Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Identyfikacja głowicy UKF

VE301F 04 Mar 2009 17:00 3284 3
    VE301F
    Level 10  
    Witam wszystkich!
    Mam wielką prośbę: posiadam niezidentyfikowaną głowicę UKF krajowej produkcji (najprawdopodobniej z lat 70-90) a ponieważ chcę ją wykorzystać, potrzebny jest mi jej schemat i ew. uwagi co do przestrojenia na pasmo CCIR. Obsada tranzystorów w tej głowicy to:
    BF414 we wzm. w.cz., BF440 w mieszaczu i BF440 w heterodynie. Ma poza tym dwa warikapy: BB104B i BB104G oraz warikap BB105G w układzie ARcz. Na wyjściu z głowicy znajduje się filtr p.cz. o numerze 216 (7x7). Załączam zdjęcia wnętrza głowicy i jej wyglądu zewnętrznego.
    Identyfikacja głowicy UKF Identyfikacja głowicy UKF Przejrzałem wszystkie dostępne schematy na Fonarze i OldRadio, niestety nie znalazłem takiej głowicy. Może ktoś posiada schemat radioodbiornika, w którym była zastosowana i zechciałby udostępnić ten fragment schematu, na którym znajduje się ta głowica. Proszę o ew. info za tzw."friko", gdyż mój stan punktowy jest bliski 0.
  • Helpful post
    SP9 UXG
    Level 15  
    Witam kolege. Taka głowica pracuje w radioodtwarzaczu RPS-611 .
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Witam ! ta głowica to popularna GFM 105 . Pracuje na niej Tosca , Faust , Zodiak i parę innych . Weź dowolny schemat , wszystko pasuje . A przestrojenie to czysta kosmetyka , wyrzuca się kondensatory stałe równoległe z trymerkami. czyli dwa razy 16 pF i raz 18 . Potem rdzeniem heterodyny kręci się w prawo aby złapać górę zakresu i trymerkiem heterodyny dół . Podobnie z wzmacniaczem wejściowym . Pozdrawiam ! :))
    VE301F
    Level 10  
    Radiowiec 2 - przykro mi, ale absolutnie nie masz racji, w Tosce i Zodiaku stosowana była głowica GFE105 natomiast w Fauście głowica GF33. W przypadku Toski i Zodiaka jest to głowica przestrajana warikapami (ale trzema - w.cz, mieszacz i heterodyna) natomiast w Fauście głowica strojona jest kondensatorem 3x14,7pF. Poza tym głowica, o którą pytam jest ok. o połowę mniejsza niż GFE105.

SP9 UXG - dziękuję za pomoc, to jest to! Nie zapomnę o przycisku "Pomógł". Jeszcze raz dzięki. Schemat głowicy już znalazłem, dane co do przestrojenia również. :D