Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralka i bardzo cienkie kabelki +12V

zman85 05 Mar 2009 18:30 990 7
  • #1 05 Mar 2009 18:30
    zman85
    Poziom 9  

Witam,
    mam do Was forumowiczów pytanie..

Posiadam fiata Bravo z fabrycznym centralnym zamkiem,
    dziś zakupiłem centralkę na pilociki do tego i już zmontowałem wszystko,
    oczywiście wszystko pięknie gra, tylko że podłączając się bezpośrednio pod przekaźnik od sterowania zamkami użyłem bardzo cieniutkich kebelków, ponieważ technicznie biorąc grube kable nie zmieściły by się w obudowie od tego przekaźnika.
    W tych kablach płynie +12V, masa oraz 2 masy do sterowania siłownikami. Kabelki są długości około 15cm po czym poprzez kostkę podłączyłem już kabelki od centralki, o połowe grubsze a niżeli od przekaźnika.
    I stąd moje pytanie, jeżeli nie dojdzie do żadnego śpięcia, żadnego zwarcia (nie powinno być - dość dobrze zmontowałem) czy mam się obawiać o te 12V w cienkim kabelku ?? Czy może im się samoczynnie streszczyć izolacja tego cieniusiego kabla i dojść do jakiegoś samozapłonu auta ??

Bardzo bym prosił o jakiekolwiek informacje na ten temat, bo nie wiem sam czy kombinować i dorabiać do przekaźnika jakąś obudowę, czy poprostu pozostawić tak jak jest teraz.

Pozdrawiam

0 7
  • Relpol
  • #2 05 Mar 2009 18:51
    adamjur1
    Poziom 39  

A co rozumiesz przez bardzo cieńkie - jak włos czy np 0,25mm ?
    Pozdr.J.

0
  • #3 05 Mar 2009 18:52
    jaceksolinski
    Poziom 11  

co oznacza bardzo cienkie kabeli 0,5 czy 0,75mm2 dla 12V będzie OK, zabezpiecz tylko styki przed zwarciem i w miejscah narażonych na przetarcia powinieneś założyć np koszyki termokurczliwe

0
  • Relpol
  • #4 05 Mar 2009 18:55
    zman85
    Poziom 9  

adamjur1 napisał:
    A co rozumiesz przez bardzo cieńkie - jak włos czy np 0,25mm ?
    Pozdr.J.

Cholercia ciężko mi określić dokłądnej grubości, żyła w środku jest identyczna z żyła która jest w kablach od centralki (centralka uniwersalna za marne 50zł), tyle że ta izolacja będzie ze 2-3 razy cieńsza.

Może to pomoże...

Dodano po 2 [minuty]:

jaceksolinski napisał:
    co oznacza bardzo cienkie kabeli 0,5 czy 0,75mm2 dla 12V będzie OK, zabezpiecz tylko styki przed zwarciem i w miejscah narażonych na przetarcia powinieneś założyć np koszyki termokurczliwe

Koszulki termo są założone gdzie tylko mogłem, nie ma ich natomiast przy kostce, która łączy te cieniaski z kabelkami od centralki, ale tam jest plastik, który chroni kabelek.

Zaczałem się martwić tym dopiero po pracy, jak na spokojnie teraz usiadłem, w opisie centralki jest że ona korzysta z 4A i 12V, a na kablu plusowym od centralki bezpiecznik 15A.

0
  • #5 05 Mar 2009 19:06
    adamjur1
    Poziom 39  

Im mniejsze napięcie tym większe prądy potrzebne do wysterowania tego samego siłownika. Jeżeli ma płynac prąd rzędu 4A ( na szczęście krótko)
    przez cienki przewód to jest to ryzykowne. Oczywiście na tej odległości mogą być niewielkie spadki napięcia ale prz sytuacji awaryjnej ( spieczenie się styku przekaźnika i wysterowanie siłownika na stałe może spowodować rozgrzanie się przewodu i(i oczywiście siłownika aż do jego spalenia ale to nie z winy cienkich przewodów).
    Pozdr.J.

0
  • #6 05 Mar 2009 19:07
    zman85
    Poziom 9  

Zapomniałem chyba dodać dość istotnej rzeczy, kabel który wykorzystałem to żyła z kabla Chinch (zwyczajny tv kabelek), skłąda się z 2 izolowanych kabli, i w każdym ekran luźny i żyła w izolacji i tę właśnie żył wykorzystałem.
    Jak pisałem, zależało na ergonomii by zmieściło się wraz z przekaxnikiem w jej macierzystej kostce.

0
  • #7 05 Mar 2009 21:16
    Motomrowka
    Poziom 11  

No to jak na mo9je oko to może być za mało, radził bym zmienić kable na 0,5 i wystarczy na 100% i bez oba będziesz mógł korzystać z centralnego

0
  • #8 06 Mar 2009 14:29
    zman85
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi, wczoraj wieczór jednak poszedłem do auta i wyjąłem przekanik i do nocy kombinowałem i kombinowałem, aż założyłem grubsze kable w raz z obudową zastępcą.. Nie wygląda to estetycznie, ale działa i jest bezpieczniej.

Pozdrawiam i do zamknięcia :))

0