Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

wiktor008 11 Mar 2009 21:13 5676 67
 • #31 11 Mar 2009 21:13
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  No jak na razie to NIE - wygląda że dysk chodzi oki.. - 40gb to nie cud ale jeszcze go nie zdążyłem zapełnić i obciążyć aplikacjami więc pewności nie mam.. - a co dokładnie jest nie tak w jego pracy..? jeśli mógłbyś uściślić..
  Oraz jak z tym Ramem poustawiać.. - bo jak już wspomniałem "podkręcanie" procesora już skończyłem na 250MHz i uważam ze wystarczy a teraz chciałbym do tego odpowiednio dostosować częstotliwość działania pamięci.. - czym się kierować..?
  z góry ThX..;)

 • #32 11 Mar 2009 21:17
  iron64
  Spec Overclocking

  Przedstaw zatem screeny ze wszystkich zakładek cpu-z.
  A co do dysku, to w początkowych kilku gb widać gwałtowny spadek jego prędkości odczytu, niemal do zera. Jeśli możesz to zrób jeszcze raz ten test i daj wyniki. Jeśli będzie podobnie to przedstaw też zrzut ze SMART-a.
  Ram rozpracujemy jak przedstawisz screen cpu-z aktualnych parametrów.

 • #33 12 Mar 2009 08:03
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  oki. wygląda to tak..
  Wczoraj "podkręcałem pamięć" nie wiedząc oczywiście jak.. więc z "auto" od razu przeskoczyłem przez wartości 133, 166 do max.. (już nie pamiętam częstotliwości) czyli niejako DDR 400 - max..! - F10 (save & exit) - restart i... - kaplica.. - wiatraki się kręcą i to wszystko.. - Obudowa out, zworka w ruch i restart... - ponownie ustawiłem BIOS od zegara począwszy aż na taktowaniu procesora skończywszy (250MHs FSB) - czyli dokłanie takie samo DZIAŁAJĄCE ustawienie przed spapraniem z taktowaniem RAM.. (przynajmniej wiem już gdzie jest "górna" granica dla pamięci..
  Screany z ustawień aktualnych:

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  Temperatury w normie (nie zmieniły się zauważalnie). Trochę nie dają mi spać za to testy pamięci.. - w wersji trialowej niestety nie widać wszystkiego ale mam wrażenie jakby kości nie pracowały równo..
  Sam dysk tym razem wypadł lepiej - nie robiłem więcej prób.. - też trochę zwolnił ale nie tak drastycznie.. - nie wiem, może za pierwszym razem była jakaś "zwiecha"...(?).

  To co teraz....? - jakie parametry dla Ram..? - o/c procesora już wykluczam.. uważam ze to wystarczy.. (choć wiem że goście powyciągali z nich przy względnej stabilności 2.7GHz - jednak to już jest znaczny wzrost temperatury i ryzyka wg mnie). A ryzykowanie tylko dla kolejnych 200mgz nie ma sensu.
  Co jednak z RAM-em i jak to dalej poustawiać (timingi są jak poprzednio), i jak ew. ustawić Grafikę..? w tej chwili pracuje na jakiejś dziwnej częstotliwości..:P
  Co do Ramu dlaczego pokazywane jest 417 Mb a nie 512 Mb...??

 • #34 12 Mar 2009 10:11
  iron64
  Spec Overclocking

  Nie bardzo wiem, gdzie Ci te 417MB pokazuje, pewnie chodzi Ci o Everesta i pewnie tyle pokazuje wolnej pamięci.
  Ustawiając CPU na 250MHz i dzielnik ram na 200MHz wynikowo masz 250MHz na ram, dlatego miałeś czarny ekran. Przesadziłeś po prostu. W tej chwili prędkość ramu masz 204MHz, a oryginał to 200MHz. Co można zrobić, można poprawić timingi (bo są takie sobie), można wyżej podnieść CPU, co spowoduje podniesienie również ramu. W tej chwili masz dzielnik ramu na 166MHz, na 200MHz jak już wiesz podnieść nie można. Więc zostają tylko te dwie opcje.
  Dysk widać miał chwilową zachciewajkę, albo coś w systemie test zmuliło.

 • #35 12 Mar 2009 19:12
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  hm.. - oki.. ale co mi to da...? - kolejnych kilka wątpliwych MHz dla taktowania pamięci..? - czy jest sens wobec tego podnosić jeszcze znacznie wyżej taktowanie procesora by nieznacznie zwiększyć taktowanie pamięci - CZY DA TO ZAUWAŻALNY EFEKT I PRZYSPIESZENIE pc-ta..??
  Jeśli odpowiedź jest jednoznaczna i twierdząca - to wchodzę w to... - jednakże jeśli efekt ma być mizerny.. (praktycznie nie zauważalny w porównaniu z ustawieniami bieżącymi) to chyba nie ma to już większego sensu...
  Jeśli jednak miało by to znów przyśpieszyć pracę.. - to co powinienem i jak po kolei poustawiać..?
  Wiemy już że górną granicą efektywnej pracy tego procesora dla większości płyt (dla tej zapewne tym bardziej) jest ok 2.7GHz - powyżej tej częstotliwość płyty takiego segmentu najczęściej nie są w stanie udźwignąć takiej szyny bądź też procesor fixuje "nie dogadując się" z płytą.. - mnóstwo błędów i brak stabilności w rezultacie prowadzący do efektu odwrotnego od zamierzonego.. (tak bynajmniej wynika z mojej analizy przypadków opisanych na różnych forach dyskusyjnych dotyczących szczególnie takich zjawisk dla tego procesora).
  Wiedząc to oraz wiedząc jakiej granicy górnej nie można przekroczyć dla taktowania pamięci - co można osiągnąć i w jakich wartościach - biorąc pod uwagę kolejną zmianę timingów (na ostrzejsze jak sądzę) co też nie jest pewne bo nie wiadomo jak na mocniejszych timingach zachowa się płyta.. (dotychczas niewielu wierzyło na tym forum że ta płyta w ogóle wstanie na aktualnych timingacha co dopiero na jeszcze innych)..
  Jestem pewny ze to wszystko jest na uwadze mojego mentora - Iron64- i zważywszy na wszystkie te czynniki wiesz mniej więcej (Mentorze mój) co i jak można tu jeszcze by zrobić - oczywiście nie dopuszczając do "przesileń" czyli destabilizacji -> zmiany napięć dla procesora i przez to wzrostu temperatury przy tym samym chłodzeniu - co z oczywistych względów wykluczam..;)

  Jakie zatem masz propozycje...?
  1) timingów
  2) częstotliwości pamięci RAM
  3) częstotliwości taktowania FSB płyty/procesora (mnożnik jest już chyba max)
  4) częstotliwości karty graficznej

  Które mógłbym przetestować...
  Tym razem przydały by się konkrety.. - żebym znów nie musiał zgadywać na własną rękę i od początku programować BIOS..;)
  Czekam na info..

  Pozdrawiam.

 • #36 12 Mar 2009 19:32
  iron64
  Spec Overclocking

  No proszę, mentorem zostałem ;)
  Tak, biorę to wszystko pod uwagę, tj. brak stabilności i całą resztę w przypadku przesadzenia.
  Pamięci powinny być stabilne do 220MHz, czyli 2640-2650MHz dla procesora. Ja sugerowałbym ustawienie 2550MHz dla procesora, co dałoby 212MHz dla pamięci i zmianę timingów na 3-3-3-8 CR=1T i jeśli wszystko byłoby stabilne zmiana timingów na 2.5-3-3-8 1T.
  Sprawdź i napisz jak wyniki. Jak skończymy procesor i pamięci to zajmiemy się grafiką, bo nie powinno się podkręcać wszystkiego w jednym czasie.

  A odnośnie przyspieszenia to oczywiście, że da to wzrost, może nie kolosalny, ale 5% tu, 5% tam i 25% na procesorze to już chyba coś?

 • #37 13 Mar 2009 01:28
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  Pre bardzo doktorku.. - oto wyniki..

  Najpierw procesor FSB na 255MHz - ok..
  Następnie timingi - wg zalecenia pierwszy stopień obniżenia..

  A potem drugi - czyli do 2.5.. i pozostałe po 3 - 3 i 8.. - CR: 1T - wszystko śmiga..
  Testy poszły, wymagające aplikacje chodzą.. - nie stwierdzam jakichś nieprawidłowości.. Memory Clock - osiągnięte 212MHz - nawet w porywach skacze do 214MHz;P
  Nawet temperatura nie wzrosła.. (hmm zastanawiam się czy jej pomiary są jeszcze w ogóle rzetelne przy otwartej obudowie kompa..?:O)
  No ale wygląda jakby miał teraz lepsze chłodzenie..;P choć osobiście wolę gdy "maska jest zamknięta";)
  Oto screany..:

  - I faza przetaktowania i timingów ("CL 3"):

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  - II Faza przetaktowania i zmiany timingów ("CL 2.5"):

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  - jeśli taktowanie pamięci ma nowe timingi to czemu w ich modułach (pod spodem) są jeszcze moje wcześniejsze ustawienia..?

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  Ostatni screan (powyżej) to aktualne taktowanie grafiki (pomijane do tej pory)..

  Jeśli są jakieś niepokojące anomalie których ja nie dostrzegłem (z powodu braku doświadczenia najpewniej) to czekam na wskazówki - ja sam takowych nie zauważyłem i nie odbieram..
  Trochę zastanawia mnie "efektywna częstotliwość taktowania dla pamięci" w tych screanach..

 • #38 13 Mar 2009 09:04
  iron64
  Spec Overclocking

  Spokojnie możesz zamknąć obudowę, będzie dobrze.
  Poprawiamy dalej prędkości procesora, czy wystarczy już?
  A co do grafiki to daj screen z programu GPU-Z lub z Everesta z zakładki Ekran-Procesor graficzny i napisz jakie masz sterowniki tzn. wersję sterowników.
  Efektywna częstotliwość taktowania dla pamięci DDR to rzeczywista częstotliwość *2, ze względu na to, że w jednym takcie przesyłane są dwa pakiety danych. Tak to działa i takie nazewnictwo przyjęto. Kupując ram PC3200 czyli 400MHz, te 400MHz to częstotliwość efektywna, częstotliwość rzeczywista to 200MHz.

 • #39 14 Mar 2009 11:59
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  Aha.. czyli mam z tego rozumieć że już więcej się z pamięci wycisnąć przy tej prędkości FSB dla procesora - NIE DA..(?). Hmm.. rozumiem delikatną sugestię - ale myślę jednak że już wystarczy z procesorem.. - to miało być przyśpieszenie pracy a nie kompletny OC (powracając do tematu głównego).. może i nic by sie nie stało - ale wolę by ten procesor dłuzej pożył i posłużył niż zeby chodził ponad swoje możliwości i przez to płyta miała by krócej "pożyć",.. - tak myślę.. (ponoć zbyt wyskokie "kręcenie" skraca żywotność kondensatorów o połowę).
  Tak więc procesor tyle (na razie;P) jeśli na pamięci nie ma sensu przestawiać częstotliwości to trudno - a tera grafik może.. - jeśli to w ogóle ma sens przy tej częstotliwość FSB dla proca..;
  Oto fotki z żądanych zakładek:

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  to tyle.. - tam są sterowniki podane - zdaje się że wersja 77.77 (ponoć ta jedna z lepszych do tej karty), i pracuje na nich w porządku, aczkolwiek znalazłem gdzieś w sieci klienta któy bardzo pewnie stwierdził że do tej karty najlepsze sterowniki to z serii 5..
  A dokładnie tak:

  "(..) Najlepsze sterowniki do tej karty to wersja 56.64 wydane 11-03-2004

  Moja propozycja to, zmiana ustawienia w BIOS-ie parametru:
  AGP Aperture Size

  Nazwa alternatywna: Graphics Window Size, AGP Aperture Window Size, itp
  Lokalizacja: Advanced Chipset Features, itp
  Zmień ustawienie na: 64MB"


  Nie próbowałem ich osobiście ponieważ te aktualnie zainstalowane które już były gdy sprzęt przysedł wydają się sprawować dobrze i wydajnie.. toteż jest to kwestia sporna..

  Jak można by jeszcze coś z tej karty wyciągnąć (byleby nie powodująć przegrzewania zeby się nie sfajczyła)..;)

  Pozrówka.

 • #40 14 Mar 2009 12:15
  iron64
  Spec Overclocking

  Z pamięci można jeszcze timingi wycisnąć, można sprawdzić CL na 2 (2-3-3-8 ), ale to może już być dla nich za ostro i wtedy bateryjka lub reset ustawień zworką.
  Grafika, powiem tak, to grafika jest w tej chwili kulą u nogi tego komputera. FX5200 jest mało wydajny, a tutaj mamy jeszcze szynę pamięci 64 bitową. Tak, to wygląda, ale tym bardziej warto kręcić :)
  Sterowniki mogą zostać, w sumie to sam uważam, że 56.xx są najlepsze, ale nie ma sensu zmieniać na starsze.
  Wentylator masz na tej karcie, czy tylko radiator?

  Do podkręcania grafiki proponuję odblokowanie tych funkcji w standardowych sterownikach, które już masz. Aby to zrobić dodaj do rejestru to co jest w linku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5988682#5988682

  Jak go dodasz pojawią się nowe funkcje w sterownikach, m.in. podkręcanie rdzenia gpu i pamięci karty. Zmieniaj w małych krokach np. co 10MHz i po zmianie testuj. Jak zauważysz przekłamania w obrazie lub dziwne kropki to zejdź w dół do ostatnich poprawnych ustawień.

 • #41 14 Mar 2009 13:11
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Co do timingów pamięci to jeszcze jedną rzecz możesz sprawdzić. W niektórych przypadkach ustawienie 2.5-3-3-6-1T jest wydajniejszym od 2.5-3-3-8-1T. Podkreślam w niektórych ale mimo wszystko warto poświęcić chwilę i sprawdzić ;).

 • #42 15 Mar 2009 17:58
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  Ok. Popróbuję wszystko jak piszecie..
  Niestety na Grafice jest tylko oryginalny radiator - bez wiatraka.. - jeśli byłby on nie drogi, a faktycznie podkręcenie jej na tyle że zmiana w wydajności byłaby wyraźnie zauważalna, to myślę że mogę się nawet w niego zaopatrzyć.. nie wiem natomiast na ile można tu liczyć jako ze wielu tę kartę już dawno przekreśliło.. - hmm może to wyjątkowo nieudany egzemplarz - w koncu chyba jeden z pierwszych układów (prototypowy) z pamięcią na 128mb (ąz jak na wtedy.) - i dlatego nie dopracowany..:/
  Ale jeśli podniesienie jej częstotliwosci o 30 40 mhz da widoczny rezultat i karta będzie sie grzała nieznacznie (i wystarczy wiatraczek dodać) to może warto się chwile pobawić..
  Jednak wszystko oczywiście w granicach rozsądku.. - bardzo byłbym wdzięczny za info (gdyby ktoś takie posiadał0 przy kaich to częstotliwosciach ta karta już odmawiała posłuszeństwa lub grzała się zbyt mocno.. -
  Poza tym myślę że operacja jest jak najbardziej udana.. wydajność i szybkość komputera jest wyraźnie zwiększona (już dotychczas) i jestem dostatecznie zadowolony z osiągniętego wyniku..
  Zastanawiam się jeszcze ciągle nad dokupieniem modułu RAM DDR 512 na 3- wolny slot dla tego socketu - jednak nie jestem w tej chwili przekonany czy jest to operacja opłacalna - jeśli ciężko jest jednoznacznie komukolwiek stwierdzić czy taki układ będzie znacznie lepszy/lepszy od obecnego (o połowę niższego) układu DUAL 2 x 256mb 400mhz.... - (?)
  wkrótce info z wyników..;)

 • #43 15 Mar 2009 19:17
  iron64
  Spec Overclocking

  Masz na pewno jakiś wentylator w domu, poszukaj :)
  Co do ramu, to 2x512 byłby najlepszym wyborem.

 • #44 15 Mar 2009 20:28
  Mihas66
  Poziom 22  

  fajnie opisany temat-prawie jak opis przyrody Orzeszkowej a tak naprawdę to nadal nie rozumiem czego się bać w oc... po prostu tam nic nie da się zepsuć jak coś za bardzo podkręcimy to komp nie wstanie i normalnie robimy reset biosu i jazda a to nie jest nic trudnego mój komp po wielu testach pseudo tuningach edycjach biosu i innych próbach śmiga przyzwoicie choć wiekowy i podkręcony że aż zamknięta szyna fsb na pł głównej.... co do fx5200 karta teraz raczej uznawana za biurową bo najlepsza gra jaką na niej uruchomiłem to nfs carbon max detale przy rdzeniu 250@330 i pamięci 500@580 ale ja mam wersje ultimate i te wartości uzyskałem dopiero co ciekawe jak procesor znacznie podkręciłem bo na standardowych to wywalała straszne artefakty i błędy, wiec zobacz jak u ciebie z tym jest bo może tak samo...

 • #45 15 Mar 2009 21:13
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Mihas66 napisał:
  fajnie opisany temat-prawie jak opis przyrody Orzeszkowej a tak naprawdę to nadal nie rozumiem czego się bać w oc... po prostu tam nic nie da się zepsuć

  Takie dumne i pewne siebie opinie zachowaj dla siebie. Tylko dowodzisz jak mało jeszcze w życiu podkręciłeś. Jeśli na prawdę twierdzisz, że nic się nie da zepsuć i wszystko będzie chodzić wiecznie nawet jak się uwiesi i bios się nie podniesie to jesteś w w bardzo wielkim błędzie.
  Nie jeden przykład ubicia sprzętu podkręcaniem na wariata już w rękach miałem i nie jeden taki sprzęt dane mi było naprawiać.
  Opinia, że nic się nie da zepsuć i podkręcanie jest bezpieczne powinna być potraktowana jako szkodliwa porada.
  Przypominam o regulaminie forum pkt. 12.
  Cytat:
  Udzielanie porad uznanych za szkodliwe bądź bezwartościowe podlega regulaminowym restrykcjom.

 • #46 16 Mar 2009 10:35
  Damnian
  Poziom 34  

  Mihas66 napisał:
  fajnie opisany temat-prawie jak opis przyrody Orzeszkowej a tak naprawdę to nadal nie rozumiem czego się bać w oc...
  Bo tak na prawde takie podkręcanie jakie tutaj zostało opisane niemalże jak instrukcja użytowania zabawki dla 10-cio latka jest prawdę mówiąc lekkim kosmetycznym przyspieszeniem komputera. Mimo wszysto takiej ostrożności każdemu życze a nie na wariata łapać się za wszystko co popadnie.

 • #47 16 Mar 2009 14:49
  iron64
  Spec Overclocking

  Nie wiem czy mam to traktować jako oskarżenie w moją stronę czy jako pochwałę? ;)
  Kolega jest ostrożną osobą, nigdy wcześniej nie podkręcał i takie zachowanie jest godne podziwu, a nie wytykania, szanowni koledzy. Widać, iż dba o sprzęt i nie chce go uszkodzić. Na pewno długo czekał na taki komputer i teraz wie jak o niego dbać.

 • #49 16 Mar 2009 15:09
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Wystarczy offtopa panowie.
  Sposób w jaki autor prowadzi temat oraz jak iron64 wykłada pomoc z podkręcaniem osobie, która pierwszy raz bierze się za takie klocki zasługuje na pochwałę.
  Nie sztuką jest uczepić się, że dużo jest napisane itp itd sztuką jest takie coś napisać i udzielić rzeczowej pomocy początkującemu. Kolega Mihas66 z tego co widzę po obserwacji mojego działu takiej pomocy nie udziela ale do krytyki jest skory.
  Gdy napisze tyle porad co iron64 w tym dziale to będzie miał prawo krytykować i zajmować stanowisko jak na razie nic go nie upoważnia do takiego działania.
  Koniec pogadanki nie na temat. Dalsze posty nie mające związku z tematem podkręcania sprzętu kolegi wiktor008 będą lądować w koszu.

 • #50 19 Mar 2009 20:11
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  Dziękuję Mery84 za profesjonalne zaprowadzenie porządku w temacie
  i przypomnienie co niektórym użytkownikom forum o pewnych zasadach etykiety tu panującej.. Myślę, że to skutecznie utrzymuje w ryzach przejrzystość wątków oraz osoby wypowiadające się.. Dobra robota.
  Wracając teraz do tematu (cieszę się że mogę go wznowić po przerwie spowodowanej chorobą):
  "Na pewno długo czekał na taki komputer i teraz wie jak o niego dbać."
  - No, może bez przesady - dziś taki zestaw nie jest drogi, a ja zwyczajnie bardzo długo bazowałem na jednym (pierwszym) sprzęcie który mnie właściwie przez wiele lat zadowalał.. Ten natomiast kupiony jako ze okazyjnie i wydał mi się dość atrakcyjną bazą do zgłębiania wiedzy z zakresu OC i dbania o System/BIOS (a na pewno mniejszą stratą w razie w - w porównaniu do sprzętu zupełnie nowego, za którego "kręcenie" zapewne bym się nie brał..;)
  W tej chwili mam w domu już trzy komputery starszej generacji (ten jest "najnowszej" oraz wiele działających podzespołów innych komputerów których nigdy nie chciałem się pozbyć.. bo po prostu lubię takie rzeczy mieć w domu..;P)
  Temat ów wreszcie - myślę że może być (jako że jest niemal jak instrukcja) doskonałym podręcznikiem dla początkujących na tym forum oraz jest swego rodzaju "pracą badawczą" również dla doświadczonych już O/C'rów (na pewno się z tym zgodzi choćby Iron64, który jest tu dla mnie mentorem i od niego najwięcej się uczę jak i jego wiedzę bardzo sobie cenię. Myślę że to na tyle Off-topowych wyjaśnień (jeśli pozwolisz Mery84).
  A teraz już wracając na prawdę do tematu: - mam taki mniejszy radiatorek z wiatraczkiem z poprzedniego procesora z płyty ECS - z Duron 950MHz - chyba jeden z tańszych wiatraczków - bo znacznie mniejszy i lżejszy względem tych które mam na obecnych procesorach.. Czyli - mogę go bez najmniejszych obaw przełożyć na radiator karty grafiki i podpiąć do wolnego gniazdka na płycie dla zasilania..?
  Jeśli tak to jutro się za to zabiorę - jeśli tylko chłodzenie faktycznie znacznie się poprawi i zwiększy to zakres możliwości O/C tej karty (by sprawdzić co można). Sam procesor ten "mini" zestaw chłodził raczej słabo (temperatury oscylowały w granicach 50st C - przy normalnej pracy - aż dziw że ten procesor wytrzymał tak przez 9 lat..). Jednak co AMD to..;P

 • #51 19 Mar 2009 20:18
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Jakie obecnie masz chłodzenie tej grafiki? Radiator z wentylatorem czy sam radiator? Jeśli masz możliwość daj zdjęcie lub znajdź zdjęcie dokładnie twojego modelu w sieci.
  Przeszczep radiatora z Durona jest wykonalny tylko będzie wymagał przeróbki. Musisz przerobić mocowanie radiatora.
  Osobiście jestem przeciwnikiem takich przeszczepów mimo, że potrafią się spisywać całkiem przyzwoicie. Za ok. 30zł na potrzeby FX5200 możesz mieć przyzwoite chłodzenie, a za 60-70zł znacznie lepszą kartę przykładowo Radeon 9600/9800.

  Jeśli masz sam radiator na grafice to wystarczy dorzucić mu wentylator i po problemie chłodzenia karty.

  P.S. Offtopy Twoje pomijam ;).

 • #52 19 Mar 2009 20:29
  iron64
  Spec Overclocking

  Daj na tą kartę sam wentylator z Durona, radiator niech zostanie taki, jaki jest.
  Podniesie to możliwości karty, ale głównie podniesie jej bezpieczeństwo. Głównie bezpieczeństwo miałem na myśli proponując wentylator, a możliwości podkręcania to taki efekt uboczny ;)

 • #53 21 Mar 2009 18:44
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  Heh.. no próbowałem dzisiaj coś wykombinować ale niestety się nie uda taka sztuczka.. - jednak tamten wentylatorek ma nie dość że troszkę inny rozstaw otworów na wkręty względem żeberek radiatora na karcie grafiki - to jeszcze przerwy między żeberkami są zwyczajnie zbyt szerokie dla tych cieniutkich wkręcików - na radiatorze od procesora pasowały ale tam żeberka są blisko rozstawione.. - Tak więc ni jak to się trzymać nie będzie.. - zresztą i tak nie byłoby go do czego podpiąć na tej płycie - bo szczerze mówiąc jak tak się jej przyglądałem to nie widziałem nigdzie białego gniazdka z trzema bolcami dla podpięcia zasilania dla tego wiatraczka.. - tak jak to jest dla wentylatora procesora..
  To też darowałem sobie to - poprzekładałem jedynie dyski twarde i napędy DVD i na tym chyba się skończy grzebanie w tym kompie..
  Podkręcanie grafiki w takiej sytuacji oczywiście zostanie już mizerne.. - a z tego co napisał Mery84 widzę że nie warto kupować specjalnych wiatraków do takiej zabawy bo wkrótce w ich cenie będzie można kupić znacznie lepszą kartę... - heh zabawne jak to leci wszystko w dół.. jak wczoraj pamiętam, jak kupowałem grafikę Geforce4 MX 440 wykładając za używaną ponad 120zł... - dziś w tej cenie kupiłem całą płytę główną ECS (w idealnym stanie) dwie kości RAM (256mb) kolejny procesor AMD Duron i kartę grafy GeForce FX 5200... - za te same pieniądze...!!! - no to przecież to jest aż śmieszne...
  Ktoś spyta po co kupuje takie stare rzeczy...?? - hmm.. może zwyczajnie jestem sentymentalny.. a może po części lubie mieć dużo sprzętu który uważam iż mimo lat nie stracił tak wiele na funkcjonalności.. a przynajmniej jest już wypróbowany i można powiedzieć że chyba - niezawodny - w końcu na tych kompach dalej da się oglądać filmy, słuchać muzyki, pisać, tworzyć coś na prostych aplikacjach czy serfować po necie z powodzeniem.. a i gierki nie najgorsze jeszcze na nich całkiem nieźle chodzą.. - więc jeśli tylko nie goni się za NOWOŚCIĄ i rosnącymi wymaganiami to te "starocie" choć wg mnie śmiesznie je tak nazywać - w zupełności jeszcze wystarczają do wielu mniej ambitnych zadań..;)
  Właściwie to mógłbym zamknąć w tym momencie już ten temat - jako ze dalsze podkręcanie ASRock i Athlona 64 nie jest dla mnie już konieczne (i tak daleko zaszliśmy) ale korzystając z okazji (i żeby nie tworzyć nowego tematu) zapytam jeszcze o starszy sprzęt i to czy takie coś (co zaraz zobaczycie) nie gryzie się ze sobą.. (chodzi o różny RAM na jednej płycie):

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..


  Tak tak.. to mój stary (wskrzeszony) ECS K7 (nieśmiertelny) z nowymi kościami RAMu (zmiana z SDR-a) i procem Duron 1000MHz.. - napiszcie co sądzicie o tych utawieniach timingów dla tej płyty.. - chciałbym ten sprzęt skonfigurować dla najlepszej wydajności (dla jednego ze starszych domowników), by mógł jeszcze posłużyć trochę czasu i cieszyć jego użytkownika..
  Czy nie przeszkadza to, że pamięci chodzą na różnych częstotliwościach i jakie częstotliwości polecalibyście dla FSB płyty głównej...? - Wiem że tu procesora nie da się podkręcić a jeśli już to nieznacznie.. A opcjonalne wartości jakie są dostępne to 100 lub 133 MHz... - to wszystko.. hehe - no wiem że dużo strasznie opcji.. ale wiecie.. znów chodzi o max wykorzystania płyty przy stabilnej pracy... Gdzieś coś mi się przez monitor kiedyś przewinęło że tu często ustawiano ASYMETRYCZNE częstotliwości..
  Co proponujecie..
  pzdr.

  ps. dla odmiany na tej płycie jest chyba z 3 wolne gniazdka dla podpięcia kolejnych wiatraczków... Ech.. producenci płyt..

 • #54 21 Mar 2009 20:51
  iron64
  Spec Overclocking

  Na ECSie z Duronem ustaw timingi 2-2-2-5 i synchronicznie z procesorem, czyli 100MHz, bo ulubionym zajęciem tej płyty jest uporczywe wracanie do takich ustawień (FSB:DRAM 100:100), zatem dajmy od razu tak właśnie i ostre timingi. Zyskasz tym samym trochę w szybkości i nie będzie kłopotu, czyli takie dwa w jednym.
  No i mylisz się, K7S5A potrafi zaskoczyć możliwościami, tyle że po zmianie biosu na CheapoBios. Rzecz jasna, nie zrobisz z niej DFI, ale możliwości wtedy ma większe.

 • #55 22 Mar 2009 14:47
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  A o tym słyszałem, choć biorąc pod uwagę małą przepustowość AGP (max razy 4 dla tej płyty) to dla "graczy" i tak nie wiele to da.. - trochę szybszy komp ale z grafiką nie poszalejemy a i trochę już lepszych procesorów też płyta w pełni nie wykorzysta.. - zdaje się że max Athlona 1700MHz jest w stanie optymalnie obsłużyć (oczywiście z tym lepszym OC BIOS-em lub choćby tym Honey.. gdzie faktycznie zapaleńcy docierali do wartości 147/147MHz
  Co do tych timingów - to nie za ostre..???:O - zastanawiały mnie zawsze opcje ustawień dla pamięci, które są pod takimi nazwami jak: safe, fast, ultra i coś tam jeszcze w tym BIOS.. - czy tu ma znacznie na jaką opcję damy..? no i co z wartością CR - próbować 1T..??

  Co do mojego ASRock - to jaki byście proponowali w przyszłości (jak mi się obecny już znudzi) RAM do tej płyty - tak by nie wydać się na taki który płyta nie obsłuży w pełni możliwości - i ile tego..? czy 2 x 512 DDR 2 będzie oki..? - bo to pewnie jedyne co kiedyś w tym kompie zmienię (poza kartą grafiki oczywiście;)

 • #56 22 Mar 2009 14:56
  iron64
  Spec Overclocking

  Asrock obecny - 2x512 ddr pc3200, 2x1024 ddr pc3200. Ddr2 odpada, pamiętaj o tym.

  Na ECSie działa nawet Athlon 2400+, tyle, że nie na wszystkich modelach :) Fast w tym biosie oznacza właśnie 2-2-5(lub 6), CR tam raczej nie będzie, a CL jest i tam ustaw 2.

 • #57 28 Mar 2009 20:03
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  No i kolejny problem się pojawił.. wszystko było oki do dziś..
  Co do timingów to ustawiłem otatecznie 2 - 2 - 3 - 6 - bo tylko tak się dało.. - nie można było ustawić niższych wartości w dwóch ostatnich pozycjach.. nie wiem dlaczego.. - może taka wersja BIOS płyty i nie pozwala a może to przez to ze pamięci są nieco różne.. (patrz wyżej).
  Ogólnie z pamięciami i ustawieniami było już oki.. system chodził stabilnie i dobrze..
  Ale do rzeczy - dziś próbowałem wymienić kartę graficzną na tym ECS-sie i tu z niewiadomego mi powodu z prostej operacji zrobił się fatalny problem..
  Zmieniałem GeForce 4 mx 440 (która długo i dobrze mi służyła) na coś nieco lepszego czyli FX 5200 128mb.. - wymieniam, podpinam monitor włączam kompa i... - lipa.. - czarny ekran..
  A z głośnika systemowego alfabet morsa:
  * - to kolejne krótkie sygnały:


  * - * * * * * * * * (6 sekund przerwy) * * - *


  Takie coś dobiegało z głośnika... - co to do licha jest...??! czy to znaczy że karta jest be czy może coś uszkodziłem..??:(( - wszystko robiłem ostrożnie i delikatnie jak zawsze.. - karta wygląda że doszła do końca w gniazdo..
  Na domiar złego wsadziłem z powrotem starą GeForca 4 i jest identyczny problem... i taki sam komunikat dźwiękowy.. - a przed próbą wymiany wszystko pracowało oki... za każdym razem to samo.. taki schemat dźwięków i do widzenia.. black-out na amen.. dodam że reset BIOS zworką nic nie dał..

  Błagam.. pomocy...:/

 • #58 28 Mar 2009 21:46
  iron64
  Spec Overclocking

  Możesz sprawdzić z jakąś starą kartą na PCI?
  Uruchom płytę tylko z procesorem i chłodzeniem i napisz ile i jakie dźwięki wydaje speaker.
  A co do karty to nie ma innej możliwości jak czarowanie, czyli wyczyszczenie portu, dopchnięcie karty itd.

 • #59 29 Mar 2009 09:55
  wiktor008
  Użytkownik obserwowany

  ...Ok.. już działa.. pomogło.. - wyciągnąłem raz jeszcze (już enty) tę kartę - przeczyściłem port, jednak że trzeba było coś jeszcze zrobić.. - odkręciłem z drugiej strony obudowę i zorientowałem się że trzeba odgiąć nieco plaszkę blokująca nieco dłuższą metalową płytkę z wejściem tej karty.. - tą całą podstawę blaszaną karty grafiki przez którą przechodzi wyjście do podłąznia monitora.. - - wtedy mogłem docisnąć ten minimetr głebiej kartę.. z chrzęstem doszła do końca i wreszcie odpaliło...
  Zmiana oczywiście sterowników na najlepsze, i jest..
  Za to pojawił się znów problem z pamięcią..
  (można tu mieć na prawdę duże pretensje do architektów ECS o rozmieszczenie gniazd i portów).
  Pamięci pokazywało 256mb.. - zarówno w DOS jak i Windows.. - próbowałem to rozwiązać timingami.. - ale nic nie dało..
  Zostawiłem tak do dziś - a dziś rozkręciłem obudowę.. pokukałem i zakręciłem z powrotem.. - taśma od napędu DVD-Rom trochę leży na jednej kości pamięci.. - bo nie dość że krótka to jeszcze to wszystko tak ciasno rozmieszczone..:/
  No ale nic - starałem się ją tak uformować by kości nie dotykała (moze to coś powodowało?)
  I po odpaleniu mam 512 RAM.. - troche to dziwne wszystko..
  Zaniepokoiły mnie wartości użycia pamieci RAM:

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  - użycia dosć znacznie - w czasie gdy nic praktycznie nie jest uruchomione, no i te dziwaczne timingi.. - różne dla obu kości:

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

  I taktowanie ustawine płyty głównej (na ile się dało):

  proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..


  I co o tym myślisz..?? - czy to może być wadliwa praca jednej z kosci (test błedów nic nie wykrył), czy może płyty głównej..? - czy może moje absurdalne podejrzenie że dotykająca taśma od napędu DVD na krawędź pamięci a wcześniej krawędź karty grafiki - powoduje jakieś zakłócenia...???
  Tak w ogóle to o co chodzi z timingami dla pamięci osobno od płyty głównej.. bo czuję że się zgubiłem..;/

 • #60 29 Mar 2009 10:35
  iron64
  Spec Overclocking

  Timingi mogą być inne dla każdej pamięci jedynie w SPD, to powiedzmy taka tabliczka znamionowa. Natomiast ustawienie tychże timingów jest takie samo dla każdej z nich. Czyli aktualnie pracują z ustawieniami takimi jak pokazuje w "Mikroukład płyty głównej".
  Taśma może i miała wpływ na wykrywanie ramu, jeśli dość mocno naciskała na ram, to mógł on się nie trzymać odpowiednio w porcie. A jak kondensatory na tej płycie, bo niestety często są popuchnięte (płyta swoje lata ma, a dodatkowo jej konstrukcja jest trochę na odwal się).