Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przykłady podłączenia świetlówek

emass92 06 Mar 2009 17:47 8556 1
 • #1 06 Mar 2009 17:47
  emass92
  Poziom 12  

  Instrukcja
  Zamieszczam tutaj przykłady w jaki sposób można odpalić świetlówkę i ją zasilać. Opisuję jak można naprawić uszkodzone żarówki energooszczędne i jak zasilać świetlówki spalone. Dobże by było gdybyś się wcześniej zapoznał z poprzednim artykółem wprowadzającym do świetlówek.
  Doświadczenia będą wykonywane przy napięciu ~220V, a w niektórych układach może występować nawet 1kV! Zalecam WIELKĄ OSTROŻNOŚĆ.
  Do doświadczeń na początek wystarczy świetlówka o mocy 4-13W cienkie, można zastosować nawet 15W ale kosztuje ona ok. 15 - 30zł. Można również zastosować tanią i popularną 18W lub 20W. Jeżeli masz którąkolwiek to dobrze. Może to być świetlówka przepalona taka co już nie świeci, bo i tak najprawdopodobniej ją przepalimy. Zbudujemy układzik padwajacza napięcia, który możemy wykonać na pająka. Buduj z największą ostrożnością bo napięcie przekracza w szczycie ponad 600V. Nie wymieniaj nic i nie dłub w nim gdy jest podłączony do siecienergetycznej.
  Po dołączeniu zasilania od strony wejścia i obciążenia w postaci zwykłej żarówki, układ będzie działał jako zwykły prostownik z filtrem. Natomiast bez obciążenia napięcie na wyjściu zostanie podwojone. Napięcie o wartości 600V jest wystarczające do zapalenia świetlówek do mocy 20W. Podczas normalnej pracy na świetlówce utrzymuje się znacznie mniejsze napięcie (zobacz tabelę w poprzednim artykule). Aby zapewnić takie dziąłanie układu potrzebny jest element dostosowujący prąd do wybranego modelu świetlówki. Rolę taką w tradycyjnych układach spełnia dławik (statecznik). Posiadając kompletną oprawę oświetleniową możemy wykorzystać ją do naszych celów. Chodzi o oprawę gdzie na jedną świetlówkę przypada jeden statecznik i starter. Połączenia należy wykonać według poniższego rysunku. W układzie nie montujemy startera (zapłannika), wystarczy go wyjąć z oprawki. Co ciekawe układ można nazwać elektronicznym zapłonem. W takim układzie działać będą również przepalone świetlówki. Można zewrzeć elektrody pomiędzy sobą tak jak pokazano na rysunku, szczególnie zalecane przy przepalonych świetlówkach. Świetlówka taka odpala się natychmiast bez migotania znanego z pracy ze starterami. Ponieważ jest to odpalanie na zimno bez podgrzewania elektrod, więc żywotność nowej świetlówki będzie mniejsza niż w układzie z zapłonnikiem.
  Więc pytanie: Czy warto zoś takiego montować? Warto gdy świetlówka jest tania i kosztuje 3zł ale rownież gdy mamy plafon na świetlówkę za 50 - 80zł. Po przepaleniu takiej zamiast wydawać tyle szmalu można z powodzeniem zastosować ten prosty układzik i cieszyć się z zarobionych pieniędzy (pieniądze zaoszczędzone to pieniądze zarobione). Dodatkowym komfortem jest odpalanie bez migotania. Jeżeli chcesz wykorzystywać ten układ praktycznie do świetlówek większej mocy np. 40W to podaję ponirzej bardziej rozbudowany prostownik który wytwarza nawet 1kV. Przy oprawach do 20W w zupełności wystarczy pierwszy układ, koszty drugiego są ponad dwukrotnie wyrzsze od pierwszego (cena kondensatorów). Podłączenie układu jest analogiczne jak w pierwszym przypadku. Zamiast statecznika w postaci dławika mażna zastosować inne elementy np. rezystory lub kondensatory. Nie sprawdzą się one w tradycyjnym układzie ze starterem co niestanowi jednak dla nas przeszkody. Zamiast dławika można zamontować żarówkę 220V o odpowiedniej mocy lub dobrać kondensator na napięcie co najmniej 630V lub specjalny na napięcie zmienne ~275 lub ~280V. Przy dołączonej żarówce będzie ona również wytwarzała światło lecz o mniejszej mocy od nominalnej. Można ronież podłączyć transformator halogenowy obciążony żarówkami halogenowymi. Niestety w tej kombinacji nowe świetlówki przepalają się przy włączaniu nawet bez większego mignięcia. Układ taki będzie działał ale świetlówka w tradycyjnym układzie już nie zaświeci. W miejsce statecznika podłączamy uzwojenie pierwotne transformatora. Żarówki halogenowe będą dawały mniej światła. Przy podłączaniu żarówki jako ogranicznika prądu jej mocą można regulować jasność świetlówki. Należy dobrać taką aby świetlówka bez problemu się odpalała i nie świeciła z mocą większą niż x2. Do przybliżonego obliczenia można się posłużyć danymi o świetlówkach zawartymi w poprzednim artykule korzystając z prawa Ohma. Podobne układy ze statecznikiem w postaci kondensatora są stosowane w oprawach kanałowych na świetlówkę dostępnych na stacjach benzynowych i w hipermarketach. Wiele osób twierdzi że rolę statecznika pełni specjalny przewód zasilający? W praktyce jest zastosowany kondensator i układzik podobny do przedsawionego. Lampa taka ma małe wymiary, jest lekka, nie grzeje się chociaż nie pobiera mniej prądu.

  Przykłady podłączenia świetlówek

  Przykłady podłączenia świetlówek

  Przykłady podłączenia świetlówek


  Przykłady podłączenia świetlówek

  1 1
 • #2 06 Mar 2009 19:36
  ozzman
  Poziom 26  

  W układzie ze świetlówką 40W nie ma podanych wartości kondensatorów. Mógłbyś je podać?

  0