Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyskusja - stabilność w podkręcaniu.

ninjafan 05 Lut 2009 08:37 3246 42
  • #1 05 Lut 2009 08:37
    ninjafan
    Poziom 19  

Posiadam taki procesor w domowym komputerze. Mój egzemplarz to: BX80571E5200, FPO:Q833A863, Q czyli produkcja Malezja. Krótko: e5200, VDEF = 1,125V , pracuje stabilnie (ORTHOS-10 priorytet, Prime95, SuperPI próbka 32MB) na szynie jako 3125 MHz [12,5 x 250]. Dodam, że posiadam stockowy coler Intela, jedyne co zmieniałem to pastę na Arctic Silver 5, a temperatury mam po OC: idle = 33, stress = 45. Nie chcę zakładać nowego wątku - więc podpinam się pod istniejący. Moje pytanie: Czy z takimi ustawieniami (3,125GHz [12,5 x 250], VDEF [1,125V]) procesor będzie miał identyczną żywotność co ten sam procesor z ustawieniami fabrycznymi? Czy ten procesor po OC (na VDEF) nadal pobiera tyle samo prądu co na fabrycznych ustawieniach? Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.

0 29
  • Katalog Megger
  • #2 05 Lut 2009 09:27
    tronics
    Poziom 36  

Kolego ninjafan - OC przy stałym vcore powoduje wzrost pobieranego prądu. Podnoszenie vcore bez zmiany taktowania również powoduje wzrost pobieranego prądu. Zestawienie tych 2 czynników daje znaczący wzrost pobieranego prądu. Ale bez obaw, jeśli kręcisz bez zmiany vcore słabsze z danej rodziny procesory a rodzina ma TDP np. 65W to jeśli podkręcisz słabszy do prędkości najszybszego z tej rodziny (fabrycznego) modelu to pobór prądu nie przekroczy tych 65W. Jeśli nie przegrzewasz układu podkręcając to powinien wytrzymać porównywalnie tyle samo czasu co model tej samej rodziny o zbliżonej nominalnej prędkości. Tyle, że kręcąc FSB podkręcasz też układy pośredniczące - i to one mogą właśnie najwcześniej dać o sobie znać.

0
  • Katalog Megger
  • #3 05 Lut 2009 12:36
    ninjafan
    Poziom 19  

Zgadza się. Większe VCORE = więcej prądu, krótsza żywotność podzespołów. Ja zachowałem przy każdym podzespole komputerowym fabryczne napięcia. Płyta główna którą posiadam pozwala na pracę z takim właśnie FSB, jakie ustawiłem (nawet większym). Procesor się nie grzeje - bo 45 stopni w stresie to chyba tragedia nie jest. Zależało mi na pozostawionej opcji EIST (Enhanced Intel SpeedStep technology), która zmienia mnożnik procesora w locie w zależności od potrzeb. Wszystko działa jak należy. Komputer pracuje u mnie 24/7. Gry, filmy HD, programy CAD - wszystkie działają szybko jak na ten budgetowy mikroprocesor. Kolega wyżej pisze, że ma problem z OC, według mnie wszystko zależy od procesora, z jakiej fabryki pochodzi, jaki ma FPO (Batch). Wszystkie informacje znajdują się na pudełku na naklejce (pieczęci). W sklepie przy zakupie można poprosić o pokazanie wszystkich kartoników i wyselekcjonowanie bez otwierania pudła. Jeżeli zależy komukolwiek na dobrym procesorze do OC powinien przed zakupem poczytać na jego temat, udać się do sklepu gdzie mają duży wybór i prosić o pokazanie wszystkich egzemplarzy, jakie ten sklep posiada. Pozdrawiam. (Jako ciekawostkę dodam, że mój e5200 działa stabilnie na 3500MHz [12,5 x 280] przy VDEF)

0
  • #4 06 Lut 2009 18:02
    Damnian
    Poziom 34  

Dla 45 mn vcore do codziennego użytkowania to max 1.45-1.50. Po przekroczeniu tej wartości nijako spada żywotność układu. Co do selekcji to dla rozróżnienia tych lepszych i gorszych dodam, że są jeszcze modele z Vcore 1.12V i 1.22V te drugie oczywiście nie są tak łatwo podatne na OC.

0
  • #5 07 Lut 2009 13:52
    ninjafan
    Poziom 19  

Posiadam pamięci wydawałoby się, że budżetowe: GOODRAM 800MHz [2x400MHz] PC2-6400 CL5 4GB Dual Channel (2x2GB). Pamięci bez problemu pracują jako 1000MHz przy CL6 na VDEF. Nie nagrzewają się (nie posiadają żadnych radiatorów). Przechodzą wielogodzinne testy w Memtest oraz GoldMemory, SuperPI(próbka 32MB), Orthiosie (ostatni priorytet) oraz CAD, nie zawieszają systemu, jednym słowem są w 100% stabilne. Mam teraz takie pytanie - czy wyższe taktowanie (było 800Mhz; jest 1000MHz przy VDEF=1,8V) nie popsuje pamięci? Wiem, że bardzo łatwo można uszkodzić moduły DDR2 przez zmianę napięcia, jednak ja pracuję na napięciu fabrycznym. Czy te wyższe takty mają wpływ na żywotność struktury wewnętrznej mikroukładu? Proszę o opinie.

0
  • #6 07 Lut 2009 14:00
    tronics
    Poziom 36  

Za zmianą częstotliwości nawet przy domyślnym VDIMM idzie większy pobierany prąd. Raczej nie powoduje to uszkodzenia struktury, ale wyższe częstotliwości po prostu zmniejszają tolerancje sygnałów (Stąd właśnie sporo błędów) - co można rozwiązać luzując opóźnienia (jak to zrobiłeś z CL5 na CL6). Niemniej nie bez powodu pamięci są robione jako CL5 800MHz np. 1.8V, wszelkie ustawienia różne od fabrycznych MOGĄ (choć nie muszą) negatywnie wpływać na pracę i żywotność.

1
  • #7 12 Lut 2009 14:21
    komadin
    Poziom 9  

Podnies napiecie procesora, sprobuj wsadzic inne pamieci niz te kingstony np. a-daty lub ocz.

0
  • #8 20 Lut 2009 19:22
    profbolek
    Poziom 12  

ninjafan napisał:
    Zgadza się. Większe VCORE = więcej prądu, krótsza żywotność podzespołów. Ja zachowałem przy każdym podzespole komputerowym fabryczne napięcia. ....Pozdrawiam. (Jako ciekawostkę dodam, że mój e5200 działa stabilnie na 3500MHz [12,5 x 280] przy VDEF)

Chyba jednak nie do końca zrozumiałeś. Tronics napisał też "OC przy stałym vcore powoduje wzrost pobieranego prądu" więc się nie ciesz że kręcisz przy stałym napięciu. A swoją drogą nie wiedziałem o tym, człowiek się uczy całe życie.

-1
  • #9 03 Mar 2009 20:49
    ninjafan
    Poziom 19  

profbolek napisał:
    Chyba jednak nie do końca zrozumiałeś. Tronics napisał też "OC przy stałym vcore powoduje wzrost pobieranego prądu" więc się nie ciesz że kręcisz przy stałym napięciu. A swoją drogą nie wiedziałem o tym, człowiek się uczy całe życie.

Powyższe słowa traktuję jako dobry żart. Raczej kolega nie rozumie sam co pisze (a już w szczególności tego co ja napisałem). Trudno. Jakby kolega nie wiedział to VCORE oraz mnożnik procesora zmienia się w locie (włączone funkcje C1E oraz EIST) co pozwala znacznie oszczędzać energię. Ja te opcje mam włączone, zużycie energii elektrycznej nie wzrosło (dokonałem odpowiednich pomiarów), ale wydajność obliczeniowa komputera po O/C - jak najbardziej.

0
  • #10 03 Mar 2009 20:58
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    Jakby kolega nie wiedział to VCORE oraz mnożnik procesora zmienia się w locie (włączone funkcje C1E oraz EIST) co pozwala znacznie oszczędzać energię. Ja te opcje mam włączone, zużycie energii elektrycznej nie wzrosło (dokonałem odpowiednich pomiarów), ale wydajność obliczeniowa komputera po O/C - jak najbardziej.

BZDURA. Jeśli obciążysz rdzeń w 100% tak by wykorzystać ten przyrost mocy obliczeniowej, to ŻADNA opcja oszczędzania energii nie jest wykorzystywana.

-1
  • #11 03 Mar 2009 21:37
    ninjafan
    Poziom 19  

tronics napisał:
    BZDURA. Jeśli obciążysz rdzeń w 100% tak by wykorzystać ten przyrost mocy obliczeniowej, to ŻADNA opcja oszczędzania energii nie jest wykorzystywana.

Spokojnie, proszę się od razu nie unosić (to nie ma żadnego sensu - pisać, byleby coś napisać). Nie trzeba mnie pod tym względem uswiadamiać, chyba 3 latek zrozumie (po zapoznaniu się z problemem) taki stan rzeczy. Proszę lepiej wytłumaczyć (ale logicznie) jak jest możliwe większe zużycie prądu po podkręceniu procesora / pamięci przy zachowaniu ich fabrycznych napięć. Według mnie jest to niemożliwe (ale zaznaczam, mogę się mylić). Będę wdzięczny za omówienie problemu przez profesjonalistów.
    Damnian napisał:
    Dla 45 mn vcore do codziennego użytkowania to max 1.45-1.50. Po przekroczeniu tej wartości nijako spada żywotność układu. Co do selekcji to dla rozróżnienia tych lepszych i gorszych dodam, że są jeszcze modele z Vcore 1.12V i 1.22V te drugie oczywiście nie są tak łatwo podatne na OC.

Takie małe sprostowanie w tej sprawie, zamiast pisać napięcia podawane "z rękawa" - lepiej udać się na stronę producenta procesora - producent nie zaleca przekraczać 1.3625V. Procesor może pracować z wyższym napięciem, niż podaje producent (zgoda), ale czy będzie to praca stabilna? Proszę nie wierzyć w wiarygodność programów testujących ORTHOS, Prime95. Stabilność systemu najlepiej sprawdzić w programach LinX / IntelBurnTest (ORTHOS czy Prime mogą pracować całą dobe i nie zgłaszają żadnych błędów, gdy LinX / IntelBurnTest pokażą błąd). Oczywiście testy warto powtórzyć wielokrotnie. Kolejnym dobrym narzędziem do testowania stabilności są programy do projektowania układów elektronicznych np firmy Altium (gdzie automat generuje skomplikowany układ elektroniczy).

0
  • #12 03 Mar 2009 21:59
    iron64
    Spec Overclocking

Strona producenta podaje zakres napięć domyślnych dla danego procesora, nie zakres w którym działać on może.
    Jednym zdaniem przekreśliłeś dorobek wszystkich overclockerów na Ziemi :) tylko, jakie masz ku temu podstawy, bo overclockerzy je mają. A są one takie, że sprzęt działa znacznie szybciej niż nominalnie, mało tego często przy vcore znacznie przewyższającym wartości podawane przez producenta, a jakby było mało to nawet przy ujemnych temperaturach, a producent takich też nie uznaje. I co ty na to? Ich (tych krętaczy) sprzęt nie działa?

0
  • #14 03 Mar 2009 22:40
    Damnian
    Poziom 34  

ninjafan tak jak wyżej koledzy napisali i nie są to wartości w rękawa tylko właśnie z doświadczenia innych którzy zajmują sie tym tematem, że taka wartość a nie inna nie skraca żywotnośc układu

0
  • #15 03 Mar 2009 23:15
    ninjafan
    Poziom 19  

Kolego Tronics - dziękuję za wyjaśnienie. Artykuł z pewnością zaciekawi wiele osób.

iron64 napisał:
    Strona producenta podaje zakres napięć domyślnych dla danego procesora, nie zakres w którym działać on może.
    Jednym zdaniem przekreśliłeś dorobek wszystkich overclockerów na Ziemii :) tylko, jakie masz ku temu podstawy, bo overclockerzy je mają.

Powoli, powoli, czytamy ze zrozumieniem. Napisałem przecież, że procesor może działać z większymi napięciami - ale jest to ryzykowna operacja (żonglowanie napięciami, bezpieczny zakres napięć ustala producent, a nie overclockerzy - pewne partie procesora nagrzewają się szybciej i w przypadku większego niż zalecane napięcia mogą się uszkodzić trwale - jeżeli się mylę - proszę mnie wyprostować). Co do stabilności przetaktowanych układów - przy zwiększonym napięciu, większych częstotliwościach pewne operacje funktorów nie zostaną skończone co powoduje błędny wynik, na tym etapie nie ma kontroli, producenci procesorów wiekszość testów dokonują na otwartej strukturze. Takie fabryczne testy trwają wiele więcej i różnią się znacznie od tych przeprowadzanych w domowych warunkach. Stabilność. Oczywiście po radykalnym chłodzeniu można poprawić stabilność podkręconego systemu (to żaden problem, jest ciekły azot, suchy lód i inne wynalazki) ale nie mamy żadnej gwarancji, że taki przetaktowany procesor będzie działał w 100% tak samo jak bez przetaktowania. Mała uwaga do ludzi chcących sprawdzić stabilność komputera przy pomocy programów LinX / IntelBurnTest - programy bardzo mocno obciążają komputer, podczas ich pracy procesor osiąga temepratury wyższe, od temperatur osiąganych przy innych programach tego typu (Prime95, ORTHOS). Warto zwrócić uwagę na wydolność chłodzenia procesora przed włączeniem programu do testów np na noc.

0
  • #16 03 Mar 2009 23:56
    iron64
    Spec Overclocking

Prime i Orthos się zestarzał, a BurnTest był dobry w czasach P4, szanowny kolego. Powtarzanie tego w kółko nie spowoduje ich odmłodnienia.
    Oczywiście, że po oc nikt nie zagwarantuje stabilności, na tym sztuka polega właśnie :)
    I oczywiście są lepsze i gorsze egzemplarze i na tym sztuka polega właśnie :)
    Itd.
    Nie obraż się, ale zwyczajnie błądzisz. Co z tego, że producent testuje inaczej? Dla końcowego odbiorcy to bez znaczenia (a i tak trafiają się sztuki z krzywym heatspreaderem lub uszkodzonymi czujnikami temperatury - więc gdzie te testy?), poza tym zauważ, że nikt na co dzień nie stosuje maksymalnych osiągów. Nie wiem jak wyobrażasz sobie ciągłe dolewanie azotu podczas oglądania filmu?

0
  • #17 04 Mar 2009 00:38
    ninjafan
    Poziom 19  

iron64 napisał:
    Prime i Orthos się zestarzał, a BurnTest był dobry w czasach P4, szanowny kolego. Powtarzanie tego w kółko nie spowoduje ich odmłodnienia.

Zgoda. Zauważ, że Intel wciąż używa swoich algorytmów (LINPACK) do sprawdzania własnych procesorów. Swoją drogą - zawsze możesz napisać o innych programach do testowania (bardziej aktualnych). Obecnie LinX jest najlepszym "wygrzewaczem" procesora jaki znam (najwyższa temperatura rdzeni podczas pracy programu).
    iron64 napisał:
    I oczywiście są lepsze i gorsze egzemplarze i na tym sztuka polega właśnie :)

Batch, fabryka z której pochodzi "pacjent". Znam to.
    iron64 napisał:
    Nie obraż się ...
    Nigdy się nie obrażam.
    iron64 napisał:
    ... ale zwyczajnie błądzisz
    Jak każdy.
    iron64 napisał:
    Co z tego, że producent testuje inaczej? Dla końcowego odbiorcy to bez znaczenia (a i tak trafiają się sztuki z krzywym heatspreaderem lub uszkodzonymi czujnikami temperatury - więc gdzie te testy?)
    Nie ma rzeczy idealnych stąd Gwarancja Producenta.
    iron64 napisał:
    ... poza tym zauważ, że nikt na co dzień nie stosuje maksymalnych osiągów. Nie wiem jak wyobrażasz sobie ciągłe dolewanie azotu podczas oglądania filmu?
    Nawet "nieOverclocker" na codzień nie wykorzystuje pełnej mocy swojego komputera (działają mechanizmy oszczędzania energii, przeważnie domyślnie są włączone). Stacje robocze, Serwery, systemy wbudowane - jak najbardziej tak, tam obciążenie sięga 100% nawet cały dzień 24/7, jednak O/C nie ma tutaj racji bytu.

0
  • #18 04 Mar 2009 01:10
    Damnian
    Poziom 34  

ninjafan błądzisz kolego i dobrze o tym wiesz. Czym tak na prawde różni się CPU przeznaczony dla serwerów i półke wyżej robiony na tym samym waflu- niczym!. Podniesiony mnożnik to sprytny zabieg a większe koszta i OC w serwerach ma jak najbardziej racje bytu i równie dobrze będzie sobie radził.

''Nawet "nieOverclocker" na codzień nie wykorzystuje pełnej mocy swojego komputera (działają mechanizmy oszczędzania energii, przeważnie domyślnie są włączone)'' cholera na prawde nie wiem jak to ugryść.. mechanim oszczędzania wyłącza hamulec kiedy soft zażąda sobie więcej mocy od CPU czy GPU..

0
  • #19 04 Mar 2009 08:12
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    OC w serwerach ma jak najbardziej racje bytu i równie dobrze będzie sobie radził.

Tak, ale na dobrą sprawę nikt tego nie robi. Serwer ma być stabilny jak skała i producent urządzenia gwarantuje to tylko przy nominalnych wartościach. Chyba nikt nie chciałby być w skórze właściciela serwerowni gdzie padła baza danych na podkręconym xeonie. Druga sprawa - odprowadzanie ciepła i pobór prądu - o ile dla zwyczajnego użytkownika to ma drugo jak nie trzeciorzędne znaczenie, tak dla firmy posiadającej klaster z np. 128CPU (po 4 rdzenie) jest to jeden z ważniejszych czynników.

0
  • #20 04 Mar 2009 08:25
    ninjafan
    Poziom 19  

Nie rozumiemy się kolego Damniam. Proszę sobie pomyśleć - czy ktokolwiek poważny będzie bawił się w podkręcanie serwera, który musi pracować megastabilnie, 24/7 na PEŁNYM obciążeniu? Proszę mnie przekonać (najlepiej pokazać przykład pracujących serwer(ów) po O/C).
    Niestety nie przekonacie mnie pod względem poprawnego działania procesora po O/C. Jeżeli potraficie - proszę to jakoś (ale technicznie) uzasadnić. Proszę mi uwierzyć - pytałem się wielu ludzi z tytułami przed nazwiskiem, wszyscy byli zdania, że niestety przetaktowany układ nie pracuje już tak dobrze jak nieprzetaktowany - nie chodzi o prędkość czy stabilność, lecz o dokładność wykonywania operacji. Myślę, że nie ma co dalej ciągnąć tematu. Nie piszę wcale tego, że O/C mi nie wychodzi. Jak na razie udało mi się podkręcić moje E5200 na 4,17 GHz co uważam za wynik dobry). Komputer pracuje stabilnie, nic się nie zawiesza, testery też nie wykazują żadnych błędów. Pewnie w takim codziennym użytkowaniu komputerów, typu filmy, gry czy Internet nikt nie jest w stanie doświadczyć jakichkolwiek błędów procesora po O/C (chyba, że zrobi to niewłaściwie). Ze swojej strony uważam Overclocking za wspaniałą zabawę. Panowie tyle ode mnie.

0
  • #21 04 Mar 2009 11:01
    Damnian
    Poziom 34  

Nie mówie o ekstramalnym OC :)
    No dobrze jeśli masz możliwość skonsultowania się z ludzmi z tymi nazwiskami. To chciałbym poznać zdanie jak to się ma na przykład do lini procesorów E5200 i E5300 gdzie jakby nie było wyży model jest podkręconym bratem przez.. fabryke a procesory są dokładnie takie same i na pewno nie wynikło to z selekcji. Albo fabrycznie podkręcone układy graficzne.

0
  • #22 04 Mar 2009 12:19
    ninjafan
    Poziom 19  

Te procesory pochodzą z jednego wafla. E5300 to model z wyższym mnożnikiem - zgoda. Producent gruntownie sprawdził, czy taki E5200 @ 5300 może pracować i wklepał mu fabrycznie wyższy mnożnik, co jest gwarancją poprawności pracy z takimi właśnie ustawieniami. W przypadku E5200 kręconym przez użytkownika takiej gwarancji nie ma - może pracować, ale nie musi i nie można mieć do nikogo pretensji, że nie chce pracować z wyższymi ustawieniami (poza tym jak można zwiększyć mnożnik w E5200? Według mnie jest to niemożliwe).

0
  • #23 04 Mar 2009 13:00
    Damnian
    Poziom 34  

Jedynie przez FSB. Więc nijak podupada twoja teoria o poprawnym działaniu procesora po OC. Bo podkręcając E5200 do częstokliwości E5300 uzyskujemy dokładnie taką samą wydajność układu (no może ciut więcej bo jednak FSB jest bardziej skuteczne), niż ów droższy CPU :)

0
  • #24 04 Mar 2009 13:51
    ninjafan
    Poziom 19  

Damnian napisał:
    Jedynie przez FSB. Więc nijak podupada twoja teoria o poprawnym działaniu procesora po OC. Bo podkręcając E5200 do częstokliwości E5300 uzyskujemy dokładnie taką samą wydajność układu (no może ciut więcej bo jednak FSB jest bardziej skuteczne), niż ów droższy CPU :)

Wiem na czym polega O/C. Nie wiem do czego zmierzasz. Ja mam takie intencje - procesor po podkręceniu nie jest stabilny. Nie pisz proszę, że procesor po podkręceniu jest stabilny. Że E5200 po podkręceniu = E5300, bo to nie jest to samo. Mylisz się. W fabryce Intela czy AMD są pisane specjalne testery, które sprawdzają procesor, konkretne jego bloki wykonawcze. Takie testy mają wiele przebiegów. Podkręcony E5200 na pewno nie przeszedłby takiego testu pozytywnie - czyli nie jest to żaden E5300. Takie są fakty. Możesz zwiększyć napięcie zasilania rdzenia, pod warunkiem, że odprowadzisz wydzielane ciepło, w ten sposób poprawisz stabilność. Chcesz mieć E5300? Idź do sklepu i go kup. Jeżeli się mylę - proszę mnie poprawić.

0
  • #25 04 Mar 2009 13:56
    tronics
    Poziom 36  

Nie wiem jaka jest wydajność pojedynczej fabryczki intela, ale pewnie kilkaset tysięcy układów/miesiąc jak nie na tydzień. Raczej nie sprawdzają każdego po kilka godzin testowania, bo to mija się z celem. Prędzej jest szybki test i odsiew procesorów dla low end (wolniejszych, nie potrafiących pracować z wyższymi częstotliwościami itp.) a dla high endu i zastosowań serwerowych dopiero jest katowanie (serie Extreme i Xeony).

0
  • #26 04 Mar 2009 14:06
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ninjafan
    Przestań wreszcie drążyć to w czym nie masz racji!
    Potrafię Ci na mnogości przykładów udowodnić stabilność podkręconego procesora. X2 4200 Brisbane 2.2GHz podkręcony do 2.4GHz bez zmiany Vcore staje się pełnoprawnym X2 4600 bo jedyna różnica jaka je różni to zegar procesora. Nie pisz mi o stabilności podkręconego procesora bo każdy z nas kto ma pojęcie o o/c doskonale wie jak stabilny procesor uzyskać. Nie jesteś w stanie obalić teorii, że tak podkręcony procesor nie jest stabilny gdy potrafi bezbłędnie wykonać pełną kompilację Linuksowego kernela. Dlaczego odwołuję się do kompilacji na Linuksie? Dlatego, że architektura Linuksa jest totalnie inna niż na Windows i kompilowany na piechotę program na niestabilnym procesorze albo nie skompiluje się wcale i nie będzie działał albo skompiluje się na siłę ale wygeneruje błędy w kompilacji i program będzie albo niesprawny albo będzie działał generując błędy albo doprowadzi do padnięcia całego systemu znanym Linuksowcom Kernel Panic. Szczególnie jeśli program jest składową częścią systemu i startuje podczas bootowania. Odwołanie źle skompilowanego programu do Kernela spowodują zamęt i Kernel odmówi pracy.
    Skompiluj kilkanaście większych gabarytowo programów ręcznie na Linuksie to porozmawiamy o stabilności CPU.
    To, że Intel czy AMD testuje stabilność po swojemu to jest tak oczywiste jak fakt, że masz dwie ręce i dwie nogi. Każdy producent testuje swój produkt nawet jak robi prezerwatywy to też są testy jakości.
    90% przypadków niestabilności procesora opiera się na temperaturach lub pustych cyklach zegara. Do wyeliminowania większości z tych problemów leciwy Orthos wystarcza. Podkręciłem masę procesorów już i twoje stwierdzenia i próby obalenia na siłę idei overclockingu mnie bawią.

0
  • #27 04 Mar 2009 14:55
    iron64
    Spec Overclocking

ninjafan jeśli procesor po podkręceniu stabilny nie jest, to dlaczego jest stabilny po obniżeniu parametrów? :)
    To przecież działa w obie strony, zatem po obniżeniu też stabilny nie jest.
    A powoływanie się na ludzi z literkami przed nazwiskiem ja z kolei traktuję jako dobry żart (choć niezbyt wyszukany, bo to zwykle ostatnie słowo krzykacza).

0
  • #28 04 Mar 2009 16:31
    ninjafan
    Poziom 19  

Mery84 napisał:
    Podkręciłem masę procesorów już i twoje stwierdzenia i próby obalenia na siłę idei overclockingu mnie bawią.

Idei overclockingu nie obalam (i nie nawet próbuję, sam z niej przecież korzystam).
    iron64 napisał:
    A powoływanie się na ludzi z literkami przed nazwiskiem ja z kolei traktuję jako dobry żart (choć niezbyt wyszukany, bo to zwykle ostatnie słowo krzykacza).

Nie kieruję się emocjami. To, że napisałem o tym fakcie to nie znaczy, że powołuje się - raczej chciałem poznać opinię ludzi, którzy trochę życia poświęcili na programowaniu procesorów, znają szczegółowo ich architektury, jednym słowem mają (nie obrażając innych i siebie) większą wiedzę. Niech każdy Overclocker odpowie sobie sam na pytanie - czy jego procesor jest stabilny po O/C.

0
  • #29 04 Mar 2009 16:44
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Temat odbiegł na tyle daleko od tematu podkręcania E5200, że go wydzieliłem tworząc nowy temat. Możemy się teraz wygadać do woli.

Ninjafan
    Nie obalasz idei overclockingu? Co zatem robisz upierając się przy stwierdzeniu, że podkręcony procesor nie jest stabilny bądź nie ma szans stać się pełnoprawnym procesorem o wyższym oznaczeniu modelu?

0
  • #30 04 Mar 2009 16:55
    ninjafan
    Poziom 19  

Mery84 napisał:
    Co zatem robisz upierając się przy stwierdzeniu, że podkręcony procesor nie jest stabilny bądź nie ma szans stać się pełnoprawnym procesorem o wyższym oznaczeniu modelu?

Pamiętam dobrze czasy gdzie bez problemu podkręcałem Bartona 2500+ do modelu 3200+. Działał bez szwanku. Wydajność także wzrosła. Nie obalam wcale idei O/C - chodziło mi o (jak sugeruje tytuł wątku) stabilność przetaktowanego układu.

0