Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

proste i subtelne poprawienie parametrów kompa..

wiktor008 04 Mar 2009 21:10 6060 67
Altium Designer Computer Controls
    wiktor008
    User under supervision
    Witam..
    Od nie dawna zacząłem się interesować ustawieniami w BIOS komputera dla zwiększenia jako stabilności oraz ew. przy okazji poprawą wydajności..
    Od ok 2 tygodni czytam i szperam po necie i przyznam że wiele się już dowiedziałem aczkolwiek wiedza ta nie jest mi aż tak bardzo potrzebna i nie interesuje mnie to do tego stopnia by brnąć dalej w skomplikowane zagadnienia O/C jak Timingi i obliczanie max parametrów dla wyżyłowania procesora do granic jego możliwości.. - to hobby dla maniaków.. - biorąc pod uwagę to ile można stracić i najeść się nerwów robiąc to nie właściwie i bez sporej wiedzy i doświadczenia..

Jednakże chciałbym delikatnie poprawić wydajność swojego komputera NIE PODKRĘCAĆ DO OPORU - a jedynie pomóc mu "wejść" na pułap w którym sprzęt będzie korzystał w pełni możliwości z podzespołów pamięci RAM DDR oraz doskonale będzie się układała "współpraca" między procesorem a FSB płyty i RAMem.. - wszystko dla HARMONII pracy i optymalnej wydajności - jako ze oryginalne niskie ustawienia nie wykorzystują w pełni tych możłiwości..

Mój zestawik to:

PROCESOR
    - AMD Athlon 64-bitowy 3200+ na socket 939. Na procesorze jest wentylator AMD.

Płyta główna:
    - ASRock K8Combo-Z na chipsecie ULI, AGPx8, (tzw. "Mutant" - z dwoma socketami na ULI")

Grafika:
    - GeForce FX5200 128 Mb, TV-OUT, karta pracuje na złączu AGP x8 (niesławna)..

RAM:
    - 512 MB DDR RAM - firmy mi blizej nie znanej..(noname)

Wiem - zaraz na usta cisną się liczne słowa krytyki co do tego zestawienia szczególnie o jego wieku oraz karcie grafy.. - poczytałem wiele recenzji - znam za tem plusy i minusy wszystkich tych podzespołów
    To też możecie darować sobie wszelkie uwagi "za" i "przeciw" - i pomijając to skoncentrować swoją energię i zaoszczędzić słowa na napisanie tego co mnie interesuje (za co z góry dziękuję)- CZYLI:
    - powtórzę raz jeszcze to co wyżej: - NIE MAX PODKRĘCENIE DO GRANIC WYTRZYMAŁOŚCI - tylko optymalną konfigurację HTT - (dawną FSB) dla tej płyty, pamięci RAM i procesora oraz ew. delikatne podkręcenie wartość MHZ tak by wszystko to razem ładnie współgrało i pracowało jak należy (przede wszystkim stabilnie i bezpiecznie) bez pocenia się i grzania ale z na ile to możliwe "pełną mocą" wykorzystując drzemiące siły (bez przesadyzmu i uszczerbku na zdrowiu dla procesora)...
    Czyli dokładnie jakie te wartości dla FSB, jaki mnożnik dla proca i częstotliwość szyny dla tej wspaniałej płyty głównej, itd...???
    Byłbym bardzo wdzięczny za zestawienie tego (w propozycjach) w jasny sposób tak bym mógł to sobie samodzielnie wprowadzić w BIOS-ie i po restarcie cieszyć się pełnymi możliwościami sprzętu bez dławiących go wcześniej ustawień STOCK... (oraz nie zaprzątać sobie głowy wielogodzinnymi testami na różnych coraz to bardziej wygórowanych konfiguracjach).
    Wykluczam tutaj dokupowanie chłodzenia czy innych takich tam - bo nie ma to być TUNING jako taki (czyli wyciaganie z proca dwa razcy tyle co normalnie), a jedynie wykorzystanie OPTYMALNYCH MOCY w kompie..? - czyli delikatne przyspieszenie i podniesienie wydajności głównie chyba opierając się tu o wykorzystanie RAM i proca..
    CO proponujecie..? (poza poradnikami na kilkanaście stron w których temat jest omawiany zbyt szeroko i nie konkretnie do mojego przykładu co w rezultacie nie bardzo mnie wciąga)..

Konkretnie - do tej płyty z tym procem i tym RAMem oraz tą kartą grafy ..
    Wzór:..np FSB X tyle + proc mnożnik X ileś a pamięć na: yhymMHz...

Pomijam tu kwestie zasilacza (bezpodstawnie nadużywaną wg mnie), ponieważ ma on 400 W i jego marka nie ma znacznie w tym przypadku.. (bo moc jest wystarczająca dla tych podzespołów);
    (zreszta wg mnie w innych tez nie ma i będę sie tego trzymał jako że przez blisko 9 lat miałem zestaw ECS K7S5A z grafą 64mb, procem Duron 1GHz i ramem ponad 256 a pod koniec zywota tej plyty podpialem jeszcze dwie nagrywarki CD/DVD oraz drugi dysk twardy 120GB - i to wszystko na 300 W zasilaczu spod litery D.(uznawany za "kijowy") - a KTÓRY NIGDY MNIE NIE ZAWIÓDŁ I DO DZIŚ JEST W STANIE IDEALNYM.. - a płyta - cóż po 8 latach należała jej się emerytura..;P (6 kondensatorów do wymiany w przeciwieństwie do zasilacza) - więc nikt mi kitów o zasilaczach wciskać nie musi..

Czekam na propozycje co do mojego aktualniejszego sprzętu..;P - myślę że przesiadka jak na początek wystarczająca..:)

Na jakiej to szynie FSB powinno chodzić ok bez żyłowania..?
  • Altium Designer Computer Controls
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1203122.html
    Wiedza na temat timingów.
    To jaki sprzęt masz nie jest powodem do krytyki i taka nie jest w tym dziale akceptowana. Masz to na co cię stać i koniec kropka. My możemy pomóc to usprawnić.

Daj screen z CPU-Z zakładka CPU i Memory + zakładka SPD.
    Opisz lub daj fotę ustawień dostępnych w bios w zakresie zmian parametrów CPU i pamięci coś wymyślimy.
    iron64
    Level 41  
    Opisałeś fajnie, tylko mało treściwie :)
    Nigdy nie miałem takiej płyty, jest ich naprawdę mało, z racji tego napisz jakie masz w ogóle opcje w biosie? Czy pozwala ona cokolwiek zrobić?
    Damnian
    Level 34  
    Z tą płytą raczej nie poszalejesz, procesor ma nawet spory potencjał. Ale takie wynalazki jak ta płyta zazwyczaj pozwalają na stabilną prace na domyślnych ustawieniach bez grzebania.
    iron64
    Level 41  
    Za 150zł to się trafi Epoxa lub nawet DFI, Asus za te pieniądze jest bladziutki jak eskimos.
    blaze0483
    Level 12  
    iron64 wrote:
    Za 150zł to się trafi Epoxa lub nawet DFI, Asus za te pieniądze jest bladziutki jak eskimos.

Zgadzam się. Tyle tylko, że należy mieć na uwadze fakt, iż ASUS jest bardzo "User friendly" i nawet nie posiadając zbytniej wiedzy w temacie można sporo z Asus' owych płyt wycisnąć. W przypadku wyżej wymienionych wskazane jest już raczej większe rozeznanie w temacie a przy DFI trzeba jeszcze wziąć pod uwagę "charakterek" produktów tej firmy, który bywa bardzo kapryśny :)
  • Altium Designer Computer Controls
    iron64
    Level 41  
    Nie nazwałbym Asusa produktem user friendly, ale niech tam. Natomiast Epox jest na tyle fajny, że w zasadzie wszelkie potrzebne instrukcje i informacje masz już w biosie, np. timingi są podane poprzednie i obok aktualne. Fajne jest to po resecie ustawień, gdzie masz AUTO wszędzie i chwilę spędzieć trzeba na przypomnieniu sobie, a tak obok masz parametry już podane :) Epox jest user friendly, a Asus moim zdaniem nie. O ile za 100zł A8N-E jeszcze byłby sens kupić, o tyle za cenę wyższą już nie bardzo.
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pod s.939 dobry typ to EPOX 9NPA3 Ultra.
    Miałem krótki kontakt z nim i jest bardzo podobny do osławionej 8NPA7I. Ile dałbym za taką płytę jak 8NPA7I pod AM2+ ;).
    Wielka szkoda, że tak dobry producent przepadł.
    DFI nie jest dla wszystkich niestety. Tak rozbudowany bios jaki serwuje DFI wymaga wiedzy większej niż przeciętna. Drugi aspekt to kupić DFI i śmigać na Auto ustawieniach to jak kupić Porsche do niedzielnych wyjazdów na nieszpory i trzymać je w garażu.
    blaze0483
    Level 12  
    Przyznam szczerze, że z Epoxem nie miałem do czynienia, ale przeczytałem przed chwilą parę komentarzy i rzeczywiście brzmi to dobrze. Fajnie brzmią opcje w BIOSie. Gdy wymieniłeś Epoxa obok DFI nie znając jednej z marek, "przyszyłem" ją po prostu do tej mi znanej ;) Podtrzymuję natomiast swoje zdanie co do DFI. Co do Asusa, to prawdą jest, że 150zł za tak starą płytę to dość sporo, lecz jeśli poszukać na zagranicznych aukcjach to w przeliczeniu na złotówki można tę płytę dostać poniżej 100zł :D
    iron64
    Level 41  
    DFI nie jest dla wszystkich, to prawda. Ma swoje kaprysy, ma dziury FSB, z jednym dzielnikiem działa - z innym nie, zresztą kaprysów jest więcej, za to jak ją poznasz i ustawisz i zaczniesz kręcić - miodzio :) Do czasu kiedy nie przesadzisz z napięciami :) Swoją drogą DFI zaczynało jako producent płyt do kompów marketowych i to jest ironia losu. Najpierw typowy oem, a teraz najbardziej ceniony producent wśród "krętaczy".

EDIT:
    Ale offtopa zrobiliśmy :)
    wiktor008
    User under supervision
    .. Panowie, Panowie.. spokojnie..! - ale Was porwało w tematy poboczne.. - rozumię Wasze pasje.. - ale może nie rozwodźmy się za bardzo nad tym co lepsze..
    Ta płyta w tym zestawie dopiero co (nie dawno) do mnie z allegro przyszła więc pozbywać się nie zamierzam.. - a że stabilna to dla mnie już wielki +..;)
    Nie spodziewałem się tak szybkiej i licznej odp ale pięknie, że forum to tętni życiem..
    Co do zdjęć/screanów, to mam nadzieję że jakoś to będzie widać..:
    Jak nie to podam linka URL do serwera skąd moża będzie zassać plik RAR moich zrzutów ekranowych, a które to ktoś (mam nadzieję) zechce obejrzeć i WRACAJĄC DO TEMATU pomóc mi to dobrze skonfigurować..;)

To tyle danych - myślę że wyczerpująca ilość - ilustruje jak w tej chwili jest to u mnie skonfigurowane - wszystko "wyciągnięte" za pomocą programu którego chyba nie trzeba przedstawiać..;) - w jednym miejscu jest błąd danych DMI - którego nie rozumie i byłbym bardzo wdzięczny za wyjaśnienie mi co to do licha jest..? i czy mam się przejmować..?

A teraz parę zdjęć BIOSu płyty (tak dla pokazania że można w niej jednak ustawiać jakby kto nie wierzył..;) i to jak wszystko jest w danym momencie ustawione..:

te juz mniejsze pojda szybciej..:

Mam nadzieję, że tym razem napisałem wystarczająco treściwie w tym poście..;) - proszę wobec powyższych danych o konkretne propozycje.. i przypominam raz jeszcze że nie ma to być WYCISKANIE (jak ktoś tam wyżej napisał) z płyty wszystkiego tylko JAK W TEMACIE - subtelnie i bez przeciążeń..
    Wg mnie można delikatnie zwiększyć napięcie na procesorze oraz (wtedy) zwiększyć mu obroty ponieważ czujka temperatur w jakich pracuje na dziś dzień przedstawia bardzo niskie "chłodne" wartości nawet na tym zwykłym radiatorze AMD aluminiowym - jak widać na załączonych SCREANach temp. oscyluje w granicach 35 st C (temp po kilku godzinach intensywnej pracy procesora). A płyta główna nie przekracza również 34 st C.. - więc myślę że tu jest dobrze bo margines wydaje się być spory (dla porównania moja poprzednia płyta ECS'a i procek Duron 1Ghz, na standardowym ustawieniu miały kolejno: 37st C i 45st C.. - więc jest róznica - tam nie było co za bardzo przestawiać).
    Z tego co widziałm w tej chwili wartość FSB dla płyty wynosi chyba 200MHz - nie wiem czy dla proca też.. - a pamięć też zdaje sie pracuje na tej samej częstotliwości ale że jest to DDR 3200 więc nie wiem czy można od niej więcej wymagać.. - oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i normy..;)

Czekam zatem na PRZEMYŚLANE propozycje które można by tu wprowadzić dla tej konfiguracji sprzętowej tak by ulepszyć wydajność nie powodując niepotrzebnego "ciśnienia" - tak by płyta zachowała swoją słynną stabilność jeszcze z rezerwą...

Myślę że wyraziłem się clearly..;) - pozdrawiam wszystkich komentujących;)
    iron64
    Level 41  
    1. AGP wyłączone, zainstaluj sterowniki i pewnie DirectX
    2. 256 MB ramu to bardzo, bardzo mało. (Bios pokazuje 512, ale Everest tylko 256MB, zatem pewnie przez timingi masz bajzel).
    3. Timingi jak to na Asrocku - koszmarne! Ustaw ręcznie na 3-4-4-8 (zgodne z SPD).
    4. Prędkość procesora zwiększa się w CPU Host Frequency.
    5. Vcore na razie nie podnoś, po co?
    6. Ram pracuje aktualnie na 333MHz
    7. Słynna stabilność?! :) (Żarcik z mojej strony).
    wiktor008
    User under supervision
    AGP już dawno włączyłem było na PCI - te dane na screanach są sprzed zmiany.. - sory.. zapomniałem aktualizować..
    Ale tylko to AGP włączyłem.. - ogólnie chyba pracuje oki teraz (zauważyłem że lekko się wydajność karty grafy podniosła) a DIrect X i sterowniki do niej są zainstalowane..
    Wartość pamięci na 64 mb - tak gdzieś ktoś zalecał na jakimś forum.. - ponoć najlepsze ustawienie dla niej..;)
    A teraz reszta..
    Jeszce jakieś propozycje.. - proszę bardziej łopatologicznie.. i z wartościami..;)
    iron64
    Level 41  
    Timingi, kolego ustaw, bo szkoda takie screeny pokazywać :)
    Chodzi Ci o Aperature Size? Może być 64MB, niemniej ustawia się to różnie w zależności od ilości ramu systemowego i karty graficznej.
    wiktor008
    User under supervision
    a Piąta wartość w Timingach - CR - dla moich pamięci..? - to jakie..?
    iron64
    Level 41  
    Jeśli wstanie to CR=1T, a jak nie to 2T.
    wiktor008
    User under supervision
    hmm - dobra oki.. próbuję.. - jeśli chodzi o grafikę mówisz że do tej pamięci ustawienie Aperature Size na 64mb jest optymalne..? - a jeśli chodzi o częstotliwość taktowania tej pamięci to zostawić jak jest z tymi timingami..? - bo wyczytałem w arcie Mery84 że należy dążyć do najwyższej częstotliwości.. - jeśli coś mi się pomieszało to poprawiajcie..;)
    A co do samego procesora..? - czy to dopiero jak pamięć ustawię?.. FSB taktowania płyty rozumiem że jest oki..?
  • Helpful post
    iron64
    Level 41  
    Wszystko na raz chcesz? Tak się nie da.
    Chcesz podkręcać, więc ustawienia ramu na 333MHz może tylko pomóc wykorzystać procesor. Tylko timingi obowiązkowo ustaw na te podane wyżej.
    No i zwiększaj cpu z 200MHz w górę, powiedzmy w krokach co 10MHz.
    wiktor008
    User under supervision
    No to jakbyś coś wiedział o tej płycie i choć spojrzał na jej ustawienia w moich screanach to byś tak nie "zalecał"..:/

Ustawiłem wszystko jak kazałeś iron64 - timingi wg wzoru - i elegancko BEZ ŻADNYCH PROBLEMÓW wstała na CR: 1T - potem zwiększyłem FSB CPU z 200 na 220MHz.. i dzięki temu mam teraz procesor 2200MHz.. - i jezzzd dobrze.. - zwłaszcza ustawienie tych wartości Timingów było doskonałym zaleceniem - bo na prawdę komp dostał po tym wyraźnego "kopa" - od razy jest szybszy.. a dodatkowo zwiększenie FSB na 220MHz raczej mu nie zaszkodziło.. - temperatura chyba nie wzrosła a jeśli to nie zauważalnie.. oscyluje w granicach 34st C - procek i chyba 35st M/B.. więc margines jeszcze jest - a system zachowuje się stabilnie.. - kilka godzin testów i żadnych choćby najmniejszych problemów więc chyba można go jeszcze "podciągnąć" dla większej wydajności...
    Co teraz..?
    Widzę że mnożnik jest na x10 ustawiony i z tego co tam czytam to jest MAX już chyba.. no ale może o czymś nie wiem.. - dalej czy pamięci i ich fsb zostawić w spokoju..? - i na ile ryzykowne/nie bezpieczne może być wyciągnięcie tych 2500MHz z tego procesora..?
    Co z taktowaniem karty grafiki..? czy tu nic nie ma sensu kombinować..?

ps. co do pamięci ostatnim razem chyba się nieco pomyliłeś mówiąc że EVEREST pokazuje tylko 256mb.. - owszem pokazuje ale dla jednego slotu..;P - zobacz uważniej..

A tu screany z tych zmian.. (overcloking jest jeszcze na 5% czyli 2100MHz procek ale to juz jest zmienione):

czekam na komentarze ew.. dalsze propozycje..;)
    iron64
    Level 41  
    Każdy może się mylić, niemniej na screenech everesta w zakładce SPD jest jedna kość tylko. Dopiero teraz są dwie kości, czyli wtedy pewnie tylko jedna pracowała.
    Grafikę w swoim czasie, dobrze?
    Teraz dalej możesz zwiększać prędkość procesora, wiesz już gdzie, tylko testuj po zmianach i w przypadku błędów lub nieprawidłowości wróć do poprzednich ustawień. Jak skończysz to zajmiemy się ramem, a póżniej grafiką, a na koniec jeszcze C&Q :)
    wiktor008
    User under supervision
    "C&Q"...?? -hmm ciekawy skrót...
    Może i faktynie - możesz mieć racje.. - pamięć zaczeła w pełni działać po zmianie ust. w BIOS.. (kolejny + dla ogółu operacji)

Oki.. tylko na ile można bezpiecznie.? - moim celem jest 2.5 GHz.. - gdzieś na innych forach czytałem że spece powyciskali z tych procesorów nawet powyżej 3000MHz.. - jednak bez stabilności i często zwiększając już napięcie.. - dla mnie przesada.. Ich wartość FSB sięgały powyżej 270MHz na wyższych mnożnikach.. - ale co z tego jak system bardziej już zmulało błędami..

Myślę że jeśli płyta pozwoli mi na osiagnięcie 2500MHz z pełną swobodą - to to będzie dość.. - gdzieś znalazłem że może być problem bo w niektórych przypadkach przeciągnięcie powyżej wartości 230 było już problemem.. - ale to w zależności od płyty..
    U mnie jak na razie na 220 jest Oki..

Swoją drogą co do pamięci.. - w tej chwili pracuje w Dualu 2 X 256mb.. - czy jest sens dodać na 3 slot (obsługiwany przez s939 na tej płycie) jeszcze jedną kość np 512 tego samego typu (3200 DDR 400) czy nie ma to sensu..?
    Gdzieś kiedyś wyczytałem, że zdarzały się przypadki gorszej wydajności w takiej konfiguracji (na 3 sloty), niżeli zostawienie duala o mniejszej pojemności - ale jednak Duala... - Oraz najważniejsze.. - czy po takim dodaniu znów konieczna będzie zmiana (ew. restart) w ust. BIOS..?

pzdr.
    iron64
    Level 41  
    Dla mnie lepszym rozwiązaniem jest 512mb w dualu niż 1024mb w single channel. I tutaj zdania nie zmienię :)
    Powyżej 230MHz u Ciebie też może być problem, ale do czasu kiedy nie sprawdzisz to nie ma co gdybać. Sprawdź przetestuj, będziesz wiedział.
    Nie mogę również odpowiedzieć gdzie jest maksimum taktowania procesora, bo każdy egzemplarz chodzi inaczej. Ponownie, przetestuj będziesz wiedział.
    Damnian
    Level 34  
    iron64 hm, powiem Ci szczerze że w takich kategoriach 1Gb dla komfortowej pracy to minimum. Wybór albo dual i częste odnoszenie się do dysku, co spowolni prace systemu. Czy single i jakby nie było szybsza praca w systemie. Rozumiem rozpatrywanie kwestii 2 Gb single czy 1 Gb dual. Ale w takich pojemnościach jednak nie ma co wierzy w ten dual channel :P
    iron64
    Level 41  
    Dla mnie dual jest ważniejszy, cenię szybsze mimo wszystko działanie. Przy odpowiednim dbaniu o system i ilość usług i programów uruchamianych 2x256 starczy. Oczywiście 2x256 i 2x512 byłoby jeszcze lepszym rozwiązaniem :)
    wiktor008
    User under supervision
    Ale niestety ja nie mogę włożyć jeszcze dwóch kości po 256mb.. - bo mam już tylko jeden wolny slot dla s939.. - więc mam rozumieć że nie opłaca się kupić jedną kość 512mb do tego jednego slotu bo nie będzie to pracować wystarczająco dobrze (konflikty itp) i lepiej jest zostawić ten DUAL 2x256mb...???
    Wczoraj i przedwczoraj potestowałem kolejne ustawienia FSB CPU kolejno podnosząc do 230 i 240MHz.. - za każdym razem wszystko działało dobrze..
    Po wielu godzinach pracy komputer nie wykazuje zachwiań stabilności czy tym podobnych - wszystko jest normalnie.. - zrobiłem również kilka testów pamięci, procesora oraz z ciekawości dysku twardego.
    Oto screany:

w ostatniej próbie podniosłem FSB do wartości 245MHz.. - i po teście oraz kilku godzinnej pracy na wymagających aplikacjach stwerdziłem delikatny wzrost temperatur płyty głównej i procesora..
    Głównie płyta główna zwiększyła temperaturę która oscyluje w granicach 40st C - w stresie dochodzi do 42st C.. - sam procesor osiągnął max 35st C..
    Aktualna wartość O/C to 22% - częstotliwość taktowania zatem to 2450MHz.. - screan poniżej..

test:

Teraz pytanie.. czy temperatura taka (płyty) jest jeszcze w granicach normy (dla takich płyt oczywiście) i czy można dociągnąć jeszcze do 2.5GHz bez nadwyrężania.. - a jeśli tak to co dalej..? - pod warunkiem że się uda i wszystko będzie stabilnie..
    Jeśli wierzyć informacją w BIOS płyty podawanym jako "ściągawka" z prawej strony dzielonego ekranu dla kolejnych opcji i ustawianych parametrów to dla tej płyty zakres ustawień FSB jest możliwy w przedziale od 140 do 300 MHz - MAX.. - więc jeśli to prawda powinno być wszystko w porządku przy zachowaniu tych 50 jednostek rezerwy..(?)
    Dziś kolejny test - chyba ze macie jakieś uwagi i zalecenia biorąc pod uwagę temperatury płyty..

Czekam na wskazówki

Pozdrawiam.
    iron64
    Level 41  
    Everest zamienił u Ciebie temperatury płyty z procesorem, to co on nazywa płytą to procesor. I temperatury są ok.
    Zwiększaj dalej, przy czym w tej chwili przetaktowujesz już pamięci też, osiągnęły już powyżej 200MHz.
    wiktor008
    User under supervision
    Hmm... taka myśl przebiegła mi przez głowę również.. - ale w BIOS - temperatury dla tych samych podzespołów są podobne.. - tzn że w BIOS-ie też jest zamieniona kolejność i pokazywane na odwrót...??
    Co do częstotliwości pamięci..:
    Wobec tego jak proponujesz przetaktować teraz pamięć.. - jeśli wszystko będzie ok na 250MHz (FSB - procesor), to na jakie wartości i gdzie przetaktować pamięć..? (ew. prosiłbym to w screanie moim zaznaczyć jeśli to nie problem) - i jak to w moim przypadku jest konkretnie z tą asymetrycznością tych częstotliwości dla pamięci..?
    Wczoraj również zmieniłem opcję, która nazywa się "Flexibility Option" na Enabled.. - z opisu po prawej bowiem wynikało, że powinno to pomóc w lepszym jej wykorzystaniu przez system - różnic w pracy komputera nie stwierdzam.. powinna wobec tego być w takiej opcji czy disabled - oraz czy ma to większe znacznie..?
    iron64
    Level 41  
    Flexibility włączone sprawia często kłopoty, lepiej wyłączyć.
    Nie ma znaczenia dla tego sprzętu tzw. asymetryczność, nie ma sensu się nad tym rozwodzić, po prostu tutaj nie ma to zastosowania.
    Na razie kręć dalej, przekonasz się na co pozwalają pamięci.
    A temperatury w biosie zamienione nie są, Everest bardzo lubi to robić. No nie sądzisz chyba, że podczas obciążenia testem cpu, rozgrzewa się płyta, a procesor nie?
    I byłbym zapomniał, z dyskiem kłopotów nie masz? Bo wykres jego pracy (prędkości) nie jest zbyt dobry.