Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda i wartość napięcia przepływającego przez nią.

05 Mar 2009 18:17 837 9
 • Poziom 9  
  Tak jak w temacie. Chodzi mi o diodzie w stanie zaporowym. Czy przepuszcza w ogóle jakiś prąd a jeśli tak to jakie jest napięcie? Czy jest np. 0,6V dla krzemowej lub 0,2V dla germanowej?
 • Poziom 39  
  W kierunku zaporowym spada na niej praktycznie całe napięcie przyłożone, jeżeli coś płynie to jakieś pikoAmpery...
  Pozdr.J.
 • Poziom 9  
  A jeśli chodzi o napięcie?
 • Poziom 29  
  Nie rozumiesz do końca chyba tego, o co pytasz. Napięcie jest takie, jakie do niej przyłożysz. Prąd jak wyżej kolega napisał jest rzędu 0-800µA . Oczywiście im wyższe napięcie w kierunku zaporowym do niej przyłożysz, tym prąd będzie większy, aż do momentu w którym nastąpi przebicie diody. Próg ten zależy również od temperatury złącza.
 • Poziom 39  
  Pisze powoli dokładnie:
  Dioda spolaryzowana w kierunku zaporowym na teoretycznie nieskończenie dużą rezystancję i całe przyłożone do niej napięcie odkłada się na niej.
  Chyba nie do końca przecyzyjnie zadajesz pytanie.........
  Pozdr.J.
 • Poziom 9  
  Może inaczej się zapytam: mam podłączoną diodę w stanie zaporowym i podłączam do niej np. bat. 1,5V. Jakie napięcie przepuści dioda?
 • Poziom 23  
  Witam.
  Jeśli przyłączysz do diody napięcie w kierunku zaporowym to jeśli dioda jest na napięcie - na przykład 1000V - to nic się nie stanie. Popłynie mały prąd upływu, jak pisali koledzy wcześniej kilkaset mikroA. Jeśli natomiast przyłożysz do diody napięcie w kierunku przewodzenia i podłączysz ją bezpośrednio do baterii 1,5 V to dioda na pewno się zagrzeje a może nawet wystrzeli - jej napięcie przewodzenia wynosi około 0.6 V, jeśli mówimy tu o krzemowej diodzie.
 • Poziom 9  
  Dioda i wartość napięcia przepływającego przez nią. O to mi chodzi.
 • Poziom 23  
  Ten woltomierz masz źle podłączony jeśli chcesz mierzyć spadek napięcia na diodzie. Musisz podłączyć go równolegle do diody. Na rysunku "A" popłynie prąd zależny od obciążenia - opornik. Na rysunku "B" prąd nie popłynie - pomijam prąd upływu. Napięcie na diodzie wyniesie wartość napięcia zasilania - oczywiście po prawidłowym podłączeniu woltomierza.
 • Poziom 15  
  lukasz_cmg napisał:
  O to mi chodzi.

  W przedstawionej przez Ciebie sytuacji woltomierz wskaże zero, co nie zmienia faktu, że w schematach, które rysujesz, woltomierze są źle włączone. Nie rozumiesz pewnych spraw, ugryź to od innej strony, pomyśl, że dioda przepuszcza prąd, a napięcia odkładają się na elementach obwodu.