Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż wyłącznika różnicowo-prądowego w domu ze starą inst.

pe_jot 04 Mar 2009 18:52 25015 22
  • #1 04 Mar 2009 18:52
    pe_jot
    Poziom 10  

Witam.

Mam mieszkanie jeszcze poniemieckie. Instalacja została kiedyś wymieniona na miedz ale wszędzie do gniazdek są 2 przewody (brak uziemienia). Uziemienie np do pralki czy lodówki jest zrobione przez połączenie uziemienia z "zerem" w gniazdku. Przy liczniku są dwa korki (parter i 1 piętro oba po 15A) oraz jeden główny łączący całość 25A (parter i 1 piętro).

Moje pytanie brzmi następująco:

Czy mogę zamiast tego głównego bezpiecznika zastosować jakiś wyłącznik różnicowo-prądowy. Dodam że w instalacji mam tylko 2 przewody (prądowy i "zero"). Podobno można zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy C-25, jednak miejsc w nim do podłączenia jest na trzy kable (tak mi doradził elektryk). Słyszałem nawet że w takiej instalacji nie można podłączyć takiego wyłącznika, ponieważ nie mam w kablach uziemienia i jak jakieś urządzenie będzie podłączone do gniazdka poprzez mostek "zera" z uziemieniem to będzie wyłanczac różnicówke.

Proszę o jakieś porady dotyczące montażu i wyboru jakiejś różnicówki tak aby działało na dwóch kablach i abym mógł mieć "sztuczne" uziemienie w gniazdkach. Elektryk będzie u mnie za tydzień to montować ale chciałbym się zapytac o wasze opinie?

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

2 22
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Mar 2009 19:11
    kaczmarj
    Poziom 23  

Niestety nie możesz mieć połączenia N i PE ( zera z bolcem). Do takich wyłączników i ich sprawnego działania wymagane są 3 przewody do gniazdka, tym bardziej że to jest pralka, lodówka. Oczywiście jak założycz różnicówkę to będzie działać pod warunkiem rozpięcia tych opisanych mostków w gniazdach, ale efektu zabezpieczenia na tych gniazdach nie będzie. Zdjęcie przedstawia zabezpieczenie pionu (ten bezpiecznik zakryty). Niestety nie można zmieniać rodzaju zabezpieczenia bez uzgodnienia z lokalnym ZE.

3
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Mar 2009 19:16
    pe_jot
    Poziom 10  

A czy jest jakiś wyłącznik różnicowy aby działał poprawnie na dwóch przewodach i abym miał podłączone mostki w gniazdkach i aby go nie wywalało?? Może C-25 to zły typ. Może jest jakiś inny model który sobie z tym poradzi??

0
  • #4 04 Mar 2009 19:18
    spinacz
    Poziom 38  

Kolego ja takiego człowieka który opowiada takie bajki nie nazywał bym elektrykiem facet nie ma pojęcia co mówi. Co do samego zabezpieczenia to mnie się wydaje ze jest to bezpiecznik przedlicznikowy czyli ten który plombuje zakład energetyczny i nikt oprócz nich nie może tam grzebać i to oni ustalają jakie tam ma być zabezpieczenie a jeśli chcesz je wymienić to na pewno nie na wyłącznik różnicowo-prądowy tylko na zwykły wyłącznik instalacyjny typu "S" w charakterystyce B ale i na taka wymianę musisz mieć zgodę zakładu energetycznego. C25 to nie żaden typ różnicówki to oznaczenie wyłacznika instalacyjnego 25 amper w charakterystyce C

0
  • #5 04 Mar 2009 19:22
    pe_jot
    Poziom 10  

Wiem o tym że są tam plomby. Energetyka jest powiadomiona o tym i mam pozwolenie o przerobienie na zabezpieczenie różnicowe. Mam tylko pytanie jakie "urządzenie" tam dać aby działało to prawidłowo. Elektryk poradził mi C-25 ale widzę ze nie za bardzo wie co tam zastosować. Chyba zmienię sobie elektryka z papierami (chociaż ma papiery ale jest chyba starej daty (około 50lat))?

0
  • #6 04 Mar 2009 19:28
    kaczmarj
    Poziom 23  

Zakład energetycznydecyduje jakie ma mieś zabezpieczenie przedlicznikowe. Nie wolno ci tego zmieniać jeśli nie masz na piśmie od ZE jaki typ zabezpieczenia musisz zastosować. To co zrobisz z tymi dwoma bezpiecznikami to już inna bajka. Najlepiej wstaw zabezpieczenia typu S o max prądzie 20A a do przedlicznikowego ani ty ani inny elektryk jeśli nie ma na piśmie niech się nie dotyka.

0
  • #7 04 Mar 2009 19:29
    spinacz
    Poziom 38  

Skoro ZE już Ci pozwoliła na założenie różnicówki to musisz mieć instalacje 3przewodowa inaczej to nie ma sensu bo ta róznicówka nie będzie działać tak jak trzeba i to się mija z celem. Ja bym Ci radził wymienić to zabezpieczenie na zwykłego esa np. S301B25A i tyle a co do samego pana elektryka poszukaj innego ja bym mu w niczym nie wierzył.

0
  • #8 04 Mar 2009 19:30
    pe_jot
    Poziom 10  

Dziękuje wam za odpowiedzi. Już wiem o co mam się dowiadywać.

1
  • #9 04 Mar 2009 19:36
    adamjur1
    Poziom 39  

C-25A to raczej oznaczenie S-a czyli wyłącznika nadmiarowo prądowego ( popularnie zwanego bezpiecznikiem)
    Z tego co piszesz wnioskuję,że masz instalację 1-fazową, z zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A ( chyba że te 25A jest za licznikiem ew popraw mnie )
    W takiej instalacji zastosowanie wyłącznika różnicowo-prądowego nie jest niemożliwe, ale wymaga sporych dzialań. Urządzenia podłączone do gniazd objętych tym wyłącznikiem należy uziemić -wszystkie zewnętrznie dostępne części metalowe. ( a w gnieździe odłączyć bolec od N) Powstanie taki układ niby TT. W urządzeniach nie posiadających uziemienia po prostu nic sięnie zmieni inie będą chronione. Wypłynięcie prądu po za instalację ( porażenie do ziemi od przewodu fazowego wyzwoli WR - ale w przypadku "złapania za przewody L i N ( bez odpływu do ziemi) nastąpi normalne porażenie- dla WR to jest normalny pobór prądu.
    Można by rozpatrzyć zastosowanie tego systemu w przypadku
    urządzeń uziemionych naturalnie - kuchenka w bloku gdzie instalacja gazowa jest stalowa, bojler czy pralka podłączony do rur wodociągowych. Ale jest tu ryzyko że kiedyś ktoś te połączenia przerwie (wstawi np rurę plastikową). I wtedy obudowa np pralki nie będzie ani uziemiona ani zerowana. W przypadku przbicia na nią ( w zerowaniu wyzwoli zabezpieczenie)napięcie będzie czekało na kogoś kto się tego złapie. I wtedy WR wyłączy .... lub nie. WR jest tylko urządzeniem ( traktowanym jako dodatkowe zabezpieczenie p/porażeniowe) może po prostu zepsuć się i nie zadziałać. Dlatego liczenie na skuteczne dodatkowe uziemienie urządzeń nie spełni warunków bezpieczeństwa p/porażeniowego. A zainstalowanie WR z zerowaniem jednocześnie przy przypadkowych uziemieniach (wspomniane urządzenia)spowoduje wyłączenie zasilania na tych obwodach.
    Czyli jedynym rozwiązaniem byłoby w tych punktach dociągniecie uziemienia do gniazdek a to już krok od modernizacji instalacji na 3 żyłową.

Wniosek ogólny - nie wolno stosować WR w instalacjach 2- żyłowych

Kiedyś ( przed laty) eksperymentowałem z podobnym rozwiązaniem ale po konsultacjach i pomiarach wycofałem się z niego.

Pozdr. J.
    ps
    jak widzę za bardzo się rozpisałem ( jak ten post czytałem, był bez odpowiedzi) wtym czasie nasypało się innych , (jednak zgodnych z myślą ogólną mojego tekstu) odpowiedzi

1
  • #10 04 Mar 2009 19:40
    Akrzy74
    Poziom 39  

pe_jot

Cytat:
    Wiem o tym że są tam plomby. Energetyka jest powiadomiona o tym i mam pozwolenie o przerobienie na zabezpieczenie różnicowe.

Zapewne masz zezwolenie, ale na zamontowanie wyłącznika instalacyjnego nadmiarowego, a nie różnicowoprądowego.

Cytat:
    Mam tylko pytanie jakie "urządzenie" tam dać aby działało to prawidłowo. Elektryk poradził mi C-25

Właśnie, elektryk poradził ci, aby tam zamontować zabezpieczenie o wartości C25, czyli zapewne S 191 C25. A o jakiej wartości jest to zabezpieczenie które zamierzasz wymienić ?

Cytat:
    Chyba zmienię sobie elektryka z papierami (chociaż ma papiery ale jest chyba starej daty (około 50lat))?

Najpierw dowiedz się dokładnie co zamierza elektryk, a dopiero potem wyciągaj wnioski.

Cytat:
    Czy mogę zamiast tego głównego bezpiecznika zastosować jakiś wyłącznik różnicowoprądowy.

Nie.

W twojej instalacji /w tablicy głównej /, nie może być zamontowany RCD /wył. róznicowoprądowy./

0
  • #11 04 Mar 2009 19:53
    pe_jot
    Poziom 10  

Sprawa wygląda w ten sposób że chce zmienić te główne zabezpieczenie (25A -> przed licznikiem). Przepalił się mi jeden przewód w nim, zgłosiłem do elektrowni, przyjechali i zdjęli plombę i tymczasowo to naprawiłem, ale chce to już zmienić na coś nowocześniejszego. Ale moim głównym celem jest to czy da się zamontować tego esa S301B25A i aby działało to w taki sposób, że jak dotknę się w domu gdzieś przewodu prądowego to aby wyłącznik zadziałał i odciął prąd (głównie to o to mi chodzi abym nigdy nie został kopnięty przez 220V), czy nie bawić się w to i zostawić tak jak jest i tylko wymienić kabelek który się utlenił i pozostawić to po staremu?

1
  • #12 04 Mar 2009 20:03
    dariuszwas
    Poziom 9  

Witam co do różnicówki zgadzam się z kolegą Spinaczem założenie takiego zabezpieczenia z mostkami w gniazdkach będzie powodowało wyłączenie bezpiecznika po dotknięciu do obudowy np. pralki KONIECZNE JEST POCIĄGNIĘCIE przewodu ochronnego tj. uziemienia. Bezpiecznik taki można wprawdzie oszukać podłączając przewód ochronny z neutralnym przed różnicówką co wiąże się i tak z przeprowadzeniem uziemienia do wszystkich gniazdek, które mają być chronione od bezpieczników . Bezpiecznik ze zdjęcia powinien być zwykły nadmiaroprądowy a dopiero te za licznikiem różnicowoprądowe.

1
  • #13 04 Mar 2009 20:04
    adamjur1
    Poziom 39  

Już wcześniej napisałem że jak będziesz miał pecha to cię nawet w idealnej instalacji WR nie uratuje.
    Wymiana na S-a tak ale w plombowanej obudowie np S-3.
    I nic więcej !!!!
    Pozdr.J.

0
  • #14 04 Mar 2009 20:04
    spinacz
    Poziom 38  

S301B25A nie zabezpieczy Cie przed porażeniem tylko on zadziała w chwili przeciążenia instalacji lub zwarcia piszemy Ci wszyscy ze w twojej instalacji bez jej przeróbki nie możesz zainstalować różnicówki a co do zmiany zabezpieczenia to podstawowe pytanie czy ZE dał CI na piśmie co masz tam zainstalować czy to tylko twoja inicjatywa wynikająca z tego ze masz okazje to zrobić bo aktualnie nie masz tam plomby ??

0
  • #15 04 Mar 2009 20:13
    adamjur1
    Poziom 39  

Kolego spinacz - Podstawowa ochrona p/porażeniowa to szybkie wyłączenie właśnie przez S-a ! W przypadku wystąpienia przebicia fazy na obudowę to własnie S ma wyłączyć w czasie ok 0,2 s zasilanie. A jak pisałem jak ktoś sie za fazę i N załpie to będzie świecił inic go nie uratuje.
    Chyba ze to będzie sprawna instalacja 3-żylowa w jednym z normalnych układów ( TNC-S,TNS,TT) z różnicówką i szęśliwie coś przez buty odpłynie ( 15-30mA )
    Pozdr.J.

1
  • #16 04 Mar 2009 20:14
    Akrzy74
    Poziom 39  

pe_jot napisał-

Cytat:
    Ale moim głównym celem jest to czy da się zamontować tego esa S301B25A

Da się zamontować, jednak proponuję S 301 C25.

Cytat:
    aby działało to w taki sposób, że jak dotknę się w domu gdzieś przewodu prądowego to aby wyłącznik zadziałał i odciął prąd (głównie to o to mi chodzi abym nigdy nie został kopnięty przez 220V)

To nie jest takie proste...Sytuacja może być nawet taka, że dotkniesz się przewodu fazowego a nawet RCD nie zadziała. Wpływ na to ma nawet podłoga ,obuwie, lub taboret na którym stoisz wymieniając żarówkę. W twojej instalacji proponuję abyś zwrócił uwagę na to, aby wszystkie gniazdka były z bolcami podłączonymi do przewodu PEN /zerowego/.

Świadomość ludzka i rozwaga, są najlepszą ochroną przeciwporażeniową...

0
  • #17 04 Mar 2009 20:21
    pe_jot
    Poziom 10  

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Każdy z was udzielił mi wystarczających informacji. Jeśli chodzi o ZE to na piśmie mam wymianę kabelka i tej puszki, ale jak już to trzeba zrobić to myślałem że zmienię sobie to na automat (w porozumieniu z ZE). Teraz wiem jak mam rozmawiać z elektrykiem. Dziękuję wam.

0
  • #18 04 Mar 2009 20:24
    spinacz
    Poziom 38  

Kolego adamjur1 zgadzam się z Tobą jak najbardziej jednak było stwierdzenie "że jak dotknę się w domu gdzieś przewodu prądowego to aby wyłącznik zadziałał i odciął prąd" wiec es nie ma szansy się wyłączyć chyba ze przez osobę która dotyka tego przewodu poleci więcej niż jego nominalny prąd.
    Kolego Akrzy74 nie wiem jak w Twoim zakładzie ZE ale w moim nie zezwolą na żadna inna charakterystykę zabezpieczenia przedlicznikowego jak B wiec nie wiem czy w tej sytuacji będzie mógł zainstalować C

0
  • #19 04 Mar 2009 20:32
    pe_jot
    Poziom 10  

Do kolegi SPINACZ

To co wywnioskowałem najlepszym rozwiązaniem jest iść do ZE o zgodę na S-301-B25A i montować go do plombowanej obudowy??

0
  • #20 04 Mar 2009 20:41
    spinacz
    Poziom 38  

Jak już będziesz w ZE to powiedz ze przy okazji wymiany przewodu chcesz wymienić zabezpieczenie przedlicznikowe i niech to oni Ci powiedz jakie masz założyć, a w obudowie oczywiście do oplombowania np.OB-3

0
  • #21 04 Mar 2009 20:43
    adamjur1
    Poziom 39  

W zasadzie nie zmieniasz warunków przyłączenia - było 25A i Będzie 25A.
    W takim przypadku zgłaszasz tylko układ do zaplombowania.....
    Prace powinien wykonać kwalifikowany elektryk i opomiarować wyniki swoich prac ( pomiar izolacji WLZ, pomiar pętli zwarcia tegożWLZ-ta)
    Te pomiary to dla Twojego bezpieczeństwa. A jeżeli zmieni zabezpiezenia za licznikiem to powinien opomiarować całą instalację.
    Pozdr.J.

0
  • #22 04 Mar 2009 20:49
    spinacz
    Poziom 38  

kolego adamjur1 niech lepiej się dowie w ZE jakie ma mieć zabezpieczenie bo mówię tak jak u mnie bardzo zwracają uwagę na charakterystykę i nie przepuszcza innej niż B ale wiadomo ze w każdym ZE może być inaczej i jeśli wymienia zabezpieczenie typu Bi na S to zmienia charakterystykę zasilania.

0
  • #23 04 Mar 2009 20:58
    pe_jot
    Poziom 10  

Temat uważam za zakończony. Już wszystko wiem. W najbliższym wolnym czasie jadę do ZE o pytanie co mam zamontować (dokładnie jaki typ) i wołam elektryka z papierami i niech zaczyna działać.

0