Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie dot. Zasilacza symetrycznego na LM317 i LM337

gargeliach 05 Mar 2009 23:45 3356 7
Altium Designer Computer Controls
    gargeliach
    Level 10  
    Witam.
    Moje pytanie jest takie, czy jest możliwe zrobienie takiego zasilacza, tak aby móc sterować napięciem wyjściowym za pomocą jednego wspólnego potencjometru.
    Zamieszczam schemat jaki wymyśliłem.
    C1,C2 4700 µF
    C3,C4 47 µF
    P1 10kΩ
    R1,R2 1,2kΩ
    Pytanie dot. Zasilacza symetrycznego na LM317 i LM337
    //Jak będę miał więcej czasu to to poprawie.. i tak wydaje mi sie ze lepiej widać.
    Chce zrobić ten zasilacz, więc już kupiłem transformator 2x 15V.

Pozdrawiam.
  • Altium Designer Computer Controls
    Karol966
    Level 30  
    schemat możesz zrobic lepiej w darmowym eagle. Aby móc regulować napięcie zasilacza symetrycznego budujesz ten zasilacz wg aplikacji producenta a zamiast dwóch potencjometrów stosujesz jeden podwójny.
  • Altium Designer Computer Controls
    gargeliach
    Level 10  
    Jak podłącze dwie baterie 4,5V tak, żeby plus poszedł do plusa minus do minusa a drugi plus i minus do zera to:
    - Jak miernikiem sprawdzę natężenie minusa i zera to bez względu na wartość potencjometru napięcie się nie zmienia (2V bez i po podłączeniu na wyjściu odbiornika[diody LED]).
    -zmienia się napięcie względem plusa i zera w zależności od potencjometra.
    -Maksymalna wartość plusa i zera to 1,67V.
    Co może powodować takie efekty i czy jest coś co mogę zrobić aby to zmienić, tak aby działało poprawnie?
    Karol966
    Level 30  
    gargeliach wrote:
    Jak podłącze dwie baterie 4,5V tak, żeby plus poszedł do plusa minus do minusa a drugi plus i minus do zera to:

Nie skomentuje! zastosuj transformator
    gargeliach
    Level 10  
    Myślisz, że nie ma żadnego ryzyka, że coś się spali ? sprawdziłem połączenia. Mi się wydaje, że nie...
    Karol966
    Level 30  
    Jeżeli połączyłeś stabilizatory wg aplikacji oraz połączyłeś potencjometr podwójny (oczywiście o odpowiedniej rezystancji) tak, aby każdy z układów był połączony z tylko jednym potencjometrem( chodzi o połowę podwójnego) i wszystkie elementy są sprawne to musi działać
    gargeliach
    Level 10  
    Rozumiem... Czyli ten schemat który podałem zupełnie odpada, bo w aplikacji wygląda trochę inaczej ?