Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr aktywny 24dB/okt, faza 0/180, 47-118 Hz odcięcie

hetm4n 04 Mar 2009 22:45 11846 20
  • Ponieważ sporo osób poszukuje przedwzmacniaczy do subwoofer'ów postanowiłem opublikować na forum przedwzmacniacz autorstwa Irka (niewątpliwie nie jednemu z Was zanego) "wyłuskany" z całego schematu wzmacniacza do subwoofer'a i nieco przez Questera zmodyfikowany. Modyfikacji uległ jedynie regulowany filtr dolnoprzepustowy, który to w konstrukcji Irka miał nachylenie zbocza 12dB/oct. Questera modyfikacja sprowadzała się do podwojenia stopnia filtrującego i doboru elementów zapewniających odpowiedni zakres regulacji.
    W zasadzie trudno coś napisać o tej "kontrukcji", więc zbiorę tylko cechy przedwzmacniacza w jednym miejscu:
    - wejścia niskopoziomowe stereo (sumowane)
    - wejścia wysokopoziomowe stereo (sumowane)
    - zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem sygnału na wejściach przedwzmacniacza
    - regulacja wzmocnienia
    - przełącznik fazy 0/180 st.
    - filtr dolnoprzepustowy, regulowany w zakresie 47-118Hz o nachyleniu 24dB/oct.
    - filtr górnoprzepustowy 12dB/oct na elementach pasywnych "wpleciony" w układ o fc=~20Hz
    Poniżej zamieszczam plik *.rar zawierający schemat ideowy przedwzmacniacza oraz pliki graficzne mozaiki ścieżek płytki, schemat montażowy, charakterystykę częstotliwościową filtra (w dwóch skrajnych położeniach potencjometru regulacji odcięcia) i wykres obrazujący działanie przełącznika fazy.

Lista elementów:
    Rezystory:
    R1, R2: 47k
    R3, R4, R21, R24: 10k
    R5...R8: 220R/5W
    R9...R12: 220k
    R14...R20, R23: 22k
    R22, R26: 1k
    R25: 2k2
    Potencjometry:
    P1: 100k/B
    P2: 2x50k/A
    Kondensatory monolityczne:
    C100...C107: 100nF
    Kondensatory MKT/MKSE/ceramiczne:
    C1, C2, C6, C9, C13: 1uF
    C4, C5, C7, C8: 100pF
    C10, C14: 100nF
    C11: 10nF
    C12, C16: 47nF
    C15: 33nF
    Kondensatory elektrolityczne:
    C24, C25: 220uF/16V
    C26, C27: 100uF/16V
    Półprzewodniki:
    D1...D4: 1N4148
    DP1...DP4: 1N4004
    LED1: dowolna dioda LED
    U1: TL074
    U2: TL071
    U5: 7812
    U6: 7912
    Inne:
    SW1: dowolny przełącznik

POLECAM!!!!! wykonałem i spełnił moje oczekiwania! :D
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    hetm4n
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: elektronik/automatyk
    hetm4n napisał 636 postów o ocenie 344, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Ruda Śląska. Jest z nami od 2007 roku.
  • IGE-XAO
    maniutek43
    Poziom 12  
    Mógłby ktoś podać szacowane koszta zmontowania układu(sam układ bez trafa oraz elementy kupowane w zwykłych sklepach
    sm0k0
    Poziom 11  
    czy mógłbyś wrzucić wzór płytki w rzeczywistym rozmiarze ??
  • IGE-XAO
    buh
    Poziom 22  
    A jakie trafo można zastosować? Chodzi mi o moc i napiecia.
    buh
    Poziom 22  
    A mógłbyś mi napisać czym są poniższe elementy, interesują mnie:
    - P2A (ten i poniższy to pewnie potki, tylko który liniowy, a który log.?)
    - P2B
    - SW1 (przełącznik dźwigienkowy? przełącza fazę?)
    - takie jakby "f", nie mam pojęcia co to, znajduje się nad diodami D1...D4:
    kris6661991
    Poziom 25  
    A gdy mamy taki przypadek iż wypuszczamy sygnał ze złącza głośnikowego wzmacniacza mocy i końcowy stopień mocy jest pojedynczy? tzn '-' wyjścia głośnikowego ma potencjał równy masie? Wtedy podajemy '-' na wejście in high '-' czy bezpośrednio do masy? :)

Pozdrawiam!
    gizmo1
    Poziom 12  
    Witam. Czy ktoś zmontował ten filtr, przyzwoicie ten układ będzie grał?
    markuz20
    Poziom 13  
    Które elementy realizują funkcję zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem sygnału na wejściach przedwzmacniacza?
    Czy takie zabezpieczenie realizują taką samą funkcję jak zabezpieczenie przed sygnałem przesterowanym? Mam na myśli układ, który przy zbyt wysokim sygnale na wejściu obcina sygnał przed samym wzmacniaczem mocy aby nie było przesterowania syganłu już w głośniku. Np. we wzmacniaczach NAD`a jest taka funcja - SOFT CLIPPING.
    buh
    Poziom 22  
    traax, mógłbyś mi na rys. ścieżek zaznaczyć, w którym miejscu mam przeciąć, żeby rozdzielić te masy? :)

I czy mogę podłączyć szeregowo po sumatorze filtr subsoniczny? Tak jak na schemacie narysowałem:

in - wejście filtra subs.
    out - wyjście filtra subs.

Teoretycznie nie mam innego wyjścia ponieważ filtr ten jest aktywny i w wersji mono, musiałbym robić 2 taki sam dla drugiego kanału a i tak nie miałbym możliwości podłączenia przez niego wejścia wysokiego poziomu.
    A po sumatorze sygnał jest na niskim poziomie i zsumowany, więc to miejsce byłoby idealne.

Dodam jeszcze, że filtr subsoniczny należy podłączać przed filtrem dp, dlatego za odpowiedzi w stylu "podłącz po filtrze dp" serdecznie dziękuję ;).
    buh
    Poziom 22  
    traax napisał:

- filtr górnoprzepustowy 12dB/oct na elementach pasywnych "wpleciony" w układ o fc=~20Hz

A no przecież :D. Dobra, przyda się kiedyś ^^. A można wiedzieć jak zmienić fc na ~27Hz?

Poza tym filtr posiada nachylenie 12dB/oct, na diyaudio w artykule o filtrze subs. jest napisane, że powinno być conajmniej 2 razy tyle. W efekcie tak małego nachylenia filtr będzie mi tłumił niskie częstotliwości od tych 20Hz w górę (jeśli dobrze zrozumiałem tamtejsze artykuły nt. filtrów).

A co do masy:

Tam rosciąć, gdzie czerwona, zielona czy może niebieska kreska?
    Przepraszam, ale naprawdę nie wiem. Na "chłopski rozum" odciąłbym w miejscu zielonej.
    gizmo1
    Poziom 12  
    Witam, chciałbym wykonać ten filtr ale żeby można było zmieniać częstotliwość odcięcia do 150 Hz a nie do 118 Hz.
    Co trzeba zmienić, Jakie elementy zmienić?