Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia 1V

05 Mar 2009 05:50 8369 26
  • Poziom 9  
    Potrzebuję pomocy, pomysłu jak rozwiązać płynną regulację w zakresie 0 - 1V przy pomocy (to jest istotne) zmiennej rezystancji 0 - 180 Ohmów.
    Chodzi o to, że buduje wskaźnik poziomu cieczy do łódki bazujący na czujniku pływakowym 0 - 180 Ohmów. Wskaźnikiem ma być woltomierz cyfrowy ze skala liniową o zakresie 1V. Układ będzie pracował w instalacji 12V.
    Wstępnie myślałem, aby zapobiec wpływowi zmian napięcia źródła, chcę zastosować jeden ze stabilizatorów 78LXX np. 78L08. Zasilanie miernika 5 - 12V. Miernik pobiera przy 5V 6mA.
    Pozdrawiam
  • Testo
  • Poziom 43  
    A może jednak dasz dla miernika posobnik albo dzielnik zrobisz? Ta stabilizacja 1V z powodu samego miernika to nieco dziwny pomysł zwłaszcza,że to miernik się zazwyczaj do układu dopasowuje.
  • Poziom 9  
    Ten stabilizator to z dwóch powodów. Pierwszy: maksymalne napięcie zasilania miernika 12V. W instalacji mogę mieć czasami i 15V od alternatora (tak na wszelki wypadek). Drugi to to, że wahania napięcia nie będą miały wpływu na pomiar poziomu cieczy. Wyjściowe napięcie np. 8V za regulatorem. Często stoję łódka w krzakach przez kilka dni i akumulator się rozładowuje.
    Głównie chodzi mi o to, abym mógł użyć gotowego pływaka 0 - 180 Ohmów (0 - pełny zbiornik, 180 - pusty).
    Nie mam zbyt dużego doświadczenia i dlatego pytam jak ten czujnik wkomponować w układ bocznika aby dobrze wskazywało.
    Dodatkowo (chyba mało istotne) miernik posiada inkrementacje co 0,125V (wskazówka jest wyświetlana w dziewięciu pozycjach). Rezystancja miernika nieznana.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Możesz zrobić stabilizator 1V na wzmacniaczu operacyjnym i tranzystorze dzieląc napięcie ze stabilizatora 7805 tak aby otrzymać ten 1V referencyjnego i wyjście podać bezpośrednio na wejście - wzmacniacza.
  • Poziom 9  
    Jestem trochę laikiem, jeśli nie sparawiło bi Ci to kłopotu to może jakiś schemat. Czy 741 będzie dobry?
  • Testo
  • Poziom 43  
    741 nie będzie dobry, prędzej LM358. http://www.edw.com.pl/ea/stabilizatory.html rys 11.4 z tym że:
    1. wejście "-" wzmacniacza łączysz prosto z wyjściem i te rezystory R2 i R3 odpadają,
    2. Na wejście "+" nie dajesz napięcia z diody jak na schemacie tylko dajesz dzielnik jak jest pokazany z R2 i R3 z tym że koniec R2 łączysz z wejściem zasilania, wspólny punkt R2 i R2 dajesz na wejście "+" a koniec R3 do masy,
    3. Daj kondensator np 10uF tak aby jego "+" był połączony z węzłem idącym do wejścia "+" wzmacniacza a "-" z masą. Tranzystor nie będzie musiał być mocny a właściwie to nawet nie będzie potrzebny jeśli na wyjściu będzie ten jeden wolt - wyjściem będzie wyjście wzmacniacza.
  • Poziom 42  
    Od samego początku widzę błąd w rozumowaniu - tu nie potrzeba stabilizatora 1V ale źródła prądowego rzędu 5 mA.
  • Poziom 9  
    Moze jeszcze raz, aby nie bylo niejasnosci.
    Posiadam czujnik poziomu cieczy (rurkowo plywakowy) o zmiennej rezystancji 0 - 180. ten czujnik musi byc, poniewaz jest czescia zbiornika.
    Chce aby wskaznikiem poziomu byl elektroniczny wyswietlacz/woltomierz LCD o wskazaniach pseudo liniowych (skokowo). Wskaznik wyswietla wskazowke w 9 miejscach co 0,125V. Pelny zakres 1V.
    Wskaznik zasilany jest max. nap. 12V (min. 5V).
    Potrzebuje dzielnik napiecia z posobnikiem lub jakis inny uklad ktory spowoduje, ze napiecie wejsciowe na wskazniku zmieniac sie bedzie liniowo od 0 do 1V wraz ze zmianami rezystancji czujnika.Regulator napięcia 1VRegulator napięcia 1V

Przepraszam za brak polskich liter. Tylko taki mam w tej chwili komputer.
  • Poziom 43  
    Rzeczywiście można by dać źródło o wydajności 1V/180Ω=5,5-5,6mA i napięcie na suwaku będzie w tych granicach się zawierać. Przy skokowym wskaźniku to pewnie nawet wystarczy proste źródło z 1 tranzystorem, diodą LED (Y) i dwoma rezystorami. Zobacz na to:
    Regulator napięcia 1V
  • Poziom 18  
    Pytanie jest jedno konkretne a odpowiedzi dużo i nie na temat.
    Ja popieram pomysł pytającego. A więc stabilizacja napięcia zasilania przy pomocy układu LMxxxx.
    Zakładamy, że uzyskano napięcie stabilne np: 8,02V.
    Obliczamy dzielnik napięcia./Prawo Ohma/
    I=1V/180R=0,00555A
    U=8,02-1,00=7,02V
    R=7,02/0,00555=1265R
    Tak więc wystarczy dać w szereg z czujnikiem rezystor 1265R, i woltomierz o zakresie 1V dać na zaciski czujnika aby uzyskać płynne wskazania w całym zakresie woltomierza.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

jjjonasz napisał:
    Ja popieram pomysł pytającego. A więc stabilizacja napięcia zasilania przy pomocy układu LMxxxx.
    I=1V/180R=0,00555A
    U=8,02-1,00=7,02V
    R=7,02/0,00555=1265R
    Tak więc wystarczy dać w szereg z czujnikiem rezystor 1265R, i woltomierz o zakresie 1V dać na zaciski czujnika aby uzyskać płynne wskazania w całym zakresie woltomierza.

Nic bardziej mylnego. Czujnik nie jest potencjometryczny. Źródło prądowe jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Pzdr.
  • Poziom 9  
    jjjonasz napisał:
    I=1V/180R=0,00555A
    U=8,02-1,00=7,02V
    R=7,02/0,00555=1265R

Dokladnie tak samo myslalem, ale mam pewne watpliwosci.
    Wejscie woltomierza jest probkowane z czestotliwoscia 10Hz. Rozumiem ze napiecie na wejsciu jest sprawdzane 10 razy na sekunde.

Mariusz Ch.
    Jaki jest powod, ze zrodlo pradowe jest lepsze skoro miernik mierzy napiecie i polozenie czujnika ma byc zamienione na proporcionalnosc napiecia na wejsciu wskaznika, aby w rezultacie pokazac poziom cieczy.
    Pozdrawiam
    Witam.

Powód jest prosty. Napięcie na zmiennej rezystancji czujnika będzie wprost proporcjonalne do zmiany rezystancji. Prąd płynący przez czujnik ma stałą wartość. Przy wyborze zasilania napięciowego zmianie ulegają dwie wielkości. Zmienia się zarówno prąd jak i stopień podziału.

Pzdr.
  • Poziom 9  
    Mariusz Ch.
    "Napięcie na zmiennej rezystancji czujnika będzie wprost proporcjonalne do zmiany rezystancji."

Przeciez wlasnie o to mi chodzi. Jesli bedzie sie zmienial prad na dzielniku przy zmianie rezystancji jest to pomijalne.

"Prąd płynący przez czujnik ma stałą wartość."

Rozumiem, ze masz na mysli wskaznik.

Oto schemat o czym myslalem.

Regulator napięcia 1V
  • Poziom 42  
    Układ ze źródłem prądowym jest liniowy. Z rezystorem szeregowym - nie jest. Policz napięcia dla 90 i 180 om - przekonasz się.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli wolisz źródło prądowe ze scalonym stabilizatorem, np. takie:
    Regulator napięcia 1V
    to zrób je (tylko - błagam - nie pytaj już, dlaczego jest to poprawniejsze rozwiązanie od źródła napięcia z szeregowym rezystorem :D ).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    No i wlasnie o to chodzilo. Dzieki. Nie bede wiecej pytal.
    To co dla mnie jest oczywiste to pewnie jest czarna magia dla Ciebie i odwrotnie.

Pozdrawiam
    Masz już dwa schematy, rozwiązanie podane przeze mnie jest trochę ... lepsze :D
    udaizd napisał:

Mariusz Ch. napisał:

"Napięcie na zmiennej rezystancji czujnika będzie wprost proporcjonalne do zmiany rezystancji."

Przeciez wlasnie o to mi chodzi. Jesli bedzie sie zmienial prad na dzielniku przy zmianie rezystancji jest to pomijalne.

Mariusz Ch. napisał:
    "Prąd płynący przez czujnik ma stałą wartość."

Rozumiem, ze masz na mysli wskaznik.

Oto schemat o czym myslalem. .......

Jeśli tak wyrywasz zdania z kontekstu, to przenoszę do "Początkujący Nauka"
  • Poziom 9  
    OT
    Szczerze to nie wiem o co Ci chodzi, pewnie nieporozumienie, a może syndrom homo moderatus

Wszystkim dziękuje za pomoc i odświeżenie paru rzeczy.
    Pozdrawiam

Dodano po 44 [minuty]:

prezeswal napisał:
    Jeśli wolisz źródło prądowe ze scalonym stabilizatorem, np. takie:
    Regulator napięcia 1V
    to zrób je (tylko - błagam - nie pytaj już, dlaczego jest to poprawniejsze rozwiązanie od źródła napięcia z szeregowym rezystorem :D ).
    Pozdrawiam.

Przeanalizowałem aplikacje LM317 i mam pewne obawy co do tego rozwiazania. Mój miernik nie pobiera na wejściu więcej niż 10 mikroamperów. Aplikacja podaje najmniejszy prąd obciążenia 5mA. Przy konfiguracji ze schematu będzie około 5,5mA. Czy to pół wystarczy do stabilnej pracy. Sorry, może to głupie pytanie.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

udaizd napisał:
    OT
    Szczerze to nie wiem o co Ci chodzi, pewnie nieporozumienie, a może syndrom homo moderatus

To żaden syndrom. Powinieneś zacząć odróżniać czujnik i prąd czujnika od wskaźnika i jego prądu wejściowego.

To bardzo dobrze, że wejście wskaźnika pobiera tak mało. Przy wszystkich obliczeniach można to zaniedbać. Prąd obciążenia 5mA jest wartością typową. Dopuszczalne minimum to 3,5mA, a tu zapewniamy 5,5 mA. W twoim zastosowaniu wystarczy LM317L.

Pzdr.
    udaizd napisał:

Przeanalizowałem aplikacje LM317 i mam pewne obawy co do tego rozwiazania. Mój miernik nie pobiera na wejściu więcej niż 10 mikroamperów. Aplikacja podaje najmniejszy prąd obciążenia 5mA. Przy konfiguracji ze schematu będzie około 5,5mA. Czy to pół wystarczy do stabilnej pracy.

Tak dla pełnej jasności tematu "stabilnej pracy" LM317 przy małym prądzie obciążenia: nic nie stoi na przeszkodzie (poza unikaniem nadmiarowych rozwiązań :D ) abyś wyjście stabilizatora obciążył rezystorem (do masy) o właściwej (wg. ciebie) rezystancji i pozbył się w ten sposób swych obaw :D
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Finalizując całą sprawę, czy tak może być?
    Regulator napięcia 1V
    =========================================================

Dokładnie to przeanalizowałem i chyba będzie działać w tej konfiguracji.
    LM317 ma wzorzec prądowy 100 mikroamperów miedzy OUT and COM (zawsze stały). Napięcie referencyjne miedzy tymi wyprowadzeniami jest 1,25V. Z aplikacji wychodzi że przy mojej konfiguracji powinienem uzyskać na regularnym wyjściu 2,225V co daje w miejscu wejścia na miernik około 1V (dokładnie chyba 0,967V) przy R2=180 i prądzie około 5,36 mA.
    Moim zdaniem powinno działać i nawet będę mógł podłączyć 2 wskaźniki nie zaburzając układu. Jeden w kingstonie przy umywalce i drugi w kambuzie przy zlewie. Woda na łodzi musi być oszczędzana i dobrze wiedzieć ile zostało. Najważniejsze, że układ jest idealnie liniowy. Prąd płynący przez mój czujnik zawsze będzie stały około 5,36mA (stałe źródło prądowe). Kurna Olek, człowiek się uczy całe życie.

Wszystkie te obliczenia wynikają ze wzoru z aplikacji LM317

Vout=1,25V x (1+R2/R1)+IADJ[100mikroA]xR2
    Witam.
    Moim zdaniem - powinno być tak:
    Regulator napięcia 1V
    Rezystor R3 jest zbędny, ale o takim jego (nadmiarowym) podłączeniu pisałem poprzednio (ciekawy jest ten "trzykońcówkowy" woltomierz na twoim schemacie z podłączonym rezystorem 1k :D ).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Powinienem opisać końcówki woltomierza, aby było przejrzyście.

Mój woltomierz jest urządzeniem elektronicznym i potrzebuje oddzielnego zasilania, dlatego to trzecie wyprowadzenie. Tak jak pisałem wcześniej, zasilany jest napięciem 5 - 12V. W mojej instalacji napięcie czasami przekracza 15V, więc dałem ten R 1k. Pobór prądu przez woltomierz to około 5 - 6 mA przy 5V.
    Hmm, a jesteś pewien, że minus zasilania i "masa pomiarowa" (LO) miernika to jest to samo :?:
  • Poziom 9  
    100%. Karta katalogowa (schemat podłączeń) i tekst mówi o wspólnej masie.