Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep

Akrzy74 20 Oct 2012 19:21 953902 2371
Tespol
 • #2011
  ja_genius
  Level 17  
  Sprawa wydaje się prosta: potrzebujesz większych obrotów! Jeżeli założyć TSR=7 to powinna się kręcić 10 obr/s przy wietrze 12m/s. Potrzebujesz wiatru przynajmniej 5m/s (18km/godz). Przeliczając na obroty będzie to: (5x7) : (3,14x2,5)=~4,5obr/s, czyli to co kręcisz ręcznie.
 • Tespol
 • #2012
  apollo1234
  Level 12  
  Dzięki z rady,pomyśle nad jakąś przekładnią.
 • #2014
  awreeg
  Level 2  
  witam, mam pytanie odnośnie jednej z metod regulacji małych turbin wiatrowych. Przy odchylaniu wirnika w płaszczyźnie pionowej tak aby uzyskać stałą moc przy wzroscie prędkości wiatru czy rzeczywiście ta moc pozostaje stała? i najwazniejsze jak będzie się zachowywał wirnik jak się go odchyli o 90 stopni przy jakiejś dużej prędkości wiatru (zabezpieczenie przeciwburzowe)? czy sie zatrzyma czy będzie się obracał z jakąś małą prędkością obrotową tak jak mi się wydaje? poprosze o odpowiedz tych co juz to sprawdzali doswiadczalnie. Swoją regulację opracowuje dla wirnika trojłopatowego na podstawie charakterystyk z W. Jagodziński i zastanawiam się czy przy założeniu stałości mocy (dzięki odpowiednio dobranej sprężynie) wirnik w końcowych położeniach będzie sie obracał ze stałą prędkością obrotową??
 • #2015
  Rzuuf
  Level 43  
  awreeg !
  Stałe obroty nie oznaczają stałej mocy! Moc to iloczyn obrotów i momentu.
  Moc niesiona przez wiatr zależy w 3 potędze od jego prędkości: obroty rosną proporcjonalnie do prędkości wiatru, ale moment napędowy - do kwadratu prędkości wiatru.
  Proporcjonalnie do obrotów rośnie napięcie (i częstotliwość), a moment, jakim prądnica obciąża wiatrak jest proporcjonalny do pobieranego prądu.
  Tak więc masz do "dopasowania" kilka zmiennych o różnych charakterystykach, niektóre z tych charakterystyk nie są znane, np. charakterystyka Twojego wiatraka.
 • #2016
  awreeg
  Level 2  
  i właśnie dlatego odchylam wirnik od położenia prostopadłego do położenia równoległego względem wiatru tak aby składowa prędkości wiatru prostopadła do wirnika wynosiła zawsze 8m/s i nie przekraczała tej wartości. Moj wirnik ma 1,1m średnicy i osiąga moc około 90W dla 700obr/min. Natomiast prądnica (w sumie generator AC) jaką znalazłem ma moc maksymalną 100W dla 700-750obr/min. Problem tylko w tym, że napięcie wytwarzane przez tą prądnicę ma ok 20V dla obrotów tej prądnicy ok 750obr/min a chcę nim ładować akumulator. Co można z tym zrobić, jakaś przetwornica+falownik? Dodam, że puki co jest to zagadnienie czysto teoretyczne i nie mam zielonego pojęcia o elektryce dotyczącej tego urządzenia:)) Wyróżnik szybkobieżności dla moje turbiny wynosi 5. Ponizej podaje kilka linków pierwsze dwa dotyczą mojej turbiny i jak będzie w niej regulowana prędkość obrotowa a 2 pozostałe to charakterystyki z Jagodzińskiego. Korzystał może ktoś z nich?


  Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]
 • Tespol
 • #2017
  techrys
  Level 28  
  Panowie, pytanie o efekt pana Venturi. Mam zamiar polaczyc na jednym maszcie 2 turbiny lenz'a pracujące przeciwsobnie, czyli obracające sie w przeciwne strony. Pomiędzy nimi powstanie podciśnienie, które powinno przyspieszyc obroty. Pytanie, jak zwymiarowac dyfuzor pomiedzy tymi turbinami.

  PS do moderatora - pisze z zagranicy z telefonu bez polskich znakow. W przypadku kasowania postow prosze pisac za co.

  Za pisownię. Polskie litery są z lewej strony, pod znakami inżynierskimi. Proszę poprawić post. [retrofood]
 • #2018
  Norbert76
  Level 15  
  Super temat!!!

  A takie sterowanie wiatrakiem w czasie dużego wiatru?

  Ster na ogonie na "zawiasach" jest trzymany przez sprężynę, do steru przymocowana linka, przez jakieś kółka (czy cokolwiek, może być linka w pancerzu do hamulca rowerowego to nie będzie kółek) linka poprowadzona jest to ramienia, na którym będzie odpowiednia (kwestia wyliczenia) "lotka" zawsze pod wiatr.
  Nie wiem czy grafika się złączy (pierwszy raz próbuję coś załączyć i chyba nie wychodzi), ale rozwiązanie banalnie proste powinno być bardzo skuteczne i zmieniać nastawienie gondoli/turbiny pod wiatr bardzo szybko i w zależności od siły tego wiatru. Jedyne to dobranie odpowiedniej sprężyny trzymającej ster ustawiający na wiatr. Rysunek fatalny, bo nie potrafię, ale chyba wiadomo o co chodzi...

  Pozdr

  Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]
 • #2019
  elim
  Level 17  
  Norbert76 wrote:
  Super temat!!!

  A takie sterowanie wiatrakiem w czasie dużego wiatru?

  Ster na ogonie na "zawiasach" jest trzymany przez sprężynę, do steru ..

  Im więcej kombinacji tym większa szansa, że nie zadziała prawidłowo lub się popsuje.

  Poniżej chyba najskuteczniejsze zabezpieczenie. Post #3072 z cz.1.
  greenpeace wrote:


  Wszystkie tajniki budowy układu mimośrodowego zabezpieczającego przed silnymi wiatrami są na powyższym zdjęciu.
  Zawiasa jest przyspawana z pewnym odchyleniem od pionu do konstrukcji głowicy. "Mechanizm" ten zastępuje sprężynę zastosowaną na rysunkach z postu napisanego przez Kolegę scq.
  Ogon, z uwagi na swój ciężar i odchylenie zawiasy, stara się również odchylić. Proces ten ograniczany jest specjalnym elementem przyspawanym do górnej zawiasy. Element ten utrzymuje linię ogona prostopadle do koła wiatrowego.
  Jak znajdę zdjęcie górnej części zawiasy to wkleję.
 • #2020
  MaciekWroclaw
  User under supervision
  Rzuuf zamiast stosowania przekładni lancuchowej która jest zawodna i potrzebuje ciągłego smarowania w dodatku jest glosna zastosował bym cos podobnego do przekładni nuVinci lecz zamiast kulek dal bym trzy dyski do przeniesienia obrotów a obrotami sterował bym automatycznie juz zapomnianym lecz niezawodnym odśrodkowym regulatorem obrotów.
  http://www.youtube.com/watch?v=7VuR31VOWZM&feature=relmfu
  http://www.youtube.com/watch?v=4n15N6yS2dE&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=Smijjy832X0&feature=related
  Sam mam cos takiego w rowerze elektrycznym, Pegasus Premio nuVincvi Harmony zmiana następuje elektronicznie jak w aucie, dlatego według mnie lepsze jest rozwiązanie mechaniczne, zresztą i tak sie pięknie jeździ. Przypomnę ze jest to bezstopniowa zmiana biegów możliwa pod obciążeniem bez zadnych problemów.

  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i poprawę postu. [retrofood]
 • #2021
  Rzuuf
  Level 43  
  MaciekWroclaw !
  Czy elementy do poskładania przekładni NuVinci są równie tanie i łatwo dostępne, jak elementy przekładni łańcuchowej z roweru/motoroweru/motocykla?
  Czy NuVinci nie wymaga smarowania?
  Czy NuVinci nie ma łańcucha dla przeniesienia napędu od pedałów do koła?
  Czy przekładnię łańcuchową do EW można tak samo smarować, jak przekładnię w rowerze/motorowerze/motocyklu?
  Jeśli na pierwsze 3 pytania odpowiesz TAK, to - podobnie jak Ty - też będę entuzjastą NuVinci, która pewnie właśnie dlatego za chwilę będzie masowo wprowadzona do rowerów/motorowerów/motocykli.
 • #2022
  MaciekWroclaw
  User under supervision
  Retrofood pisownie poprawiłem na tyle ile pozwala ubogi słownik elektrody, proszę uzupełnić braki w słowniku a poprawie pisownie nie ma sprawy.
  Rzuufiku po pierwsze ja pisałem o zastosowaniu czegoś podobnego co można zrobić domowym sposobem na zasadzie trzech dysków, a nie o stosowaniu przekładni nuVinci.
  Druga sprawa to taka ze nuVinci jest zalana olejem tak wiec ma smarowanie, a olej wymienia sie rzadziej niz w moście od auta czyli nigdy. Co ma wspólnego przeniesienie napędu z pedalow do przekładni nuVinci przez lancuch?
 • #2023
  Rzuuf
  Level 43  
  MaciekWroclaw wrote:
  Co ma wspólnego przeniesienie napędu z pedalow do przekładni nuVinci przez lancuch?

  A jak przeniesiesz napęd z pedałów lub silnika (rower/motorower), które nie są umieszczone na osi koła jezdnego?
  A jeśli łańcuch jest i tu, i tam - więc NuVinci dalej ma wady przekładni łańcuchowej, zastąpiono tylko przerzutkę.
  Tak, czy inaczej: czy spotkałeś się z informacją, że ktoś już gdzieś zastosował NuVinci do EW? I czy korzyść była większa, niż nakład sił i środków?
 • #2025
  MaciekWroclaw
  User under supervision
  Rzuuf ja chce pokazać ze można wstawić wpelni automatyczna bezstopniowa i praktycznie bezawaryjna i bezobslugowa mala skrzynie biegów pomiędzy wiatrak i prądnice bez zadnych lancochow, tak wiec wykluczam juz tobie wadę lancucha w nuVinci. Jezeli jest korzyść stosowania przekładni lancuchowej to jest tez korzyść stosowania bezstopniowej przekładni. Majac prądnice z zaskokami ustawiasz przekładnie w takim przełożeniu aby najmniejszy wiaterek ja poruszył az do momentu kiedy wieje mocniejszy wiatr i automatycznie przelozenie jest ustawiane na odpowiednie do potrzeb odbiorcy. Może lepiej czekać na silniejszy wiatr zeby ruszyć prądnice z zaskokami bez przekładni?
 • #2026
  Rzuuf
  Level 43  
  MaciekWroclaw !
  1. Czy widziałeś już gdzieś taką przekładnię zastosowaną do EW?
  2. Czy potrafisz narysować połączenie EW + NuVinci i to policzyć?
  3. Czy możesz wskazać, gdzie kupić taką przekładnię i za ile?
  4. Czy możesz naszkicować proponowaną "automatykę"? Co ma być mierzone, a co regulowane i czym?
  5. Jak sobie wyobrażasz różnicę w przełożeniach np. przy wietrze 10m/sek i przy 5m/sek?
 • #2027
  MaciekWroclaw
  User under supervision
  Rzuuf:
  1.Jeszcze nie widziałem, widzę ze ten typ przekładni jest nowością w Polsce albo jeszcze nawet nie ma.
  2.Moge jutro dziś nie mam ochoty i programu do rysowania, musze sciagnac.
  3.Możesz kupić u każdego handlarza rowerowego np. w Niemczech. Podstawowa wersja manualna http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/2743465_-nuvinci-n360-cvp-fallbrook.html
  wersja automatyczna http://www.ebay.de/itm/Nuvinci-Harmony-Upgrad...-Elektro-Umbausatz-2012-schwarz-/370598280609
  4.tak jak wyżej.
  5.Napewno bym robił prądnice wolnoobrotowa przy starcie przy słabym wietrze np przełożenie 5:1, albo 3:1 aby pokonać spokojnie zeskoki, a przy górnej granicy obrotów wiatraka jeszcze większe w zależności od prądnicy. Prądnice bym robił na rdzeniach z gruba miedzią albo taśma miedziana, duża ilością cewek i cienkie ale silne magnesy (oszczędność na grubości) a rdzenie zrobią swoja prace.
 • #2028
  Rzuuf
  Level 43  
  Hmmm, 283.- euro za zabawkę o przełożeniu 1:3,6 to nie jest taniocha, nie wiem kto z Kolegów będzie chciał zainwestować taką kasę w przekładnię zaprojektowaną na paręset Wat. Bezstopniowa regulacja (główna zaleta) dla EW może nie być aż tyle warta.
  Nie odpowiedziałeś na pytanie 5: jeśli np. przy wietrze 10m/sek masz przełożenie 5:1, to ile powinno być przy 5m/sek?
 • #2029
  MaciekWroclaw
  User under supervision
  Rzuuf zależy co chcesz osiągnąc przy tych 5 m/s jak wolnoobrotowa masz prądnicę i co chcesz zasilić przy tych powiewach, co jest w stanie oddać twój wiatrak przy tym dmuchaniu. Chciałbym zwrócić uwagę na to ze w większości roku mamy słabe wiatry na które wszyscy sie rzucają z wiatrakami poziomymi, ale właśnie pionowe maja większy moment obrotowy który szczególnie jest do wykorzystania w prądnicach z zaskokami (rdzeniami) z duza indukcja.
 • #2031
  MaciekWroclaw
  User under supervision
  Dzis sie nie wyrobiłem, obiecany rysunek wstawię jutro wraz z opisem. Luke 666 Angielski da sie tłumaczyć swietnie na Niemiecki tak wiec zapomniałeś dodać ze:
  NuVinci CVTs sind auch derzeit in der Entwicklung für andere Anwendungen, einschließlich Windkraftanlagen , leichte Elektrofahrzeuge , Outdoor Power Equipment und Automobil-Front-End-Zubehör Laufwerke .
  Czyli NuVinci jest w tym czasie tez w fazie rozwoju do innych zastosowań jak elektrownie wiatrowe, lekkie pojazdy elektryczne i dodatkowe czesci napędowe do pojazdów.
  Zdanie w którym było podane 85% sprawności z twojej strony jest zle przetłumaczone, podaje fragment:
  .Zum Beispiel, wenn die CVT NuVinci waren nur 85% so effektiv wie der herkömmlichen Übertragung er ersetzt...
  Gdy np. Nuvinci było tylko w 85% tak efektywne jak dotychczas używane przenoszenia napędu które je zastępuje ...
  Dalej jest napisane ze firma oficjalnie nie podała sprawności układu NuVinci, ale jak widzimy ma, lub może mieć bardzo szeroka gamę zastosowań.
  http://www.utopia-velo.de/relaunch/RRG_content.a4d?seq=R001117
  w powyższym linku piszą ze sprawność wynosi miedzy 93 a 95 % a w lancuchowych 95-97% choć mnie to dziwi bo gdy przełączam manualne nie wyczuwam oporu jak w przerzutkach lancuchowych, wszystko chodzi jak w szwajcarskim zegarku. Dobranoc.

  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i poprawę pisowni postu. [retrofood]


  Pytam sie gdzie jest moj następny post z rysunkiem i opisem? Poprawiam polszczyznę na ile pozwala słownik elektrody.
 • #2033
  PanAmator
  Level 1  
  Mam pytanie otóż mieszkam na wsi i posiadam silos na zboże wysoki na 9 metrów czy jeśli na dachu postawie sobie wiatrak to czy wymagane jest jakieś pozwolenie?
 • #2034
  ja_genius
  Level 17  
  http://vimeo.com/36948539
  To trzeba zobaczyć! Rodzi się dużo pytań. Co daje wygięcie łopat? Dlaczego kąt zaklinowania jest stały? Średnicę oceniam na ok. 7m, więc skąd 50kW?
 • #2035
  greenpeace
  Level 23  
  Bo ten co to modelował ma niewielkie pojęcie o temacie i to zamyka temat Uprise Energy 50kW. Sajensfikszyn.
 • #2036
  luke666
  Level 33  
  ja_genius wrote:
  Średnicę oceniam na ok. 7m, więc skąd 50kW?

  50kW ale przy huraganie. To jest jedynie animacja. Bardziej realna jest moc 5kW, na Politechnice Łódzkiej "działają" (działa jedna, druga jest spalona) dwie turbiny wiatrowe o podobnej średnicy i mocy 5,5kW każda. Moc nominalną osiągają bardzo rzadko.
 • #2037
  Bumcys
  Level 13  
  Witam kolegów
  Dość długo mnie tu nie było, ale byłem pochłonięty ulepszaniem swojego wiatraka, a w zasadzie jego zabezpieczenia przed silnym wiatrem. Moja nowa gondola posiada ogon na zawiasach, który sterowany jest siłownikiem elektrycznym 12V (od bramy) Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  Do tego sterownik, którego zadaniem jest składanie ogona kiedy napięcie z prądnicy przekroczy 30V i ponowne odchylenie do wiatru, kiedy napięcie jest niższe. Działa na zasadzie odwrócenia polaryzacji źródła zasilania silnika siłownika. Sterowanie jest regulowane potencjometrami Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  Sterownik zasilany jest 12v DC. Bardzo skuteczne rozwiązanie.
  Do tego wystrugałem takie oto śmigła Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
  Śmigło z drewna sosnowego sezonowanego, o jednolitych słojach (ma tylko jednego małego sęczka), średnicy 2,5m po złożeniu w całość. Jedna łopata (część pracująca) ma długość 1,2 m. U nasady szerokość 180 mm, grubość 40mm, na końcu szerokość 60mm, grubość 12 mm.Łopaty były konserwowane podgrzanym pokostem lnianym i lakierem poliuretanowym o wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne. Z uwagi na mróz, na razie nie będę ich malował farbą. Ciekawy jestem co pokażą, gdy trafią do prądnicy.
 • #2038
  elim
  Level 17  
  Bumcys Dobra robota.
  Przemyśl jeszcze wzmocnienie mocowania zawiasów - szczególnie od strony prądnicy, szczególnie gdy ogon będzie złożony to spawy na tych płaskownikach mogą puścić - lepiej dmuchać na zimne i wzmocnić to. Ale ogólnie elegancko.

  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
 • #2039
  klaus37
  Level 11  
  Witam po dłuższej nieobecności. Powróciłem do tematu budowy wiatraka. Chciałem policzyć profile programem Wiatrak 1.1, ale już w drugim kroku wywala mi błąd z komunikatem, że należy wprowadzić liczbę rzeczywistą, a przecież taką wprowadzam. Próbowałem z kropką i z przecinkiem i nic. Mam system XP. Czy spotkał się ktoś z takim problemem? Na innym komputerze z Vistą program chodzi... Jak sobie z tym poradzić? Z góry dziękuję za pomoc.
  Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przep
 • #2040
  Bumcys
  Level 13  
  Witaj elim
  Zawiasy są zamocowane na płaskowniku grubym na 6mm, z obu stron zespawane. Kształtownik również jest grubościenny. Całość wydaje się solidna. Wiatrak pracuje już od wiosny tego roku. Przetrwał parę solidnych burz, na razie nic złego się nie dzieje. Ogon jest wykonany z lekkiego kształtownika, jednak zrobiona w nim kratownica daje mu bardzo dużą wytrzymałość, dziękuję Ci jednak za słowa uznania i cenne uwagi. Pozdrawiam. [/b]