Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CA-10 + GPRS-T1 konfiguracja powiadamiania przez SMS

05 Mar 2009 22:00 9167 9
  • Poziom 10  
    Witam
    We własnym zakresie zakładam sobie alarm w warsztacie na działce.
    Na razie wszystko podłączyłem w domu na tzw pająka i działa ok.
    Teraz czas na powiadamianie SMS i tu mnie trochę zatrzymało :)
    W module GPRS-T1 wybrałem kody CID, bo miałem tam tabelę z gotowcami.
    Chciałem wypróbować jak to działa i cisza.
    Oczywiście w czasie czytania wszystkiego o CA-10 pominąłem rozdziały o monitoringu, bo nie mam w obiekcie telefonu. Teraz już wiem, że moduł GPRS-T1 symuluje linię telefoniczną i muszę jednak przerobić rozdział monitoring :( Mam więc kilka pytań.
    1. Czy nr telefonu Stacji 1 mogę wpisać jako ciąg kilku liczb i identycznie zrobić to dla modułu GPRS, czy muszę trzymać się procedur jak FS43, 44 gdzie jest właściwie odwołanie do FS4? Nie wiem jak ten moduł symuluje linię telefoniczną.
    2. Czy muszę podawać w ogóle jakieś identyfikatory, bo znalazłem na forum wzmiankę, że przy CID nie jest to istotne? Wzmianka dotyczyła jednak stacji monitorującej, a nie modułu GPRS.
    Na logikę po co komu identyfikatory jeśli CID ma już swoje kody.
    Bardzo proszę o jakieś wskazówki, a jeśli dubluję temat, to proszę o linka. Od kilku dni wertuję forum i nie potrafię sobie poradzić.
    Pozdrawiam Rafał
  • Poziom 22  
    Szanowny kolego instrukcja jest po to by ją czytać, w Twoim przypadku szczególnie od strony 13. CID (Contact ID).
    Konfiguracja konwertera:
    – lokalnie – za pośrednictwem portu RS-232 (TTL);
    port RS-232 (standard TTL) umożliwiający podłączenie konwertera do komputera (połączenie można wykonać przy pomocy kabli dostępnych w zestawie produkowanym przez firmę SATEL i noszącym nazwę: DB9FC/RJ-KPL).
  • Poziom 10  
    Kolego źle mnie zrozumiałeś.
    Obydwa moduły GPRS i CA-10 dawno już hulają po RS232. Wszystko pięknie zaprogramowane, z wyjątkiem identyfikatorów.
    Nie wiem poprostu czy muszę je wpisywyć, jeżeli nie będzie łączenia się przez linię telefoniczną ze stacją monitoringu.
    Będzie za to połączenie z modułem GPRS-T1, któy nie symuluje stacji monitoringu ale symuluje linię telefoniczną.
    Nie wiem więc czy identyfikatory jakie dają firmy ochroniarskie są tu w ogóle potrzebne? Czy mam to wpisywać. A mój dylemat powstał, gdy przeczytałem na forum info, że przy CID nie potrzeba tego wpisywać. Ale tam nikt więcej nie odnósł się do wypowiedzi i temat umarł.
    Druga sprawa to w jaki sposób GPRS-T1 emuluje tą linię telefoniczną?
    Czy idealnie odzwierciedla, czy wystarczy zaprogramować w centrali byle jaki numer telefonu i w module też?
    Może jeszcze dopiszę, że nie chcę wysyłać nic do stacji monitorujących. W opcjach GPRS-T1 uruchamiam tylko fukcję wysyłania sms-ów na prywatną komórkę.
    Pozdrawiam Rafał
  • Poziom 20  
    Nie wiem czy dobrze rozumie, ale małe wyjaśnienie:
    Monitoring w centrali to konfiguracja do danej stacji monitorowania, Moduł GPRS symulujący linię telefoniczną to nic innego jak zwykła linia telefoniczna taka jak naziemna, tylko z wykorzystaniem sieci komórkowej (moduły mają także wiele innych funkcji, ale to już zależy od modelu).
    Jeżeli w Twoim przypadku nie będziesz się monitorował do SMA to zastosuj funkcję powiadamiania osobistego, CID to format komunikacji ze SMA.
    Jeżeli chodzi o powiadamianie, to odpal moduł tak, żebyś mógł zadzwonić z niego na jakikolwiek numer ze zwykłego telefonu podpiętego do GPRS, potem podłącz moduł do centrali tylko zamiast telefonu podepnij CA. Wtedy masz 100% pewności że moduł gada i dzwoni i że centrala też może.
    Zostaje oprogramować powiadamianie albo w przypadku SMA komunikator. W CID wpisujesz nr telefonu, format (CID) oraz identyfikator który nadaje stacja monitorująca.

Albo myle moduły albo masz ring tip na swoim, to powinno symulować linie. Osobiscie T1 Satela nie przerabiałem, jedynie LT1 i GSM4.
    Pozycja 4,6 instrukcji wszystko krok po kroku ładnie opisane, identyfikator bo tu miałeś pytanko możesz sobie nadać jakikolwiek, najlepiej bez 0 np. 1111, nie aktywuj stacji monitorowania, tylko powiadamianie sms, w pierwszej zakładce masz na dole numery telefonu do powiadamiania, w drugiej wpisujesz identyfikator, kod z cid wybierasz np włamanie, treść sms i pod który telefon ma dzwonić.
    Szczerze to ciekawe wydanie modułu trzeba będzie się przyjrzeć temu głębiej, bo widzę że z kodów 4/2 też można wysyłać sms, a tu można zastosować w wiele central i nie tylko 1 czy 2 sygnały tylko wiele więcej, tylko jak centrala otrzymuje potwierdzenie i czy usterek komunikacji nie będzie ?
    Daj znać jak poszło i Satel ma dobra pomoc techniczną, zadzwoń to na pewno pomogą. Mi się pomysły skończyły, bo nie bawiłem się tym dokładnie.
    a propos wcześniejszej mojej odpowiedzi, to powiadamianie w CA10 nie wysyła sms, tylko dzwoni i musisz odebrać. Ten moduł na pewno więcej z powiadamiania da.
  • Poziom 10  
    Gutek1512 napisał:
    Jeżeli w Twoim przypadku nie będziesz się monitorował do SMA to zastosuj funkcję powiadamiania osobistego, CID to format komunikacji ze SMA.

Chodzi o to, że w programie gprs-soft, który jest przeznaczony do programowania modułu GPRS-T1 można wpisywać sobie teksty sms-ów jakie moduł ma wysyłać na moją komórkę. Wysyła wybrane, a odnoszą się one do określonych zdarzeń. Zdarzenia mogę wybierać na podstawie kodów CID.
    Rozumuję z tego, że moduł musi rozpoznawać zdarzenia, bo jakoś musi ten sms do mnie przesłać. Pewnie sam nie potrafi rozpoznać zdarzenia, a robi to za niego centrala. Identyczne zdarzenia są w sofcie DLOAD10 do programowania centrali. Jest to w sekcji monitoring. Myślałem, że musze w jednym i drugim programie wybrać te same zdarzenia żeby urządzenia mogły się komunikować. Napotkałem jednak na identyfikatory i tu stanąłem.
    No bo chyba nie jest tak, że moduł GPRS-T1 sam zbiera dane o zdarzeniach z centrali? Jest on przecież podłączony pod złącze lini telefonicznej i musi odebrać to , co wyśle centrala, a ona nie wyśle, dopóki tego jej nie skonfiguruję w opcjach. Jedyne opcje to monitoring więc chyba dobrze rozumuję?
    Gutek1512 napisał:
    Jeżeli chodzi o powiadamianie, to odpal moduł tak, żebyś mógł zadzwonić z niego na jakikolwiek numer ze zwykłego telefonu podpiętego do GPRS, potem podłącz moduł do centrali tylko zamiast telefonu podepnij CA. Wtedy masz 100% pewności że moduł gada i dzwoni i że centrala też może.

Oj tu już się pogubiłem. Mam zadzwonić modułem na jakiś telefon? Ten moduł nie może dzwonić :(
  • Poziom 18  
    ten modul moze dzwonicdzwoni clipem

Dodano po 4 [minuty]:

ten modul moze dzwonicdzwoni clipem . najlepiej przeslij tu konfiguracje centrali i modulu
  • Poziom 10  
    Dobra Panowie. Dzięki za pomoc. Wszystko śmiga i smsy dochodzą bez problemu.
    Trochę zbyt wiele opcji tam jest dla kogoś, kto nigdy nie miał styczności z alarmem. Poza tym instrukcje są troszke zagmatwane i trochę jest w tej dla instalatora, trochę w programowaniu itp. W rzeczywistości wszystko to zmyłka, bo to działa bez problemu i potrzebowałem dosłownie trzy opcje na krzyż.
    I najważniejsze! Wszystko się kopie jak są jednocześnie włączone dwa programy, jeden do obsługi centrali, a drugi do GPRS. Poza tym dopóki nie zerwiemy połaczenia kompa modułem GPRS, to nie będzie wysyłał smsów. Wszystko będzie działało, ale to akurat nie ;)
    Widać trzeba spędzić parę dni, żeby fartem na takie rzeczy trafić hehehe.
    Dzięki za dobre chęci! Pozdrawiam Rafał.
    Ps. Do Satela napisałem maila, ale wyślę jeszcze raz, żeby nie odpisywali. Fakt, że moduł tani i prosty jak budowa cepa. Dla Was fajny bajer, bo klient pewnie będzie chciał dostać info o której wraca jego córka do domu itp. Coś dla gadżeciarzy. A jutro się nim więcej pobawię i pewnie będę mógł pomóc Wam :)
  • Poziom 18  
    nie wiem dlaczego tobie podczas podlaczenia nie wysyla... ja mam juz kilkanascie modulow t2 podlaczonych za soba i zawsze wysyla mi przy podlaczonym kompie...hmm
  • Poziom 10  
    Rzeczywiście coś się musiało zwiesić wtedy w kompie. Moduł to T1 ale chyba nie rzutuje. Po restarcie kompa wysyłał, nie ważne czy podłączony czy nie.
  • Poziom 10  
    Witam,
    przepraszam, że odgrzewam temat, ale chodzi również o GPRS t1, a nie mogę znaleźć rozwiązania problemu. Czy mogę wrzucić konfigurację GPRS T1 i konfigurację Versy-10 i prosić o pomoc w doborze ustawień i o ogólne rzucenie okiem czy jest wszystko w porządku? Do końca nie mogę dogadać się z modułem.

pozdrawiam