Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon Laskomex LF-3 w instalacji 4 przewodowej.

slater77 05 Mar 2009 20:19 2327 3
  • #1 05 Mar 2009 20:19
    slater77
    Poziom 9  

Witam.

W instalacji 4 przewodowej musiałem dołożyć kondensator. Dodałem 10uF 63V a wszędzie podają 4,7uF/16V. Po skręceniu wszystkiego do kupy mam problem z głośnością uzyskiwana w kasecie rozmownej i słuchawce unifonu. Jest komunikacja w obie strony ale słyszalność prawie żadna. Czy możliwe jest, że winny jest kondensator? Czy próbować go wymienić na zalecany 4,7uF/16V?

Dodam, że nie wiem jaka jest centralka a unifon wymieniam pierwszy raz w swoim domu.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Pozdr.
    slater77

0 3
  • #2 05 Mar 2009 22:21
    guner
    Poziom 22  

10 uF jak najbardziej może być. Mi zawsze na tym chodziło. Ten kondensator ma za zadanie odfiltrować składowej stałej (wykorzystywanej do otwierania) od sygnału , który idzie na słuchawke.
    Piszesz,że kiepsko jest słychać na dole (w kasecie rozmównej). To drugi tor, z którym ten kondensator nie powinien miec nic wspólnego (zacisk nr 3 w unifonie).
    Po pierwsze odepnij to co podłaczyłeś (złe podłaczenie u ciebie może zakłócać sasiadów) i sprawdz jak jest u innych lokatorów. Jak u sąsiadów jest OK tzn że wina leży po twojej stronie.
    Zobacz teraz czy dobrze podłaczyłeś przewody masy, głośnika i mikrofonu. Sprawdz jakie masz napięcie na zacisku mikrofonu względem masy. Powinno być ok 7-12V żeby było cie dobrze słychać na dole (koniecznie na zacisku mikrofonu musi być plus względem masy, jak nie to masz złe podłaczenie).

0
  • #3 05 Mar 2009 23:09
    slater77
    Poziom 9  

Przy tym podłączeniu które wykonałem to słyszalność w obie strony jest.... ale poziom głosu w głośniku określiłbym na bardzo niski. W kasecie rozmownej słyszę drugą osobę dopiero jak przyłożę ucho do głośnika. Osoba z drugiej strony kabla ma podobnie choć słuchawka leży na uchu ;) No i mówić do kasety muszę mając usta przy kasecie bo inaczej osoba na górze nic nie słyszy.

Może jednak zrobię jeszcze test taki jak piszesz, że odłączę się od instalacji i sprawdzę jak to chodzi u sąsiada... jeśli będzie ok to sprawa jasna. A co zrobić jeśli jest taka sama sytuacja? Dogadać się z sąsiadami i zrobić przegląd instalacji domofonowej?

Dzięki za poświęcony czas.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 06 Mar 2009 11:34
    guner
    Poziom 22  

Jeżeli będzie źle u wszystkich to nic innego niż wezwanie jakiegoś speca od domofonów raczej ci nie pozostanie. Przyczyn uszkodzenie może być kilka i sam tego nie zrobisz. Koszty rozłożone na kilka lub kilkanaście mieszkań też nie będą takie wysokie.

Wcześniej jednak sprawdź u kilku osób (nie tylko jednej) jak to działa. Może wizyta speca nie będzie potrzebna.

0