Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

Akrzy74 17 Mar 2009 19:20 903088 2356
 • #181 17 Mar 2009 19:20
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  TOMSON napisał:
  Do zbigmaz1

  łopata wiatraka nie porusza się po linii prostej jak skrzydło w samolocie które ma kąt natarcia stały względem strug powietrza go opływających a pracuje po torze spiralnym ze zmiennym katem względem strug powietrza zależnie od prędkości strug powietrza w kolejnej długości łopaty dlatego kat natarcia łopaty musi być różny aby uzyskać stały kąt zaklinowania profilu łopaty względem strug powietrza

  A czy ja twierdziłem że jest inaczej :?:

 • Mitronik
 • #182 17 Mar 2009 23:15
  przemo159
  Poziom 16  

  zbigmaz1 31 Lip 2008 16:09 w temacie "Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem część 1" kolega 06061947 napisał:
  "Kąt zaklinowania to fizyczny kąt zaklnowania, a kąt natarcia to pojęcie troszkę "wirytualne" nas za bardzo nie dotyczy.
  Pozdr.
  Czyli kąt zaklinowania jest kątem pomiędzy płaszczyzną obrotu śmigła a linią symetrii profilu /jest naniesiona na profil/.
  Natomiast kąt natarcia występuje w warunkach "dynamicznych", czyli jak wieje wiaterek i śmigło się obraca. "
  I musze Ci powiedzieć że właśnie po przeczytaniu tego zrozumiałem o co chodzi.
  Czyli kąt natarcia w łopacie śmigła wynika z tzw "prędkości względnej" która jest wypadkową prędkości wiatru i prędkości poruszającego się "wycinka łopaty":
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  I to co TOMSON napisał, że "profil łopaty pracuje przy zmiennej prędkości wzdłuż łopaty" , wymusza właśnie te zmienne kąty zaklinowania(czasem nawet ujemne) aby kąt natarcia(kąt profilu łopaty względem strug powietrza ) tych fragmentów był wszędzie jednakowy.
  Tutaj przedstawiłeś jak się zachowuje profil przy zmianach kąta natarcia, a nie kąta zaklinowania względem płaszczyzny obrotu śmigła:

  zbigmaz1 napisał:
  PS. Może to jeszcze jak zmieniają się siły po minimalnym zmianie kąta z plusa na minus
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepBudowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepBudowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepBudowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

  Nawet przy ujemnych kątach zaklinowania w końcowym odcinku, kąt natarcia na całej długości łopaty pozostaje właściwy.

 • Mitronik
 • #183 18 Mar 2009 12:21
  06061947
  Poziom 28  

  przemo159 Ucieszyłem się, że moje doświadczenie "belfra" akademickiego /w rez, st spoczynku/, na coś się przydało!! czyli tłumaczenia z "robaczków" na NASZE, praktyczne zastosowania.
  Pozdrawiam
  GW
  PS. Cieszę się, że na forum nie brak dociekliwych Ludzi!
  Powodzenia

 • #184 18 Mar 2009 23:46
  wichura 79
  Poziom 12  

  Mam propozycje nie jestem prawnikiem ani nie mam jakiegoś super wykształcenia więc może jest tu na forum ktoś kto by wiedział jak zwrócić się do Brukseli nie wiem jakaś petycja albo zawiadomienie naprawdę nie wiem ale podpiszę się pod wszystkim i mogę załatwić więcej podpisów od znajomych :D:D:D ja kilka dni temu dostałem odmowę na budowę masztu na zgłoszenie od powiatu i wysłałem odwołanie do Wojewody Małopolskiego raczej też będzie odmowa :( ale może jak narobimy szumu to coś się zmieni i nie trzeba będzie budować kapliczek hehe :D i przypuszczam że na forum by się zebrało sporo podpisów mogłoby to zatrząść urzędasami :D:D:D

 • #185 19 Mar 2009 08:43
  daniel06
  Poziom 12  

  wichura 79 napisał:
  ... kilka dni temu dostałem odmowę na budowę masztu na zgłoszenie od powiatu i wysłałem odwołanie do Wojewody Małopolskiego raczej też będzie odmowa :( ...


  jakiej wysokości maszt zgłaszałeś? czym była uargumentowana odmowa?

 • #186 19 Mar 2009 13:05
  wichura 79
  Poziom 12  

  Maszt ma 10 metrów na zgłoszeniu ale nic nie jest napisane odnośnie wysokości że za wysoki tylko że jest stale powiązany z gruntem , a jest zaznaczone że niema fundamentów !! baba mi mówiła że te liny stanowią trwałe powiązanie z gruntem ale to w czasie rozmowy przy oddawaniu zgłoszenia ale miałem nadzieje że się odczepi i da spokój


  Ja byłbym za napisaniem czegoś do BRUKSELI to mogło by załatwić wszystko i na stałe :) jak poszło by sporo podpisów pod takim pismem to może by się ktoś zainteresował a niewiele by nas to kosztowało wysiłku :D:D:D

 • #187 19 Mar 2009 13:24
  kamilb9
  Poziom 13  

  I tak to właśnie jest, te piękne texty że Polska popiera alternatywne źródła energii i wogule, że prądu zabraknie i trzeba atomówke.... A jak ktoś chce sobie zrobić we własnym zakresie prąd (postawić mały wiatrak) to mu sie w tym przeszkadza jak tylko to możliwe. Trzeba kombinować żeby zrobić coś co powinno być jak najbardziej wspierane. Ale przynajmniej by nie przeszkadzali to by najbardziej pomogli w tym. Też sie chętnie podpisze pod czymś żeby coś z tym zrobić.

 • #188 19 Mar 2009 13:33
  wichura 79
  Poziom 12  

  Pytanie do adminów czy można wstawić jakąś informacje na głównej stronie odnośnie takiej inicjatywy pisania pisma do Brukseli żeby zgłaszali się chętni i tacy co to popierają :) i się podpiszą może się ruszy i zatrzęsie urzędasami pro-komuchami :D:D:D

  i ładnie i dokładnie im tam opisać jak to polska pomaga w naszym dążeniu do tańszej energii (energii odnawialnej ) i załączyć nasze wnioski odrzucone przez władze miejscowe w moim przypadku powiatowe i pewno wojewódzkie ja oczywiście zgłaszam się jako :D pierwszy :D i mogę udostępnić moje papiery :)

 • #189 19 Mar 2009 13:42
  06061947
  Poziom 28  

  A jaki kto ma interes w "popieraniu", jeśli Byś tylko wyprodukował 10% energii na potrzeby własne, to już "kradniesz" 10% monopolistą!!! i jeszcze stajesz się "hardy".
  Pozdrawiam!
  GW
  PS Mówienie o ekologii, alternatywnych źródłach, to jedno, a biznes, jest biznes! Kto zagwarantuje że, za 2-3 latka nie zechcesz być bardziej "samowystarczalny" ???? i co, wtedy P. Prezesi + Rady Nadzorcze, mają iść "wrzucać" węgiel do kopalni !!

 • #190 19 Mar 2009 14:05
  wichura 79
  Poziom 12  

  Mam prośbę kto jest za to piszcie nie żeby wyszło że jak się gada to wszyscy hurem ale jak przyjdzie co do czego to niema nikogo :( niestety tak Polacy często tracą i temu jest jak jest ;)

 • #191 19 Mar 2009 14:21
  zywiol.tom
  Poziom 13  

  Witam Forumowiczów.
  Proszę o pomoc w temacie jaką powierzchnię lub ewentualnie rozmiar powinien mieć ogon przy trzypłatowcu o średnicy 3m.

 • #193 19 Mar 2009 17:05
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  przemo159 napisał:

  Tutaj przedstawiłeś jak się zachowuje profil przy zmianach kąta natarcia, a nie kąta zaklinowania względem płaszczyzny obrotu śmigła:

  Ja napisałem
  zbigmaz1 napisał:

  Może to jeszcze jak zmieniają się siły po minimalnym zmianie kąta z plusa na minus

  Przecież widać od której strony jest wiatr :!: Mnie chodziło tylko o te siły.

 • #194 20 Mar 2009 01:06
  przemo159
  Poziom 16  

  zbigmaz1 wg Ciebie tu:
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  "widać od której strony jest wiatr"- nic bardziej mylnego!! Oczywiście widać, ale program "profili" nie jest programem do liczenia wiatraków(w śmigle profil porusza się po torze spiralnym-TOMSON dobrze to ujął), a do liczenia głównie skrzydeł i tam owszem, kąt zaklinowania jest jednocześnie kątem natarcia.W śmigle jest inaczej,tu ma znaczenie prędkość wzajemna wiatru i łopat i właśnie to wpływa na kąt natarcia.
  Przez ostatnie kilka dni i kilkadziesiąt postów sprzeczamy się o ujemne kąty zaklinowania a Ty jako argument przedstawiasz obrazki na których widać co się dzieje z profilem ale przy ujemnych kątach natarcia...  06061947 napisał:
  przemo159 Ucieszyłem się, że moje doświadczenie "belfra" akademickiego /w rez, st spoczynku/, na coś się przydało!!

  Jak widać niekoniecznie " st spoczynku" bo niektórzy jeszcze z tego korzystają(min. ja...)
  Pozdrawiam :)  wichura 79 mógłbyś wrzucić tu na forum skan tego pisma odmownego które otrzymałeś w sprawie masztu?? Jeśli nie chcesz ujawniać swoich danych itp, to przytocz chociaż treść tego.Czy podano tam podstawę prawną, na której stwierdzają stałe połączenie z gruntem(który wpis PB o tym mówi)?

 • #195 20 Mar 2009 11:04
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  przemo159 napisał:
  zbigmaz1 wg Ciebie tu:
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  ...... nic bardziej mylnego!! Oczywiście widać, ale program "profili" nie jest programem do liczenia wiatraków ..... a do liczenia głównie skrzydeł i tam owszem, kąt zaklinowania jest jednocześnie kątem natarcia. ....... a Ty jako argument przedstawiasz obrazki na których widać co się dzieje z profilem ale przy ujemnych kątach natarcia...


  Mnie chodziło tylko o to
  zbigmaz1 napisał:
  Mnie chodziło tylko o te siły.

  A tak patrząc na ten rysunek przedstawiający te siły to twierdzisz że te siły nie wystąpią przy ujemnych kątach zaklinowania ? Przecież śmigło podczas obrotu musi pokonać opory powietrza płynące jak na załączonym rysunku. Można by było je trochę zminimalizować korzystając tak jak to robią przy projektowaniu skrzydeł do samolotów stosując turbulatory ale to w naszym przypadku jest nierealne do zrobienia. Dlatego czytając po licznych stronach w internecie na temat projektowania skrzydeł wyczytałem też ze najodpowiedniejszym skrzydłem (które ma najmniejsze opory) jest obustronnie wypukłe. A nam przecież chodzi o śmigła a nie skrzydła i to takie które będą na tyle wydajne aby obracać naszą prądnice na tyle szybko i mocno jak tego potrzebujemy.
  przemo159 napisał:

  Przez ostatnie kilka dni i kilkadziesiąt postów sprzeczamy się o ujemne kąty zaklinowania a Ty jako argument przedstawiasz obrazki na których widać co się dzieje z profilem ale przy ujemnych kątach natarcia...
  W który to miejscu napisałem w ten sposób? Tylko przedstawiając te rysunki napisałem
  zbigmaz1 napisał:

  Może to jeszcze jak zmieniają się siły po minimalnym zmianie kąta z plusa na minus

  A wszystko zaczęło się od tego że wskazałem jeden inny profil niż zwykle tu przedstawiany i rozpatrywany oraz jednego mojego przejęzyczenia do którego się zresztą przyznałem. Wiadomo też że wykonanie profilu Clark w porównaniu z Eiffel jest prostsze i prędzej wykonamy go w warunkach domowych, bo z jednej strony mamy płaską płaszczyznę zamiast wklęsłej ale dlaczego nie pokusić się o takie wyliczenia? Teraz wiele osób chce do naszych warunków wykonać śmigła na maszynach sterowanych numerycznie i to jest do wykonania za odpowiednią opłatą. Wiele osób nie ma programu "Wiatrak", "Profili" i oni bazując na tym co do tej pory czytali (o ile czytali) czy w części pierwszej czy teraz drugiej nie mają się za bardzo na czym oprzeć. Sam dołączyłem do waszego forum w okolicach strony 150 ale od tamtego czasu nie było żadnej takiej dyskusji na temat wykonania takich śmigieł. Nie było to poparte takimi wypowiedziami czy wyliczeniami bezpośrednio na forum. Z tych wypowiedzi które były, to śmigła z rury, paneli, blachy, no i parę razy przedstawione wykonanie przez niektóre osoby śmigieł z żywic, czy już naprawdę dużych konstrukcji (ZGG). Ale gdzie jakieś wskazówki na których można się by było oprzeć lub zaadoptować dla swojego wiatraka jakieś śmigło lub profil? Żadnych. Teraz gdy forum zastało podzielone zaistniała taka szansa że wreszcie coś się zmieni i posty z zapytaniami o śmigła nie pozostaną zagadane postami o prądnice. Dlatego też skusiłem się aby przedstawić jakieś inne rozwiązanie. I moje oczekiwania się potwierdziły. Dyskusja ruszyła. Tylko jeszcze spodziewałem się że w tych wypowiedziach weźmie udział więcej osób a nie tylko my dwaj. Moje zamysły dążyły do tego aby odezwały się osoby które wykonały już podobne śmigła i poparły swoje wykonanie, czyli czy by chciały coś zmienić w swoim śmigle (kątach, profilu ...), lub że to co zrobiły jest już na tyle dobre że inni mogą to też wykorzystać. Ale może jeszcze za wcześnie? Może dopiero chcą to zrobić? Bardzo wiele osób się przewinęło przez to forum i na pewno ktoś coś zbudował (były zdjęcia) ale co dotyczy danych to jest cisza. Czyżby myślenie że jak ja próbowałem i mogłem to zrobić to inni niech do tego dojdą metodą prób i błędów? Po podziale tego forum widać że trochę się poprawia ale to za sprawą nowych członków tego forum, czy to o śmigłach czy o prądnicach. Ale na temat docinków i wytykań to starzy forumowicze są pierwsi.
  Takie są moje przemyślenia na temat tego forum i na ich temat nie będę z nikim polemizował.
  Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem i że może się za bardzo rozpisałem.

 • #196 21 Mar 2009 16:31
  Brychu21
  Poziom 13  

  Witam wszystkich.
  Mam pytanie. Czy dysponuje ktoś dokumentacją techniczną masztu kratownicowego stalowego pod elektrownie wiatrową? Interesuje mnie o wysokości od 12 do 20 metrów. Najlepiej 20m. Dobrze jak by był z odciągami.Potrzebuję kupić taką dokumentację wykonaną przez konstruktora, do zgłoszenia budowy. Ja poszedłem najprostszą drogą. Zgłoszenie budowy masztu reklamowego. Tylko brak mi właśnie konstrukcji masztu do zgłoszenia. A może ktoś wie (ma jakieś namiary) gdzie jest jakieś biuro projektowe aby zlecić wykonanie takiego projektu? Szukałem w internecie i nic, tylko maszty pod anteny, flagi itp. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

 • #197 21 Mar 2009 16:49
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  Brychu21 napisał:
  Witam wszystkich.
  Mam pytanie. .......... A może ktoś wie (ma jakieś namiary) gdzie jest jakieś biuro projektowe aby zlecić wykonanie takiego projektu? Szukałem w internecie i nic, tylko maszty pod anteny, flagi itp. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

  Wpisałem w gogle " biuro projektowe Rawa Mazowiecka " i wyskoczyło mi to Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

 • #198 21 Mar 2009 16:54
  06061947
  Poziom 28  

  Witam
  Qwazi sąsiada, a czy nie przemyślałeś użycia , 6-metrowych segmentów od dźwigów wieżowych!!!, odpada sprawa atestów i dopuszczeń .
  Pozdrawiam
  GW
  PS. i to nie jest drogie.

 • #199 21 Mar 2009 23:54
  zywiol.tom
  Poziom 13  

  Koledzy proszę o poradę: pomalowałem dwukrotnie śmigiełka pokostem lnianym, czym teraz???

 • #200 22 Mar 2009 00:12
  Brychu21
  Poziom 13  

  Dzięki za podpowiedź, tylko nie jestem pewien, czy konstrukcje stalowe to też takie biuro może zaprojektować, ale spytam się po niedzieli. O zumi nie pomyślałem.

 • #201 22 Mar 2009 13:52
  globalinfo
  Poziom 13  

  Witam wszystkich na forum.
  Obliczyłem sobie łopaty dla prędkości wiatru 5.000 i 14.000 [m/s] dane podałem poniżej. Nie wiem jak przenieść otrzymane dane na rysunek aby wykonać takie łopaty. Może ktoś zna link do stron zajmujących się taką tematyką lub inne programy które wykonują automatycznie projekt łopaty.
  Z góry dziękuję. :please: :please: :please:
  Dane z programu WIATRAK 1.1:
  Prędkość wiatru 5.000 i 14.000 [m/s]
  Prędkość wiatru w kole wiatrowym 3.330 i 9.324 [m/s](0.666*Prędkość wiatru)
  Prędkość wiatru za kołem wiatrowym 1.665 i 4.662 [m/s] (0.333*Prędkość wiatru)
  Temperatura powietrza 15 [°C]
  Ciśnienie powietrza 101325 [Pa]
  Gęstość powietrza 1.226 [kg/m^3]
  Liczba łopat wirnika 3
  Średnica zewnętrzna 7.395 [m]
  Średnica wewnętrzna 0.500 [m]
  Prędkość obrotowa 90.393 i 253.098 [obr/min]
  Wyróżnik szybkobieżności 7.000
  Wybrano opcje trapezowego obrysu łopatki:
  szerokość dla średnicy wewnętrznej 0.300
  szerokość dla średnicy zewnętrznej 0.200
  Siła osiowa od całego koła wiatrowego sumFos = 328.263 i 2626.491[N]

 • #202 22 Mar 2009 20:14
  hamerg
  Poziom 20  

  Właśnie przed chwilą moja konstrukcja o mało co nie uległa zniszczeniu.
  Przypomnę że mam nawinięty pralkowiec drutem 1mm i podłączony w gwiazdę na 24V. Miałem 20A i 35V, śmigła się prawie połamały. Nawet przy zwarciu kabli się kręcił. Przeżyliśmy z rodziną chwile grozy bo wiatrak nabierał bardzo dużych obrotów, mocowanie śmigieł do piasty się wygieło bardzo mocno tak że patrząc z boku było bardzo wygięte.
  Wczoraj podniosłem swój maszt do 9m i teraz stwierdziłem że dla takich niebezpiecznych sytuacji to za dużo.!!!! Nie jestem w stanie sam złożyć masztu tak jak wcześniej przy 6m.
  Przestrogę mam na przyszłość, żeby jednak bardziej się zabezpieczać i wszystko lepiej przeliczyć.


  Mam pytanie, jakie powinno być odstawienie osi prądnicy od osi obrotu, tak aby przy ok 8m/s się odchylało, oraz jaki powinien być kąt mocowania ogona, aby to działało w miarę dobrze.

  tak wyglądał rano http://www.youtube.com/watch?v=Sm0FfmWedZU&feature=channel_page

 • #203 22 Mar 2009 20:50
  greenpeace
  Poziom 23  

  wichura 79; Po pierwsze daj skana albo zdjęcie tego co ci przesłano. Napiszę ci odwołanie. Gruntowa kotwa lin odciągowych to nie klasyczny fundament - a może nim być jednometrowa rura półcalowa zakopana poziomo na głębokości 150cm, kostka trelinkowa, etc.

 • Pomocny post
  #204 23 Mar 2009 15:52
  06061947
  Poziom 28  

  globalinfo, poczytaj ten wątek, to tylko kilka /7/ stroniczek, jeśli mnie pamięć nie myli, to ktoś z Kolegów się wypowiadał.
  Pozdrawiam
  GW

 • #205 23 Mar 2009 17:40
  pjwet
  Poziom 11  

  Czy ktoś z koleżanek, kolegów dysponuje wiedzą na temat wykorzystania poniższych informacji do celów praktycznych, czy na terenie naszej ojczyzny można coś podobnego wdrożyć pod strzechy czy musi jednak dużo wody w Wiśle upłynąć aby było normalnie?

  za : http://www.ceprin.wroc.pl/pliki/gwiatr/malewiatraki.pdf

  "Najlepszym rozwiązaniem jest wytwarzanie prądu na potrzeby własne i sieć dystrybucyjną.
  W takiej instalacji wiatrak wytwarza prąd stały, który w przetworniku DC-AC przetwarzany jest na
  prąd 230 V; 50 Hz i dostarczany do domowej instalacji wewnętrznej. W przypadku większego
  poboru niŜ w danym momencie może dostarczyć wiatrak, część prądu uzupełniana jest z sieci
  zewnętrznej, natomiast gdy aktualna produkcja przez wiatrak jest większa niŜ chwilowe zużycie,
  prąd oddawany jest do sieci dystrybucyjnej. Licznik energii elektrycznej nie nalicza energii
  niepobranej, a równocześnie odlicza energię wprowadzoną do sieci. System ten znany jest w
  Wielkiej Brytanii i USA jako „offset”, czyli kompensacyjny."

 • #206 23 Mar 2009 18:21
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  Sam sobie odpowiedziałeś

  pjwet napisał:
  musi jednak dużo wody w Wiśle upłynąć aby było normalnie

 • #207 24 Mar 2009 18:42
  globalinfo
  Poziom 13  

  Chcę wykonać łopaty o promieniu ok 3,5m, czy może ktoś podać linka lub obliczenia. :?: :sm9:

 • #209 25 Mar 2009 23:42
  przemo159
  Poziom 16  

  wichura 79 tam napisali:

  Cytat:
  Po przeanalizowaniu wniosku stwierdzono, że postawienie masztu o wyskokości 10m, rurowego dla przydomowej elektrowni wiatrowej, na działce(...), w miejscowości(...), wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.


  Moim zdaniem w twoim odwołaniu trzeba było wystosować zapytanie o treści:
  W odniesieniu do stwierdzenia:
  "postawienie masztu o wyskokości 10m ,rurowego dla przydomowej elektrowni wiatrowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę"
  oczekuję pisemnej odpowiedzi w terminie określonym ustawowo, na jakiej podstawie prawnej stwierdzono jak wyżej.


  Niech cwaniaczek, który to pisał wytęży umysł i powoła się na przepis który tak stanowi(a takowego brak),chyba że masz sąsiadów bliżej niż 10m od masztu to wtedy może "zagrażać to bezpieczeństwu innych mieszkańców" jak napisane jest tu (art. 30 ust. 7 pkt 1):
  Cytat:
  7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
  1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;


  Nie widziałem też twojego wniosku i nie wiem jak to opisałeś(czy aby nie w sposób, który kwalifikuje twój maszt do uzyskania pozwolenia na budowe).
  Ale teraz to musisz zaczekać na odpowiedź od wojewody, jak już złożyłeś odwołanie...

 • #210 26 Mar 2009 12:45
  06061947
  Poziom 28  

  Czarno widzę,
  Jak zwykle trzeba "dostarczyć" będzie plan "zagospodarowanie" terenu, "wezwać " uprawnionego" jeometre, i wystąpić o pozwolenie na budowę, załączając "stosowną" dokumentację techniczną + kilogram znaczków "skarbowych".
  GW
  PS Obym się mylił!!!!
  Oczywiście "jeometra" , musi jeszcze ustalić, ze wszystkimi sąsiadami, stan ostani "spokojnej" granicy!
  Wtedy dopiero możesz oczekiwać na PEŁNĄ PRAWOMOCNĄ ODMOWĘ!
  Czyli nie bo nie
  PS. U mnie na "wsi" jeometra bierze za jedno "cięcie" 1000PLN, tak że na początek Masz 4000PlN + 0,2 do 0,3 kg znaczków!
  A to że posiadasz, już dokumentację geodezyjną działki i nawet wpis w IV dziale, KW, nie znaczy w RP NIC, lub nawet mniej!!
  Serdecznie życzę powodzenia!!!!!