Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekroj przewodu pod gniazdka

shizy 06 Mar 2009 08:05 13794 10
  • #1 06 Mar 2009 08:05
    shizy
    Poziom 22  

Bede kladl przewody do gniazdek-w lazience (pralka,kabina) i kuchni(kuchnia gaz.-el. 2kW).Poczatkowo mialem polozyc Ydyp 3x2,5 (750V) tylko do kuchni gaz.-el. do pozostalych Ydyp 3x1,5 ale pewien elektryk doradzil, zeby do wszystkich gniazdek dac 2,5.Zastanawiam sie jaki sens jest jesli w skrzynce licznikowej nie ma 2,5 tylko wszystko 1,5 ka.

-1 10
  • #2 06 Mar 2009 13:06
    michcio
    Specjalista elektryk

Oczywiście że 2.5 mm2.

A z tą półtorówką w rozdzielni to nie rozumiem...

0
  • #3 06 Mar 2009 13:23
    voytalo
    Poziom 25  

shizy napisał:
    Zastanawiam sie jaki sens jest jesli w skrzynce licznikowej nie ma 2,5 tylko wszystko 1,5 ka.

Coś Ci się pomyliło kolego. Na gniazda jednofazowe daję się przewód 2,5mm2, a 1,5mm2 na obwody oświetleniowe. Wynika to z obciążalności prądowej długotrwałej takiego przewodu, a także z przepisów.

0
  • #4 06 Mar 2009 13:43
    Micoss
    Poziom 17  

Nigdy nie wiesz co tam podłączysz w przyszłości a poco sobie robić "barierę" już na początku zdecydowanie 3 x 2,5mm2 na gniazda Pozdrawiam

0
  • #5 14 Mar 2009 09:57
    shizy
    Poziom 22  

1.Dzieki, zrobi sie 2.5mm2.Jeszcze takie pytanie: Bedzie prowadzony przewod do kuchni elektrycznej (2kW) 2,5mm2 i dalej ma byc gniazdko do okapu i 2 gniazdka nad blatem kuchennym.Czy lepiej jest polozyc zupelnie ooddzielny przewod do kuchni. el. czy mozna zrobic puszke i z niej podlaczyc pozostale gniazdka?
    2.Druga sprawa, mam dylemat z instalacja pod laz. i kuchnie.mam do wyboru:
    a/ zostac przy zerowaniu w gniazdkach
    b/zalozyc wyl. roznicowo-pradowy(np. hager 30mA,16A) na laz. i kuchnie.Trzeba polozyc nowe przewody z 3ma zylami-to nie jest problem(oswietlenie/gorne, kinkiet kolo lustra/ tez trzeba zrobic na PE?).Ma mi to robic elektryk, ktory bedzie wymienial skrzynke podlicznikową (w bloku).Wiem, ze trzeba zrobic polaczenia wyrownawcze na rurach co, cw,zw, gaz + pociagnac od dolu 6mm2 od zasilania zeby zrobic prawidlowy punkt podzialu dla PE.
    Troche sie obawiam, ze moze lepiej nie kombinowac z roznicowka i dac na laz.(kabine z hydromasazem) S-a B6A.Chyba jak mi nie zagwaranmtuje przed robota, ze da protokol pomiarow to sobie to daruje.
    Wszedzie w gniazdkach jest zero na bolcu (zmostkowane)

0
  • #6 14 Mar 2009 10:43
    tyton
    Poziom 16  

Witam.

shizy napisał:
    1.Dzieki, zrobi sie 2.5mm2.Jeszcze takie pytanie: Bedzie prowadzony przewod do kuchni elektrycznej (2kW) 2,5mm2 i dalej ma byc gniazdko do okapu i 2 gniazdka nad blatem kuchennym.Czy lepiej jest polozyc zupelnie ooddzielny przewod do kuchni. el. czy mozna zrobic puszke i z niej podlaczyc pozostale gniazdka?

Według prawideł sztuki do obciążeń powyżej 2 kW należy wyłożyć osobny obwód czyli puszka odpada.
    shizy napisał:
    2.Druga sprawa, mam dylemat z instalacja pod laz. i kuchnie.mam do wyboru:
    a/ zostac przy zerowaniu w gniazdkach
    b/zalozyc wyl. roznicowo-pradowy(np. hager 30mA,16A) na laz. i kuchnie.Trzeba polozyc nowe przewody z 3ma zylami-to nie jest problem(oswietlenie/gorne, kinkiet kolo lustra/ tez trzeba zrobic na PE?).)

Jeżeli instalacja będzie modernizowana to zapominamy o "zerowaniu"

shizy napisał:
    Ma mi to robic elektryk, ktory bedzie wymienial skrzynke podlicznikową (w bloku).Wiem, ze trzeba zrobic polaczenia wyrownawcze na rurach co, cw,zw, gaz + pociagnac od dolu 6mm2 od zasilania zeby zrobic prawidlowy punkt podzialu dla PE.

Tu decyzję podejmie elektryk.

Pozdrawiam.

1
  • #7 14 Mar 2009 11:11
    shizy
    Poziom 22  

Cytat:
    Jeżeli instalacja będzie modernizowana to zapominamy o "zerowaniu"

Modernizowana czesciowo-tylko laz., kuchnia i korytarz.Instalacje robie sam (nie napisalem dokladnie), on podpina do skrzynki licz.Oswietlenie nie bedzie robione na nowo(2 przewody).W pozostalych pomieszczeniach(pokoje) instalacja zostaje zupenie bez zmian.

0
  • #8 23 Mar 2009 22:43
    keszan
    Poziom 20  

Witam
    Na kuchnię elektryczną ,oddzielny obwód 5x2,5mm
    Pozdrawiam

0
  • #9 24 Mar 2009 08:07
    sq3evp
    Poziom 21  

keszan napisał:
    Witam
    Na kuchnię elektryczną ,oddzielny obwód 5x2,5mm
    Pozdrawiam

Można jescze być nadgorliwym i dać 5x4mm². Na pewno przy dużym poborze mocy nie będzie zbyt dużych spadków napięcia.

0
  • #10 24 Mar 2009 08:23
    kortyleski
    Poziom 41  

Żadne zerowanie w przypadku kabiny - tylko RCD i najlepiej osobna na kabinę. Zresztą warunkiem gwarancji kabiny jest podłączenie PE, kuchni podobnie.
    Oczywiście koledszy napisali o osobnych obwodach w kuchni - z mojego doświadczenia to najbardziej obciążone pomieszczenie - wyobraź sobie - piecze się kura w piekarniku, to już 2000W, wchodzisz do domu i zapinasz jednocześnie czajnik i mikrofalówkę - razem kolejne 3000w - w sumie 5kW a to częsta sytuacja. No i zapomniałem o zmywarce...

1
  • #11 24 Mar 2009 08:49
    markus15021959
    Poziom 16  

Do wszystkich gniazdek daj 3x2.5mm , do obwodu swiatla daj 3x1,5mm , w skrzynce daj roznicowke , z niej potem zrob obwody na kuchnie : zmywarka , piekarnik , płyta elektryczna , czajnik elektryczny , mikrofalowka , to jest 5 obwodow zabezpieczonych S-ami , mysl przyszlosciowo , podejrzewam ze jak kupisz plyte indukcyjna czy halogenowa to potrzebne bedzie zasilenie jej przewaznie z dwoch faz i aby bylo rownomiernie to piekarnik z trzeciej , stracisz co najwyzej na przewody w scianie. w Łazience daj trzy obwody co najmniej Hydromasaz i pralka plus jeden dodatkowy . zabezpiecz wszystkie obwody odzielnie s-ami z roznicowki / wychodzi troche taniej niz z nowego typu roznicowo-nadmiarowo pradowy w jednej dwusekcyjnej obudowie . Przewod 3x2,5mm. Nie wykluczaj ze Administracja zrobi w przyszlosci remont pionu elektrycznego w bloku i wtedy Twoje mieszkanie bedzie wymagalo podlaczenia od licznika do skrzynki bezpiecznikowej na korytarzu przewodami umozliwiajacymi przylaczenie trzech faz wtedy dobrze by bylo miec co najmniej 5x4mm w tym przylaczu . zaoszczedzisz na nowej robocie , kuciu bruzd i calym tym balaganie. U mnie w bloku jest przewaznie 5x4 mm , ja zmienilem na 5x6mm

0