Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

Akrzy74 15 Aug 2011 09:20 933754 2371
    elim
    Level 17  
    Quote:
    ="jasu06"
    WINDMASTER 2 właśnie taki od kilku miesięcy użytkuję i jestem w pełni zadowolony z działania jak na razie. Wszystko zależy do czego się wykorzystuje przyrząd. Do podglądu aktualnej prędkości wiatru i szczytowej wartości jest doskonały, duże cyfry widoczne z kilku metrów. Poza tym znikoma wartość błędu (sprawdzony w aucie z gps).
    Niestety producent oznaczył produkt jako waterproof ale kiepska uszczelka pod dekielkiem na baterię zasilającą (wąska, twarda i nierówna) i chyba brak odpowiednich uszczelek pod przyciskami powoduje że ja nie zaryzykuję włożeniem miernika do wody chociaż kilkakrotnie przenocował na statywie nockę na deszczu i nic się nie stało.

Mam go już od kilku dni, jest bardzo praktyczny i czytelny. Największym atutem jest praca bez wyłączania do 8 dni. Można wyciągnąć średnią wiatru z całego tygodnia. Urządzenia nia zamierzam wkładać do wody.

Teraz zastanawiam sie jak wykonać maszt pomiarowy - najlepiej 30metrowy :)
  • OxomiOxomi
    wiatrakowiec
    Level 13  
    Witam. Mam propozycję dla Kolegi który planuje hamować śmigło prądnicą. Ja mam odśrodkowy mechanizm ustawiający płaty w chorągiewkę [ sprawuje się bardzo dobrze], ale w 'laminatach' trudno by było ten mechanizm zastosować. Oglądając płat z śrubami do mocowania w piaście proponował bym zamiast śrub zalaminować wałek z łożyskami, wykonać piastę do zamocowania tych łożysk żeby płat się luźno obracał. Na piaście i wałku umieścić zaczepy - oporowy i do zapięcia sprężyny taśmowej o odpowiedniej mocy żeby można było ją odpowiednio naciągnąć . Punkt obrotu płata jest na cięciwie w 1\3 od punktu natarcia stąd parcie wiatru będzie ustawiać płat w chorągiewkę ,przeciwdzałać temu ma sprężyna do momentu maksymalnego obciążenia prądnicy.Przy większej sile wiatru sprężyna będzie ustępować i płat będzie się odchylał od wiatru stabilizując obroty, tak mi się wydaje. Może Ktoś sprawdzi to rozwiązanie w praktyce [ jeżeli by zadziałało można by spać spokojnie.] Ciekawy jestem opinii kolegów.
    hamerg
    Level 20  
    wiatrakowiec wrote:
    Witam. Mam propozycję ......................................... Ciekawy jestem opinii kolegów.

Widziałem takie rozwiązanie w wielopłatowcu, gdzie napór wiatru odchylał śmigła. W konstrukcjach gdzie masz znaczne obroty, tego typu rozwiązanie może się nie sprawdzić . To tak jak z zabezpieczeniem przeciw burzowym. Jeśli wiatr ma stałą prędkość nawet dużą to ogon mimo dużych obrotów śmigła się w życiu nie złoży. Tak samo będzie ze śmigłami regulowanymi w ten sposób. Zapewnią tylko zmniejszenie mocy oraz wolniejsze wchodzenie na obroty przy podmuchach. Przed wysokimi obrotami chronią tylko systemy odśrodkowe.
    pawlos105
    Level 17  
    Cześć nie mogłem tego nigdzie znaleźć, czy magnesy ferrytowe nadają się do prądnicy amerykana?
    bogdanu
    Level 11  
    Witam magnesy neodymowe są dużo mocniejsze, a tym samym wydajniejsze z tych samych gabarytów co ferrytowe
  • OxomiOxomi
    pawlos105
    Level 17  
    Ale nadają się ? Nie potrzebuje bardzo wydajnej prądnicy , wystarczy mi 14V i około 3A prądu ładowania.
    hamerg
    Level 20  
    pawlos105 wrote:
    Ale nadają się ?Nie potrzebuje bardzo wydajnej prądnicy ,wystarczy mi 14v i około 3a prądu ładowania.

Kolego, te wartości co podałeś to nic nie znaczą.
    Brakuje ważnej informacji :
    - magnesy ferrytowe- 14V/3A/1400 obr/min
    - magnesy neodymowe 14V/3A/250 obr/min
    troszkę mam nadzieję przesadziłem z tą różnicą, ale tego się możesz spodziewać.
    wynalazca2
    Level 13  
    Piachu2
    Wraz z działaniem prądnicy łożyska powolutku wycierają się.
    Po pewnym czasie tzw. "luz" na łożyskach będzie tak duży,
    że wirnik dotknie statora.
    Zamierzam zrobić przełożenie 1:5,(09), więc spodziewana prze zemnie prędkość przy 35V(straty na kablu, uzwojeniach, połączeniach itd.) to 400obr/min.
    W związku z takimi obrotami fprądnicy≈53,4Hz, fdrgań na łożyskach to 160,2Hz
    a dźwięk z prądnicy będzie taki sam.
    Turbina na piaście od poloneza i duże obroty zamiast dużych sił (również i drgań)
    z pewnością przedłużą żywotność prądnicy i jej łożysk.
    Nośność tych łożysk 620 kG, obroty graniczne to 20000 obr./min,
    a strona Link
    podaje,że łożysko przy nośności 10kG i 400obr/min wytrzyma 598645h,
    czyli 68 lat ciągłej pracy..
    Czy będę musiał w ogóle wymieniać łożyska?
    Kwazor
    Level 31  
    Raczej twoje prawnuki będa musiały je wymienić... to nie tuleje ślizgowe ...

P.s wiesz kiedy wirnik dotyka statora ? jak łozysko się zmieli ale to widziałem tylko w alternatorach po 120---150 tys km.... a one non stop kreca 2-4k rpm..
    piachu2
    Level 17  
    wynalazca2 wrote:
    ...Czy będę musiał w ogóle wymieniać łożyska?

Będziesz musiał wymienić znacznie wcześniej.
    Właśnie dziś, od rana walczyłem z prądnicą, bo łożyska zaczęły huczeć,
    i to zaledwie po dwóch miesiącach pracy. Jak składałem prądnicę od podstaw na bazie piasty od volkswagena transportera,
    łożyska wydawały się być w dobrej formie.
    Gdzieś kiedyś pokazałem filmik jak się to kręci na warsztacie i było wtedy cicho i fajnie.
    Zawiódł prawdopodobnie simmering i łożysko umarło. :-(
    wiatrakowiec
    Level 13  
    Witam. Prądnica [z silnika 5KW ] zblokowana z reduktorem 1/5 nawinięta zgodnie z radą Kolegów [26 podwujnych zwoji drutem średnicy 1mm, naklejone 12 biegunów przy 300obr. międzyfazowe 77V.]Śmigło 5m. nie nadzwyczajne ale przy 4m\na sek jest 50V. Odśrodkowy regulator ustawiania łopat [stosowany również przy 8m. płatach] . wrzeciennik z hamulcem taśmowym +gondola =2000 czy to tak dużo. Jak koledzy sądzą czy dyskutować z gościem czy spuścić ciapka i popędzić gościowi kota.
    piachu2
    Level 17  
    wiatrakowiec wrote:
    ...2000 czy to tak dużo. ...

Troszkę chaotyczny opis tego zestawu, ale uważam, że to nie wygórowana cena.
    Ale, Aleeee.
    Poczekaj kilka dni i zaproponuj 1200,- nieco intuicji trzeba zaangażować w transakcję - a powinieneś kupić to to za max. 1500,-
    Oczywiście dużo zależy od stanu tego sprzętu, ocena tego należy do Ciebie.

Ja również zastanawiam się nad "opchnięciem" po kosztach materiałów, swego 12łopatowca -kompletnego, z regulatorem, bateriami, prądnicą, turbiną ...
    Aby go w pełni wykorzystać musiałbym podnieść maszt do 10m (obecnie 6m), a na to, nie otrzymam zgody lokalnych władz PZD Ogrody.
    Też zacznę handelek od wyższej kwoty, ale znam cenę za którą mogę to bezboleśnie sprzedać, jest ona oczywiście niższa od deklarowanej.
    Znaj zasadę: Znajdzie się głupi, co to kupi.
    Nie bądź głupi. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
    jw3417
    Level 18  
    witam

Nie bardzo rozumiem to, na jakie napięcie jest ta prądnica skoro "przy 300obr. międzyfazowe 77V. "ale przy 4m\na sek jest 50V. " to ile jest przy 8-10m/s
    pawlos105
    Level 17  
    Cześć mam mały wiatrak o średnicy 2metrów jaką prądnicę mogę do niego zastosować?
    elim
    Level 17  
    pawlos105 wrote:
    Cześć mam mały wiatrak o średnicy 2metrów jaką prądnicę mogę do niebo zastosować?

Cześć. Najlepsze prądnice są białe :)

A tak poważniej, to musisz określić się jakie napięcie chcesz mieć, jakie obroty sa optymalne, jakie wiatry są u Ciebie i tak dalej... Napisz coś więcej.
    Jeżeli jesteś początkującym "wiatrakowcem" to moim zdaniem powinieneś zrobić sobie "amerykankę"...
    pawlos105
    Level 17  
    Napięcie ma być 14V 10A 140Wat.Wiatry w okolicy mam dość silne , a obroty to około 200obr/m,więc musi być to prądnica wolno obrotowa. Aha i zapomniałem dodać że mam się zmieścić w granicach 100zł [ chcę udowodnić że da się małym kosztem zrobić małą elektrownię , choćby do zasilania oświetlenia w jednym pokoju].
    elim
    Level 17  
    pawlos105 wrote:
    Napięcie ma być 14V 10A 140Wat.Wiatry w okolicy mam dość silne , a obroty to około 200obr/m,więc musi być to prądnica wolno obrotowa. Aha i zapomniałem dodać że mam się zmieścić w granicach 100zł [ chcę udowodnić że da się małym kosztem zrobić małą elektrownię , choćby do zasilania oświetlenia w jednym pokoju].

Wszystko sie zgadza - oprócz kasy.

Przejrzyj stronkę Waldka P.. i będziesz wiedział o co chodzi . Musisz podnieść trochę budżet, bo za miedź wydasz pewnie około 50zł. Magnesy też sa kosztowne - reszta w typowym warsztacie i na pobliskim złomie sie znajdzie ;).[
    wynalazca2
    Level 13  
    pawlos105
    Moim zdaniem to wykonalne, ale przy przyłożeniu rowerowym i bardzo dużych wiatrach,
    oraz dobrych znajomościach na złomowisku.
    Moc wiatru wg prawa Betza (max. moc która da się odzyskać z wiatru) to w uproszczeniu:
    0,295 x V³ x pow. wiatraka. , a przy średnicy 2m i wietrze o prędkości 10m/s
    i odpowiedniej przekładni mechanicznej oraz elektromagnetycznej
    można teoretycznie uzyskać 900W - straty
    na łożyskach, łańcuchu i uzwojeniu.
    Wiatraczek jesiotra ma 0,8m średnicy, a uzyskał ponad 140W...
    Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

Link

Ja bym to tak zrobił, jeżeli chcesz mieć jak najmniejsze koszty:
    -na bazie silniczka od wycieraczek zrobił bym prądnicę(warto popytać sąsiadów, może ktoś coś ma),
    -nie robił bym przekładni, tylko strata pieniędzy i mocy większe gabaryty, postawiłbym na szybkoobrotowość,
    -postawiłbym na wiatry 5 m/s, było by wtedy przy dobranych śmigłach,
    prądnicy i napięciu tylko kilkadziesiąt wat, ale suma sumarum takich wiatrów jest dosyć dużo.
    -może sąsiad będzie wymieniał akumulator z samochodu i za cenę 30zł
    odda ci ponieważ podczas zimy takie akumulatory zawodzą,
    a ty możesz trzymać taki akumulator w ciepłym miejscu,
    i nie trzeba ci natężenia rzędu kilkaset amper.
    -jeżeli chcesz tylko oświetlać pokój, nie potrzebna ci przetwornica,
    tylko lampki halogenowe (samochodowe) na 12V.
    -prądnicę trzeba tak zrobić, aby przy 5 m/s i 15V+spadek napięcia na uzwojeniach kręciła się z obrotami najsprawniejszymi dla twoich śmigieł,
    czyli ok 200obr./min.
    -regulator musisz raczej zrobić sam na PCB, ale jeśli nie umiesz termotransferu,
    znajdziesz może regulator na szrocie w samochodzie motorze...
    -życzę miłej zabawy przy budowie wiatraka...
    pawlos105
    Level 17  
    Wielki dzięki ale jak zrobić tą prądnicę z silnika wycieraczek [trzeba coś przerabiać?].
    A z tymi obrotami to może przesadziłem wole tą prądnicę zrobić tak żeby przy 150 obrotach dawała maksymalne napięcie.
    Rzuuf
    Level 43  
    Nie ma prądnicy, która przy 150 obrotach da maksymalne napięcie, a przy wyższych obrotach - da niższe!
    Napięcie prądnicy samowzbudnej (bez regulacji wzbudzenia) jest proporcjonalne do obrotów i zgodnie z tym, prądnica przy 2000 obrotów daje 10 razy wyższe napięcie, niż przy 200 obrotów, dlatego prądnice niskoobrotowe są tyle razy cięższe (lub mniej wydajne), niż wysokoobrotowe, ile razy ich obroty są niższe.
    Koncepcja wykorzystywania wiatrów, które ledwie wieją jest też nieporozumieniem: wiatr 5m/sek niesie 8 razy mniej energii, niż wiatr 10m/sek. A jeżeli nie masz szybszych wiatrów w swojej okolicy? No cóż, nie wszędzie jest możliwe uruchomienie kopalni złota ...
    pawlos105
    Level 17  
    Znaczy takie mam wiatry teraz , ale chcę żeby prądnica przy 150 obrotach dawała 15Volt bo takie wiatry są tu prawie cały czas i szkoda ich nie wykorzystać.
    jw3417
    Level 18  
    Do śmigła fi 2 m. prądnica z silnika od pralki 48 żłobkowego . Około15 drutów w żłobku to powinno dać napięcie około 24V przy 200obr. 48V przy 400, 72V przy 600.
    elim
    Level 17  
    pawlos105 wrote:
    Znaczy takie mam wiatry teraz , ale chcę żeby prądnica przy 150 obrotach dawała 15Volt bo takie wiatry są tu prawie cały czas i szkoda ich nie wykorzystać.

Z wiatru 5m/s właśnie trzeba korzystać, a nie liczyć na 8x więcej energii w podmuchach 10m/s - wtedy to się podkula ogonek... ;P

O ile śmigła dadzą Ci moc 150W przy 5m/s to prądnicę da się zrobić - mówię cały czas o amerykance. Magnesy zastosować o grubości 5mm a cewki nawinąć drutem 1mm, 150W to masz 12A dla napięcia aku 12V. Drut 1mm wytrzyma taki prąd (około 6A na cewkę) ale koniecznie trzeba zastosować mimośrodowe zawieszenie śmigła - żeby przy większych podmuchach nie skopciło prądnicy.

Ja zastosował bym drut 1mm i magnesy magnesy 30x20x5 n38 - nawinąć około 170 zwojów na cewkę (przekrój cewki szer 20mm grubość 8mm - kształt względem magnesu znajdziesz na www) ilość cewek 9 szt.
    Magnesy założyć na tarczę około 25cm średnicy (minimum 20cm).

Ale, ale... Zanim zabrał bym się za robienie tej prądnicy trzeba by zrobić "test cewki" jakie napięcie z niej będzie coś w ten deseń. Po drugie należało by sprawdzić śmigła w jakich obrotach są optymalnie produktywne - to raczej w programie wiatrak. I dopiero na koniec pogodzić to i zabrać się za prądnicę...

Podsumowanie:
    magnesy - 24szt - 164zł + przesyłka
    Miedź 1,2kG - około 50zł.
    żywica 0,5kg - około 20zł.
    elementy mechaniczne (źródło złom)- na "oko" 30zł
    Inne rzeczy 30zł

Tak że tą prądnicę wykonasz za około 300zł. Jeżeli śmigło da radę to na pewno będzie ładowało aku 12V o pojemności ponad 60ah.

Bardziej doświadczonych kolegów proszę o poprawkę jeżeli coś się nie zgadza...
    pawlos105
    Level 17  
    elim pomysł dobry ale chcę udowodnić że za sto złoty można zbudować małą elektrownię.
    Na razie koszty to 0zł ,więc 100zł zostaje na prądnicę i elektrykę.
    bogdanu
    Level 11  
    Witam wszystkich!
    Dzisiaj zamontowałem na prowizorycznym maszcie mojego Darrieusa o pięciu skrzydłach wysokości 3m, i szerokości 50 cm każde (według porad kolegi KOGAN 77). Średnica całego rotora to około 3.3m , całość pochłonęła mój wolny czas w ciągu ostatniego roku. Dziś po południu było kompletnie bezwietrznie, więc nie wiem czy ruszy. Czy ktoś może mi doradzić jak to moje cudo najlepiej wykorzystać, lub jak sprawdzić jego moc.

Pozdrawiam wszystkich, szczególnie kolegę KOGAN 77
    pawlos105
    Level 17  
    Cześć a jak zrobić tą prądnicę z silnika od wycieraczek bo właśnie to mnie zaciekawiło.Czy trzeba coś przerabiać?

Dodano po 1 [minuty]:

bogdanu a prądnicę w tym wiatraku masz czy tylko sam wiatrak?
    bogdanu
    Level 11  
    Zacząłem od wiatraka, ale na razie nic o nim nie wiem, ani obrotów, ani mocy, więc nie wiem jakiej prądnicy potrzebuję, a może zmajstrować coś w rodzaju mechanicznego generatora ciepła, czy pompy kawitacyjnej, to ciągle temat otwarty. Wszystkie porady mile widziane :-)
    pawlos105
    Level 17  
    Poczekaj aż przyjdą wiatry, załóż obrotomierz i będziesz wiedział.Myślę że przy wietrze około 5m/s będzie ze 40-50obr/min ale ja tak tylko myślę to może być błędne stwierdzenie.Ale jakaś prądnica wolnoobrotowa z przekładnią np. pralkowiec lub amerykan wystarczy.
    Rzuuf
    Level 43  
    Twój Darrieus o wysokości 3m i średnicy 3,3m przy wietrze 5m/sek będzie miał obroty ok. 20/minutę i (jak dobrze pójdzie) może oddać prądnicy moc mechaniczną ok. 40W.
    Czy prądnica z "pralkowca" potrafi coś użytecznego wytworzyć przy 20 obr/min ? Nie wiem, ale dla przetworzenia 40W na prąd dla takiej prądnicy pewnie trzeba ze 200obr/min ...
    bogdanu
    Level 11  
    Jak coś będę wiedział, to wieczorem napiszę, i jak dojdę do tego jak wstawić obrazek, to foto też będzie