarczy rdzeń TN32-3F3. Ale różnica w cenie pomiędzy TX42 a TN32 jest tak mała, że IMHO nie warto w ogóle się pchać w TN32.
  • Poziom 18  
    Znalazłem na allegro,

TN13-3F3
    TN16-3F3
    TN25-3F3
    i
    TN32-3F3

Który najodpowiedniejszy?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ty nie czytasz odpowiedzi w wątku, w którym piszesz?
  • Poziom 18  
    Wybacz mi, źle przeczytałem. Dziękuje za pomoc, klikam pomógł ;] Więcej takich ludzi na forum! Miłego wieczoru.